UFO Alien Invasion - en to pl translation catalogue (2097 entries)

en: 
    	-------
    Sum:	%i c
pl: 
    	-------
    Suma:	%i c

en: 
    
    Enemies killed:  %i
    Team survivors:  %i
pl: 
    
    Zabitych wrogów:  %i
    Żołnierzy, którzy przeżyli:  %i

en: 
    Funding this month:	%d
pl: 
    Finansowanie w tym miesiącu:	%d

en: 
    Secured landed %s
pl: 
    Zabezpieczono sprawny %s

en: %d day | %d days
pl[0]: %d dzień
pl[1]: %d dni

en: %i Day to build
     | %i Days to build
pl[0]: %i dzień do ukończenia
pl[1]: %i dni do ukończenia

en: %i TUs reserved for crouching/standing up.
    Click to clear.
pl: %i PR zarezerwowane na kucnięcie/powstanie.
    Kliknij aby usunąć.

en: %i TUs reserved for shooting.
    Click to change.
    Right-Click to clear.
pl: %i PR zarezerwowane na strzelanie.
    LPM aby zmienić.
    RPM aby usunąć.

en: %i collected item | %i collected items
pl[0]: %i zebranej rzeczy
pl[1]: %i zebranych rzeczy

en: %i day left | %i days left
pl[0]: pozostał %i dzień
pl[1]: pozostało %i dni

en: %i item was sold for %i credits. | %i items were sold for %i credits.
pl[0]: Sprzedano %i obiekt za %i kredytów.
pl[1]: Sprzedano %i obiektów za %i kredytów.

en: %i of %i
pl: %i z %i

en: %i: empty
pl: %i: pusty

en: %s
    
    Race: %s
    Recruits: %i %s, %i %s, %i %s
    Credits: %ic
    Difficulty: %s
    Min. happiness of nations: %i %%
    Max. allowed debts: %ic
    %s
pl: %s
    
    Rasa: %s
    Rekruci: %i %s, %i %s, %i %s
    Kredyty: %ic
    Poziom trudności: %s
    Min. zadowolenie krajów: %i %%
    Dopuszczalny dług: %ic
    %s

en: %s
    (empty)
pl: %s
    (pusty)

en: %s
    HP: %i/%i TU: %i
    %s
pl: %s
    PŻ: %i/%i PR: %i
    %s

en: %s %s is assigned to aircraft and cannot be
    transfered to another base.
pl: %s %s jest przydzielony do statku powietrznego
    i nie może być przesłany do innej bazy.

en: %s ammo-less weapon
pl: %s - broń bezamunicyjna

en: %s auxiliary equipment
pl: %s - dodatkowe wyposażenie

en: %s does not have Alien Containment, Aliens are removed!
pl: %s nie ma Kwarantanny, Obcy zostali usunięci!

en: %s does not have Antimatter Storage Facility. %i units of antimatter got removed.
pl: %s nie ma Magazynu Antymaterii. %i jednostek antymaterii zostało usuniętych.

en: %s does not have Living Quarters, employees got unhired!
pl: Brak kwater w bazie %s. Personel został zwolniony!

en: %s does not have Storage, items are removed!
pl: %s nie ma magazynu, przedmiot został usunięty!

en: %s does not have enough free space in hangars. Aircraft is lost!
pl: %s nie ma wystarczającej ilości miejsca w hangarach. Utracono statek powietrzny!

en: %s ended his round (team %i)
pl: Gracz %s zakończył rundę (drużyna %i)

en: %s has been destroyed by an antimatter storage breach.
pl: Baza %s została zniszczona z powodu eksplozji na skutek wycieku antymaterii.

en: %s has been promoted to %s.
pl: %s uzyskał(a) promocję do stopnia %s.

en: %s is assigned to aircraft and cannot be
    transfered to another base.
pl: %s jest przydzielony do statku powietrznego
    i nie może być przesłany do innej bazy.

en: %s is consumed by mad rage!
pl: %s wpada w szał!

en: %s is currently shaken.
pl: %s jest w szoku.

en: %s is on a rampage.
pl: %s wpadł w szał.

en: %s loaded
pl: %s załadowane

en: %s panics!
pl: %s panikuje!

en: %s was killed
pl: %s został zabity

en: %s was stunned
pl: %s został ogłuszony

en: %s was successfully installed at %s.
pl: %s został pomyślnie zainstalowany w %s

en: %s was successfully installed at installation %s.
pl: %s został zamontowany w instalacji %s.

en: %s was successfully installed into aircraft %s at %s.
pl: %s zostało pomyślnie zainstalowane w statku powietrznym %s w %s.

en: %s was successfully removed from %s.
pl: %s został pomyślnie odinstalowany z %s

en: %s was successfully removed from aircraft %s at %s.
pl: %s zostało pomyślnie usunięte ze statku powietrznego %s w %s.

en: %s was successfully removed from installation %s.
pl: %s został zdemontowany w instalacji %s.

en: %s was successfully removed, starting installation of %s into aircraft %s at %s
pl: %s zostało pomyślnie usunięte, rozpoczęto instalacje %s w statku powietrznym %s w %s

en: %s was transfered to %s.
pl: Przesłano %s do %s.

en: %s weapon
pl: %s - broń

en: %s will be installed in %i hours.
pl: %s zostanie zamontowany w ciągu %i godzin.

en: %s will be removed in %i hours.
pl: %s zostanie usunięty w ciągu %i godzin.

en: 'Raven' ECM Unit
pl: Zasobnik ESZ "Raven"

en: 'Sparrowhawk' AA Missile Rack
pl: System AA "Sparrowhawk"

en: 'Sparrowhawk' Missile
pl: Rakieta "Sparrowhawk"

en: (can host %i live alien) | (can host %i live aliens)
pl[0]: (może przechować %i żywego Obcego)
pl[1]: (może przechować %i żywych Obcych)

en: (complete)
pl: (dostępne)

en: 0 day
pl: 0 dni

en: 1 day
pl: 1 dzień

en: 1 hour
pl: 1 godz

en: 1 minute left until forced round end
pl: 1 minuta do zakończenia tury.

en: 10-Round Burst
pl: Seria 10 pocisków

en: 12 hours
pl: 12 godz

en: 15 seconds left until forced round end
pl: 15 sekund do zakończenia tury.

en: 1on1
pl: 1vs1

en: 1on1on1
pl: 1vs1vs1

en: 2 minutes left until forced round end
pl: 2 minuty do zakończenia tury.

en: 20 mins
pl: 20 min

en: 2084 Mar 21
pl: 21 Mar 2084

en: 25mm Flechette Grenades
pl: Granaty fleszetkowe kal. 25 mm

en: 25mm HIT Grenades
pl: Granaty odłamkowe kal. 25 mm

en: 25mm IC Grenades
pl: Granaty zapalające kal. 25 mm

en: 25mm PB Grenades
pl: Granaty plazmowe kal. 25 mm

en: 2Lt
pl: ppor.

en: 2on2
pl: 2vs2

en: 2on2on2
pl: 2vs2vs2

en: 3 minutes left until forced round end
pl: 3 minuty do zakończenia tury.

en: 3-Round Burst
pl: Seria 3 pocisków

en: 3-Round Burst - Airburst
pl: Potrójna seria bezpośrednia

en: 3-Round Burst - Timed
pl: Potrójna seria - opóźniony

en: 30 seconds left until forced round end
pl: 30 sekund do zakończenia tury.

en: 3D Geoscape:
pl: Widok 3D planety:

en: 3on3
pl: 3vs3

en: 3on3on3
pl: 3vs3vs3

en: 4 minutes left until forced round end
pl: 4 minuty do zakończenia tury.

en: 4.2mm MP Magazine
pl: Mag. do PS kal. 4.2 mm

en: 4on4
pl: 4vs4

en: 4on4on4
pl: 4vs4vs4

en: 5 days
pl: 5 dni

en: 5 mins
pl: 5 min

en: 5 sec
pl: 5 sek

en: 5-Round Burst
pl: Seria 5 pocisków

en: 5-Shot Burst
pl: Seria 5 pocisków

en: 7.62mm Pistol
pl: Pistolet kal. 7.62 mm

en: 7.62mm Pistol Magazine
pl: Mag. do pis. kal. 7.62 mm

en: A Bomber has landed in the middle of a city.
pl: Bombowiec wylądował w środku miasta.

en: A UFO is flying toward %s
pl: UFO kieruje się w kierunku %s

en: A UFO is shooting at %s
pl: UFO strzela do %s

en: A bunker used in a previous conflict.
pl: Bunkier pozostały po poprzednim konflikcie.

en: A civilian was killed.
pl: Zabito cywila.

en: A civilian was stunned.
pl: Ogłuszono cywila.

en: A classic eastern suburban area.
pl: Klasyczna przedmieście typu wschodniego.

en: A cleared stretch of land in the middle of the jungle.
pl: Połać czystego terenu w środku dżungli.

en: A crashed Scout UFO
pl: Rozbite UFO typu Zwiadowca

en: A farm in a rural area. Lots of land to cover, but few obstacles to impair line of sight.
pl: Farma w terenie wiejskim. Dużo terenu, ale niewiele przeszkód ograniczających pole widzenia.

en: A farmhouse surrounded by fields and sheds. A UFO has landed in one of the fields.
pl: Dom otoczony budynkami gospodarczymi. UFO wylądowało na polu nieopodal.

en: A ferry.
pl: Prom.

en: A fuel depot the aliens try to destroy.
pl: Stacja paliw, którą Obcy próbują zniszczyć.

en: A hydroelectricity dam that is threatened by the alien invaders.
pl: Elektrownia wodla zagrożona przez najazd Obcych.

en: A laboratory where they examined found UFO wreck tiles.
pl: Laboratorium, w którym badano znalezione szczątki UFO.

en: A local harbour.
pl: Lokalna przystań.

en: A luxurious vacation resort.
pl: Luksusowy kurort wakacyjny.

en: A member of team %i was killed.
pl: Zabito członka drużyny %i.

en: A member of team %i was stunned.
pl: Ogłuszono członka drużyny %i.

en: A military convoy has caught the eye of the aliens.
pl: Konwój wojskowy, który wpadł w oko Obcym.

en: A new %s is ready in %s
pl: Nowy %s jest gotowy w %s

en: A new base has been built: %s
pl: Zbudowano nową bazę: %s

en: A new base has been built: %s (nation: %s)
pl: Zbudowano nową bazę: %s (kraj: %s).

en: A new installation has been built: %s
pl: Nowa instalacja została wybudowana: %s

en: A new installation has been built: %s (nation: %s)
pl: Zbudowano nową bazę: %s (kraj: %s)

en: A peaceful neighbourhood on the outskirts of a centre of population.
pl: Przytulne sąsiedztwo na obrzeżach rejonu zamieszkałego.

en: A pilot is already assigned to this craft
pl: Pilot już jest przydzielony do tego statku

en: A place where citizens come to replenish their vehicles' fuel supply.
pl: Miejsce, gdzie mieszkańcy zaopatrują się w paliwo do swych pojazdów.

en: A place where people come to relax and mingle.
pl: Miejsce w którym ludzie przychodzą się zrelaksować i pogadać.

en: A rather old-fashioned suburban district.
pl: Przedmieście o raczej staromodnej zabudowie.

en: A research project has been completed: %s
pl: Badanie projektu zakończone: %s

en: A river runs through this piece of jungle.
pl: Rzeka biegnie przez ten kawałek dżungli.

en: A shelter that was built to house people in times of major disasters. Some internal blast doors may have been closed.
pl: Schron wybudowany dla ochrony ludzi w czasie kataklizmu. Niektóre z wewnętrznych drzwi pancernych mogą być zamknięte.

en: A small UFO has crashed in this mining region.
pl: Niewielkie UFO rozbiło się w okolicy kopalni.

en: A small estate in the mountains
pl: Mała posiadłość w górach.

en: A small industrial area.
pl: Niewielka strefa przemysłowa.

en: A small neighbourhood in a warm urban region.
pl: Niewielkie sąsiedztwo w ciepłym, miejskim terenie.

en: A small office in a mountainous region.
pl: Niewielkie biuro w górzystym terenie.

en: A small settlement in winter.
pl: Niewielka osada w chłodnym klimacie.

en: A small village in England.
pl: Małe miasteczko w Angli.

en: A soldier was killed.
pl: Zabito żołnierza.

en: A soldier was stunned.
pl: Ogłuszono żołnierza.

en: A stadium used for various recreational events.
pl: Stadion wykorzystywany do różnych imprez rekreacyjnych.

en: A suburb that has been visited by UFO.
pl: Przedmieście zostało odwiedzone przez UFO.

en: A suburb that has received a visit from a Harvester.
pl: Przedmieście, które odwiedził Żniwiarz.

en: A suburban district of an oriental area.
pl: Podmiejska dzielnica w strefie orientalnej.

en: A suburban district.
pl: Dzielnica podmiejska.

en: A subway station in a suburban part of town.
pl: Stacja metra na przedmieściach.

en: A tropical area where several suspected criminals have made their homes.
pl: Kryjówka kryminalistów w terenie tropikalnym.

en: AA51 missile launcher
pl: Wyrzutnia rakiet AA51

en: Abidjan
pl: Abidżan

en: Abort
pl: Anuluj

en: Abort Game
pl: Przerwij grę

en: Abuja
pl: Abudża

en: Accept
pl: Akceptuj

en: Accra
pl: Akra

en: Accuracy
pl: Celność

en: Accuracy Attribute
pl: Atrybut celności

en: Accuracy:
pl: Celność:

en: Action:
pl: Akcja:

en: Action:	%s
pl: Działanie:	%s

en: Activate IRC
pl: Aktywuj IRC'a

en: Activates cursor tooltips
pl: Aktywuje podpowiedzi kursora

en: Activates tooltips
pl: Aktywuje podpowiedzi

en: Actor Abilities
pl: Właściwości postaci

en: Actor speed:
pl: Prędkość postaci:

en: Add
pl: Dodaj

en: Add and remove scientist
pl: Dodaj/usuń naukowca

en: Add/Remove item to transfer cargo
pl: Dodaj/Usuń przedmioty z ładunku do przesłania

en: Add/remove this soldier
pl: Dodaj/usuń tego żołnierza

en: Additional Thanks To
pl: Dodatkowe podziękowania dla

en: Administrative costs:	%i c
pl: Koszta administracyjne:	%i c

en: Advanced Combat Armour
pl: Zaawansowany pancerz bojowy

en: Advanced Radar
pl: Zaawansowany Radar

en: Aerial Laser Cannon
pl: Laserowe Działo Przeciwlotnicze

en: Africa
pl: Afryka

en: After The War
pl: Po Wojnie

en: Aimed Shot
pl: Celowany

en: Aimed Shot - Airburst
pl: Celowany - bezpośredni

en: Aimed Shot - Timed
pl: Celowany - opóźniony

en: Aimed shot
pl: Celowany

en: Air Burst from the Grenade Launcher lets you explode those grenades in a specific place. Very useful when targetting something near the edge of the map, or on a ledge.
pl: Bezpośredni strzał z granatnika pozwala precyzyjnie wyznaczyć miejsce eksplozji ładunku. Jest to bardzo przydatne przy ostrzale celów znajdujących się na krawędzi mapy lub zbocza.

en: Aircraft
pl: Statek powietrzny

en: Aircraft %s
pl: Statek powietrzny %s

en: Aircraft Landed -- %s
pl: Statek powietrzny wylądował -- %s

en: Aircraft Lost Target -- %s
pl: Statek powietrzny utracił kontakt z celem -- %s

en: Aircraft Ready -- %s
pl: Statek powietrzny gotowy -- %s

en: Aircraft damage
pl: Uszkodzenia

en: Aircraft interception
pl: Przechwycenie statku powietrznego

en: Aircraft reached desired location - what to do?
pl: Statek powietrzny dotarł do celu - jakie są kolejne rozkazy?

en: Aircraft size:	%s
pl: Rozmiar:	%s

en: Aircraft started
pl: Statek powietrzny wystartował

en: Aircraft transfer not possible - this base does not have a Command Centre.
pl: Nie można dokonać przesłania statku powietrznego - baza nie posiada Centrum Dowodzenia.

en: Aircraft:
pl: Statek powietrzny:

en: Aircraft:	%i c
pl: Statki powietrzne:	%i c

en: Alien
pl: Obcy

en: Alien Activity Reported -- %s
pl: Wykryto aktywność Obcych -- %s

en: Alien Anti-Human Gas
pl: Antyludzki gaz Obcych

en: Alien Artifact - Kerrblade
pl: Artefakt Obcych - Kerrnóż

en: Alien Artifact - Particle Beam Cannon
pl: Artefakt Obcych - Ręczne działo cząsteczkowe

en: Alien Artifact - Particle Beam Pistol
pl: Artefakt Obcych - Pistolet cząsteczkowy

en: Alien Artifact - Particle Beam Rifle
pl: Artefakt Obcych - Karabin cząsteczkowy

en: Alien Artifact - Plasma Blade
pl: Artefakt Obcych - Żagiew plazmowa

en: Alien Artifact - Plasma Blaster
pl: Artefakt Obcych - Ręczne działo plazmowe

en: Alien Artifact - Plasma Grenade
pl: Artefakt Obcych - Granat plazmowy

en: Alien Artifact - Plasma Pistol
pl: Artefakt Obcych - Pistolet plazmowy

en: Alien Artifact - Plasma Rifle
pl: Artefakt Obcych - Karabin plazmowy

en: Alien Artifacts
pl: Artefakty Obcych

en: Alien Autopsy - Bloodspider
pl: Autopsja Obcego - Bloodspider

en: Alien Autopsy - Ortnok
pl: Autopsja Obcego - Ortnok

en: Alien Autopsy - Shevaar
pl: Autopsja Obcego - Shevaar

en: Alien Autopsy - Taman
pl: Autopsja Obcego - Tamanin

en: Alien Base Discovered -- %s
pl: Odkryto bazę Obcych -- %s

en: Alien Body Armour
pl: Pancerz Obcych

en: Alien Breathing Apparatus
pl: Aparat oddechowy Obcych

en: Alien Communication
pl: Komunikacja obcych

en: Alien Containment Facility
pl: Kwarantanna

en: Alien Containment is empty.
pl: Kwarantanna jest pusta.

en: Alien Gas Grenade
pl: Granat gazowy Obcych

en: Alien Materials
pl: Materiały Obcych

en: Alien Origins
pl: Pochodzenie Obcych

en: Alien Propulsion
pl: Napęd pojazdów Obcych

en: Alien activity has been detected in %s.
pl: %s -- wykryto aktywność Obcych.

en: Alien base
pl: Baza Obcych

en: Alien died
pl: Obcy zginął

en: Alien landing - Industrial
pl: Lądowanie Obcych - strefa przemysłowa

en: Alien landing - Snow
pl: Lądowanie Obcych - Śnieg

en: Alien survivors	%i
pl: Obcych, którzy przetrwali	%i

en: Alienbase
pl: Baza Obcych

en: Aliens
pl: Obcy

en: Aliens are attacking our base at this very moment.
pl: W tym momencie Obcy atakują naszą bazę.

en: Aliens captured	%i
pl: Schwytanych Obcych	%i

en: Aliens entered target zone
pl: Obcy wkroczyli do wyznaczonej strefy

en: Aliens killed	%i
pl: Zabitych Obcych	%i

en: Alive %s
pl: Żywy %s

en: Alive:
pl: Żywych:

en: All
pl: Wszyscy

en: All bookmark slots are used - please removed unused entries and repeat this step
pl: Wszystkie sloty w ulubionych zajęte - najpierw usuń nieużywane wpisy

en: Allowed gametype:
pl: Dozwolone typy gry:

en: Already %i in base
pl: Zbudowanych w bazie: %i

en: Already researched
pl: Badania już przeprowadzone

en: Alternative HUD
pl: HUD alternatywny

en: Always have a disposable soldier or two, so you don't have to put your primary units into very risky situations.
pl: Miej jednego lub dwóch "zielonych" żołnierzy, których stratą zbytnio się nie przejmiesz -- nie chciałbyś chyba wysyłać swoich najcenniejszych do najryzykowniejszych posunięć.

en: Always make sure that you have enough Time Units (TUs) left to hide after you shoot.
pl: Upewnij się, że masz wystarczająco duzo punktów ruchu (PR) aby ukryć się po oddaniu strzału.

en: Ammo
pl: Amunicja

en: Ammo fitting this weapon
pl: Załadowana amunicja

en: Ammo not usable with current weapon.
pl: Amunicja jest nieużyteczna z używaną bronią

en: Ammo:	%i
pl: Amunicja:	%i

en: Ammo: %i
pl: Amunicja: %i

en: An alien Harvester has crashed in the wastelands.
pl: Żniwiarz rozbił się na pustkowiu.

en: An alien base.
pl: Baza Obcych.

en: An alien was killed.
pl: Zabito Obcego.

en: An alien was stunned.
pl: Ogłuszono Obcego.

en: An estate owned by rich and influential people.
pl: Posiadłość bogatych i wpływowych ludzi.

en: An excavation site that has fallen under alien attack.
pl: Miejsce wykopalisk zostało celem ataku Obcych.

en: An industrial area in a cold region.
pl: Strefa przemysłowa w zimnym klimacie.

en: An industrial area, used for loading and unloading goods.
pl: Strefa przemysłowa wykorzystywania do przeładunku towarów.

en: An office complex in the centre of town.
pl: Kompleks biurowy w centrum miasta.

en: An office complex on the outskirts of town.
pl: Kompleks biurowy na obrzeżach miasteczka.

en: An office complex under construction.
pl: Kompleks biurowy w budowie.

en: An old mine.
pl: Stara kopalnia.

en: An underpopulated area in a cold region.
pl: Słabo zaludniony teren w zimnym klimacie.

en: An urban district in an oriental region.
pl: Dzielnica miejska w terenie orientalnym.

en: And...
pl: i...

en: Andorra la Vella
pl: Andora

en: Angry
pl: Zły

en: Antananarivo
pl: Antananarywa

en: Anti-Alien Gas
pl: Gaz na Obcych

en: Antimatter
pl: Antymateria

en: Antimatter Storage
pl: Skład Antymaterii

en: Antwerp
pl: Antwerpia

en: Apply
pl: Zastosuj

en: Apply changes
pl: Zastosuj zmiany

en: Apr
pl: Kwi

en: Arctic
pl: Arktyczny

en: Are you ready?
pl: Jesteś gotowy?

en: Are you sure that you really want to reload the last automatically saved campaign state?
pl: Czy na pewno chcesz

en: Are you sure you want to destroy this building?
pl: Czy na pewno chcesz zniszczyć ten moduł?

en: Armour
pl: Pancerz

en: Armour:	%i on 1
pl: Pancerz:	%i z 1

en: As a server admin you should consider setting a round time limit.
pl: Jako administrator serwera powinieneś rozwarzyć dopasowanie ustawień długości trwania rundy

en: Assault Guns Proficiency
pl: Umiejętność obsługi karabinów

en: Assault Rifle
pl: Karabin szturmowy

en: Assault Rifle Magazine
pl: Mag. do kar. szturmowego

en: Assault Weapons:
pl: Szturmowe:

en: Assemble a team first
pl: Najpierw przydziel drużynę

en: Assemble and save different teams for multiplayer matches - 4 player teams, 8 player teams and so on. This way you can quickly load the right one for a fast match.
pl: Skonfiguruj i zapisz różne drużny do gier wieloosobowych - drużyny ośmiu żołnierzy, czterech i tak dalej. Dzięki temu możesz w każdym momencie szybko dołączyć do gry nie tracąc czasu na przygotowanie drużyny.

en: Assign one or more soldiers to this aircraft first.
pl: Najpierw przydziel żołnierzy do tego statku powietrznego.

en: Assign pilot to this craft
pl: Przydziel pilota do tego statku

en: Assign soldier to this craft
pl: Przypisz żołnierza do tego statku

en: Assign soldiers
pl: Żołnierze

en: Assign tanks
pl: Czołgi

en: Assis
pl: Asyż

en: Athens
pl: Ateny

en: Aug
pl: Sie

en: Auto mission
pl: Automisja

en: Autofire
pl: Ogień automatyczny

en: Automatically finish mission
pl: Wykonaj misję automatycznie

en: Autopsies & Observation
pl: Autopsje i obserwacje

en: Autostand
pl: Powstań i przejdź

en: Available equipment:
pl: Dostępny ekwipunek:

en: Average
pl: Średnio

en: Awaiting game start
pl: Oczekiwanie startu gry

en: Back
pl: Powrót

en: Back to base	%s
pl: Powrót do bazy	%s

en: Back to baseview
pl: Wróć do podglądu bazy

en: Back to geoscape
pl: Wróć do widoku planety

en: Background
pl: Tło wydarzeń

en: Backpack
pl: Plecak

en: Baghdad
pl: Bagdad

en: Ball
pl: Impulsy

en: Bangui
pl: Bangi

en: Base
pl: Baza

en: Base	Status
pl: Baza	Status

en: Base #%i
pl: Baza #%i

en: Base '%s' is under attack! What to do ?
pl: Baza '%s' jest atakowana! Jakie rozkazy?

en: Base (%s):	%i c
pl: Baza (%s):	%i c

en: Base Attack Report -- %s
pl: Raport z ataku na bazę -- %s

en: Base Facilities
pl: Moduły

en: Base Info
pl: Informacje

en: Base Information
pl: Informacje o bazie

en: Base Summary
pl: Informacje o bazie

en: Base attack
pl: Atak na bazę

en: Base built
pl: Zbudowano bazę.

en: Base capacity:
pl: Limit bazy:

en: Base info
pl: Informacje

en: Base is under attack
pl: Baza jest atakowana

en: Base is under attack, you can't access this building !
pl: Baza jest atakowana, nie ma dostępu do tego modułu!

en: Base is under attack, you can't destroy buildings !
pl: Baza jest atakowana, nie możesz nisczyć modułów!

en: Base is under attack.
pl: Baza jest atakowana.

en: Base limit reached.
pl: Limit bazy osiągnięty.

en: Base:
pl: Baza:

en: Bases
pl: Bazy

en: Be sure to equip your interceptor with weapons before launching it.
pl: Upewnij się, czy Twoje myśliwce są odpowiednio uzbrojone przed wydaniem rozkazu startu.

en: Be sure to hire as many scientists as you can. The better you know your enemy, the easier he is to defeat.
pl: Staraj się zatrudniać jak najwięcej naukowców. Im szybciej poznasz swojego wroga, tym łatwiej będzie go pokonać.

en: Be sure to hire as many workers as you can. The faster your production lines, the sooner you can access better equipment and resupplies.
pl: Produkujesz tym szybciej im więcej techników przydzielisz do zadania. Zatrudniaj jak najwięcej techników.

en: Be sure to visit our website, http://ufoai.sourceforge.net/, and drop by our community channel, #ufoai on irc.freenode.net.
pl: Nie zapomnij odwiedzić strony internetowej http://ufoai.sf.net/ i pojawić się na naszym kanale społecznościowym: #ufoai na irc.freenode.net.

en: Before throwing a grenade, look closely at the shape of the land. A slight slope will affect the direction that the grenade bounces.
pl: Przed wykonaniem rzutu granatem przyjrzyj się ukształtowaniu terenu.  Nawet niewielkie nachylenie ma wpływ na kierunek odbicia się granatu.

en: Begin UFO recovery process
pl: Rozpocznij proces zabezpieczania pojazdu UFO

en: Begin UFO sell process
pl: Rozpocznij proces sprzedaży pojazdu UFO

en: Beijing
pl: Pekin

en: Belgrade
pl: Belgrad

en: Belt
pl: Pas

en: Berne
pl: Berno

en: Better luck next time
pl: Więcej szczęścia następnym razem

en: Blast Damage Type
pl: Obrażenia od wybuchu

en: Bomb
pl: Bomba

en: Bomber U
pl: Bombowiec U

en: Bookmark
pl: Dodaj

en: Bookmarks
pl: Ulubione

en: Bratislava
pl: Bratysława

en: Bratsk
pl: Brack

en: Bridge
pl: Most

en: Brightness:
pl: Jasność:

en: Bring up the in-game console
pl: Pokaż konsolę gry

en: Brussels
pl: Bruksela

en: Bucharest
pl: Bukareszt

en: Budapest
pl: Budapeszt

en: Build
pl: Zbuduj

en: Build Time
pl: Czas budowy

en: Build a %s first.
pl: Najpierw zbuduj moduł %s.

en: Build a hangar first.
pl: Najpierw zbuduj hangar.

en: Build a laboratory first
pl: Najpierw zbuduj Laboratorium

en: Build an alien containment to be able to imprison live aliens.
pl: Zbuduj Kwarantannę aby mieć możliwość przetrzymywania schwytanych Obcych.

en: Build at least a second base to transfer equipment or personnel
pl: Wybuduj co najmniej jedną bazę aby przesyłać wyposażenie lub personel

en: Build base facilities
pl: Zbuduj moduły bazy

en: Build the base
pl: Zbuduj bazę

en: Build the radar tower
pl: Zbuduj wieżę radarową

en: Building %s is not finished yet, and is needed to use building %s.
pl: Moduł %s jeszcze nie został ukończony, a jest potrzebny do korzystania z modułu %s.

en: Building a hospital allows you to heal your soldiers faster for their next mission.
pl: Zbuduj szpital aby szybciej wyleczyć żołnierzy przed kolejną misją.

en: Building finished
pl: Budowa zakończona

en: Building preview
pl: Podgląd modułu

en: Buildings
pl: Budynki

en: Buildings already built in the initial base
pl: Zbudowane moduły w pierwszej bazie:

en: Built:	%i
    Active:	%i
    Attacked:	%i
pl: Zbudowanych:	%i
    Aktywnych:	%i
    Atakowanych:	%i

en: Bujumbura
pl: Bużumbura

en: Bulgarian
pl: Bułgarski

en: Burst
pl: Seria

en: Buy and sell item
pl: Kup/sprzedaj przedmiot

en: Buy or produce at least one aircraft first.
pl: Najpierw kup lub wyprodukuj chociaż jeden statek powietrzny.

en: Buy weapons and equipment
pl: Kup broń lub ekwipunek

en: Buy/Sell Equipment
pl: Kup/sprzedaj

en: Buy/Sell equipment
pl: Kup/sprzedaj wyposażenie

en: By selling %s you gathered %i credits.
pl: Ze sprzedaży %s uzyskano %i kredytów.

en: C90 Canister
pl: Zbiornik C90

en: CCCP
pl: ZSRR

en: CREDITS
pl: KREDYTY

en: Cairo
pl: Kair

en: Call back
pl: Odwołaj

en: Camera
pl: Kamera

en: Campaign
pl: Kampania

en: Campaign loaded
pl: Kampania załadowana

en: Campaign was successfully saved.
pl: Poprawnie zapisano kampanię.

en: Campaigns
pl: Kampanie

en: Can't activate reaction fire.
pl: Nie można aktywować ostrzału zwrotnego.

en: Can't perform action - actor is dead!
pl: Nie można wykonać - postać nie żyje!

en: Can't perform action - actor is stunned!
pl: Nie można wykonać - postać nieprzytomna!

en: Can't perform action - impossible throw!
pl: Nie można wykonać - rzut niemożliwy!

en: Can't perform action - no ammo!
pl: Nie można wykonać - brak amunicji!

en: Can't perform action - no control over allied actors!
pl: Nie można wykonać - brak kontroli nad sprzymierzonymi!

en: Can't perform action - not an actor!
pl: Nie można wykonać - to nie jest postać!

en: Can't perform action - not enough TUs!
pl: Nie można wykonać - za mało jednostek czasu!

en: Can't perform action - not enough ammo!
pl: Nie można wykonać - zbyt mało amunicji!

en: Can't perform action - not on same team!
pl: Nie można wykonać - nie w tej samej drużynie!

en: Can't perform action - object not activateable!
pl: Nie można wykonać - tego obiektu nie można aktywować!

en: Can't perform action - object not present!
pl: Nie można wykonać - brak obiektu!

en: Can't perform action - target out of range!
pl: Nie można wykonać - cel poza zasięgiem!

en: Can't perform action - this isn't your round!
pl: Nie można wykonać - to nie jest Twoja tura!

en: Can't perform action - weapon already fully loaded with the same ammunition!
pl: Nie można wykonać - broń jest już w pełni załadowana!

en: Can't perform action - weapon cannot be fired one handed!
pl: Nie można wykonać - broń nie może być używana jedną ręką!

en: Can't perform action:
    ammo not available.
pl: Nie można wykonać:
    brak amunicji.

en: Can't perform action:
    not enough TUs.
pl: Nie można wykonać:
    za mało jednostek czasu.

en: Can't perform action:
    out of ammo.
pl: Nie można wykonać:
    brak amunicji.

en: Can't perform action:
    this item is not reloadable.
pl: Nie można wykonać:
    nie da się przeładować.

en: Cancel
pl: Anuluj

en: Candlelight
pl: Mały płomień

en: Cannon Particle Accelerator
pl: Ładunek do dz. cząst.

en: Cannonade
pl: Kanonada

en: Cape Town
pl: Kapsztad

en: Capt
pl: kpt.

en: Captain
pl: Kapitan

en: Capture a node
pl: Wychwyć jakiś węzeł

en: Cayenne
pl: Kajenna

en: Cemetery terror mission.
pl: Misja - cmentarny terror.

en: Center objects on the map
pl: Wypośrodkuj obiekty na mapie

en: Centre view:
pl: Centruj widok:

en: Centring at soldier selecting, shooting and appearing
pl: Centruj na żołnierzu przy wyborze, strzale i pojawianiu się

en: Change homebase
pl: Zmień bazę macierzystą

en: Change homebase of aircraft
pl: Zmień bazę macierzystą statku powietrznego

en: Change message and pause settings
pl: Zmień ustawienia powiadomień i pauzy

en: Change the production amount
pl: Zmień rozmiar produkcji

en: Change the resolution
pl: Zmień rozdzielczość

en: Chat
pl: Czat

en: Chat messages
pl: Wiadomości z czata

en: Check to use this firemode for reaction fire
pl: Zaznacz by użyć tego trybu ognia automatycznego

en: Chennai
pl: Madras

en: Chicken-hearted
pl: Tchórz

en: Chinese
pl: Chiński

en: Chisinau
pl: Kiszyniów

en: Choose a base to host alien bodies:
pl: Wybierz bazę do przechowania ciał Obcych:

en: City_disco
pl: Dyskoteka

en: Civilian spotted!
pl: Zauważono cywila!

en: Civilians killed by Aliens	%i
pl: Cywili zabitych przez Obcych	%i

en: Civilians killed by friendly fire	%i
pl: Cywili zabitych w ogniu własnej drużyny	%i

en: Civilians saved	%i
pl: Cywili uratowanych	%i

en: Click for funding graphs
pl: Kliknij aby zobaczyć wykresy

en: Click to continue
pl: Kliknij aby kontynuować

en: Click to cycle through spotted enemies
pl: Kliknij by przełączać między kolejnymi wrogami w polu widzenia

en: Click to exit
pl: Kliknij aby wyjść

en: Close
pl: bezpoś.

en: Close Combat Proficiency
pl: Umiejętność walki wręcz

en: Close Combat:
pl: Walka wręcz:

en: Close menu and disconnect
pl: Zamknij menu i rozłącz

en: Close menu but stay connected
pl: Zamknij menu bez rozłączania

en: Close the window
pl: Zamknij to okno

en: Close this dialogue
pl: Zamknij to okno

en: Close window
pl: Zamknij okno

en: Code, Visual Effects
pl: Kod, efekty wizualne

en: Coin
pl: Moneta

en: Col
pl: płk.

en: Collected dead alien bodies
pl: Zdobyto martwe ciała Obcych

en: Cologne
pl: Kolonia

en: Colonel
pl: Pułkownik

en: Combat Armour
pl: Pancerz bojowy

en: Combat Knife
pl: Nóż bojowy

en: Command Centre
pl: Centrum Dowodzenia

en: Community_centre
pl: Centrum komunikacji

en: Competent
pl: Zadowalająco

en: Components:
pl: Komponenty:

en: Conakry
pl: Konakry

en: Confirm Actions:
pl: Potwierdzaj akcje:

en: Confirm the current action
pl: Potwierdź bieżącą akcję

en: Congratulations
pl: Gratulacje

en: Connect
pl: Połącz

en: Connect to IP
pl: Połącz z IP

en: Connect to the lobby
pl: Połącz z Holem

en: Connect to this server
pl: Połącz z serwerem

en: Construction
pl: Plac budowy

en: Construction Finished -- %s
pl: Budowa ukończona -- %s

en: Construction finished
pl: Budowa ukończona

en: Construction of %s building finished in %s.
pl: Zakończono budowanie %s w %s.

en: Construction of building will be over in %i day.
    Please wait to enter. | Construction of building will be over in %i days.
    Please wait to enter.
pl[0]: Konstrukcja modułu zajmie jeszcze %i dzień.
pl[1]: Konstrukcja modułu zajmie jeszcze %i dni.

en: Construction of installation %s finished.
pl: Budowa instalacji %s ukończona.

en: Construction time:	%i day
     | Construction time:	%i days
pl[0]: Czas budowy:	%i dzień
pl[1]: Czas produkcji:	%i dni

en: Containment
pl: Kwarantanna

en: Content
pl: Zadowolony

en: Continue
pl: Kontynuuj

en: Continuous Wave Laser Operation
pl: Lasery o pracy ciągłej

en: Contrast:
pl: Kontrast:

en: Contributing Developer
pl: Twórca współpracujący

en: Contributing Programmers
pl: Współpracujący programiści

en: Coop 2 players
pl: Drużynowo 2 graczy

en: Coop 3 players
pl: Drużynowo 3 graczy

en: Coop 4 players
pl: Drużynowo 4 graczy

en: Copenhagen
pl: Kopenhaga

en: Cordoba
pl: Kordowa

en: Corporal
pl: Starszy Kapral

en: Corpse of %s
pl: %s - ciało

en: Cost
pl: Koszt:

en: Cost:
pl: Koszt:

en: Cost:	%i c
pl: Koszt:	%i c

en: Costs
pl: Koszt

en: Costs per item	%i c
pl: Koszt jednej sztuki	%i c

en: Costs:	%i c
pl: Koszta:	%i c

en: Cotonou
pl: Kotonu

en: Could not allocate enough memory to save this game
pl: Nie można zapisać - zbyt mało pamięci

en: Could not fire employee
pl: Nie można zwolnić

en: Could not hire employee
pl: Nie można zatrudnić

en: Cpl
pl: st kpr.

en: Craft %s couldn't be completely refueled at %s. Not enough antimatter.
pl: Statek %s nie może być w pełni zatankowany w %s. Zabrakło antymaterii.

en: Craft %s has not enough fuel to intercept UFO: fly back to %s.
pl: Statek %s nie ma wystaczającej ilości paliwa do przechwycenia UFO: powraca do %s.

en: Craft %s has refueled at %s.
pl: Statek %s został zatankowany w %s

en: Craft %s is low on fuel and must return to base.
pl: %s, ma mało paliwa i wraca do bazy.

en: Craft items
pl: Sprzęt lotniczy

en: Crashed Harvester
pl: Uszkodzony Żniwiarz

en: Crashed UFO
pl: Rozbite UFO

en: Create
pl: Stwórz

en: Create installation
pl: Zbuduj instalację

en: Credits
pl: Podziękowania

en: Cross
pl: Krzyż

en: Crouch (%i TU)
pl: Kucnij (%i PR)

en: Crouch (kneel down) or stand up
pl: Przyklęknij lub powstań

en: Crouch walk
pl: Skradanie się

en: Cruising speed
pl: Prędkość przelotowa

en: Current Funding
pl: Aktualny budżet

en: Current active team hit the max round time
pl: Limit czasowy dla aktywnej drużyny został przekroczony.

en: Current item in slot
pl: Aktualnie w slocie

en: Current node:
pl: Aktywny węzeł

en: Current team: %i
pl: Bieżąca drużyna: %i

en: Current window:
pl: Aktywne okno:

en: Currently panics!
pl: Panikuje!

en: Cursor tooltips:
pl: Podpowiedzi:

en: Cusco
pl: Cuzco

en: Cycle through visible enemies
pl: Przełącza widok między kolejnymi wrogami w polu widzenia

en: Czech
pl: Czeski

en: D-F Cartridge
pl: Pakiet FD

en: Daegu
pl: Taegu

en: Damage:	%i
pl: Uszkodzenia:	%i

en: Damascus
pl: Damaszek

en: Danish
pl: Duński

en: Date:
pl: Data:

en: Day
pl: Dzień

en: Day or night version of map to play
pl: Dzienny lub nocny tryb gry na mapie

en: Day version:
pl: Tryb dzienny:

en: Deactivate IRC
pl: Deaktywuj IRC'a

en: Dead:
pl: Martwych:

en: Deal with Aliens in Alien Containment
pl: Zarządzaj Obcymi w Kwarantannie

en: Debt:	%i c
pl: Dług:	%i c

en: Dec
pl: Gru

en: Decrease priority
pl: Zmniejsz priorytet

en: Dedicated server:	%s
pl: Serwer dedykowany:	%s

en: Defence of base: %s successful!
pl: Obrona bazy %s zakończona sukcesem!

en: Delete this bookmark
pl: Usuń ten wpis

en: Description
pl: Opis

en: Description:
pl: Opis:

en: Desert
pl: Pustynny

en: Destination base
pl: Baza docelowa

en: Destination base does not have an Antimatter Storage.
pl: Baza docelowa nie posiada Magazynu Antymaterii.

en: Destination base does not have any hangar.
pl: Baza docelowa nie posiada hangaru.

en: Destination base does not have command centre.
    Hangars not functional.
pl: Baza docelowa nie posiada centrum dowodzenia.
    Hangary nie funkcjonują.

en: Destination base does not have enough
    Antimatter Storage space to store more antimatter.
pl: Baza docelowa nie posiada wystarczająco miejsca w
    Magazynie Antymaterii.

en: Destination base does not have enough
    Storage space to store this item.
pl: Baza docelowa nie posiada wystarczającej
    ilości miejsca w Magazynie.

en: Destination base does not have enough space
    in Alien Containment.
pl: Baza docelowa nie posiada wystarczająco miejsca w
    Kwarantannie Obcych.

en: Destination base does not have enough space
    in Living Quarters.
pl: Baza docelowa nie posiada wystarczającej
    ilości miejsca w Kwaterach.

en: Destination base does not have enough space in hangars.
pl: Baza docelowa nie posiada wystarczającej przestrzeni w hangarach.

en: Destination base does not have hangars ready.
    Provide power supplies.
pl: Baza docelowa nie posiada gotowych hangarów.
    Zapewnij dostawy energii.

en: Destroy
pl: Usuń

en: Destroy Entrance
pl: Zniszcz Wejście

en: Destroy Hangar
pl: Zniszcz Hangar

en: Destroy Installation
pl: Usuń instalację

en: Destroy Quarter
pl: Zniszcz Kwatery

en: Destroy Storage
pl: Zniszcz Magazyn

en: Destroy building
pl: Zniszcz moduł

en: Destroy installation
pl: Usuń instalację

en: Destroy the building
pl: Zniszcz ten moduł

en: Disable Power Plant
pl: Wyłącz elektrownie

en: Disassembling of %s started
pl: Rozbiórka w ramach projektu %s rozpoczęte.

en: Disassembly
pl: Demontaż

en: Disassembly time: %ih
pl: Czas demontażu: %ih

en: Disconnect
pl: Rozłącz

en: Dismiss
pl: Odrzuć

en: Display IRC users
pl: Wyświetl użytkow. IRC'a:

en: Display/hide the panel
pl: Wyświetl/ukryj panel

en: Distance to target:		%.0f
pl: Odległość od celu:		%.0f

en: Do you really want to destroy this installation?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć tą instalację?

en: Don't forget to equip your soldiers with armour.
pl: Nie zapomnij wyposażyć żołnierzy w pancerze.

en: Don't forget to equip your soldiers with enough ammo.
pl: Nie zapomnij przydzielić żołnierzom wystarczającej ilości amunicji.

en: Done
pl: Zrobione

en: Double Charge
pl: Podwójny atak

en: Double Shot
pl: Podwójny

en: Down
pl: Niżej

en: Downloading [%s]
pl: Wgrywanie [%s]

en: Drag to move window
pl: Przeciągnij aby przemieścić okno

en: Dragon Interceptor
pl: Myśliwiec, klasa Dragon

en: Dropship:
pl: Destantowiec:

en: Dushanbe
pl: Duszanbe

en: Dutch
pl: Holenderski

en: ECM
pl: ESZ

en: ETA:
pl: Czas do celu:

en: ETA:	%sh
pl: Czas do celu:	%sh

en: Eaglenest
pl: Orle gniazdo

en: Easy
pl: Łatwy

en: Easy Campaign
pl: Kampania, poziom łatwy

en: Edinburgh
pl: Edynburg

en: Effects:
pl: Efekty:

en: Electromagnetic Rifle
pl: Działo Lorentza

en: Electromagnetic Rifle Magazine
pl: Magazynek do Działa Lorentza

en: Electronics:	%i on %i
pl: Elektronika:	%i z %i

en: Employees
pl: Personel

en: Employees already hired at campaign start
pl: Personel zatrudniony na starcie kampanii

en: Employees:	%i c
pl: Pracownicy:	%i c

en: Enable morale states:
pl: Morale włączone:

en: Enable or disable messages being displayed for all notification types.\nLeft click enables all notifications, right click disables.
pl: Włącz lub wyłącz wyświetlanie komunikatów dla wszystkich typów powiadomień.\nLPM włącza wszystkie powiadomienia, PPM wyłącza.

en: Enable or disable pause for all notification types\nPause can't be enabled without notification\nLeft click enables pause for all, right click disables.
pl: Włącz lub wyłącz pauzę dla wszystkich typów powiadomień\nPauza nie może być włączona bez powiadomień\nLPM włącza pauzę dla wszystkich, PPM wyłącza.

en: Enable or disable sounds being played for all notification types.\nLeft click enables all sounds, right click disables.
pl: Włącz lub wyłącz sygnały dzwiękowe dla wszystkich typów powiadomień.\nLPM włącza wszystkie sygnały dźwiękowe, PPM wyłącza.

en: Enable sound:
pl: Włącz dźwięk:

en: Enable:
pl: Włączone:

en: Enables/Disables Joysticks
pl: Włącz/wyłącz dżojstiki

en: End round
pl: Koniec rundy

en: Ends current round
pl: Zakończ bieżącą rundę

en: Enemies Killed:
pl: Zabitych wrogów:

en: Enemies killed:		%i
    Team survivors:		%i
    Enemy survivors:		%i
    Friendly fire:		%i
    Civilians killed:		%i
    Civilians killed by enemy:		%i
pl: Przeciwnicy - zabici:		%i
    Drużyna - przeżyło:		%i
    Przeciwnicy - przeżyło:		%i
    Postrzeleni przez swoich z drużyny:		%i
    Cywile - zabici przez drużyne:		%i
    Cywile - zabici przez przeciwników:		%i

en: Enemy spotted!
pl: Zauważono wroga!

en: Enemy spotted: %s!
pl: Zauważono wroga: %s!

en: English
pl: Angielski

en: Enter
pl: Wkrocz

en: Enter server password
pl: Wpisz hasło serwera

en: Enter the battlefield
pl: Wkrocz na pole bitwy

en: Entrance
pl: Wejście

en: Equip a weapon first.
pl: Najpierw wyposaż w broń.

en: Equip soldiers
pl: Wyposaż żołnierzy

en: Equip this item
pl: Dodaj

en: Equip this soldier
pl: Wyposaż żołnierza

en: Equip your aircraft with soldiers and weapons
pl: Wyposaż statek powietrzny w broń i żołnierzy

en: Equipment
pl: Ekwipunek

en: Equipment AI
pl: Ekwipunek

en: Equipment Order Received -- %s
pl: Odebrano zamówiony sprzęt -- %s

en: Equipment selection
pl: ybór wyposażenia

en: Error
pl: Błąd

en: Error - could not find aircraft
pl: Błąd - nie można znaleźć statku powietrznego

en: Error - could not find building
pl: Błąd - nie można znaleźć modułu

en: Error decompressing data
pl: Błąd podczas dekompresji danych

en: Error loading game.
pl: Błąd podczas wczytywania gry.

en: Error saving game.
pl: Błąd podczas zapisu gry.

en: Error saving team. Check free disk space!
pl: Błąd podczas zapisu drużyny. Sprawdź wolne miejsce na dysku!

en: Error saving team. Nothing to save yet.
pl: Błąd podczas zapisu drużyny. Nie ma jeszcze nic do zapisania.

en: Estonian
pl: Estoński

en: Everyone who supported us
pl: Każdego, kto nas wspierał

en: Excellent
pl: Wyśmienity

en: Exit
pl: Wyjście

en: Exit to main menu
pl: Wyjście do menu głównego

en: Extension
pl: Rozszerzenie

en: Extreme
pl: Ekstramalny

en: Exuberant
pl: Upojony szczęściem

en: FROM: %s
    TO: %s
    DATE: %s
pl: OD: %s
    DO: %s
    DATA: %s

en: Feb
pl: Lut

en: Fighter U
pl: Myśliwiec U

en: Finish round
pl: Zakończ rundę

en: Finish the teamselection and start the game
pl: Wybierz drużynę i rozpocznij grę

en: Finnish
pl: Fiński

en: Fire Damage Type
pl: Obrażenia od ognia

en: Firebird-class Dropship
pl: Transportowiec, klasa Firebird

en: Firemode:
pl: Tryb użycia:

en: Flamethrower
pl: Miotacz ognia

en: Flashbang
pl: Granat ogłuszający

en: Flechette Shells
pl: Fleszetki

en: Flood protection: You can't talk for %d seconds.
pl: Ochrona czatu: Nie możesz pisać przez %d s

en: Floor
pl: Na ziemi

en: For further instructions watch the tactical mission tutorial
pl: Obserwuj misję taktyczną aby poznać więcej wskazówek

en: Force start
pl: Rozpocznij

en: Forget it
pl: Rozmyśliłem się

en: Frag Grenade
pl: Granat odłamkowy

en: Frankfurt am Main
pl: Frankfurt

en: Free
pl: Wolni

en: Free slot
pl: Wolny slot

en: French
pl: Francuski

en: Fuel Pod
pl: Zbiornik paliwa

en: Fuel size
pl: Paliwo

en: Fuel:	%i/%i
pl: Paliwo:	%i/%i

en: Full-Auto
pl: Ogień automatyczny

en: Full-Auto Sweep
pl: Ogień automatyczny (łuk)

en: Fullscreen:
pl: Tryb pełnoekranowy:

en: Funding
pl: Budżet

en: Furious
pl: W furii

en: Gained %i %s, %i %s, %i %s, and %i %s from nation %s (%s)
pl: Uzyskano %i %s, %i %s, %i %s, oraz %i %s od kraju %s (%s)

en: Game
pl: Gra

en: Game Drawn!
pl: Remis!

en: Game invitation
pl: Zaproszenia do gry

en: Game settings
pl: Ustawienia gry

en: Gameplay
pl: Rozgrywka

en: Gametype:
pl: Gra

en: Gametype:	%s
pl: Typ gry:	%s

en: Gameversion:	%s
pl: Wersja gry:	%s

en: Gas Grenade
pl: Granat gazowy

en: Gasstation
pl: Stacja paliw

en: Gathered items (types/all)	%i/%i
pl: Zebranych przedmiotów (rodzaje/ilość)	%i/%i

en: Gen all levels
pl: Informacje o wszystkich poziomach

en: Gen this level
pl: Informacje o tym poziomie

en: General Support
pl: Wsparcie Projektu

en: Generate a new random team
pl: Wygeneruj losowo nową drużynę

en: Geneva
pl: Genewa

en: Geoscape options
pl: Opcje podglądu planety

en: Geoscape projection mode:
pl: Sposób wyświetlania podglądu planety

en: German
pl: Niemiecki

en: Giving up
pl: Poddaje się

en: Global lobby (IRC)
pl: Globalny czat (IRC)

en: Go into the lobby
pl: Przejdz do Holu

en: Go to Options
pl: Opcje

en: Go to buy/sell menu without destroying building
pl: Przejdź do menu zakupów bez niszczenia modułu

en: Go to hangar
pl: Idź do Hangaru

en: Go to hangar without destroying building
pl: Czy na pewno chcesz iść do Hangaru bez niszczenia modułu?

en: Go to hiring menu without destroying building
pl: Przejdź do menu zatrudnienia bez niszczenia modułu

en: Go to soldier equipment screen before the battle
pl: Przejdz do okna wyposażania żołnierzy przed rozpoczęciem potyczki

en: Go to storage
pl: Przejdź do magazynu

en: Go to transfer menu without destroying the building
pl: Przejdź do menu przesyłania bez niszczenia modułu

en: Good Luck
pl: Powodzenia

en: Greek
pl: Grecki

en: Grenade Launcher
pl: Granatnik ręczny

en: Grenades don't bounce well on sand or dirt.
pl: Granaty nie odbijają się zbyt dobrze od podłoża piaszczystego i podobnych.

en: Guangzhou
pl: Guangdong

en: Guatemala City
pl: Gwatemala

en: HE Rocket
pl: Rakieta burząca

en: HUD Design:
pl: Widok HUD:

en: Hangars not ready
pl: Hangary nie są gotowe

en: Happiness of nation %s is %s and less than minimal happiness allowed to the campaign
pl: Nastawienie kraju %s to "%s", czyli mniej niż najgorsze nastawienie dozwolone w kampanii

en: Happy
pl: Szczęśliwy

en: Hard
pl: Trudny

en: Hard Campaign
pl: Kampania, poziom trudny

en: Harvester
pl: Żniwiarz

en: Harvester U
pl: Żniwiarz U

en: Harvesting mission
pl: Żniwa

en: Headgear
pl: Wyp. nagłowne

en: Heal
pl: Ulecz

en: Health
pl: Życie

en: Health:
pl: Życie:

en: Heavily wounded
pl: Ciężko ranny

en: Heavy
pl: Ciężkie

en: Heavy Laser
pl: Ciężki laser

en: Heavy Needler Gun
pl: Ciężka broń wstrzykująca.

en: Heavy Weapons Proficiency
pl: Umiejętność obsługi broni ciężkich

en: Heavy Weapons:
pl: Ciężkie:

en: Heavy weight
pl: ciężka

en: Herakles-class Heavy Lifter
pl: Ciężki transportowiec, klasa Herakles

en: Hide IRC users
pl: Ukryj użytkow. IRC'a:

en: Hide the HUD (press ESC to reactivate HUD)
pl: Ukryj HUD (ESC by przywrócić HUD)

en: High
pl: Wysoki

en: High-Explosives Proficiency
pl: Umiejętność obsługi materiałów wybuchowych

en: High-Explosives:
pl: Mat. wybuchowe:

en: Highlight nation borders
pl: Podświetl granice krajów

en: Highly Proficient
pl: Ponadprzeciętnie

en: Hire employees
pl: Zatrudnij

en: Hire employees: scientists, soldiers
pl: Zatrudnij personel: naukowców, żołnierzy

en: Hire/Unhire - Right click to remove
pl: Zatrudnij/Zwolnij - PPM aby usunąć

en: Hit the start or auto-mission button to fight the aliens
pl: Kliknij przycisk "start" lub "misja automatyczna" by walczyć z Obcymi

en: Holster
pl: Ładownica

en: Home
pl: Kwatera główna

en: Hong Kong
pl: Hongkong

en: Hospital
pl: Szpital

en: Hostname:
pl: Nazwa hosta:

en: How many aliens will fight versus you
pl: Ilu Obcych ma walczyć przeciwko tobie

en: How to play multiplayer
pl: Jak grać w grę wieloosobową

en: How to play skirmish
pl: Jak grać w grę typu potyczka

en: Human
pl: Ludzie

en: Hungarian
pl: Węgierski

en: Hyderabad
pl: Hajdarabad

en: IC Rocket
pl: Rakieta zapalająca

en: INBOX
pl: Odebrane

en: INBOX (with unread mails)
pl: Odebrane (nowa poczta)

en: IR Goggles
pl: Termowizor

en: If you are short of Time Units (TUs) and have dangerous enemies, using a flashbang to incapacitate them until the start of your next round may be the best option. 2 TU (retrieve from holster) + 12 TU (throw) = 14TU.
pl: Jeśli brakuje Ci Punktów Ruchu (PR) i jesteś w pobliżu niebezpiecznych przeciwników, możesz użyć granatu ogłuszającego w celu otumanienia wrogów aż do początku Twojej kolejnej tury. Dobycie granatu kosztuje 2 PR, a rzut 12 PR.

en: If you destroy this Quarters, every employee inside will be killed.
    Are you sure you want to destroy this building?
pl: Jeśli zniszczysz te Kwatery, przebywający w nich pracownicy zginą.
    Czy na pewno chcesz zniszczyć ten moduł?

en: If you destroy this Storage, every items inside will be destroyed.
    Are you sure you want to destroy this building?
pl: Jeśli zniszczysz ten Magazyn, stracisz wszystkie zasoby które są w środku.
    Czy na pewno chcesz zniszczyć ten moduł?

en: If you destroy this hangar, you will also destroy the aircraft inside.
    Are you sure you want to destroy this building?
pl: Jeśli zniszczysz Hangar, to zniszczysz też statek powietrzny, który się w nim znajduje
    Czy jesteś pewien, że chcesz zniszczyć ten moduł?

en: Iloilo City
pl: Iloilo

en: Impact Damage Type
pl: Obrażenia od uderzenia

en: Implants
pl: Implanty

en: In multiplayer, you can chat by pressing [k] (to all), [l] (team members only), or by pressing the chat buttons on the HUD.
pl: Podczas gry sieciowej możesz rozmawiać używając klawisza [k] (ze wszystkimi) lub [l] (z własną drużyną) bądź poprzez skorzystanie z odpowiedniego przycisku.

en: In: %i Out: %i
pl: Do: %i Z: %i

en: Incendiary grenade
pl: Granat zapalający

en: Increase priority
pl: Zwiększ priorytet

en: Industrial
pl: Strefa przemysłowa

en: Inferno
pl: Pełna moc

en: Inferno Sweep
pl: Pełna moc (łuk)

en: Information
pl: Informacja

en: Initial settings
pl: Ustawienia początkowe

en: Input
pl: Sterowanie

en: Input settings
pl: Ustawienia sterowania

en: Insane
pl: Szalony

en: Installation
pl: Instalacja

en: Installation %s was destroyed.
pl: Instalacja %s została zniszczona.

en: Installation Status
pl: Status instalacji

en: Installation building
pl: Budowa instalacji

en: Installation destroyed
pl: Instalacja zniszczona

en: Installation finished
pl: Instalacja ukończona

en: Installations
pl: Instalacje

en: Installing
pl: Instalowanie

en: Insufficient free crew quarter space at that base.
pl: Brak miejsca w Kwaterach w tej bazie.

en: Insufficient fuel.
pl: Zbyt mało paliwa.

en: Insufficient storage space at that base.
pl: Brak miejsca w Magazynie w tej bazie.

en: Interception
pl: Przechwycenie

en: Interceptor
pl: Myśliwiec

en: Internet/Lan
pl: Internet/LAN

en: Invalid or full team
pl: Zła drużyna lub drużyna pełna

en: Inventory
pl: Wyposażenie

en: Inventory and physical stats
pl: Wyposażenie oraz statystyki fizyczne

en: Invite others
pl: Zaproś graczy

en: Invite players that are online in the lobby
pl: Zaproś graczy online z Holu

en: Isometric Mode:
pl: Tryb izometryczny:

en: Istanbul
pl: Stambuł

en: Italien
pl: Włoski

en: Italy
pl: Włochy

en: Item autosell disabled
pl: Automatyczna sprzedaż wyłączona

en: Item autosell enabled
pl: Automatyczna sprzedaż włączona

en: Item size	%i
pl: Wielkość	%i

en: Item was placed
pl: Obiekt został umieszczony

en: Items
pl: Sprzęt

en: Jan
pl: Sty

en: Japan
pl: Japonia

en: Japanese
pl: Japoński

en: Jerusalem
pl: Jerozolima

en: Join
pl: Dołącz

en: Joystick settings:
pl: Ustawienia joysticka:

en: Jul
pl: Lip

en: Jun
pl: Cze

en: Jungle
pl: Tropikalny

en: Karachi
pl: Karaczi

en: Kathmandu
pl: Katmandu

en: Keep soldiers close, so that they can support each other (heal each other, shoot when one runs out of Time Units (TUs)). Keep a wall between them at the end of your turn, so that they can't be killed with a single grenade.
pl: Trzymaj żołnierzy w parach tak, aby mogli wspierać się wzajemnie (leczyć, strzelać gdy jednemu skończą się punkty ruchu (PR)). Na koniec tury najlepiej umiejscowić żołnierzy po przeciwnych stronach ściany tak, aby obaj nie mogli zginąć od jednego granatu.

en: Kerrblade
pl: Kerrnóż

en: Key %s already bound
pl: Klawisz %s już został przypisany

en: Key: %s
pl: Klawisz: %s

en: Keys
pl: Klawisze

en: Kharkiv
pl: Charków

en: Khartoum
pl: Chartum

en: Kiev
pl: Kijów

en: Kill aliens in container
pl: Zlikwiduj Obcych w Kwarantannie

en: Kill all aliens in this base
pl: Zlikwiduj żywych Obcych w tej bazie

en: Kill this alien
pl: Zlikwiduj tego Obcego

en: Kinshasa
pl: Kinszasa

en: Kolkata
pl: Kalkuta

en: Korean
pl: Koreański

en: Krakow
pl: Kraków

en: Kuwait City
pl: Kuwait

en: Kyoto
pl: Kioto

en: LCpl
pl: kpr.

en: Laboratory
pl: Laboratorium

en: Laboratory space (used/all): %i/%i
pl: Miejsce (wykorzystane/całość): %i/%i

en: Lahore
pl: Lahaur

en: Lan
pl: LAN

en: Lance-Corporal
pl: Kapral

en: Landed UFO
pl: UFO wylądowało

en: Language
pl: Język

en: Language:
pl: Język:

en: Large
pl: Duży

en: Large Hangar
pl: Duży hangar

en: Large UFO Hangar
pl: Duży hangar UFO

en: Laser Battery
pl: Bateria Laserowa

en: Laser Damage Type
pl: Obrażenia od lasera

en: Laser Defences
pl: Obrona rakietowa

en: Laser Pistol
pl: Pistolet laserowy

en: Laser Rifle
pl: Karabin laserowy

en: Lead Story Developer/Game Design
pl: Główny twórca fabuły/Projektant

en: Leave Serverbrowser
pl: Opuść wyszukiwarkę serwerów

en: Leave mailclient
pl: Opuść pocztę

en: Left Hand
pl: Lewa ręka

en: Left mouse button click (menu)
pl: Lewy przycisk myszy (menu)

en: Leipzig
pl: Lipsk

en: Level 1
pl: Poziom 1

en: Level 2
pl: Poziom 2

en: Level 3
pl: Poziom 3

en: Level 4
pl: Poziom 4

en: Level 5
pl: Poziom 5

en: Level 6
pl: Poziom 6

en: Level 7
pl: Poziom 7

en: Level 8
pl: Poziom 8

en: Level down
pl: Poziom niżej

en: Level up
pl: Poziom wyżej

en: Lieutenant
pl: Porucznik

en: Lieutenant-Colonel
pl: Podpułkownik

en: Lift aircraft
pl: Wystartuj

en: Light weight
pl: lekka

en: Lightmap block size:
pl: Rozmiar bloku "lightmap":

en: Lightmap scale:
pl: Skala "lightmap":

en: Little bungalo in forest
pl: Bungalow w lesie

en: Little forest
pl: Niewielki las

en: Live Alien
pl: Żywy Obcy

en: Living Quarters
pl: Kwatery

en: Living Quarters empty.
pl: Kwatery są puste.

en: Ljubljana
pl: Lublana

en: Load
pl: Wczytaj

en: Load last saved game or continue playing
pl: Wczytaj ostatnio zapisaną grę lub kontynuuj.

en: Loading Map [%s]
pl: Wgrywanie mapy [%s]

en: Lob
pl: Rzuć

en: Lobby
pl: Hol

en: Local game version (%s) differs from the servers
pl: Twoja wersja gry (%s) różni się od tej na serwerze

en: Local game version (%s) differs from the servers (%s)
pl: Wersja gry (%s) inna niż wersja serwera (%s)

en: Local map version differs from server
pl: Twoja wersja mapy różni się od tej na serwerze

en: Location: %s
    Type: %s
    Objective: %s
pl: Lokalizacja: %s
    Typ: %s
    Cel: %s

en: London
pl: Londyn

en: Lost Radar Tracking -- %s
pl: Utrata kontaktu z obiektem -- %s

en: Low
pl: Niski

en: Lt
pl: por.

en: Lt Col
pl: ppłk.

en: Ludhiana
pl: Ludhijana

en: Luxembourg
pl: Luksemburg

en: Lviv
pl: Lwów

en: Machine Gun
pl: Karabin maszynowy

en: Machine Gun Magazine
pl: Mag. do kar. maszynowego

en: Machine Pistol
pl: Pistolet samoczynny kal. 4.2 mm

en: Mad
pl: Wściekły

en: Madrid
pl: Madryt

en: Mailclient
pl: Poczta

en: Maintain resolution
pl: Rozdzielczość

en: Maj
pl: mjr.

en: Make sure that the dependencies of building %s (%s) are operational, so that building %s may be used.
pl: Upewnij się, że moduły wymagane do uruchomienia %s (%s) są sprawne, aby korzystać z modułu %s.

en: Make sure that you've opened the TCP port 27910 in your firewall settings
pl: Upewnij się, że masz otwarty port TCP 27910 w ustawieniach zapory internetowej

en: Make this server public:
pl: Ten serwer będzie publiczny:

en: Man-Portable Particle Beams
pl: Ręczna broń cząsteczkowa

en: Manage
pl: Zarządzaj

en: Manage installation
pl: Zarządzaj instalacją

en: Manage your aircraft
pl: Zarządzanie statkami powietrznymi

en: Map
pl: Mapa

en: Map name:
pl: Mapa:

en: Map:	%s
pl: Mapa:	%s

en: Maps, Textures, Art
pl: Mapy, tekstury, art

en: Mark all messages read
pl: Oznacz wszystkie jako przeczytane

en: Marrakech
pl: Marrakesz

en: Marseille
pl: Marsylia

en: Mart
pl: Sklep

en: Max AI actors for teamplay mode
pl: Max. liczba postaci AI w grze drużynowej

en: Max AI actors for this game
pl: Max. liczba postaci AI w grze drużynowej

en: Max ammo:	%i
pl: Amunicja:	%i

en: Max. AI actors:
pl: Max. liczba postaci AI:

en: Max. allowed debts: %ic
pl: Dozwolony debet: %ic

en: Max. allowed eXtraterrestial Viral Infection: %i%%
    Current eXtraterrestial Viral Infection: %i%%
pl: Dozwolony poziom infekcji XVI: %i%%
    Obecny poziom infekcji XVI: %i%%

en: Max. clients:
pl: Max. klientów:

en: Max. clients:	%s
pl: Max. liczba klientów:	%s

en: Max. human players per team:
pl: Max. liczba graczy na drużynę:

en: Max. players per team
pl: Max. liczba graczy w drużynie

en: Max. players per team:	%s
pl: Max. liczba graczy w drużynie:	%s

en: Max. soldiers per player:
pl: Max. liczba żołnierzy gracza:

en: Max. soldiers per player:	%s
pl: Max. liczba żołnierzy gracza:	%s

en: Max. soldiers per team:
pl: Max. liczba żołnierzy w drużynie:

en: Max. soldiers per team:	%s
pl: Max. liczba żołnierzy w drużynie:	%s

en: Max. soldiers:	%i
pl: Max. liczba żołnierzy:	%i

en: Max. teams allowed in this map:	%s
pl: Max. liczba drużyn na tej mapie:	%s

en: Max. teams for this map
pl: Max. ilość drużyn dla tej mapy

en: Maximum speed
pl: Prędkość maksymalna

en: May
pl: Maj

en: Medical and Surgery operations
pl: Działania medyczne i chirurgiczne

en: Medikit
pl: Apteczka

en: Mediocre
pl: Słabo

en: Medium
pl: Średni

en: Medium Alien Armour
pl: Średni pancerz Obcych

en: Medium weight
pl: średnia

en: Medium wounds
pl: Ranny

en: Memory error compressing save-game data - set save_compressed cvar to 0
pl: Błąd podczas kompresji danych - ustaw save_compressed na 0

en: Message settings
pl: Ustawienia komunikatów

en: Mexico City
pl: Meksyk

en: Micro Shotgun
pl: Ministrzelba

en: Middle mouse button click (menu)
pl: Środkowy przycisk myszy (menu)

en: Military convoy
pl: Konwój wojskowy

en: Mind Attribute
pl: Atrybut umysłu

en: Mind:
pl: Umysł:

en: Minigun
pl: Ciężki karabin maszynowy

en: Minigun Magazine
pl: Mag. do CKM

en: Minsk
pl: Mińsk

en: Misc
pl: Różne

en: Missile Battery
pl: Bateria Rakiet

en: Missile Defences
pl: Obrona rakietowa

en: Missing an artifact
pl: Brak przedmiotu Obcych

en: Missing storage
pl: Brak magazynu

en: Mission	%s (%s)
pl: Misja	%s (%s)

en: Mission Summary -- %s
pl: Podsumowanie misji -- %s

en: Missions
pl: Misje

en: Missions Performed:
pl: Wykonanych misji:

en: Models, Animations
pl: Modele, animacje

en: Monaco
pl: Monako

en: Monomolecular Blades
pl: Ostrza monomolekularne

en: Monomolecular Knife
pl: Nóż monomolekularny

en: Month (Relative to current)
pl: Miesiąc (względem aktualnego)

en: Monthly Report -- %s
pl: Bilans miesięczny -- %s

en: Morale  %i
    %s %i (%i TU left)
pl: Morale  %i
    %s %i (pozostało %i PR)

en: Morale  %i | Reserved TUs: %i
pl: Morale  %i | Zarezerwowane PR: %i

en: Morale  %i | Reserved TUs: %i
    %s %i (%i|%i TU left)
pl: Morale  %i | Zarezerwowane PR: %i
    %s %i (%i|%i PR pozostało)

en: Moralestates:	%s
pl: Morale:	%s

en: Moscow
pl: Moskwa

en: Move Acceleration:
pl: Przyspieszenie:

en: Move battlescape camera backward
pl: Przesuń kamerę w tył

en: Move battlescape camera forward
pl: Przesuń kamerę naprzód

en: Move battlescape camera left
pl: Przesuń kamerę w lewo

en: Move battlescape camera right
pl: Przesuń kamerę w prawo

en: Multiplayer
pl: Wieloosobowa

en: Multiplayer Coop
pl: Drużynowa - współpraca

en: Multiplayer Deathmatch
pl: Drużynowa - deathmatch

en: Multiple-shot reaction fire
pl: Wielostrzałowy ogień reakcyjny

en: Multiple-shot reaction fire (Not possible)
pl: Wielostrzałowy ogień reakcyjny (niedostępny)

en: Multiple-shot reaction fire (not possible)
pl: Wielostrzałowy ogień reakcyjny (niedostępny)

en: Mumbai
pl: Bombaj

en: Munich
pl: Monachium

en: Murmansk
pl: Murmańsk

en: Music
pl: Muzyka

en: Music:
pl: Muzyka:

en: N'Djamena
pl: Ndżamena

en: NONE
pl: ŻADEN

en: Nagoya
pl: Nagoja

en: Name
pl: Nazwa

en: Name of this base
pl: Nazwa tej bazy

en: Name:
pl: Nazwa:

en: Nanjing
pl: Nankin

en: Nanocomposite Armour
pl: Pancerz nanokompozytowy

en: Naples
pl: Neapol

en: Nation
pl: Kraj

en: Nation %s changed happiness from %s to %s
pl: Kraj %s zmienił nastawienie z "%s" na "%s"

en: Nation %s changed happiness to %s
pl: Kraj %s zmienił nastawienie na "%s"

en: Nation Statistics
pl: Statystyki narodów

en: Nation changed happiness
pl: Kraj zmienił nastawienie

en: Nation:
pl: Państwo:

en: Nations
pl: Kraje

en: Needler Gun
pl: Broń wstrzykująca.

en: Needs autopsy!
pl: Wymaga sekcji zwłok!

en: Needs:	%s
pl: Zależy od:	%s

en: Network protocol:	%s
pl: Protokół sieciowy:	%s

en: Neutral
pl: Neutralny

en: Never pass up an opportunity to capture a live alien, even one of a species you have already researched.
pl: Nie rezygnuj z możliwości złapania żywego Obcego - nawet jeżeli należy on do przebadanego już gatunku.

en: New
pl: Nowa

en: New Africa
pl: Nowa Afryka

en: New Aircraft Arrived -- %s
pl: Przybył nowy statek powietrzny -- %s

en: New Base Ready -- %s
pl: Nowa baza gotowa -- %s

en: New Delhi
pl: Nowe Delhi

en: New Radar Contact -- %s
pl: Obiekt w zasięgu radaru -- %s

en: New SAM site
pl: Nowa bateria rakiet

en: New UFO yard
pl: Nowy hangar UFO

en: New base
pl: Nowa baza

en: New installation
pl: Nowa instalacja

en: New radar tower
pl: Nowa wieża radarowa

en: New research proposal: %s
pl: Nowa propozycja badań: %s

en: NewTeam
pl: Nowa Drużyna

en: Next
pl: Następna

en: Next firemode
pl: Następny tryb użycia

en: Next free team
pl: Następna wolna drużyna

en: Next tip
pl: Następna porada

en: Night
pl: Noc

en: NineX
pl: Ninex

en: No
pl: Nie

en: No %s functional in base.
pl: Ta baza nie ma działającego %s.

en: No Alien Containment in this base.
pl: Brak modułu Kwarantanny w tej bazie.

en: No Antimatter Storage in this base.
pl: Brak Magazynu Antymaterii w tej bazie.

en: No Command Centre operational in homebase
    of this aircraft.
    
    Aircraft cannot start.
pl: Centrum Dowodzenia w bazie macierzystej
    tego statku powietrznego nie funkcjonuje.
    
    Nie można wystartować.

en: No Hangar functional in base.
pl: Nie ma działającego hangaru w tej bazie.

en: No Hangar in this base.
pl: Brak Hangaru w tej bazie.

en: No Living Quarters in this base.
pl: Brak Kwater w tej bazie.

en: No Storage in this base.
pl: Brak Magazynu w tej bazie.

en: No aircraft available for transfer.
pl: Brak statków powietrznych możliwych do przesłania.

en: No aircraft in this base - You first have to purchase an aircraft
pl: Brak statku powietrznego w bazie - musisz najpierw jakiś zamówić.

en: No aircraft in this base - You first have to purchase or transfer an aircraft
pl: Brak statku powietrznego w bazie - musisz zakupić lub dokonać przesyłu statku powietrznego

en: No aircraft selected.
pl: Nie wybrano statku powietrznego.

en: No ammo assigned to this weapon.
pl: Nie załadowano amunicji.

en: No ammo needed
pl: Nie potrzebna amunicja

en: No campaign active.
pl: Brak aktywnej kampanii.

en: No craft available, no pilot assigned, or no tactical teams assigned to available craft.
pl: Nie ma dostępnego statku, nie ma przypisanego pilota lub drużyny w dostępnym statku.

en: No craft available, no pilot assigned, or no weapon or ammo equipped.
pl: Nie ma dostępnego statku, nie ma przypisanego pilota lub broni i/lub amunicji.

en: No defence of this type in this base
pl: Bez obrony tego typu w tej bazie

en: No defence of this type in this installation
pl: Nie ma obrony tego typu w tej instalacji

en: No defence system operational or no weapon or ammo equipped.
pl: Brak sprawnych systemów obronnych, brak uzbrojenia, lub amunicji.

en: No description available.
pl: Brak opisu.

en: No free UFO yard available.
pl: Nie ma wolnego miejsca na sładowanie UFO.

en: No free hangars at that base.
pl: Brak wolnych hangarów w tej bazie.

en: No free space in laboratories left.
    Build more laboratories.
pl: Brak miejsca w Laboratoriach.
    Zbuduj więcej Laboratoriów.

en: No item assigned.
pl: Nie przypisano wyposażenia.

en: No item in hand.
pl: Nie ma wyposażenia w dłoni.

en: No item selected
pl: Nie wybrano projektu

en: No item selected.
pl: Nie wybrano wyposażenia.

en: No language
pl: Brak języka

en: No more soldiers can be assigned to this craft
pl: Nie możesz przypisać większej liczby żołnierzy do tego statku

en: No nation
pl: Żaden naród

en: No operational Command Centre in this base.
    
    Aircraft can not start.
pl: Brak działającego Centrum Dowodzenia w tej bazie.
    
    Statek powietrzny nie może wystartować.

en: No operational hangars at that base.
pl: Brak sprawnych hangarów w tej bazie.

en: No power supplies in this base.
pl: Brak energii w tej bazie.

en: No power supplies in this base.
    Hangars are not functional.
pl: Brak energii w tej bazie.
    Hangary nie mogą funkcjonować.

en: No pre-research description available.
pl: Brak informacji przed zakończeniem badań.

en: No reaction fire
pl: Brak automatycznego ognia

en: No reload possible, already fully loaded.
pl: Nie można przeładować, broń w pełni załadowana.

en: No reload possible, you don't have backup ammo.
pl: Przeładowanie niemożliwe, nie masz zapasowej amunicji.

en: No remaining TUs left after shot.
pl: Brak PR po strzale.

en: No requirements
pl: Brak wymagań

en: No research proposal available for this project.
pl: Ten projekt nie posiada dodatkowych informacji.

en: No research proposal available.
pl: Brak propozycji badań.

en: No slot selected.
pl: Nie wybrano slotu.

en: No soldiers assigned
pl: Nie przypisano żadnych żołnierzy

en: No target base selected
pl: Nie wybrano bazy docelowej

en: No team
pl: Bez drużyny

en: No weapon.
pl: Bez broni.

en: Node editor
pl: Edytor wezłów

en: None
pl: Brak

en: Normal
pl: Standardowy

en: Not Enough Money -- %s
pl: Niewystarczająca ilość środków -- %s

en: Not Enough Resources -- %s
pl: Niewystarczająca ilość zasobów -- %s

en: Not connected
pl: Nie połączony

en: Not enough TUs for crouching.
pl: Zbyt mało PR na kucnięcie.

en: Not enough TUs for reloading weapon.
pl: Zbyt mało PR na powstanie.

en: Not enough TUs for standing up.
pl: Zbyt mało PR na powstanie.

en: Not enough TUs left to reserve for crouching/standing up.
pl: Zbyt mało PR do zarezerwowania na kucanie/powstanie.

en: Not enough credits to build this
pl: Zbyt mało kredytów do budowy

en: Not enough credits to finish production in %s.
pl: Nie ma wystarczającej ilości kredytów do dokończenia produkcji w %s.

en: Not enough credits to set up a new base.
pl: Brak kredytów do utworzenia nowej bazy.

en: Not enough credits to set up a new installation.
pl: Brak środków na budowę nowej instalacji.

en: Not enough free hangar space in %s. Production postponed.
pl: Brak miejsca w hangarach bazy %s. Produkcja wstrzymana.

en: Not enough free storage space in %s. Disassembling postponed.
pl: Brak miejsca w magazynie bazy %s. Demontaż wstrzymany.

en: Not enough free storage space in %s. Production postponed.
pl: Brak miejsca w magazynie bazy %s. Produkcja wstrzymana.

en: Not enough laboratories
pl: Zbyt mało Laboratoriów

en: Not enough material!
pl: Zbyt mało materiałów!

en: Not enough quarters
pl: Zbyt mało wolnego miejsca w Kwaterach

en: Not enough space
pl: Zbyt mało miejsca

en: Not enough storage space
pl: Zbyt mało miejsca w magazynie

en: Not enough storage space in %s. %s
pl: Zabrakło miejsca do przechowywania w %s. %s

en: Not enough workers
pl: Zbyt mało techników

en: Not enough workshops
pl: Zbyt mało warsztatów

en: Not implemented
pl: Nie wprowadzony

en: Not operational, depends on
pl: Nie działa, zależne od

en: Not researched in any base.
pl: Nie badana w żadnej bazie.

en: Not set
pl: Brak w bazie

en: Note
pl: Notatka

en: Nothing
pl: Brak

en: Nothing to research
pl: Nie ma nic do badania

en: Nothing to save yet.
pl: Nic do zapisania.

en: Notice
pl: Info

en: Notify types:
pl: Rodzaje powiadomień:

en: Noumea
pl: Numea

en: Nov
pl: Lis

en: ON RED ALERT
pl: ALARM CZERWONY

en: Object Info
pl: Specyfikacja

en: Occupation
pl: Zawód

en: Oct
pl: Paź

en: Odd Behaviour
pl: Dziwne zachowanie Obcych

en: One-handed
pl: Jednoręczna

en: One-shot reaction fire
pl: Jednostrzałowy ogień reakcyjny

en: One-shot reaction fire (Not possible)
pl: Jednostrzałowy ogień reakcyjny (niedostępny)

en: One-shot reaction fire (not possible)
pl: Jednostrzałowy ogień reakcyjny (niedostępny)

en: Only for moving
pl: Tylko dla ruchu

en: Open UFOpaedia
pl: Otwórz UFOpedię

en: Open up messages
pl: Otwórz wiadomości

en: Open/close Building preview window
pl: Otwórz/Zamknij okno podglądu budynku

en: Opens or closes a door
pl: Otwórz lub zamknij drzwi

en: Operating system:	%s
pl: System operacyjny:	%s

en: Operational range:	%i km
pl: Zasięg:	%i km

en: Options
pl: Opcje

en: Or via the keys 1-8 or Tab
pl: lub poprzez użycie klawiszy 1-8 i Tab

en: Or...
pl: lub...

en: Orbital UFO Activity
pl: Aktywność UFO na orbicie

en: Organisation capital
pl: Kapitał organizacji

en: Organisation statistics
pl: Statystyki organizacji

en: Oriental big
pl: Orientalna duża

en: Oriental medium
pl: Orientalna średnia

en: Oriental small
pl: Orientalna mała

en: Original HUD
pl: HUD podstawowy

en: Other
pl: Inne

en: Ouagadougou
pl: Wagadugu

en: Our Host
pl: Nasz gospodarz

en: Our aircraft has no more ammo left - returning to home base now.
pl: Statek powietrzny nie ma już amunicji  - powraca do bazy.

en: Our radar detected a new UFO near %s
pl: Nasz rada wykrył UFO blisko %s

en: Our radar has lost the tracking on a UFO
pl: Radar zgubił namiar na UFO

en: Outstanding
pl: Rewelacyjnie

en: PHALANX friendly fire losses	%i
pl: Straty od ognia własnej drużyny	%i

en: PHALANX soldiers killed by Aliens	%i
pl: Żołnierzy PHALANX zabitych przez Obcych	%i

en: PHALANX soldiers missing in action	%i
pl: Żołnierzy PHALANX zaginionych w akcji	%i

en: PHALANX survivors	%i
pl: Żołnierzy PHALANX, którzy przeżyli	%i

en: Paid %i credits for administrative overhead.
pl: Zapłacono %i kredytów będących kosztami administracyjnymi.

en: Paid %i credits for aircraft
pl: Zapłacono %i kredytów za statek powietrzny

en: Paid %i credits for robots
pl: Zapłacono %i kredytów za pojazdy naziemne

en: Paid %i credits for upkeep of %s
pl: Płacisz %i kredytów za utrzymanie %s

en: Paid %i credits in interest on your debt.
pl: Zapłacono %i kredytów jako odsetki od długu.

en: Paid %i credits to pilots
pl: Zapłacono %i kredytów za medyków

en: Paid %i credits to scientists
pl: Zapłacono %i kredytów za naukowców

en: Paid %i credits to soldiers
pl: Zapłacono %i kredytów za żołnierzy

en: Paid %i credits to workers
pl: Zapłacono %i kredytów za techników

en: Paris
pl: Paryż

en: Particle Beam Cannon
pl: Ręczne działo cząsteczkowe

en: Particle Beam Damage Type
pl: Obrażenia strumienia cząstek

en: Particle Beam Pistol
pl: Pistolet cząsteczkowy

en: Particle Beam Rifle
pl: Karabin cząsteczkowy

en: Particle Beam Weapon
pl: Działo cząsteczkowe

en: Party chat
pl: Czat rozgrywki

en: Party info
pl: Informacje o rozgrywce

en: Password protected:	%s
pl: Ochrona hasłem:	%s

en: Password:
pl: Hasło:

en: Pause
pl: Pauza

en: Pause/message settings
pl: Ustawienia pauzy/wiadomości

en: Personal message
pl: Wiadomość prywatna

en: Petropavlovsk-Kamchatsky
pl: Pietropawłowsk Kamczacki

en: Phalanx
pl: Falanga

en: Philadelphia
pl: Filadelfia

en: Phoenix UGV
pl: UPN Phoenix

en: Physical stats
pl: Atrybuty fizyczne

en: Physical stats of this soldier
pl: Statystyki tego żołnierza

en: Pilot in aircraft
pl: Pilot w statku powietrznym

en: Pilot is assigned to another craft
pl: Pilot jest przydzielony do innego statku

en: Pilots
pl: Piloci

en: Pistol Particle Accelerator
pl: Ładunek do p. cząst.

en: Plasma And The Grenade Launcher
pl: Wyrzutnia gratanów i plazmy

en: Plasma Blade
pl: Żagiew plazmowa

en: Plasma Blaster
pl: Ręczne działo plazmowe

en: Plasma Blaster Charge
pl: Ładunek do dz. plazm.

en: Plasma Damage Type
pl: Obrażenia od plazmy

en: Plasma Grenade
pl: Granat plazmowy

en: Plasma Pistol
pl: Pistolet plazmowy

en: Plasma Pistol Charger
pl: Ładunek do p. plazm.

en: Plasma Rifle
pl: Karabin plazmowy

en: Plasma Rifle Charger
pl: Ładunek do kar. plazm.

en: Plasma grenades do the most damage, while frag grenades have a slightly longer throwing range.
pl: Granaty plazmowe zadają najwięcej obrażeń, podczas gdy odłamkowe mogą zostać rzucone na większą odległość.

en: Play the aliens
pl: Zagraj Obcymi

en: Players connected
pl: Gracze dołączeni

en: Playing
pl: Grają

en: Please select the target base from the list
pl: Wybierz z listy bazę docelową

en: Pleased
pl: Usatysfakcjonowany

en: Polish
pl: Polski

en: Political Situation Before The Invasion
pl: Sytuacja polityczna przed inwazją

en: Polymer Aircraft Armour
pl: Pancerz polimerowy

en: Poor
pl: Kiepsko

en: Portuguese
pl: Portugalski

en: Power Armour
pl: Pancerz wspomagany

en: Power Attribute
pl: Atrybut siły

en: Power Plant
pl: Elektrownia

en: Prague
pl: Praga

en: Pre research text
pl: Tekst przed wynalezieniem

en: Precache models (faster menus)
pl: Załaduj do pamięci podręcznej (szybsze działanie menu)

en: Precache models:
pl: Użyj pamięci podręcznej dla modeli:

en: Precision Shot
pl: Dokładny

en: Preview
pl: Podgląd

en: Preview:
pl: Podgląd:

en: Previous firemode
pl: Poprzedni tryb użycia

en: Previous free team
pl: Poprzednia wolna drużyna

en: Price:
pl: Cena:

en: Primary
pl: Podstawowe

en: Primary attack
pl: Podstawowy typ ataku

en: Primary fire mode
pl: Podstawowy tryb użycia

en: Produce new equipment
pl: Produkuj nowy sprzęt

en: Production
pl: Produkcja

en: Production Finished -- %s
pl: Produkcja ukończona -- %s

en: Production costs	%i c
pl: Koszta produkcji	%i c

en: Production finished
pl: Produkcja ukończona

en: Production limit:
pl: Limit produkcji:

en: Production of %s started
pl: Produkcja w ramach projektu %s rozpoczęta

en: Production queue empty
pl: Kolejka produkcji pusta

en: Production queue for %s is empty
pl: Kolejka produkcji %s jest pusta

en: Production started
pl: Produkcja rozpoczęta

en: Production time	%ih
pl: Czas produkcji	%ih

en: Proficient
pl: Dobrze

en: Progress: %.1f%%
pl: Postęp: %.1f%%

en: Progress: not available.
pl: Postęp: nieokreślony.

en: Proposal:
pl: Propozycja:

en: Proposal: %s	%i %s %02i
pl: Propozycja: %s	%i %s %02i

en: Pulsed Fire
pl: Ogień impulsowy

en: Quake 2 Engine
pl: Silnik Quake 2

en: Queue full!
pl: Kolejka pełna!

en: Quicksave
pl: Szybkie zapisywanie

en: Quicksave campaign was successfully loaded.
pl: Kampania załadowana ze slotu "quicksave"

en: RCON-Password:
pl: Hasło RCONa:

en: Radar Tower
pl: Wieża radarowa

en: Radar tower
pl: Wieża radarowa

en: Range:	%g
pl: Zasięg:	%g

en: Rank: %s
pl: Stopień: %s

en: Raptor-class Combat Transport
pl: Transportowiec bojowy, klasa Raptor

en: Raven ECM Unit
pl: Zasobnik ESZ Raven

en: Re:
pl: Odp:

en: Reaction Fire can drain your Time Units (TUs) to 0. If you turn off Reaction Fire, you cannot turn it back on without enough Time Units (TU). You can, however, leave it on. Try not to adjust zeroed units until you're sure.
pl: Ogień Reakcyjny może wyczerpać twoje Punkty Ruchu (PR) do 0. Jeżeli wyłączysz Ogień Reakcyjny, nie będziesz mógł włączyć go z powrotem bez wystarczającej liczby Punktów Ruchu (PR). Możesz, jednakże, pozostawić ten tryb włączony. Staraj się nie pozostawiać zerowej wartości dopóki nie jesteś tego pewien.

en: Ready
pl: Gotowy

en: Recover
pl: Zabezpiecz

en: Recovered %s from the battlefield. UFO is being transported to %s.
pl: Pozyskano %s z pola bitwy. UFO jest transportowane do %s.

en: Recovered %s from the battlefield. UFO sold to nation %s, gained %i credits.
pl: Zabezpieczono pojazd %s. Pojazd sprzedano narodowi %s, uzyskano %i kredytów.

en: Recovery Report -- %s
pl: Raport o zabezpieczeniu UFO -- %s

en: Refresh
pl: Odśwież

en: Relations:
pl: Relacje:

en: Reload campaign
pl: Załaduj ponownie kampanie

en: Reload the last automatically saved campaign state
pl: Wczytaj ponownie ostatni automatycznie zapisany stan kampanii

en: Reload the weapon in the soldiers left hand
pl: Przeładuj broń w lewej ręce

en: Reload the weapon in the soldiers right hand
pl: Przeładuj broń w prawej ręce

en: Reload weapon
pl: Przeładuj broń

en: Reload weapon (%i TU).
pl: Przeładuj broń (%i PR).

en: Reloading time:	%i
pl: Przeładowanie:	%i

en: Remaining TUs: %i
pl: Pozostało PR: %i

en: Remember that items will slow an aircraft down. To intercept fast UFOs, you may prefer to send several lightly equipped aircraft.
pl: Dodatkowe wyposażenie spowolnia statki powietrzne. Aby zwiększyć szansę przechwycenia szybkich UFO możesz użyć pojazdu z niewielką liczbą dodatkowego wyposażenia.

en: Remember that you need an active Command Centre in order to launch interceptors.
pl: Pamiętaj, że do wysłania pojazdów powietrznych potrzebujesz działającego Centrum Dowodzenia.

en: Remember to give your soldiers a varying array of weapons; you never know when a certain weapon may come in handy.
pl: Pamiętaj o wyposażeniu żołnierzy w różnorodny zestaw broni. Nigdy nie wiadomo, która z nich okaże się najbardziej przydatna.

en: Remove
pl: Usuń

en: Remove pilot from this craft
pl: Zwolnij pilota z przydziału do statku

en: Remove soldier from this craft
pl: Odwołaj żołnierza z tego statku

en: Remove this item
pl: Usuń

en: Remove weapon from the selected slot
pl: Usuń broń z zaznaczonego slotu

en: Removing
pl: Usuwanie

en: Rename aircraft
pl: Zmień nazwę statku powietrznego

en: Rename your base
pl: Zmień nazwę bazy

en: Rename your employee
pl: Zmień nazwisko pracownika

en: Rename your unit
pl: Zmień nazwę jednostki

en: Replacing
pl: Zastępowanie

en: Requirement:
pl: Wymaga:

en: Research
pl: Badania

en: Research Reports
pl: Informacje badawcze

en: Research finished
pl: Badania zakończone

en: Research halted
pl: Badania wstrzymane

en: Research new technology
pl: Badaj nową technologię

en: Researched in %s
pl: Badana w %s

en: Researched in this base.
pl: Badana w tej bazie.

en: Reserve %i TUs for crouching/standing up.
pl: Zarezerwuj %i PR na kucanie/powstanie.

en: Reserve TUs for firing/using.
pl: Zarezerwuj PR na strzelanie/akcje.

en: Reserve TUs for shooting.
pl: Zarezerwuj PR na strzelanie.

en: Reserving TUs for shooting not possible.
pl: Zarezerwowanie PR na strzelanie jest niemożliwe.

en: Resolution:
pl: Rozdzielczość:

en: Response Too Late -- %s
pl: Spóźniona reakcja -- %s

en: Restart sound to change the settings
pl: Uruchom ponownie system dźwięku aby zmienić ustawienia

en: Retry
pl: Ponów

en: Retry this mission
pl: Ponów misję

en: Revert changes
pl: Cofnij zmiany

en: Rfn
pl: szer.

en: Rifle Particle Accelerator
pl: Ładunek do kar. cząst.

en: Rifleman
pl: Szeregowy

en: Right Hand
pl: Prawa ręka

en: Right mouse button click (menu)
pl: Prawy przycisk myszy (menu)

en: Riot Shotgun
pl: Strzelba

en: Rocket Launcher
pl: Ręczna wyrzutnia rakiet

en: Roll
pl: Potocz

en: Rome
pl: Rzym

en: Rotate battlescape camera anti-clockwise
pl: Obróć widok w stronę przeciwną do obrotu wskazówek zegara.

en: Rotate battlescape camera clockwise
pl: Obróć widok w stronę zgodną z obrotem wskazówek zegara.

en: Rotation Speed:
pl: Szybk. obrotu:

en: Round time limit in seconds:
pl: Limit długości rundy w sekundach:

en: Roundtime:	%s
pl: Czas rundy:	%s

en: Running costs:	%i c
pl: Koszta użytkowania:	%i c

en: Russia
pl: Rosja

en: Russian
pl: Rosyjski

en: SAM Site
pl: Bateria rakiet

en: SHIVA 20mm API Rounds
pl: Pociski penetrujące SHIVA 20 mm

en: SHIVA 20mm HEI Rounds
pl: Pociski odłamkowe SHIVA 20 mm

en: SHIVA Rotary Cannon
pl: Działo SHIVA systemu Gatling

en: SMG Magazine
pl: Mag. do pis. maszynowego

en: SWO
pl: chr.

en: Saboted Slugs
pl: Pociski podkalibrowe

en: Saint Petersburg
pl: Sankt Petersburg

en: Sana'a
pl: Sana

en: Saracen-class Interceptor
pl: Myśliwiec, klasa Saracen

en: Sarajevo
pl: Sarajewo

en: Save
pl: Zapisz

en: Save settings
pl: Ustawienia zapisywanie

en: Save the current team
pl: Zapisz aktywną drużynę

en: Save your team
pl: Zapisz drużynę

en: Saves to the quick save slot
pl: Zachowuje stan gry w slocie "quicksave"

en: Say:
pl: Powiedz:

en: Scan
pl: Skanuj

en: Scientist
pl: Naukowiec

en: Scientists
pl: Naukowcy

en: Scientists (available/all): %i/%i
pl: Naukowcy (dostępni/wszyscy): %i/%i

en: Scout U
pl: Zwiadowca U

en: Script files are not the same
pl: Pliki skryptu nie są takie same

en: Scroll Speed:
pl: Szybk. przewijania:

en: Scroll down
pl: W dół

en: Scroll up
pl: W górę

en: Second Lieutenant
pl: Podporucznik

en: Secondary
pl: Dodatkowe

en: Secondary attack
pl: Dodatkowy typ ataku

en: Security/registration
pl: Bezpieczeństwo/rejestracja

en: Select a free team or your coop team
pl: Wybierz wolną drużynę lub drużynę współpracującą

en: Select aircraft
pl: Wybierz statek powietrzny

en: Select an actor from list
pl: Wybierz żołnierza z listy.

en: Select base to transfer to
pl: Wybierz bazę, do której dokonasz przesyłu

en: Select building
pl: Wybierz moduł

en: Select first child node
pl: Wybierz pierwszy potomny węzeł

en: Select item
pl: Wybierz

en: Select map to play
pl: Wybierz mapę do gry

en: Select next node
pl: Wybierz następny węzeł

en: Select objects/Walk to a square/In fire mode, fire etc
pl: Wybór obiektu/Przejdź na miejsce/W trybie ognia - wystrzel

en: Select parent node
pl: Wybierz nadrzędny węzeł

en: Select soldiers via click
pl: Wybieraj żołnierzy poprzez kliknięcie

en: Select the desired location of the new base on the map.
pl: Wybierz pożądaną lokalizację nowej bazy.

en: Select the desired location of the new installation on the map.
pl: Wybierz pożądaną lokalizację nowej instalacji.

en: Select the dropship that should be used
pl: Wybierz desantowca, który powinien być użyty

en: Select the mission (doubleclick) and choose aircraft from list
pl: Wybierz misję (podwójne kliknięcie) i przydziel statek powietrzny z listy

en: Select the ufo that should be used
pl: Wybierz UFO, które powinno być użyte

en: Select this slot
pl: Zaznacz slot

en: Select this zone
pl: Wybierz tą strefę

en: Select ufo or mission on map
pl: Wybierz UFO lub misję (na mapie)

en: Select which side you want to play with
pl: Wybierz stronę, którą chcesz grać

en: Select your team
pl: Wybierz drużynę

en: Selected Item
pl: Wybrany przedmiot

en: Selected item:
pl: Wybrany przedmiot:

en: Selected nation:
pl: Wybrane państwo:

en: Sell
pl: Sprzedaj

en: Sell UFO
pl: Sprzedaj UFO

en: Send a message to all players
pl: Wyślij wiadomość do wszystkich graczy

en: Send a message to allied team members
pl: Wyślij wiadomość do graczy w Twojej drużynie

en: Senior Warrant Officer
pl: Chorąży

en: Seoul
pl: Seul

en: Sep
pl: Wrz

en: Sergeant
pl: Sierżant

en: Server closed connection
pl: Połączenie zerwane przez serwer

en: Server info
pl: Informacja o serwerze

en: Server-Password:
pl: Hasło serwera:

en: Serverfilter:
pl: Filtr:

en: Servername:	%s
pl: Nazwa serwera:	%s

en: Set soldiers per player lower than soldiers per team
pl: Ilość żołnierzy gracza musi być mniejsza niż ilość żołnierzy drużyny

en: Set up a base
pl: Zbuduj bazę

en: Sets the max allowed clients to connect
pl: Ustawia max. liczbę klientów, którzy mogą się połączyć

en: Sets the max allowed soldiers per player when in teamplay
pl: Ustawia max. liczbę żołnierzy gracza, gdy gra drużynowa

en: Sets the max allowed soldiers per team
pl: Ustawia max. liczbę żołnierzy w drużynie

en: Settings doesn't make sense
pl: Ustawienia nie mają sensu

en: Seville
pl: Sewilla

en: Sgt
pl: sierż.

en: Shanghai
pl: Szanghaj

en: Shiva Rotary Cannon
pl: Działo SHIVA systemu Gatling

en: Shock Damage Type
pl: Obrażenia od wstrząsu elektrycznego

en: Shot Reservation
pl: Rezerwuj na strzał

en: Shotgun
pl: Strzelba

en: Shots remaining
pl: Pozostało strzałów

en: Shots: %i
pl: Liczba strzałów: %i

en: Show FPS:
pl: Pokazuj FPS:

en: Show XVI map
pl: Pokazuj mapę infekcji XVI

en: Show chat history
pl: Pokaż historię czata

en: Show key bindings
pl: Pokaż przypisania klawiszy

en: Show radar range
pl: Pokazuj zasięg radarów

en: Show research proposal
pl: Pokaż propozycje badań

en: Show server information
pl: Pokaż informacje o serwerze

en: Show tip of the day
pl: Pokazuj porady

en: Show tip of the day:
pl: Porada dnia:

en: Simferopol
pl: Symferopol

en: Singapore
pl: Singapur

en: Single Shot
pl: Pojedynczy

en: Single-player
pl: Jednoosobowa

en: Size:	%i
pl: Wielkość:	%i

en: Skill:	%s
pl: Umiejętności:	%s

en: Skirmish
pl: Potyczka

en: Skirmish game settings
pl: Ustawienia potyczki

en: Skirmish is type of fast game.
pl: Potyczka to rodzaj szybkiej gry.

en: Skirmish tutorial
pl: Samouczek potyczki

en: Slash
pl: Z zamachem

en: Slice through terrain at a higher level
pl: Przejdź do wyższego poziomu terenu

en: Slice through terrain at a lower level
pl: Przejdź do niższego poziomu terenu

en: Slightly wounded
pl: Lekko ranny

en: Slovenian
pl: Słoweński

en: Small
pl: Mały

en: Small Hangar
pl: Mały hangar

en: Small UFO Hangar
pl: Mały hangar UFO

en: Small cemetery
pl: Niewielki cmentarz

en: Smoke Grenade
pl: Granat dymny

en: Snap Shot
pl: Z biodra

en: Snap Shot - Airburst
pl: Z biodra - bezpośredni

en: Snap Shot - Timed
pl: Z biodra - opóźniony

en: Sniper Rifle
pl: Karabin snajperski

en: Sniper Rifle Magazine
pl: Mag. do kar. snajperskiego

en: Sniper Rifles Proficiency
pl: Umiejętność obsługi broni snajperskiej

en: Sniper Rifles:
pl: Snajperskie:

en: Snow
pl: Śnieg

en: Sold previously recovered %s from %s to nation %s, gained %i credits.
pl: Sprzedano pozyskany %s z %s narodowi %s, zyskano %i kredytów.

en: Soldier
pl: Żołnierz

en: Soldier %s %s
pl: Żołnierz %s %s

en: Soldier carries equipment
pl: Żołnierz jest wyposażony

en: Soldier carries no equipment
pl: Żołnierz nie jest wyposażony

en: Soldier equipment
pl: Wyposażenie żołnierza

en: Soldier in aircraft
pl: Żołnierz w statku powietrznym

en: Soldier is assigned to another craft
pl: Żołnierz jest przypisany do innego statku

en: Soldier is dazed!
    Enemy used flashbang!
pl: Żołnierz jest ogłuszony!
    Przeciwnik użył granatów ogłuszających!

en: Soldier promoted
pl: Promocja żołnierza

en: Soldiers
pl: Żołnierze

en: Some houses in desert
pl: Kilka zabudowań na pustyni

en: Some notes about the gameplay
pl: Kilka uwag na temat gry

en: Sort nations by name
pl: Sortuj państwa po nazwie

en: Sort nations by price
pl: Sortuj państwa po cenie

en: Sort nations by relation
pl: Sortuj państwa po relecjach

en: Sound
pl: Dźwięk

en: Sound rate:
pl: Częstotliwość próbkowania:

en: Sound settings
pl: Ustawienia dźwięków

en: Spanish
pl: Hiszpański

en: Sparrowhawk AA Missile Rack
pl: System AA Sparrowhawk

en: Sparrowhawk Missile
pl: Rakieta Sparrowhawk

en: Special Thanks To
pl: Specjalne podziękowania dla

en: Spedition
pl: Spedycja

en: Speed Attribute
pl: Atrybut szybkości

en: Speed up time on geoscape until the first alien mission appears
pl: Przyspiesz czas do pojawienia się pierwszej misji

en: Speed:
pl: Szybkość:

en: Speed:	%i km/h
pl: Prędkość:	%i km/h

en: Speed: %i km/h
pl: Prędkość: %i km/h

en: Spotted enemies: While on a ground mission you can press [Space] to cycle through all spotted enemies. Pressing [t] will draw a line to each enemy the selected soldier can see.
pl: Podczas misji możesz naciskać [Spację] aby przejrzeć pozycje wszystkich zauważonych wrogów. Naciśnięcie [t] spowoduje wyświetlenie linii od wybranego żołnierza do wszystkich przeciwników, których ma w polu widzenia.

en: Spreads:	%g
pl: Rozrzut:	%g

en: St. Louis
pl: Saint Louis

en: Stab
pl: Dziabnij

en: Stadium
pl: Stadion

en: Stand up (%i TU)
pl: Powstań (%i PR)

en: Standard Campaign
pl: Kampania, poziom standardowy

en: Starchaser-class Interceptor
pl: Myśliwiec, klasa Starchaser

en: Start Aircraft
pl: Wystartuj

en: Start autopsy
pl: Rozpocznij sekcję zwłok

en: Start campaign
pl: Rozpocznij

en: Start game
pl: Rozpocznij grę

en: Start research
pl: Rozpocznij badania

en: Start server
pl: Uruchom serwer

en: Start some research
pl: Rozpocznij badania

en: Start the game even if not all teams is ready or have joined
pl: Uruchom grę nawet jeśli nie wszystkie drużyny są dołączone lub gotowe

en: Start the game!
pl: Rozpocznij grę!

en: Start the transfer
pl: Rozpocznij przesyłanie

en: Start this production
pl: Rozpocznij produkcję

en: Start with buildings
pl: Rozpocznij z budynkami

en: Start with employees
pl: Rozpocznij z personelem

en: Statistics
pl: Statystyki

en: Stats bars: movement, health and morale
pl: Statystyki: Punktów Ruchu, zdrowia i morali

en: Status: We don't currently have all the materials or background knowledge needed to research this topic.
pl: Status: W chwili obecnej nie mamy wszystkich materiałów lub technologii potrzebnych do przeprowadzenia badań.

en: Status: not possible to research
pl: Status: nie ma możliwości odkrycia

en: Status: research finished
pl: Status: badania ukończone

en: Status: research paused
pl: Status: badania wstrzymane

en: Status: research topic currently paused.
pl: Status: badania na zadany temat są obecnie wstrzymane.

en: Status: this research topic is currently being processed in laboratories
pl: Status: badania na zadany temat są obecnie prowadzone w laboratoriach.

en: Status: under research
pl: Status: w trakcie badań

en: Status: unknown technology
pl: Status: nieznana technologia

en: Stiletto-class Interceptor
pl: Myśliwiec, klasa Stiletto

en: Stingray Interceptor
pl: Myśliwiec, klasa Stingray

en: Stockholm
pl: Sztokholm

en: Stop production
pl: Zatrzymaj produkcję

en: Stop research
pl: Wstrzymaj badania

en: Storage
pl: Magazyn

en: Storage (used/all):
pl: Magazyn (zajęte/całość):

en: Storage capacity:
pl: Pojemność magazynu:

en: Storage is empty.
pl: Magazyn jest pusty.

en: Store UFO
pl: Składuj UFO

en: Stored at: %s
pl: Przechowane w: %s

en: Story Developer/Game Design
pl: Twórca fabuły/Projektant

en: Strasbourg
pl: Strasburg

en: Strength:
pl: Siła:

en: Stun Charge
pl: Ogłusz

en: Stun Damage Type
pl: Obrażenia ogłuszające

en: Stun Rod
pl: Paralizator

en: Submachine Gun
pl: Pistolet maszynowy

en: Superhuman
pl: Nadczłowiek

en: Supply U
pl: Zaopatrzeniowiec U

en: Surabaya
pl: Surabaja

en: Surface to Air defences
pl: Powierzchnia na obronę przeciwlotniczą

en: Swap interval:
pl: Przerwa zmiany:

en: Swedish
pl: Szwedzki

en: Switch to another base
pl: Przełącz na inną bazę

en: Switch to left hand weapon
pl: Przełącz na broń w lewej ręce

en: Switch to right hand weapon
pl: Przełącz na broń w prawej ręce

en: Switch to the next base
pl: Przełącz na następną bazę

en: Switch to the previous base
pl: Przełącz na poprzednią bazę

en: Switch view level via left mouseclick
pl: Przełącz poziom przy użyciu lewego przycisku myszy

en: TR-20 Rocket
pl: Rakieta TR-20

en: TR-20 Rocket Pod
pl: Zasobnik rakietowy TR-20

en: TU: %i
pl: PR: %i

en: TUs
pl: PR

en: TUs remaining
pl: Pozostało PR

en: TUs reserved
pl: PR zarezerwowane

en: Tabriz
pl: Tebriz

en: Tactical mission
pl: Misja taktyczna

en: Tactical mission tutorial
pl: Podręcznik misji taktycznej

en: Take a screenshot
pl: Screenshot

en: Taman
pl: Tamanin

en: Tanks
pl: Czołgi

en: Target your shot to the ground
pl: Celuj w ziemię

en: Target zone is occupied
pl: Wyznaczona strefa jest okupowana

en: Targeting Computer
pl: Komputerowy system namierzania

en: Tashkent
pl: Taszkent

en: Team
pl: Drużyna

en: Team %d
pl: Drużyna %d

en: Team Members:
pl: Członkowie drużyny:

en: Team Room
pl: Świetlica

en: Team is already in use
pl: Drużyna już jest w użyciu

en: Team preference:
pl: Preferencja drużyny:

en: Team selection
pl: Wybór drużyny

en: Team:
pl: Drużyna:

en: Teamchat
pl: Czat drużynowy

en: Teamplay:
pl: Gra drużynowa:

en: Teamplay:	%s
pl: Gra drużynowa:	%s

en: Technology Consultants
pl: Konsultanci techniczni

en: Tehran
pl: Teheran

en: Terror mission
pl: Akt terroru

en: Texture Lod:
pl: Upraszczaj tekstury (LOD):

en: Texture anisotropy level:
pl: Stopień anizotropii tekstur:

en: Texture compression:
pl: Kompresja tekstur:

en: Texture resolution cap:
pl: Limit rozdzielczości tekstur:

en: Thai
pl: Tajski

en: Thank you for playing UFO:Alien Invasion
pl: Dziękujemy za skorzystanie z UFO:Alien Invasion

en: That base is beyond this aircraft's range.
pl: Baza jest poza zasięgiem statku powietrznego.

en: The Alien Mind
pl: Umysł Obcych

en: The Alien Strategy
pl: Strategia Obcych

en: The Alien Threat
pl: Zagrożenie Obcych

en: The Asian Republic
pl: Republika Azjatycka

en: The Commonwealth of Oceania
pl: Wspólnota Oceanii

en: The Community
pl: Społeczności

en: The Enemy On Earth
pl: Wróg na Ziemi

en: The Greater European Union
pl: Wielka Unia Europejska

en: The Middle-Eastern Alliance
pl: Przymierze Środkowo-Wschodnie

en: The Revolutionary Countries
pl: Kraje Rewolucyjne

en: The Universal Serum
pl: Uniwersalna surowica

en: The destination base no longer exists! Transfer carge was lost, personnel has been discharged.
pl: Baza docelowa przestała istnieć! Przewożony ładunek został utracony, a załoga zwolniona.

en: The disassembling of %s at %s has finished.
pl: Demontaż %s w bazie %s zakończył się.

en: The game was a draw!
    
    No survivors left on any side.
pl: Gra zakończona remisem!
    
    Żaden żołnierz nie przeżył.

en: The production of %s at %s has finished.
pl: Produkcja %s w %s została zakończona.

en: The research on this item is complete.
pl: Badanie tego projektu zakończone.

en: The research on this item is not yet possible.
    You need to research the technologies it's based on first.
pl: Badania nad tym projektem nie są jeszcze możliwe.
    Najpierw musisz przebadać technologie, na których ten
    projekt się opiera.

en: The selected soldier
pl: Wybrany żołnierz

en: There is no pilot assigned to this aircraft.
    
    Aircraft can not start.
pl: Statek powietrzny nie posiada przydzielonego pilota.
    
    Nie można wystartować.

en: Thessaloniki
pl: Saloniki

en: This change might require a restart
pl: Ta zmiana może wymagać ponownego uruchomienia

en: This change requires a restart
pl: Ta zmiana wymaga ponownego uruchomienia

en: This game is now community driven
pl: Gra jest obecnie rozwijana przez Społeczność

en: This isn't your round
pl: To nie jest Twoja tura

en: This item is currently under research in another base.
pl: Ten projekt jest aktualnie badany w innej bazie.

en: This item is functional.
pl: Ten element jest sprawny.

en: This item is too heavy for the selected slot.
pl: Ten przedmiot jest zbyt ciężki dla wybranego slotu.

en: This item will be installed in %i hours.
pl: Ten element zostanie zamontowany w ciągu %i godzin.

en: This item will be removed in %i hours.
pl: Ten element zostanie zdemontowany w ciągu %i godzin.

en: This slot is for %s or smaller items.
pl: Ten slot jest przeznaczony dla %s lub mniejszego gabarytowo wyposażenia.

en: This weapon cannot be fired
    one handed.
pl: Ta broń nie może być używana
    jedną ręką.

en: Threshold:
pl: Próg:

en: Throw
pl: Rzuć

en: Tianjin
pl: Tiencin

en: Tilt battlescape camera down
pl: Pochyl kamerę w dół

en: Tilt battlescape camera up
pl: Przechyl kamerę w górę

en: Time Units
    - Available: %i (of %i)
    - Reserved:  %i
    - Remaining: %i
pl: Jednostki czasu (TU)
    - Dostępne: %i (z %i)
    - Zarezerwowane:  %i
    - Pozostało: %i

en: Time lapse: 1 day
pl: Upływ czasu: 1 dzień

en: Time lapse: 1 hour
pl: Upływ czasu: 1 godzina

en: Time lapse: 12 hours
pl: Upływ czasu: 12 godzin

en: Time lapse: 20 minutes
pl: Upływ czasu: 20 minut

en: Time lapse: 5 days
pl: Upływ czasu: 5 dni

en: Time lapse: 5 minutes
pl: Upływ czasu: 5 minut

en: Time lapse: 5 seconds
pl: Upływ czasu: 5 sekund

en: Time to build:
pl: Czas do końca budowy:

en: Time units:	%i
pl: Jedn. czasu:	%i

en: Time:
pl: Czas:

en: Tip of the day
pl: Porada dnia

en: To honor the original development team:
pl: By uhonorować oryginalny zespół:

en: To make a soldier face a certain direction (i.e. to turn him/her) place the cursor and press the right mouse button or the [Ctrl] key. This will cost you Time Units (TUs).
pl: Aby obrócić żołnierza w określonym kierunku wskaż kierunek kursorm i kliknij prawym przyciskiem lub użyj klawisza [Ctrl]. Każdy obrót kosztuje punkty ruchu (PR).

en: Toggle reaction fire
pl: Przełącza tryb automatycznego ognia

en: Toggle reservation for crouching.
pl: Przełącza rezerwację PR na kucanie.

en: Toggle stand/crounch
pl: Przełącza przyklęknij/powstań

en: Toggle the headgear
pl: Zmień wyp. nagłowne

en: Toggle to next actor
pl: Przełącz na kolejnego żołnierza

en: Toggle to next alien
pl: Przełącza widok na następnego Obcego

en: Toggle to next alien visible from selected actor.
pl: Pokaż następnego Obcego w zasięgu wzroku żołnierza.

en: Toggles the hud radar mode
pl: Przełącza wyświetlanie radaru

en: Tokyo
pl: Tokio

en: Tolerant
pl: Toleruje

en: Tooltips:
pl: Podpowiedzi:

en: Toulouse
pl: Tuluza

en: Transfer
pl: Przesyłka

en: Transfer Received -- %s
pl: Przesyłka odebrana -- %s

en: Transfer equipment or personnel
pl: Dokonaj przesyłu ekwipunku lub personelu

en: Transfer is not possible - the base does not have power supplies.
pl: Przesłanie niemożliwe - baza nie posiada Elektrowni.

en: Transfer is not possible - the base doesn't have Living Quarters.
pl: Przesłanie niemożliwe - baza nie posiada Kwater.

en: Transfer is not possible - the base doesn't have a Storage.
pl: Przesłanie niemożliwe - baza nie posiada Magazynu.

en: Transfer is not possible - the base doesn't have a functional hangar.
pl: Przesłanie niemożliwe - baza nie posiada sprawnego Hangaru.

en: Transfer is not possible - the base doesn't have an Alien Containment.
pl: Nie można dokonać przesłania Obcych - baza nie posiada modułu Kwarantanny.

en: Transport mission
pl: Misja transportowa

en: Transport mission ended, unloading cargo in %s
pl: Zakończono misje transportowa, wyładunek w %s

en: Transport mission started, cargo is being transported to %s
pl: Misja transportowa rozpoczęta, ładunek zostanie przetransportowany do %s

en: Transporter
pl: Transportowiec

en: Tropical UFO
pl: UFO w tropikach

en: Tropical drug
pl: Tropikalny narkotyk

en: Tropical river
pl: Rzeka w tropikach

en: Try again
pl: Ponów

en: Turin
pl: Turyn

en: Turn reaction-fire on or off
pl: Włącza lub wyłącza ogień reakcyjny

en: Turn soldier toward mouse pointer
pl: Obraca żołnierza w kierunku wskazanym przez kursor

en: Tutorials
pl: Samouczki

en: Two-handed
pl: Oburęczna

en: Type
pl: Typ:

en: Type:
pl: Typ:

en: UFO - Bomber
pl: UFO - Bombowiec

en: UFO - Fighter
pl: UFO - Myśliwiec

en: UFO - Harvester
pl: UFO - Żniwiarz

en: UFO - Scout
pl: UFO - Pojazd zwiadowczy

en: UFO - Supply Ship
pl: UFO - Zaopatrzeniowiec

en: UFO Crashsite.
pl: Rozbite UFO.

en: UFO Landed
pl: Lądowanie UFO

en: UFO Recovered
pl: Zabezpieczono UFO

en: UFO Recovery
pl: Zabezpieczono UFO

en: UFO Shot Down -- %s
pl: UFO zestrzelone -- %s

en: UFO Sighting
pl: Zaobserwowano UFO

en: UFO Stored In Hangar -- %s
pl: UFO umieszczone w hangarze -- %s

en: UFO Theory
pl: Teoria UFO

en: UFO Yard
pl: Hangar UFO

en: UFO in radar range
pl: UFO w zasięgu radaru

en: UFO interception successful -- UFO lost to sea.
pl: UFO zestrzelone, wrak ginie w morzu.

en: UFOpaedia
pl: UFOpedia

en: UGV
pl: UPN

en: Ukrainian
pl: Ukraiński

en: Unassigned scientists
pl: Naukowcy poza projektami

en: Under your command, PHALANX operations have consistently failed to protect nations. The UN, highly unsatisfied with your performance, has decided to remove you from command and subsequently disbands the PHALANX project as an effective task force. No further attempts at global cooperation are made. Earth's nations each try to stand alone against the aliens, and eventually fall one by one.
pl: Operacje PHALANX przeprowadzane pod Twoim dowództwem nie osiągnęły zamierzonego celu podstawowego - obrony cywili. Setki straciły życie, ponieważ nie potrafiłeś poradzić sobie z zagrożeniem Obcych. Narody Zjednoczone, rozczarowane Twoim zarządzaniem finansowym, zdjęły Cię ze stanowiska głównodowodzącego i rozwiązały jednostkę PHALANX.Nie będzie kolejnych wspólnych prób powstrzymania Obcych. Narody spróbują działać na własną rękę. I przegrają, każdy po kolei.

en: Underground pipe construction site.
pl: Miejsce robót prowadzenia rurociągów.

en: United America
pl: Zjednoczona Ameryka

en: Unknown
pl: Nieznany

en: Unknown - need to research this
pl: Przedmiot nieznany - należy zbadać

en: Unknown - not useable
pl: Niepoznane - nieużyteczne

en: Unknown Technology found
pl: Odkryto nieznaną technologię

en: Unknown Technology researchable
pl: Można przeprowadzić badania nieznanej technologii

en: Unknown aircraft size
pl: Nieznany rozmiar statku powietrznego

en: Unknown alien race
pl: Nieznana rasa Obcych

en: Unknown problem.
pl: Nieznany problem.

en: Unknown weapon skill
pl: Właściwość nieznana

en: Unknown weight
pl: nieznana

en: Unresearchable collected items
pl: Zdobyte przedmioty bez możliwości zbadania

en: Unused
pl: Nienazwany

en: Upgrade - Antimatter engines
pl: Unowocześnienie - Silniki na antymaterię

en: Upset
pl: Zdenerwowany

en: Urban
pl: Miejski

en: Usable in:
pl: Do użycia w:

en: Use 3D geoscape
pl: Użyj widoku 3D planety

en: Use Item
pl: Użyj przedmiotu

en: Use [Backspace] key to open doors.
pl: Użyj klawisza [Backspace] do otwarania drzwi.

en: Use [c] to toggle crouching. Crouching makes some weapons considerably more precise. It also makes your soldier a smaller target.
pl: Aby przyklęknąć wciśnij [c]. Przyklęknięcie zwiększa celność i zmniejsza szanse na bycie trafionym przez ogień przeciwnika.

en: Use [x] to cycle through the Reaction Fire settings: none, one shot, multiple shots.
pl: Klawiszem [x] można się przełączać między różnymi trybami ognia reakcyjnego (wyłączony, pojedynczy, wielokrotny).

en: Use a fast soldier with pistols, one handed melee weapons, grenades, flashbangs and medikits as a medic.
pl: Wykorzystuj szybkość żołnierzy poprzez pistolety, jednoręczne bronie białe, granaty, granaty ogłuszające czy apteczki.

en: Use headgear
pl: Użyj wyposażenia nagłownego

en: Use the [Shift] key to align your targeting height - useful to shoot a rocketlauncher in front of an alien group, for example.
pl: Używając klawisza [Shift] można zmieniać wysokość punktu celowania - użyteczne np gdy chcesz trafić rakietą pod nogi przeciwnika.

en: Use the first-person view (toggle with [v]) to check if moving one square to the left will make that shoot-through-the-building shot possible.
pl: Przełącz kamerę na "widok z oczu" (klawisz [v]) aby sprawdzić, czy przesunięcie żołnierza w którąś stronę umożliwi mu oddania czystego strzału.

en: User Information
pl: Informacja o użytkowniku

en: Userlist
pl: Użytkownicy

en: Users
pl: Użytkownicy

en: Valencia
pl: Walencja

en: Very Easy
pl: Bardzo łatwy

en: Very Easy Campaign
pl: Kampania, poziom bardzo łatwy

en: Very Good
pl: Bardzo dobrze

en: Very Hard
pl: Bardzo trudny

en: Very Hard Campaign
pl: Kampania, poziom bardzo trudny

en: Video settings
pl: Ustawienia wideo

en: Vienna
pl: Wiedeń

en: Vientiane
pl: Wientian

en: Village big
pl: Duża wioska

en: Village commercial
pl: Wioska handlowa

en: Village recreational
pl: Wioska rekreacyjna

en: Village residential
pl: Wioska mieszkalna

en: Vilnius
pl: Wilno

en: Volume Control
pl: Głośność

en: WO
pl: mł. chr.

en: Walk
pl: Przejście

en: Walk to a square/In fire mode, cancel action
pl: Przejdź na miejsce/Anuluj tryb ognia

en: Want To Maintain resolution
pl: Zarządza rozdzielczością

en: Warrant Officer
pl: Młodszy chorąży

en: Warsaw
pl: Warszawa

en: Washington
pl: Waszyngton

en: Watch out for Reaction Fire! A soldier can fall under Reaction Fire even if another soldier is moving.
pl: Uważaj na automatyczny ogień przeciwnika! Żołnierz może stać się celem ostrzału nawet jeśli to inny żołnierz się akurat porusza.

en: Watch your back! Your soldiers can only see enemies in an arc in front of them.
pl: Pilnuj pleców! Podczas gry widzisz tylko zdarzenia w polu widzenia Twoich żołnierzy.

en: Wave Fire
pl: Seria strzałów

en: Weapon cannot be reloaded.
pl: Broń nie może zostać przeładowana.

en: Weapon for base defence system
pl: Uzbrojenie do system obronnego bazy

en: Weapon in right hand
pl: Broń w prawej ręce

en: Weapon range
pl: Zasięg broni

en: Weapons
pl: Broń

en: Weapons:	%i on %i
pl: Uzbrojenie:	%i z %i

en: Weather effects:
pl: Efekty pogodowe:

en: Webdesign
pl: Strona internetowa

en: Weight:	%s
pl: Waga:	%s

en: When throwing grenades, try to avoid straight throws along the grid. With at least a little bit of an angle, the chances of bouncing it back at yourself becomes much less on a 'missed' throw.
pl: Przy rzucie granatem unikaj trajektorii prostopadłych do krawędzi mapy. Rzucając pod innym kątem minimalizujesz szanse odbicia się granatu w stronę rzucającego żołnierza.

en: When using Reaction Fire, remember that you can set which fire mode to use by enabling the corresponding check box on the fire mode panel.
pl: Pamiętaj, że kiedy używasz ognia reakcyjnego, możesz ustawić jego tryb przy pomocy odpowiedniego pola wyboru.

en: While you are connected to the lobby you can play singleplayer until someone invites you
pl: Kiedy połączysz sie z Holem możesz grać w pojedynkę, dopóki ktoś Cię nie zaprosi do gry

en: Wilderness terror mission.
pl: Misja - pustynny terror.

en: With:
pl: Z:

en: Won:	%i
    Lost:	%i
pl: Wygranych:	%i
    Przegranych:	%i

en: Worker
pl: Technik

en: Workers
pl: Technicy

en: Workers (ready/all):
pl: Technicy (gotowi/wszyscy):

en: Working
pl: Praca w toku

en: Working 100%
pl: Funkcjonalność 100%

en: Workshop
pl: Warsztat

en: Workshop capacity:
pl: Pojemność warsztatów:

en: Yakutsk
pl: Jakuck

en: Yamoussoukro
pl: Jamusukro

en: Yangon
pl: Rangun

en: Yaounde
pl: Jaunde

en: Yekaterinburg
pl: Jekaterynburg

en: Yellow
pl: Żółty

en: Yerevan
pl: Erywań

en: Yes
pl: Tak

en: You are not connected to the lobby. Do you want to connect?
pl: Nie jesteś połączony z Holem. Czy chcesz się połączyć?

en: You can also use the cursor keys to switch the levels
pl: Można także użyć klawiszy strzałek, by przełączać się między poziomami

en: You can increase a base's radar range by building an advanced radar facility. Remember that you have to research it first!
pl: Możesz zwiększyć zasięg radaru swoich baz poprzez konstrukcję modułu Zaawansowanego Radaru. Pamiętaj jednak, że najpierw musisz ukończyć odpowiedni projekt badawczy!

en: You can make soldiers crouch to better protect them from enemy fire. But remember that crouching and standing up cost Time Units (TUs), and moving while crouched costs more TUs than walking normally.
pl: Możesz kazać żołnierzom kucnąć, aby stanowili trudniejszy cel dla przeciwnika. Pamiętaj jednak, że kucanie i wstawanie kosztuje punkty ruchu.  Przemieszczanie się w kuckach kosztuje więcej niż chodzenie.

en: You can transfer Aliens - this base has an Alien Containment.
pl: Można dokonać przesłania Obcych - baza posiada moduł Kwarantanny.

en: You can transfer aircraft - this base has a Hangar.
pl: Można dokonać przesłania statku powietrznego - baza posiada Hangar.

en: You can transfer antimatter - this base has an Antimatter Storage.
pl: Można dokonać przesłania antymaterii - baza posiada Magazyn Antymaterii.

en: You can transfer employees - this base has Living Quarters.
pl: Można dokonać przesłania personelu - ta baza posiada Kwatery.

en: You can transfer equipment - this base has a Storage.
pl: Można dokonać przesłania ekwipunku - baza posiada Magazyn.

en: You can use [space] to cycle between all geoscape items.
pl: Użyj spacji aby przełączać się między wszystkimi zdarzeniami w widoku planety.

en: You can use a flashbang to deactivate your opponents' Reaction Fire mode or to take all of his remaining Time Units (TUs) from his next round.
pl: Użycie granatu ogłuszającego uniemożliwi wrogowi oddanie automatycznego strzału. Jeśli ogłuszenie się powiedzie, to żołnierz przeciwnika zostanie pozbawiony punktów ruchu w kolejnej rundzie.

en: You can't destroy the entrance of the base!
pl: Nie można zniszczyć wejście do bazy!

en: You can't equip an alien technology.
pl: Nie można wyposażyć w Obcą technologie.

en: You can't hold live aliens yet. Aliens died.
pl: Aktualnie nie można przetrzymywać Obcych. Obcy zostali zlikwidowani.

en: You can't sell an aircraft if it still has a team assigned
pl: Nie można sprzedać statku powietrznego, gdy posiada on przydzieloną drużynę

en: You can't sell an aircraft that is not in base
pl: Nie można sprzedać statku powietrznego, kiedy znajduje się poza bazą

en: You can't talk for %d more seconds
pl: Nie możesz pisać jeszcze przez %d s

en: You cannot buy this aircraft.
    Not enough credits.
pl: Nie można kupić statku powietrznego.
    Brak kredytów.

en: You cannot buy this aircraft.
    Not enough space in hangars.
pl: Nie można kupić statku powietrznego.
    Brak wolnego miejsca w hangarach.

en: You cannot buy this item.
    Not enough space in storage.
    Build more storage facilities.
pl: Nie można dokonać zakupów.
    Zbyt mało miejsca w magazynie.
    Zbuduj więcej magazynów.

en: You cannot process aliens yet. Alien Containment not ready in this base.
pl: Nie można wykonać działań związanych z Obcymi. Brak gotowości Kwarantanny w tej bazie.

en: You cannot queue aircraft.
    No command centre in this base.
pl: Nie można dodać statku powietrznego do kolejki.
    Brak centrum dowodzenia.

en: You cannot queue aircraft.
    No free space in hangars.
pl: Nie można dodać statku powietrznego do kolejki.
    Brak wolnego miejsca w hangarach.

en: You cannot queue aircraft.
    No hangars in this base.
pl: Nie można dodać statku powietrznego do kolejki.
    Brak hangarów.

en: You cannot queue any more items!
pl: Nie można zakolejkować następnych projektów!

en: You cannot queue more items.
    Build more workshops.
pl: Nie można zakolejkować kolejnych produkcji.
    Zbuduj więcej warsztatów.

en: You cannot queue productions without workers hired in this base.
    
    Hire workers.
pl: Nie można kolejkować produkcji nie posiadając techników w bazie.
    
    Zatrudnij techników.

en: You cannot reload this unknown item.
pl: Nie możesz przeładować tego nieznanego urządzenia.

en: You cannot use this unknown item.
    You need to research it first.
pl: Nie możesz używać tego nieznanego przedmiotu.
    Musisz najpierw odkryć jego działanie.

en: You don't have enough material to produce all (%i) items. Production will continue with a reduced (%i) number.
pl: Nie masz materiałów do wyprodukowania wszystkich (%i) sztuk. Produkcja zostanie ograniczona do (%i) sztuk.

en: You don't have enough of the needed material to produce this item.
pl: Nie masz wymaganej ilości materiałów do rozpoczęcia produkcji.

en: You don't have enough quarters for your employees.
    Build more quarters.
pl: Zbyt mało Kwater dla personelu.
    Zbuduj więcej Kwater.

en: You don't have enough space in Alien Containment. Some aliens got killed.
pl: Brak wolnego miejsca w Kwarantannie. Część Obcych została zlikwidowana.

en: You have failed in your charter to protect Earth. Our home and our people have fallen to the alien infection. Only a handful of people on Earth remain human, and the remaining few no longer have a chance to stem the tide. Your command is no more; PHALANX is no longer able to operate as a functioning unit. Nothing stands between the aliens and total victory.
pl: Straciłeś szansę na stworzenie szczepionki przeciwko infekcji Obcych. Twoi naukowcy dali z siebie wszystko, jednak było już za późno i to nie wystarczyło. Tempo rozprzestrzeniania się infekcji na całej Ziemi narasta wykładniczo i już nic nie jest w stanie jej zatrzymać. Ludzkość została zredukowana do garstki koczowniczych grup będących przez cały czas celem polowań Obcych.Gdy Obcy skończą, Ziemia zostanie niczym więcej niż wielkie pole nieużytków, a ludzkość, jako myślący gatunek, przestanie istnieć.

en: You have to set the playername and hit the 'OK' button:
pl: Należy ustawić nazwę gracza i kliknąć OK:

en: You need a building %s to make building %s functional.
pl: Wymagany jest %s do korzystania z modułu %s.

en: You need at least one Hangar (and its dependencies) to use aircraft.
pl: Do korzystania ze statku powietrznego potrzebny jest sprawny Hangar.

en: You need to recruit %s to use building %s.
pl: Musisz zatrudnić personel (%s) aby korzystać z modułu %s.

en: You received a invitation to take part of a multiplayer game. Hit the connect button to connect to the server
pl: Otrzymałeś zaproszenie do potyczki w grze wieloosobowej. Naciśnij przycisk "Połącz" w celu połączenia się z serwerem

en: You should connect to the lobby and wait for invitations or start your own server
pl: Powinieneś połączyć się z Holem i zaczekać na zaproszenie do gry lub stworzyć swój własny serwer

en: You won the game!
pl: Wygrałeś!

en: You've captured new aliens.
pl: Pojmałeś Obcych.

en: You've ended your round
pl: Zakończyłeś rundę

en: You've gone too far into debt.
pl: Przekroczyłeś dopuszczalny limit długów.

en: You've got a new mail: %s
pl: Masz wiadomość: %s

en: You've lost the battle
pl: Potyczka przegrana.

en: You've lost the game
pl: Przegrałeś grę

en: You've lost the game!
pl: Przegrałeś grę!

en: You've lost your bases and don't have enough money to build new ones.
pl: Straciłeś wszystkie bazy i nie masz środków na budowę nowych.

en: You've reached the base limit.
pl: Osiągnąłeś limit bazy.

en: You've won the battle
pl: Potyczka wygrana.

en: Your attacked aircraft may flee to one of your bases to avoid being destroyed by UFOs.
pl: Statek powietrzny zaatakowany przez UFO może wycofać się do bazy, aby uniknąć zniszczenia.

en: Your base: %s has been destroyed! All employees killed and all equipment destroyed.
pl: Baza %s została zniszczona! Giną wszyscy pracownicy; zawartość magazynów jest stracona.

en: Your dropship is not near the landing zone
pl: Twój transportowiec nie znajduje się w pobliżu strefy lądowania

en: Your round started!
pl: Rozpoczęła się Twoja runda!

en: Zagreb
pl: Zagrzeb

en: Zoom in
pl: Przybliż

en: Zoom out
pl: Oddal

en: Zurich
pl: Zurych

en: [%i TU] %s
pl: [%i PR] %s

en: [0 TU] No reservation
pl: [0 PR] Brak rezerwacji

en: ^BAircraft
pl: ^BStatki powietrzne

en: ^BAliens
pl: ^BObcy

en: ^BBuildings						Capacity				Amount
pl: ^BModuły						Wykorzystane				Sztuk w bazie

en: ^BDamage type:	Protection:
pl: ^BObrażenia typu:	Osłona:

en: ^BEmployees
pl: ^BPersonel

en: ^BProduction						Quantity				Percent
pl: ^BProdukcja						Ilość				Postęp

en: ^BProposal: %s	%i %s %02i
pl: ^BPropozycja: %s	%i %s %02i

en: ^BRe: %s	%i %s %02i
pl: ^BOdp: %s	%i %s %02i

en: ^BResearch						Scientists				Percent
pl: ^BBadania						Naukowcy				Postęp

en: alien
pl: Obcy

en: alien_base_txt
pl: Proposal
    
    TO: Base Commander, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    FROM: Col. Ingrid Falkland, Intelligence Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    DATE: %02i %s %i
    
    SUB: Alien Base
    
    Good morning, Sir.
    
    As you're aware, we are facing an increasingly worsening threat from the XVI virus. Over the past few weeks, DivIntel has been making a push into the areas in which the infection is most concentrated, in order to try and find some piece of intel that could help us understand how and why this infection spreads so fast from these focal points. I have been personally supervising the effort.
    
    It paid off this morning.
    
    Our reconnaisance teams have located what appears to be a camouflaged alien installation. The size and purpose of this installation is unknown, but we've established that it is located at the exact heart of an infection hot-spot. I harbour grave suspicions that this facility is directly connected with the lightning spread of XVI in the region. At this point it also seems likely there are more of these planetside installations, built right under our noses, serving as command centres and bases of operation for the alien threat.
    
    Dealing with these bases has to be one of our top priorities. I recommend we send a heavily-armed team to pay them a visit, a bit of reconnaissance-in-force. We need more information about the layout and purpose of the base, and the best way to do that is to capture it. We should eliminate all aliens at the location and, once we've secured the area and salvaged what we need, destroy the entire installation. This should constitute a significant blow to alien operations and restrict -- if not halt -- the spread of XVI in the area.
    
    Of course this mission will be highly dangerous. The base is right in the middle of an infection hot-spot, so the entire area is hostile territory. We may encounter anti-air ordnance and UFOs scrambled to the base's defence. A heavy escort will certainly be required. And . . . there's worse.
    
    Satellite imagery and recon flyovers have indicated that infected humans appear to be actively cooperating with the aliens. There's a good probability our unit will encounter human hostiles during the assault. This may not sit well with everyone, but if they open fire on our troops, we must be ready to respond in kind.
    
    That's all the intel I've got for you on this one, Sir. Good luck and good hunting.
    
    With kind regards,Col. Falkland

en: alien_body_armour_pre_txt
pl: Dowódco, z pola walki udało nam się pozyskać praktycznie nieuszkodzony pancerz Obcych.Relacje naszych żołnierzy opisujące jego niespotykaną odporność nie wydają się ani o jotę przesadzone; noszący go Obcy z łatwością byli w stanie znieść ciężki ostrzał praktycznie każdego typu broni znajdującej się w naszym arsenale.Wystarczy, że powiem, iż żadne z naszych narzędzi - jak dotąd - nie było w stanie przegryźć się przez jego konstrukcję. Naszym priorytetem jest jak najszybsze poznanie silnych i słabych punktów tego pancerza, co może pozwolić na wykorzystanie tej wiedzy dla naszych przedsięwzięć.
    
    Niniejszy projekt będzie wymagał zużycia zasobów (finansowych i roboczogodzin) na poziomie średnim. Prace ruszą, jak tylko otrzymamy Pańską autoryzację.
    
    --mjr Navarre

en: alien_body_armour_txt
pl: Dowódco, pozwalam sobie przedstawić pełny raport dotyczący wyników badań Pancerza Obcych.
    
    Główne spostrzeżenie płynące z naszych dociekań jest dosyć zaskakujące - jego konstrukcja w całości opiera się na kompozytach i nie wykorzystuje ani grama metalu.Co więcej, najważniejszym tworzywem użytym przez Obcych są węglowe nanorurki, materiał znany już ziemskiej nauce i charakteryzujący się niesłychaną wytrzymałością.
    
    Jak sama nazwa wskazuje, węglowa nanorurka zbudowana jest z atomów węgla ułożonych przestrzennie w cylindryczny kształt o średnicy kilku nanometrów.Jak dotąd, nanorurki nie były szeroko używane w przemyśle, ze względu na bardzo wysokie koszty produkcji; stosowano je na ograniczoną skalę w niektórych (posiadających wielkie budżety) programach aeronautyki, eksploracji kosmosu i eksperymentalnych projektach wojskowych.
    
    W pancerzu Obcych nanorurki tworzą wierzchnią warstwę nachodzących na siebie różnokształtnych płytek skutecznie zatrzymującą różne rodzaje pocisków.Warstwa ta zakotwiczona jest w kolejnej (wykonanej z niezwykle twardego polimeru), spoczywającej na półpłynnym tworzywie, którego funkcją jest rozprowadzanie niesionej przez pocisk energii kinetycznej na możliwie dużej powierzchni.Ostatnia warstwa, zbudowana z włókien aramidowych, spełnia funkcję dwojaką: pojemnika na wyżej wspomniane półpłynne tworzywo, oraz zabezpieczenia przed ewentualnymi odpryskami fragmentów pancerza powstałymi na skutek uderzenia.
    
    Dzięki znakomitemu przewodnictwu cieplnemu rurek węglowych, pancerz zapewnia bardzo dobrą ochronę nie tylko przed zwykłymi pociskami, ale także bronią plazmową i laserową.Zaleta ta jednak łatwo może obrócić się w wadę, kiedy pancerz narażony jest na atak bronią zapalającą - ta, podgrzewając powietrze wokół niego, uniemożliwia skuteczne odprowadzenie gromadzącego się ciepła. Wiąże się to z niezwykle nieprzyjemnymi następstwami dla noszącego pancerz Obcego, który łatwo w takim wypadku może zostać upieczony żywcem.
    
    Integralną cześcią konstrukcji pancerza jest system serwomechanizmów, z których część zlokalizowana jest w butach i pozwala na szybkie poruszanie się, a część tworzy system wzmocnień i podparć dla przedramienia, ułatwiając dokładne celowanie.Widzimy wiele potencjalnych zastosowań dla tej technologii.
    
    Przystosowanie tego pancerza dla potrzeb ludzkiego ciała nie wydaje się możliwe.Jednakże, wiele rozwiązań, które poznaliśmy, jesteśmy w stanie wykorzystać w zupełnie nowej konstrukcji. Przygotowaliśmy szczegółową specyfikację i plan badań nad nowym pancerzem; znajdzie go Pan w swojej poczcie.
    
    --mjr Navarre

en: alien_breathing_pre_txt
pl: Dowódco, podczas sekcji zwłok przedstawicieli różnych ras Obcych odkryliśmy dziwnego rodzaju implant w gardłach badanych osobników. Podłączone bezpośrednio do tchawicy i łączące części mechaniczne z organicznymi urządzenie spełnia najprawdopodobniej funkcje filtrujące powietrze dla potrzeb fizjologicznych Obcych bądź przygotowujące odpowiednią dla nich mieszankę oddechową przy wykorzystaniu składników ziemskiej atmosfery.
    
    Staje się coraz bardziej oczywiste, że poznanie zasad działania tego aparatu może znacznie wzbogacić naszą wiedzę o biologii Obcych i być może pozwolić na utrzymywanie przy życiu przedstawicieli różnych ich ras. Jeśli chcemy wygrać tę wojnę, musimy dobrze poznać naszego wroga, a tego nie da się osiągnąć, badając jedynie uzbrojenie przez niego używane.
    
    Prace ruszą, jak tylko otrzymamy Pańską autoryzację.
    
    Dr Connor

en: alien_breathing_txt
pl: Dowódco, przesyłam podsumowanie raportu z badań nad dziwnym implantem używanym przez Obcych.
    
    Z naszych obserwacji tkanek krtani otaczających implant wynika, że aparat wszczepiany jest Obcym w bardzo młodym wieku, a następnie, prawdopodobnie po osiągnięciu przez nich dojrzałości, zastępowany wersją dla w pełni rozwiniętych osobników.
    
    Próbując wyjaśnić jego funkcje, sprawdziliśmy szereg hipotez, łącznie z tymi mniej prawdopodobnymi (jak np. iż mamy do czynienia z urządzeniem służącym samobójstwu). Ostatecznie okazało się, że sprawdziło się nasze intuicyjne założenie - jest to sprzęt wspomagający oddychanie Obcych i pozwalający funkcjonować im w atmosferze Ziemi (a być może także innych planet). Implant obecny był w każdym ciele Obcego, które zostało poddane sekcji, i w każdym przypadku ślady wskazywały, że operacja jego wszczepienia odbyła się na długo przed atakiem Obcych na Ziemię. Sugeruje to, iż urządzenie jest potrzebne Obcym do funkcjonowania w ich ojczystym świecie, bądź też że mamy do czynienia tylko z osobnikami od dawna wybranymi do prowadzenia operacji w nieprzyjaznym dla ich fizjologii środowisku. Bez wątpienia zewnętrzny aparat oddechowy byłby prostszy w użyciu, gdyby jego funkcja była jedynie epizodyczna.
    
    Jeśli chodzi o szczegóły konstrukcji, implant składa się z dwóch małych, okrągłokształtnych pojemniczków podłączonych do tchawicy, wyściełanej wewnątrz materią skomplikowanego organicznego filtru. Rzeczony filtr jest małym cudem inżynierii genetycznej, pozwalającym na (oczywiście w pewnych granicach) "inteligentne" dopasowywanie się do składu otaczającej atmosfery i przepuszczającym tylko bezpieczne dla fizjologii Obcych gazy. Wspomniane powyżej pojemniczki zawierają miksturę gazów pod ciśnieniem, dostarczając wszelkich pozostałch lotnych niezbędnych składników mieszanki oddechowej. Na karku Obych umieszczono też dodatkowy implant z zaworem pozwalającym ponownie napełniać pojemniki z gazem po wykorzystaniu większej części ich zawartości.
    
    Przebadaliśmy składy mieszanek gazowych komponowanych przez aparat oddechowy Obcych i odkryliśmy, że znacznie różnią się one od siebie. Niektóre z nich oparte są na azocie i tlenie, w nieznacznie różniących się proporcjach niż te w ziemskiej atmosferze, inne natomiast nie zawierają nawet śladowych ilości tlenu, będąc głównie mieszankami lotnych węglowodorów. To nieco dziwne w gruncie rzeczy – czemu Obcy nie zdecydowali się na segregację zadań dla załóg czy grup bojowych składających się z danych ras, przystosowanych naturalnie do określonych warunków, zamiast opracowywać tak skomplikowane rozwiązania...?
    
    Nie wnikając jednak w zawiłości obcej logiki, mam przyjemność zakomunikować, że badania aparatu oddechowego Obcych pozwoliły nam na naniesienie ostatnich poprawek w wyposażeniu pomieszczeń modułu kwarantanny Obcych i są one gotowe do "ugoszczenia" pierwszych lokatorów. Proponuję wysłać ekipę naszych chłopców na spotkanie z Obcymi z zaproszeniem do wizyty w naszym hotelu.
    
    Dr Connor

en: alien_communication_pre_txt
pl: Commander,
    
    The increasing intellect of the captive aliens in our Containment unit leads me to conclude that we can finally begin to get a real handle on alien communication and, more importantly, getting some useable information out of them. Quoting from my report:
    
    (Odd Behaviour)"There are several species of alien, all of which meet the physiological requirements for a sentient species, but they show little to no brainwave activity of their own. This implies the presence of some kind of shared or distributed thought between them, a hive mind that grows more intelligent as it grows in numbers."
    
    "With several specimens on hand, their intelligence now seems to be approaching the human level. If we can create a suitable translation device or common language, we believe we may finally be able to establish communications with aliens in PHALANX captivity. Perhaps some of our linguists or psychology experts could form a dialogue. This is an avenue of inquiry that we cannot afford to ignore."
    
    Dr. Yamamura is beginning to make real progress on this front, teaching the aliens several new words of sign language every day, but we require lab time and funding for a proper study of what these aliens know and how it can help us. The ability to interrogate aliens about their own technology could be of incomparable value to our soldiers and engineers. Cdr. Navarre was so excited at the prospect, he almost argued in favour of DivBio on this one.
    
    Thank you for your time, Commander. Please approve this program as soon as feasible.
    
    Sincerely,
    
    Dr. Connor

en: alien_communication_txt
pl: Commander,
    
    I'm happy to report that we've received the first good results in our ongoing efforts to question captive aliens in our Containment unit. Dr. Yamamura's approach has gradually begun to bear fruit. The aliens have learned to convey messages in both binary code and human-readable sign language, and they appear to comprehend a wide range of questions and instructions. Yamamura and his staff are still working to refine the sign language we've been using, while the rest of my team has concentrated on trying to extract useful information from the hive mind. This hasn't been easy. The aliens are very reticent and require a great deal of chemical encouragement in order to put them into a more helpful frame of mind. The casualty rate has been high.
    
    However, what we have is significant. For instance, the hive mind seems to have no identity. It seems unable to grasp concepts like "I" or "We", or even "You" and "Them". It only accepts these words as numerical differentiations -- one specimen or several, one human or a group. This indicates a severe disconnect between human and alien thinking. The shared consciousness doesn't even think of itself as a single enclosed entity; it merely is. This, along with various other answers we've pieced together from our continued sessions, leads us to believe that all aliens do indeed share one single mind. And I mean all of them, Commander. It's not simply a means of increasing team efficiency or encouraging esprit de corps; it's an indispensible component of alien society. Every alien that lives and breathes is an equal and identical part of the greater hive mind, even specimens of completely different species. The only diversity the aliens will acknowledge is in the different substances required to keep the various species alive.
    
    Also, the hive mind has expressed puzzlement at our attempts to communicate with individual aliens, let alone through something as crude as sign language. A human-understandable analogy might be trying to have a deep conversation with someone's toenail, or talking to a single cell in your own body. Of course, that raises the question of where the alien ears and brain really are.
    
    Certainly the handful of aliens currently in our Containment unit are not part of the greater hive mind that we hypothesize exists on the alien homeworld. They seem to be cut off from it for the duration of their mission to Earth, only to rejoin it when they return later. Whether this is due to distance or some kind of atmospheric effect, we've not yet been able to tell. The aliens' answers are hazy on this subject.
    
    That is all I have to report, Commander. However, as a final note, I would like to request your permission to look into methods we could use to more effectively persuade our captives. I must also stress that we require a healthy influx of new alien specimens in order to replace losses. We have to maintain the isolated hive mind we have in Containment. Losing it now would be a significant setback to our research.
    
    Sincerely,
    
    Dr. Connor

en: alien_live_pre_txt
pl: Dowódco.
    
    Udało nam się pojmać żywego przedstawiciela rasy Obcych! Stworzenie, schwytane podczas ostatniej misji taktycznej, przebywa bezpiecznie w Kwarantannie (której systemy podtrzymywania życia pracują zgodnie z przewidywaniami) pod naszą baczną obserwacją.
    
    Zdaje Pan sobie sprawę tak dobrze jak ja, że powinniśmy poddać Obcego wszelkim możliwym testom jak najszybciej. Jeśli zdołamy porozumieć się z nim, być może uda się nam także uzyskać odpowiedzi (chociażby częściowe) na nurtujące nas wszystkich podstawowe pytania - skąd przybywają Obcy, dlaczego nas zaatakowali oraz jakie są ich cele i oczekiwania. Nie jest wykluczone, że uda się nam też uzyskać wiedzę o tym, jak skuteczniej opierać się atakom naszych wrogów.
    
    Prace ruszą, jak tylko otrzymamy Pańską autoryzację,
    
    Dr Connor

en: alien_live_txt
pl: Dowódco.
    
    Zakończyliśmy pierwszą część naszych badań nad żywym przedstawicielem obcej rasy.
    
    Badany osobnik został poddany całemu szeregowi testów toksykologicznych, które bez wątpienia wzbogaciły naszą wiedzę na temat fizjologii Obcych. Niestety, wszelkie próby nawiązania kontaktu czy chociaż uzyskania reakcji behawioralnej wyższego rzędu zakończyły się kompletnym fiaskiem. Odkąd Obcy trafił w nasze ręce, nie wykazał nawet śladowych przejawów wyższej inteligencji. Całe jego zachowanie ogranicza się do podstawowych zachowań nieangażujących myślenia abstrakcyjnego – Obcy śpi, je, wydala i niewiele poza tym. Zachowuje podstawowe odruchy w stosunku do zewnętrznej stymulacji, ale poza tym pogrążony jest w zupełnej bierności, co także odnosi się do pracy mózgu (potwierdzają to testy EEG).
    
    Na obecnym etapie badań nie jesteśmy w stanie nawet pokusić się o wyjaśnienie tego dziwacznego stanu pozostającego w kompletnej sprzeczności z inteligencją, aktywnością i inicjatywą reprezentowaną przez Obcych podczas walki. Na chwilę obecną nie jesteśmy nawet w stanie sformułować hipotezy wyjaśniającej nasze obserwacje empiryczne.Nie sądzimy, by brak aktywności Obcego był w jakikolwiek sposób związany z traumą wywołaną pojmaniem i naszymi działaniami. Potrzebujemy więcej czasu i badań, by dojść do sensownych wniosków. Obserwacja Obcego będzie kontynuowana i jeśli wydarzy się coś istotnego, natychmiast złożę Panu raport.
    
    Z poważaniem,
    
    Dr Connor

en: alien_materials_pre_txt
pl: Dowódco, jak wspominałem już w raporcie dotyczącym badań nad zwiadowczym statkiem Obcych (UFO – klasa Zwiadowca), poszycie wspomnianego pojazdu zostało wykonane z materiału o skomplikowanej strukturze, łączącego w sobie nieznane nam rodzaje plastików i stopy metali. Opisywane tworzywo ma bardzo różne zastosowania u Obcych i najwyraźniej charakteryzuje się dużą uniwersalnością.
    
    Zbadanie nowego materiału pozwoli nam na najprawdopodobniej na jego wykorzystanie do naszych celów i umożliwi zarazem rozstrzygnięcie kwestii, czy jesteśmy w stanie go produkować w naszych warsztatach. Wygląda jednak na to, że nawet jeśli to ostatnie okaże się niemożliwe, spore ilości nowego materiału uzyskamy z każdego zdobytego czy zestrzelonego UFO.
    
    Prace ruszą, jak tylko otrzymamy Pańską autoryzację.
    
    --mjr Navarre

en: alien_materials_txt
pl: Dowódco, wygląda na to, że udało się nam poznać tajniki budowy materiału używanego przez Obcych. Po drobnych ulepszeniach wyposażenia naszych warsztatów powinniśmy być w stanie produkować go na własną rękę i poddawać prawie dowolnej obróbce i kształtowaniu.
    
    Ach właśnie, kształtowaniu – nasze doświadczenia przyniosły dość zaskakujące rezultaty, jeśli chodzi o zdolność opisywanego materiału do zmian swojej plastyki pod wpływem ciepła i przyłożonego napięcia elektrycznego. Kontrolowane rozszerzanie się odpowiednich części pokrycia UFO pod wpływem ciepła to dość oczywisty wybór na zwiększenie siły nośnej statków Obcych podczas lotów w ziemskiej atmosferze. Kontrola ta zapewniana jest przez impulsy elektryczne (które, jak się okazało, wpływają na plastyczność tego nadzwyczajnego materiału w stopniu nadrzędnym niż ciepło) o stałym, niskim napięciu i modulowanym natężeniu.
    
    Przyłożone w różnych miejscach kadłuba UFO napięcie może powodować błyskawiczną zmianę kształtu określonego fragmentu poszycia, zaś odłączenie prądu – powrót do stanu początkowego. Jeśli dodamy do tego zaawansowaną elektronikę nadzorującą te procesy, niezwykła manewrowność i sterowność powietrznych pojazdów Obcych przestaje dziwić.
    
    Możliwości, jakie otwierają się przed nami, jeśli chodzi o potencjalne zastosowania nowego materiału (właściwie całej klasy nowych materiałów), są olbrzymie; chociaż minie jeszcze dużo czasu, zanim tworzywa te wejdą na stałe do kanonu zastosowań inżynierskich. Myślę jednak, że pewnie już wkrótce świeżo zdobyte doświadczenia pomogą nam w konstrukcji użytecznego wyposażenia do walki z Obcymi.
    
    Materiały Obcych mogą być od tej chwili używane podczas nowych projektów konstrukcyjnych. Jesteśmy także w stanie produkować je na własną rękę, aczkolwiek proces technologiczny jest dość kosztowny i czasochłonny.
    
    --mjr Navarre

en: alien_medium_armour_pre_txt
pl: Dowódco, z pola walki odzyskaliśmy nieznany nam pancerz Obcych. Waży on dużo więcej, niż pancerze używane przez wroga do tej pory i wygląda na to, że jest świetnie przystosowany do ochrony przed ogniem prowadzonym przy użyciu naszego standardowego uzbrojenia. Efekt ten osiągnięto prawdopodobnie dzięki zastosowaniu specjalnych płytek, wykonanych ze specyficznie "utkanych" węglowych nanorurek. Musimy jak najszybciej szczegółowo zbadać tę technologię i ustalić, jaka broń z naszego arsenału zapewni największą efektywność w walce z Obcymi przywdziewającymi tę zbroję oraz spróbować znaleźć sposób na wykorzystanie jej rozwiązań dla ochrony naszych żołnierzy.
    
    Prace ruszą, jak tylko otrzymamy Pańską autoryzację.
    
    --mjr Navarre

en: alien_medium_armour_txt
pl: Średni Pancerz okazał się konstrukcją powielającą rozwiązania zastosowane już przez Obcych w ich podstawowym pancerzu. Tym razem, jeśli mogę się tak wyrazić, Obcy po prostu "postawili na więcej" – więcej płytek ochronnych, większą grubość warstw nanorurek węglowych, więcej chronionych punktów na ciele przywdziewającego pancerz żołnierza. To proste podejście pozwoliło jednak na stworzenie pancerza, który jest niezwykle odporny na działanie konwencjonalnej broni prochowej przez nas używanej.
    
    Wysoka liczba płytek ochronnych wraz z zagęszczonym przeplotem nanorurek węglowych powoduje jednak, że Średni Pancerz Obcych jest dosyć ciężki, co nie pozostaje bez wpływu na mobilność naszych wrogów na polu walki. W konstrukcji uwzględniono obecność prostych serwomechanizmów, ułatwiających zarówno poruszanie się, jak i celowanie, nie są one jednak w stanie kompletnie zniwelować efektu spowolnienia ruchów i reakcji, jaki wymusza waga tego pancerza. Dodam, że niektóre z wspomnianych serwomechanizmów i systemów wspomagających celowanie wydają się być bardzo interesującymi; aktualnie badamy je szczegółowo i wierzymy, iż część podpatrzonych rozwiązań uda nam się wykorzystać dla naszych celów.
    
    Przypuszczamy, że Obcy skonstruowali Średni Pancerz specjalnie dla potrzeb prowadzenia wojny z ludźmi. Jego znakomita odporność na klasyczną broń prochową i dość dobra na broń laserową, zapalającą i plazmową dużo lepiej chroni żołnierzy przeciwnika, niż czyniły to pancerze dotychczas przez nich używane. Nasi żołnierze mogą wciąż efektywnie używać w walce miotaczy ognia, ale jak było już wspomniane, nowy pancerz zapewnia znacznie lepszą ochronę przed ogniem niż poprzednie konstrukcje Obcych i lepiej, by nasi ludzie nie sfuszerowali pierwszego ataku – mogą nie mieć okazji do poprawek.
    
    Słabym punktem konstrukcji nowego pancerza jest wciąż nieobecność układów izolujących Obcych od atmosfery oraz brak wewnętrznego, zamkniętego obiegu powietrza – dzięki temu nasze granaty gazowe powinny być wciąż dosyć skuteczne.
    
    Na koniec z przykrością musze poinformować, że nie znaleźliśmy prostego sposobu przystosowania Średniego Pancerza do potrzeb użytkowych naszych żołnierzy. Modyfikacje, jakie musielibyśmy wykonać poważnie obniżyły by jego walory do punktu, w którym całe przedsięwzięcie nie miałoby większego sensu. Jesteśmy jednak w stanie skopiować pewne rozwiązania, jakie zastosowali Obcy, w projekcie naszej zupełnie nowej konstrukcji, nad której prototypem pracujemy już od pewnego czasu. Dokładną propozycję badawczą prześlę do Pana w osobnej poczcie.
    
    Myślę, że na razie to tyle, Dowódco. Proszę mi wybaczyć pewne błędy stylistyczne i literówki, ostatnie czterdzieści godzin spędziliśmy w laboratorium, rozbierając tę skorupę na czynniki pierwsze. Dobrej nocy.
    
    --mjr Navarre

en: alien_mind_pre_txt
pl: Dowódco.
    
    Pomimo naszych jak dotąd relatywnie niewielkich osiągnięć związanych z uzyskaniem informacji od żywych przedstawicieli Obcych, eksperymenty tego rodzaju muszą być kontynuowane. Nasz zespół przygotował serię nowych testów, które możemy przeprowadzić na naszych jeńcach. Nie możemy ustawać w próbach nawiązania komunikacji z Obcymi i zrozumienia, choćby częściowego, działania ich umysłów.
    
    Bez względu na to, co leży u podstaw problemów ze stworzeniem jakiejkolwiek platformy porozumienia werbalnego między naszymi jeńcami i nami, poprzez odpowiednie zaplanowanie nowej rundy eksperymentów powinniśmy dowiedzieć się o myśleniu naszego wroga trochę więcej.
    
    Prace ruszą, jak tylko otrzymamy Pańską autoryzację.
    
    Z poważaniem
    
    Dr Connor

en: alien_mind_txt
pl: Dowódco.
    
    Zakończyliśmy szereg nowych eksperymentów na żywych Obcych i uzyskaliśmy sporo danych rzucających nieco światła na ich zachowanie.
    
    Najbardziej zaskoczył nas wynik jednego z teoretycznie banalnie prostych testów. Polegał on na dostarczeniu Obcemu pudełka z pożywieniem, zamkniętego na prosty, dwucyfrowy zamek szyfrowy. Odgadnięcie właściwej kombinacji zajęło pierwszemu badanemu Obcemu około sześciu godzin, co sytuowało jego inteligencję poniżej większości małp człekokształtnych. Każdy kolejny osobnik jednak zachowywał się tak, jakby od razu znał właściwy szyfr. Muszę podkreślić, że Obcy nie mieli żadnej możliwości komunikacji między sobą. Nie jesteśmy gotowi na sformułowanie ostatecznej teorii wyjaśniającej zaskakujące rezultaty opisywanego eksperymentu (wciąż testujemy różne hipotezy) ale zdecydowałem, że musi Pan się o tym dowiedzieć jak najszybciej.
    
    Jeśli chodzi o inne nasze testy, w najlepszym razie zakończyły się one wynikami, z których trudno wyciągnąć jakiekolwiek sensowne wnioski. Pomimo istniejącego i sprawnego aparatu wokalnego umożliwiającego wydawanie dźwięków u przedstawicieli wszystkich przebadanych przez nas ras Obcych, nie zaobserwowaliśmy żadnych przejawów prób komunikacji werbalnej. Obcy nie posługują się także pismem ani gestami – wszystkie nasze wysiłki prowadzące do nawiązania porozumienia czy chociaż szczątkowej formy "dyskusji" spełzły na niczym.
    
    Pomimo tych niepowodzeń nie tracimy nadziei, że odnajdziemy w końcu sposób na nawiązanie dwustronnego kontaktu z badanymi osobnikami. Wszystkie z przebadanych przez nas ras Obcych odpowiadają na zewnętrzne bodźce stymulujące, co przekonuje nas, że możliwe jest zmuszenie ich do jakiejś formy komunikacji. Doktor Yamamura prowadzi w tej chwili zakrojony na szeroką skalę eksperyment nauczenia grupy Obcych częściowo werbalnego wyrażania trzech emocji – chęci, akceptacji oraz zaprzeczenia. Jeśli to się uda, istnieją spore szanse na to, że z czasem przetrzymywani przez nas Obcy nauczą się podstawowych form komunikacji.Jak zwykle, będę Pana informował o postępach.
    
    Z poważaniem,
    
    Dr Connor

en: alien_odd_behaviour_pre_txt
pl: Dowódco.
    
    Spieszę donieść o dziwnym zachowaniu przetrzymywanych przez nas Obcych, które zaobserwowaliśmy wkrótce po dołączeniu do Kwarantanny nowych jeńców, pojmanych podczas jednej z ostatnich misji taktycznych w terenie.
    
    W przeszłości, o czym Pana informowałem, Obcy nie wykazywali praktycznie śladu postępowania ukierunkowanego przez myślenie abstrakcyjne, polegając głównie na podstawowych odruchach. Jest rzeczą zupełnie zaskakującą, że od pewnego czasu ten model zachowania uległ daleko idącej zmianie – na dzień dzisiejszy Obcy zdają się podejmować działania bez wątpienia angażujące inteligencję. Pomimo ścisłej izolacji różnych osobników, najwyraźniej potrafią one komunikować się ze sobą na tyle dobrze, że grupa Obcych podjęła nawet próbę skoordynowanej ucieczki, którą oczywiście spacyfikowaliśmy bez większych problemów.
    
    Aktualnie zakładamy, że niezwykła metamorfoza zachowań naszych jeńców jest ściśle związana z dołączeniem do Kwarantanny nowych osobników – nie jest wykluczone, że udało się nam pojmać przedstawicieli kadry dowódczej lub po prostu niesprecyzowanej wyższej kasty ich społeczności. Jakakolwiek przyczyna leży u podstaw zmiany w zachowaniu Obcych, musimy skoncentrować nasze wysiłki na jej odnalezieniu i poznaniu.
    
    Z poważaniem
    
    Dr Connor

en: alien_odd_behaviour_txt
pl: Dowódco.
    
    Spędziliśmy ostatnio sporo czasu próbując "rozgryźć" zasady rządzące zachowaniem naszych jeńców, i mam przyjemność zakomunikować, że ostatecznie udało nam się sformułować racjonalną teorię dotyczącą tego zagadnienia.
    
    Wygląda na to, że musimy przewartościować nasze dotychczasowe postrzeganie Obcych jako społeczności pod wieloma względami rządzącej się tymi samymi prawami, co ludzie. Do tej pory traktowaliśmy przedstawicieli obcej rasy jako autonomicznie myślące jednostki; to założenie jednak okazało się błędem. Przeprowadzone przez nas doświadczenia i powtórna, bardzo szczegółowa analiza filmów z potyczek naszych żołnierzy z Obcymi doprowadziły nas do zaskakujących wniosków.
    
    Obcy w istocie wykazują się na polu walki inteligentnymi i skoordynowanymi działaniami, co jednak wcale nie musi być wyjaśnione współdziałaniem niezależnych osobników. Przez długi czas zakładaliśmy, że nasi nowi więźniowie, których obecność w Kwarantannie zmieniła zachowanie dotychczasowych jeńców, posiadają specyficzną wiedzę bądź odznaczają się nieznanymi nam umiejętnościami. Hipoteza ta okazała się jednak błędna – jak przypuszczamy obecnie, u Obcych nie istnieje żadna tego typu hierarchia. Wygląda bowiem na to, że inteligencja Obcych ściśle związana jest z liczbą przebywających w pobliżu osobników. Ta z pozoru dziwna teoria została potwierdzona całą serią eksperymentów, które zawsze przebiegały tak samo – im więcej Obcych przebywało w bliskiej odległości, tym bardziej przemyślane stawało się ich zachowanie; rozdzielenie przestrzenne osobników powodowało za to zawsze dość szybki powrót zachowań instynktownych u indywidualnych przedstawicieli obcej rasy.
    
    Przypuszczamy, że tajemnica komunikacji i wspólnej inteligencji musi być związana z budową mózgów Obcych. Taki typ kolektywnego myślenia można określić "inteligencją roju" – jednak poza sformułowaniem tej hipotezy i wprowadzenia odpowiedniego nazewnictwa to właściwie wszystko, co możemy w tej chwili zrobić. Największą zagadką pozostaje w jaki sposób "inteligencja roju" może angażować i łączyć osobniki należące do innych ras. Biorąc jednak pod uwagę zaawansowanie technologiczne Obcych, także w dziedzinie biotechnologii, być może bardziej odpowiednim pytaniem od "JAK to możliwe?" byłoby "DLACZEGO?". Dlaczego Obcy wybrali taki sposób porozumiewania się między sobą (budowa ich mózgów sugeruje, że są one zdolne do samodzielnego, indywidualnego myślenia – Obcy jednak zdają się nie korzystać z tej możliwości)?
    
    Te spostrzeżenia prowadzą do ważnych konkluzji. Najważniejszą z nich jest ta, że powinniśmy zrobić wszystko, aby przeszkodzić Obcym w infiltracji Ziemi i kontaktach z ludzkimi sojusznikami. Każdy przyczółek Obcych na Ziemi zwiększa prawdopodobieństwo, że "inteligencja roju" może nas pokonać. Nie wiemy, oczywiście, czy istnieje granica wzrostu możliwości kolektywnego myślenia naszych wrogów, ale musimy zakładać najgorsze. Z nieznanej przyczyny Obcy przybywają na Ziemię jak na razie w relatywnie małych komandach; cieszyło nas to, gdyż dzięki temu jesteśmy jeszcze w stanie stawiać im opór. Okazuje się jednak, że jeśli przybędzie ich więcej, będziemy walczyć z wrogiem nie tylko liczniejszym, ale też znacznie mądrzejszym. Ta prosta prawda napawa prawdziwą trwogą.
    
    Dowódco, wygląda na to, że aktualnie "inteligencja roju" naszych jeńców osiągnęła poziom zbliżony do inteligencji ludzkiej. Wzrastają nasze szanse na nawiązanie sensownego dialogu z Obcymi. Rzecz jasna podejmiemy wszelkie możliwe środki ostrożności.
    
    Z poważaniem,
    
    Dr Connor

en: alien_origins_pre_txt
pl: Witam, Dowódco.
    
    Zacznę może od tego, że doskonale zdaję sobie sprawę, iż PHALANX wciąż znajduje się w fazie organizacji i osiągania pełnej operatywności, co angażuje Pana prawdopodobnie niemal bez reszty. Z drugiej jednak strony, raporty naszych analityków zwracają uwagę, że osiągnęliśmy minimalny poziom organizacji i najwyższy czas poświęcić część naszej uwagi znalezieniu odpowiedzi na jedno z podstawowych pytań związanych z inwazją Obcych na Ziemię, czyli wyjaśnieniu, skąd przybywają nasi wrogowie.
    
    Jak dotąd wiemy jedynie, że statki Obcych pojawiają się znienacka w naszej atmosferze, wykonują swoje misje i odlatują, Bóg jeden raczy wiedzieć gdzie. Żadne z obserwacji nie potwierdzają, by flota Obcych znajdowała się w Układzie Słonecznym, ale też monitoring naszego Układu Słonecznego był prowadzony dotąd raczej w sposób przypadkowy i fragmentaryczny. Kto wie, co może znajdować się w pasie planetoid czy w rejonie planet zewnętrznych - żaden z ziemskich instrumentów nie interesował się dotychczas zbyt intensywnie tymi rejonami.
    
    Najwyższy czas to zmienić – i właśnie w związku z powyższym przesyłam na Pana ręce propozycję projektu badawczego mającego na celu zintensyfikowanie i ukierunkowanie obserwacji naszego Układu Słonecznego, co w założeniu prowadzić ma do wyjaśnienia, skąd przylatują UFO nawiedzające Ziemię. Jesteśmy przekonani, że przy skoordynowanym wykorzystaniu większości ziemskich instrumentów optycznych i radioteleskopów wcześniej lub później będziemy w stanie wyśledzić, skąd przybywają Obcy. Przeanalizujemy także wszystkie dane zebrane w czasie ostatnich ataków UFO.
    
    Prace ruszą, jak tylko otrzymamy Pańską autoryzację.
    
    --płk Falkland

en: alien_origins_txt
pl: Witam ponownie, Dowódco.
    
    Przesyłam podsumowanie wyników operacji mającej na celu wyjaśnienie, skąd przybywają Obcy atakujący Ziemię.
    
    Na wstępie chciałbym podkreślić, że przygotowanie i realizacja projektu przeszukania Układu Słonecznego przebiegało nadspodziewanie bezproblemowo, a wszystkie zaangażowane jednostki współpracowały wzorowo. Udostępniono nam nawet ściśle tajne wojskowe sondy badawcze, radioteleskopy i instalacje pozaziemskie skonstruowane przez wszystkie bloki państwowe świata. Dzięki tej doprawdy budującej chęci współpracy przez ostatnie dwa tygodnie byliśmy w stanie dokładnie obserwować 90% Układu Słonecznego w sposób ciągły. Pozostałe 10% pozostawało niedozorowane nie dłużej niż 40 minut jednorazowo.
    
    Niestety – aczkolwiek zależy, jak chcemy rozumieć słowo "niestety" – nie znaleźliśmy najmniejszych przesłanek, by flota Obcych ukrywała się w naszym układzie słonecznym.Nie mogę, rzecz jasna, dać na to pełnych gwarancji, ale powyższe twierdzenie oparte jest na bardzo poważnych przesłankach.
    
    Oczywiście powyższe nie przybliżyło nas zanadto do odpowiedzi na pytanie podstawowe – skąd, w takim razie, przybywają Obcy? Debatując nad tym zagadnieniem z majorem Navarre i sztabem naszych analityków, zarwaliśmy kilka nocy, nie dochodząc do żadnych sensowniejszych konkluzji. Prawdopodobna (choć może powinienem napisać: nieprawdopodobna) odpowiedź przyszła do nas podczas kolejnej rundy przeglądania materiałów zarejestrowanych blisko Ziemi w okresie tuż poprzedzającym pojawienie się UFO w atmosferze naszej planety.
    
    Okazało się, że jeden z naszych teleskopów (właściwie spektografów) operujących w widmie bliskiej podczerwieni nagrał sekwencję wydarzeń związanych z pojawieniem się UFO w bezpośredniej bliskości Ziemi. Jak dziwnie to zabrzmi, zarejestrował on około 10 tysięcy km od Ziemi ni mniej, ni więcej tylko pojawienie się UFO... znikąd. Dokładna analiza danych z wszystkich innych instrumentów skierowanych na ten kawałek nieba nie pozostawia wątpliwości, że czymkolwiek jest to "znikąd", pojawieniu się UFO towarzyszył także krótkotrwały błysk promieniowania gamma i anomalia grawitacyjna.
    
    Nie jest do końca wykluczone, że statki Obcych korzystają z niesłychanie zaawansowanego systemu maskowania, ale jest to po prostu mało prawdopodobne.Nasuwająca się automatycznie odpowiedź, że Obcy dysponują napędem ponadświetlnym, wydaje się, w świetle obserwowanych faktów (i naszej znajomości fizyki), równie logiczna, co trudna do zaakceptowania.
    
    Spekulacje nad tym, jak to możliwe, sugeruję jednak odłożyć do czasu, gdy uda nam się zdobyć nieuszkodzony statek Obcych wyposażony w taką hipotetyczną jednostkę napędową. Istnieje szansa, że pozwoli to nam na wzbogacenie naszej wiedzy wystarczająco, by zacząć zastanawiać się nad tym, jak zorganizować re-wizytę w świecie, z którego przybywają nasi nieproszeni goście.
    
    Z poważaniem,
    
    --płk Falkland

en: alien_theory_pre_txt
pl: Dowódco, po raz pierwszy w tej wojnie udało nam się zdobyć UFO. Nie muszę tłumaczyć, że jest to niepowtarzalna okazja do przeprowadzenia interesujących badań. Jednak zanim będzie można rozpocząć szczegółową analizę i rozebrać pojazd na części, konieczne jest opracowanie ogólnego raportu na temat konstrukcji UFO. Czy jakieś systemy są nadal aktywne lub stanowią zagrożenie dla naszego personelu (zarówno podczas przechowywania, jak i demontażu)? Jakich materiałów użyto do jego budowy? Przed kontynuowaniem badań musimy odpowiedzieć na te i wiele innych pytań.
    
    Jesteśmy gotowi rozpocząć prace natychmiast, ale do poprawnej analizy tej niesamowitej technologii konieczne jest przydzielenie odpowiednich laboratoriów, personelu i funduszy.
    
    --mjr Navarre

en: alien_theory_txt
pl: Dowódco, wraz z zespołem zakończyłem analizę zdobytego UFO. To prawdziwe cudo techniki i nie możemy się już doczekać, gdy będziemy mogli dobrać się do tej wspaniałej technologii.
    
    Dziwna konstrukcja pojazdu wzbudziła wiele wątpliwości. Jego kształt wydaje się nie mieć uzasadnienia, gdy patrzy się na niego z ziemi. Jednak teraz, gdy udało nam się przyjrzeć mu z bliska i przetestować materiały użyte przez Obcych do budowy kadłuba w warunkach laboratoryjnych, lepiej rozumiemy możliwości UFO. Poniżej zamieszczam listę najważniejszych odkryć.
    
    – Napęd pojazdów Obcych to rodzaj silnika rakietowego, ale niczego podobnego nigdy na Ziemi nie zbudowano. Do wytwarzania ciągu używana jest bezpośrednia anihilacja materii i antymaterii. Protony i antyprotony umieszczane są w komorze reaktora, a siła wybuchu stanowi siłę odrzutową napędzającą pojazd. Dzięki temu, UFO dysponuje ogromną mocą, a do podtrzymania reakcji nie jest wymagane powietrze ani inne gazy, co umożliwia silnikowi pracę nawet w całkowitej próżni. Do utrzymania niskiej temperatury silnika i zarazem zmniejszenia możliwości wykrycia UFO za pomocą podczerwieni stosowany jest bardzo zaawansowany system chłodzenia, który nieustannie obmywa silnik ciekłym azotem. Ciepło wytwarzane przez silnik przekształcane jest również w elektryczność na potrzeby pojazdu.
    
    – Zbiornik paliwa jest bardzo mały, waży zaledwie ułamek grama, ale jego zawartość o mało nie przyprawiła mnie o zawał serca. Gdyby któryś z tych zbiorników utracił szczelność... Wystarczy 300 miligramów antymaterii, aby spowodować wybuch o sile większej niż bomba atomowa zrzucona na Hiroszimę. Oczywiście zbiornik jest opancerzony i umieszczony głęboko we wnętrzu kadłuba. Istnieją także mechaniczne systemy umożliwiające zrzucenie zbiornika w razie niebezpieczeństwa, ale nie są one doskonałe. Bezpośrednie trafienie zbiornika lub systemu, w którym się znajduje, nadal może spowodować eksplozję. Znaczna część siły wybuchu zostałaby co prawda pochłonięta przez strukturę UFO, ale każda tego rodzaju eksplozja stanowi zagrożenie dla naszych samolotów przechwytujących. Jedynym pocieszeniem jest fakt, że eksplozje protonów i antyprotonów powodują niewielki opad radioaktywny.
    
    – Pojazd wyjątkowo trudno wykryć przy użyciu ludzkiej technologii, niezależnie od możliwości Obcych w dziedzinie wojny elektronicznej. Główną tego przyczyną są materiały, z których wykonano kadłub. Bardzo skutecznie absorbują one wszelkie rodzaje promieniowania. Ponieważ silniki wykorzystujące antymaterię wytwarzają duże ilości promieniowania gamma i pasywnego promieniowania podczerwonego, najskuteczniejsze okazało się wykrywanie właśnie tych dwóch rodzajów promieniowania.
    
    – Podłużna konstrukcja generująca niewielką siłę nośną i utrudniająca manewrowanie w powietrzu została częściowo wymuszona przez dużą wagę materiałów tworzących kadłub. Przy ich użyciu bardzo trudno byłoby skonstruować skuteczne skrzydła. Dlatego też pojazd maksymalnie odciążono i porusza się on bardzo szybko, dzięki czemu nie jest wymagana duża powierzchnia wytwarzająca siłę nośną. Sam materiał jest również niezwykle interesujący. Częściowo jest to metal, a częściowo polimerowe tworzywo sztuczne i działa jak stop „zapamiętujący” co najmniej dwa przypisane mu kształty. Jeśli jest zimny, kurczy się, natomiast po rozgrzaniu rozciąga się, dzięki czemu pojazd może przyjąć kształt ułatwiający lot. Materiał ten jest twardszy i bardziej wytrzymały niż wszystkie materiały znane na Ziemi (z wyjątkiem czystych nanorurek węglowych) i ma znacznie szersze możliwości zastosowania w projektowaniu pojazdów powietrznych. Dalsze badania są niezbędne.
    
    Dzięki tym danym możemy rozpocząć analizę poszczególnych komponentów UFO i ich zadań. Zalecam natychmiastowe przydzielenie inżynierów do prac przy demontażu części UFO. Kto wie, czego możemy się dowiedzieć, gdy przeanalizujemy poszczególne elementy tego pojazdu.
    
    Nie należy również przerywać badań nad samym UFO. Myślę, że możemy dowiedzieć się więcej o ich funkcji, a może nawet uzyskamy informacje, które pomogą im przeciwdziałać. Jak tylko będę mógł, prześlę kolejną propozycję badań.
    
    Wszelkie dane na temat tych pojazdów mogą nam tylko pomóc w obronie Ziemi.
    
    --mjr Navarre

en: all
pl: wszystkie

en: antimatter_extra_pre_txt
pl: Dowódco, podczas wstępnych oględzin UFO (typu Zwiadowca) pozyskaliśmy cały szereg urządzeń o na ogół trudnej do zidentyfikowania funkcji. Wśród nich natrafiliśmy na sprzęt najprawdopodobniej wykorzystujący bądź wytwarzający... antymaterię.
    
    Jakkolwiek nieprawdopodobnie to zabrzmi, wiele wskazuje na to, że Obcy potrafią ujarzmić antymaterię, a właściwie gigantyczne ilości energii powstające podczas anihilacji cząstek antymaterii z materią. Realizacja odwiecznego marzenia ziemskich fizyków o źródle najczystszej możliwej energii wytwarzanej w niczym nieograniczonych ilościach leży być może w naszym zasięgu. To doprawdy niesamowite. Powinniśmy zbadać technologię wykorzystywaną przez Obcych przy pierwszej nadarzającej się okazji.
    
    --mjr Navarre

en: antimatter_extra_txt
pl: Dowódco, chciałbym złożyć raport z naszych badań nad antymaterią.
    
    Niestety, od razu na wstępie muszę powiedzieć, że nasze początkowe oczekiwania zostały w dużej mierze zawiedzione.Jak się okazuje (co zresztą nie jest może wielkim zaskoczeniem) nasza wiedza o fizyce kwantowej (i nie tylko) nie dorównuje wiedzy Obcych. Bez większego problemu są oni w stanie posyłać na Ziemię swoje statki, zasilając je ogniwami (chociaż nazwa "ogniwa" trochę upraszcza te niesłychanie zaawansowane pułapki magnetyczne) zawierającymi olbrzymie ilości antyprotonów.
    
    "Olbrzymie", rzecz jasna, z naszego punktu widzenia. Dotychczasowe ziemskie badania nad antymaterią zostały zapoczątkowane pod koniec XX wieku i pozwoliły podczas pierwszego eksperymentu na wytworzenie w laboratorium fizyki cząstek elementernych CERN w Genewie 9 (słownie: dziewięciu) atomów antywodoru; w kolejnych doświadczeniach ilość ta się zwiększała, ale wciąż liczona była maksymalnie w setkach. Dzisiaj jesteśmy już w stanie produkować ilości antyprotonów liczone w milionach, ale nie możemy zapominać przy tym, że wciąż mówimy o mikroksali. Milion antyprotonów to wciąż tylko niewiele więcej niż nic.
    
    Właśnie to ogranicza nas najbardziej – nawet gdyby wszystkie ziemskie laboratoria fizyczne pracowały nad produkcją antyprotonów, uzyskanie jednego ich grama zabrałoby około... miliona lat. Dla porównania – ilość zmagazynowanej antymaterii w jednym tylko UFO to dużo więcej, niż wyprodukowano na Ziemi przez ostatnie sto lat.
    
    Niepokojem napawa fakt, że Obcy używają antymaterii w swoich systemach uzbrojenia – jak na razie napędzają dzięki niej tylko rakiety kierowane; ale co stanie się, gdy zdecydują się używać jej jako bezpośredniej broni? Po wielu naradach z zespołem doszedłem do wniosku, że moglibyśmy spróbować ubiec ich w tej koncepcji i zastanowić się nad stworzeniem naszego, oryginalnego projektu, zmierzającego do stworzenia broni ofensywnej opartej na antymaterii.
    
    Nauka ziemska nie zna jeszcze sposobów pozwalających wytwarzać antymaterię w ilościach choćby przybliżonych do produkcji Obcych. Innymi słowy, nie mamy szans na zastosowanie większości technologii związanych z antymaterią na większą skalę.Wciąż nie wiemy, w jaki sposób Obcy wytwarzają antymaterię i skąd biorą energię potrzebną do tego procesu. Tak długo, jak nie poznamy wyposażenia i urządzeń przez nich wykorzystywanych, nie posuniemy się ani o krok do przodu.
    
    Naszym jedynym ważniejszym osiągnięciem jest poznanie szczegółów budowy magnetycznych ogniw – pułapek na antymaterię. Dzięki temu jesteśmy już w stanie produkować urządzenia gromadzące do dziesięciu gramów antymaterii. Szczegóły techniczne i podsumowanie wysłałem Panu w osobnej poczcie. Zaprojektowaliśmy także dodatkowe, specjalne zbiorniki z antymaterią dla potrzeb naszych myśliwców; jeśli zaś chodzi o silniki napędzające statki Obcych - musimy jeszcze wiele się o nich dowiedzieć, zanim będziemy w stanie ich używać w naszych pojazdach powietrznych.
    
    Na koniec pozwolę sobie jeszcze raz podkreślić, że pomimo naszych najlepszych starań, nie jesteśmy w stanie sami wytwarzać antymaterii. Jeśli chcemy jej używać dla naszych celów (a widać tu wiele potencjalnych zastosowań), będziemy musieli polegać na tym, co uda się nam zdobyć na Obcych.
    
    --mjr Navarre

en: antimatter_pre_txt
pl: Dowódco, podczas wstępnych oględzin UFO (typu Zwiadowca) pozyskaliśmy cały szereg urządzeń o na ogół trudnej do zidentyfikowania funkcji. Wśród nich natrafiliśmy na sprzęt najprawdopodobniej wykorzystujący bądź wytwarzający... antymaterię.
    
    Jakkolwiek nieprawdopodobnie to zabrzmi, wiele wskazuje na to, że Obcy potrafią ujarzmić antymaterię, a właściwie gigantyczne ilości energii powstające podczas anihilacji cząstek antymaterii z materią. Realizacja odwiecznego marzenia ziemskich fizyków o źródle najczystszej możliwej energii wytwarzanej w niczym nieograniczonych ilościach leży być może w naszym zasięgu. To doprawdy niesamowite. Powinniśmy zbadać technologię wykorzystywaną przez Obcych przy pierwszej nadarzającej się okazji.
    
    --mjr Navarre

en: antimatter_txt
pl: Dowódco, chciałbym złożyć raport z naszych badań nad antymaterią.
    
    Niestety, od razu na wstępie muszę powiedzieć, że nasze początkowe oczekiwania zostały w dużej mierze zawiedzione.Jak się okazuje (co zresztą nie jest może wielkim zaskoczeniem) nasza wiedza o fizyce kwantowej (i nie tylko) nie dorównuje wiedzy Obcych. Bez większego problemu są oni w stanie posyłać na Ziemię swoje statki, zasilając je ogniwami (chociaż nazwa "ogniwa" trochę upraszcza te niesłychanie zaawansowane pułapki magnetyczne) zawierającymi olbrzymie ilości antyprotonów.
    
    "Olbrzymie", rzecz jasna, z naszego punktu widzenia. Dotychczasowe ziemskie badania nad antymaterią zostały zapoczątkowane pod koniec XX wieku i pozwoliły podczas pierwszego eksperymentu na wytworzenie w laboratorium fizyki cząstek elementernych CERN w Genewie 9 (słownie: dziewięciu) atomów antywodoru; w kolejnych doświadczeniach ilość ta się zwiększała, ale wciąż liczona była maksymalnie w setkach. Dzisiaj jesteśmy już w stanie produkować ilości antyprotonów liczone w milionach, ale nie możemy zapominać przy tym, że wciąż mówimy o mikroksali. Milion antyprotonów to wciąż tylko niewiele więcej niż nic.
    
    Właśnie to ogranicza nas najbardziej – nawet gdyby wszystkie ziemskie laboratoria fizyczne pracowały nad produkcją antyprotonów, uzyskanie jednego ich grama zabrałoby około... miliona lat. Dla porównania – ilość zmagazynowanej antymaterii w jednym tylko UFO to dużo więcej, niż wyprodukowano na Ziemi przez ostatnie sto lat.
    
    Nauka ziemska nie zna jeszcze sposobów pozwalających wytwarzać antymaterię w ilościach choćby przybliżonych do produkcji Obcych. Innymi słowy, nie mamy szans na zastosowanie większości technologii związanych z antymaterią na większą skalę.Wciąż nie wiemy, w jaki sposób Obcy wytwarzają antymaterię i skąd biorą energię potrzebną do tego procesu. Tak długo, jak nie poznamy wyposażenia i urządzeń przez nich wykorzystywanych, nie posuniemy się ani o krok do przodu.
    
    Naszym jedynym ważniejszym osiągnięciem jest poznanie szczegółów budowy magnetycznych ogniw – pułapek na antymaterię. Dzięki temu jesteśmy już w stanie produkować urządzenia gromadzące do dziesięciu gramów antymaterii. Szczegóły techniczne i podsumowanie wysłałem Panu w osobnej poczcie. Zaprojektowaliśmy także dodatkowe, specjalne zbiorniki z antymaterią dla potrzeb naszych myśliwców; jeśli zaś chodzi o silniki napędzające statki Obcych - musimy jeszcze wiele się o nich dowiedzieć, zanim będziemy w stanie ich używać w naszych pojazdach powietrznych.
    
    Na koniec pozwolę sobie jeszcze raz podkreślić, że pomimo naszych najlepszych starań, nie jesteśmy w stanie sami wytwarzać antymaterii. Jeśli chcemy jej używać dla naszych celów (a widać tu wiele potencjalnych zastosowań), będziemy musieli polegać na tym, co uda się nam zdobyć na Obcych.
    
    --mjr Navarre

en: assault_mag_txt
pl: Specyfikacja techniczna: Magazynek do karabinu szturmowego AR-80
    
    POZIOM DOSTĘPU: ŻÓŁTY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Delta
    
    Sporządzony: 20 Marca 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Magazynek klasycznego, lekko zakrzywionego kształtu zawiera 30 sztuk bezłuskowych naboi kalibru 4.7x33 mm typu penetrującego, ułożonych w dwóch kolumnach. Naboje posiadają stalowy płaszcz z wolframowym rdzeniem; charakteryzują się znakomitymi właściwościami przebijającymi na krótkich i średnich dystansach.
    
    Opisywany magazynek przewidziany jest dla karabinu szturmowego AR-80.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Każdy z żołnierzy wyposażonych w karabin szturmowy AR-80 powinien mieć przy sobie przynajmniej jeden zapasowy magazynek.
    
    
    Dodatki
    
    Brak.

en: assault_txt
pl: Specyfikacja techniczna: Karabin szturmowy AR-80
    
    POZIOM DOSTĘPU: ŻÓŁTY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Delta
    
    Sporządzony: 20 Marca 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Atak Obcych przeprowadzony na Bombaj jasno dowiódł niewątpliwej przewagi technologicznej wroga. Niezdolność wojsk Sprzymierzonych do uzyskania wymiernych efektów bojowych podczas próby kontrofensywy ujawniła poważne słabości dotychczas stosowanych środków uzbrojenia i treningu taktycznego. Kompletne wykrwawienie trzech doborowych batalionów pozwoliło jedynie powstrzymać niewielkie siły obcych, praktycznie nie zadając przeciwnikowi poważniejszych strat. Zadaniem nowotworzonych sił PHALANX będzie zmiana tych statystyk na naszą korzyść; do tego potrzebne będzie wszystko, co dzisiejsza ziemska technologia ma do zaoferowania.
    
    Powołanie do życia programu "Excalibur" miało na celu wyselekcjonowanie najlepszych na Ziemi broni oraz innych środków nowoczesnego pola walki. Podstawowym kryterium wyboru było założenie najwyższej efektywności bojowej podczas starcia z Obcymi.
    
    Francuski karabin LeBlanc FAA-191 (oryginalna nazwa: Fusil Assaut Automatique) łączy w sobie najlepsze cechy klasy broni, do której należy, czyli karabinów szturmowych.Bezkolbowa konstrukcja (uchwyt znajduje się w przedniej części karabinu) pozwalająca na zmniejszenie jego wagi; ponadprzeciętny zasięg skutecznego ognia, pojemny magazynek (mieszczący 30 naboi) i duża siła penetracji wystrzeliwanych pocisków decydują wspólnie o dużej uniwersalności tego karabinu. FAA-191, jako broń zaprojektowana do walki na krótkich i średnich dystansach, używa bezłuskowej amunicji kalibru 4.7 mm z wolframowym rdzeniem, która jest przy tego typu zastosowaniach idealnym wyborem ze względu na jej wysokie parametry penetracji.Nie jest natomiast polecane używanie FAA-191 do prowadzenia ostrzału z dużej odległości.
    
    Pomimo tego, że pierwszy prototyp broni zaprezentowano w 2057, jego konstrukcja nie zestarzała się zbytnio, i do dziś trudno wskazać karabin szturmowy o bezdyskusyjnie lepszych parametrach.Wygoda użycia, łatwość i szybkość przeładowywania, odporność na zacinanie się w warunkach dużej wilgotności, wysokich i niskich temperatur - wszystko to czyni FAA-191 bronią, na której można polegać.Dodatkową zaletą jest niski koszt i łatwość uzyskania części zamiennych z racji rozpowszechnienia tej broni na całym świecie.
    
    W specyfikacji wewnętrznej PHALANX opisywany karabin szturmowy posiada oznaczenie AR-80.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    AR-80 powinien być używany jako podstawowy karabin szturmowy naszych żołnierzy; przeznaczony do walki na średnich dystansach, ze względu na dużą siłę ognia i większy zasięg niż jakakolwiek broń krótka w naszym arsenale.
    
    Ta ostatnia jednak może być skuteczniejsza podczas walki w bliskim starciu, np. przy zajmowaniu budynków. Taktyka walki naszych odddziałów powinna wykorzystywać zrównoważenie obu typów broni; żołnierze uzbrojeni w karabiny szturmowe powinni tu odgrywać rolę bezpośredniego wsparcia dla towarzyszy uzbrojonych w broń krótką, zabójczą w starciach na bardzo bliskie odległości.
    
    W przypadkach, kiedy sytuacja wymusi starcie w otwartym terenie, nasi żołnierze muszą wykorzystywać każdą osłonę terenu, by zbliżyć się na odległość, z której będą mogli prowadzić skuteczny ogień. Snajperzy (których obecność w każdej drużynie powinna być warunkiem sine qua non) w takiej sytuacji powinni zapewnić ogień osłonowy.
    
    
    Dodatki
    
    Pomimo wszystkich zalet AR-80, z pewnością nie jest to broń, która na dłuższą metę pozwoli nam pokonać Obcych. Powinniśmy podjąć badania nad bardziej zaawansowanym i wyspecjalizowanym uzbrojeniem, jak tylko stanie się to możliwe.

en: at home base
pl: w bazie

en: b_aliencontainment_txt
pl: Specyfikacja techniczna: Kwarantanna
    
    POZIOM DOSTĘPU: CZARNY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Sigma - tylko do wglądu dowódcy
    
    Sporządzony: 16 Lutego 1958
    
    Przez: Płk Marcel LeClerc, Dowódca bazy, PHALANX, Dowództwo Operacji Pacyfiku
    
    
    
    Przegląd
    
    Jedynym sensem istnienia jednostki interwencyjnej PHALANX jest przygotowanie się do momentu, kiedy może ona zostać wezwana do działania.Moduł bazy pozwalający na odseparowanie i czasowe utrzymywanie przy życiu Obcych jest ważną częścią każdego planu postępowania opracowanego na ewentualność inwazji istot pozaziemskich.Wyposażona w habitaty atmosferyczne, aparaturę do przesłuchań, przyrządy do podawania pokarmu i wszystkie inne, które w naszej ocenie mogą być przydatne przy próbach podtrzymywania życia pozaziemskiego, Izolatka Obcych została zaprojektowana właśnie dla wyżej wymienionego celu.
    
    Hermetyczne komory habitacyjne służą do przechowywania organizmów pozaziemskich przez dłuższy okres. Zainstalowane w nich generatory atmosferyczne są w stanie wypełniać dowolne komory pożądaną mieszanką gazów. To zapewni Obcym dopływ powietrza wystarczający na co najmniej kilka tygodni, czyli znacznie dłużej niż przewidywana długość życia przedmiotu naszych badań. Pierwiastki śladowe nie występujące na Ziemi mogą być trudne do zdobycia, ale prawdopodobieństwo, że utrudni to nasze badania, jest niewielkie. Najgorszy scenariusz zakłada, że generatory atmosferyczne zostaną wykorzystane w połączeniu z systemami podtrzymywania życia pozyskanymi na Obcych.
    
    W każdej komorze habitacyjnej obecne są także przyrządy do zabiegów medycznych i przesłuchań. Umożliwia to podawanie środków uspokajających, leczniczych i dowolnych innych poprzez pneumatyczną wyrzutnię strzałek usypiających, oraz poddawanie Obcych działaniu elektrowstrząsów. Przy każdej komorze oraz w pokoju kontrolnym zainstalowany został także "przycisk destrukcji". W razie wystąpienia sytuacji wyjątkowej umożliwia on natychmiastowe spalenie zawartości habitatów.
    
    Komory oraz korytarze budynku zostały opracowane w sposób umożliwiający transportowanie Obcych o dowolnych rozmiarach. Budynek zawiera także w pełni wyposażoną kostnicę kriogeniczną do przechowywania zwłok oraz próbek, w celu późniejszego ich przestudiowania.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Izolatka Obcych powinna być wykorzystywana zarówno do przechowywania zwłok, jak i do badania żywych osobników. Nie istnieje priorytet wyższy od poznania procesów myślowych pozaziemskiego mózgu, opracowania sposobu komunikacji czy odkrycia motywacji Obcych. Zrozumienie wroga jest konieczne dla zaplanowania właściwej strategii obrony.
    
    W przypadku ataku na bazę PHALANX, należy natychmiast wziąć pod rozwagę wciśnięcie wszystkich "przycisków destrukcji". Jeśli w magazynie nie ma unikatowych gatunków, nie możemy ryzykować oswobodzenia schwytanych Obcych przez ich rasę. Natychmiastowe uśpienie Obcych poprzez podanie dużej dawki substancji uspokajających to druga opcja. Chciałbym jednak zaznaczyć, że wojny nie wygramy półśrodkami.
    
    
    Dodatki
    
    Do przyszłych Dowódców, którzy mogą przeglądać ten dokument: Należy mieć na uwadze, że narzędzia w Budynku Kwarantanny, tak jak spora ilość wyposażenia PHALANX, stanowią projekcję naszych przewidywań w stosunku do tego, co może być konieczne dla izolowania istot pozaziemskich. W przyszłości, by osiągnąć pożądaną funkcjonalność, mogą być wymagane modernizacje i poprawki.

en: b_antimatter_txt
pl: Result
    
    TO: Base Commander, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    FROM: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    DATE: %02i %s %i
    
    SUB: Blueprints -- Antimatter Storage
    
    
    
    Overview
    
    The Antimatter Storage facility is designed to safely store antimatter for later use, at least as safely as antimatter can possibly be stored. It is based around an advanced magnetic containment system we've derived from alien antimatter technology, which we call the 'inner shell'. The 'outer shell' consists of several radiation airlocks over the main passages, a heavily-armoured control room, and a host of other security and containment measures -- all designed to keep any radiation inside the outer shell.
    
    The outer shell's design borrows heavily from that of UN nuclear ammo dumps. In case of problems in the inner shell, there's an automatic security system which will lock down the instant containment drops below safe levels. The facility will first close its blast doors, then secure every airlock with tungsten locking rods, fill the outer shell atmosphere with radiation-retardant gas and inject anti-shock foam behind the walls, and then try to contain the inevitable blast.
    
    This procedure will not give any personnel caught inside time to escape, but that's the price we'll have to pay if we want to have a chance of saving the entire base.
    
    To understand how dangerous this facility really is, building an Antimatter Storage at one of our bases will require us to list that base with the UN nuclear site register. At full capacity -- 10 grammes of antimatter -- just one storage facility will be containing the equivalent of nearly half a megaton of TNT. While this isn't much compared to modern thermonuclear weapons, it's enough to turn the entire base and everything inside to cinders in less than a second. It's difficult to 'blow up' antimatter, but under the wrong circumstances, it can happen.
    
    Even if no explosion occurs, a loss of containment would result in the annihilation of the stored antimatter with the normal matter of the containment system. If there were any fault or damage in the outer shell at this point, then the ensuing blast of gamma radiation and high-speed particles would escape and strip the area clean of life. The base would be poisoned and rendered uninhabitable for centuries to come.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    I believe I've already stressed that this facility must be the most heavily-defended building in any PHALANX base, taking priority even over the Command Centre. Losing the CC would be a blow, but it can be rebuilt. The cost would be a trifle compared to the kind of armageddon that can result from a mishap at the Antimatter Storage.
    
    Although this facility will be essential to our continued success in this war, it's going to be very expensive to build and operate due to the advanced tech and materials required. It may be necessary to hold off on building one until we're sure our budget can stretch that far.
    
    Having said that, until we manage to build one of these facilities, we'll be completely unable to store or use any recovered antimatter. We can't just build up a pile of unstable, alien, possibly-damaged tanks of nuclear-level explosive. Everything we find will have to be destroyed for safety.
    
    Considering that we can't duplicate the stuff, we're going to need every microgramme we can get our hands on.
    
    
    Addenda
    
    None.

en: b_baselaser_pre_txt
pl: This is one of several proposals I'm submitting for the research and development of new laser weaponry. Each of these will have to be developed separately due to the size differences, power levels and complexity of the systems involved.
    
    Our CW laser program has been successful in miniaturising and lightening the necessary components for a powerful deuterium-fluoride reaction. However, the advances we've made aren't just useful for infantry weapons and small cannon. We want to prototype some of our upgrades in existing surface-to-air laser arrays, allowing us to track and fire continuous high-powered beams at a power level that our plants can comfortably handle.
    
    Given the various shortcomings of our SAMs (Surface-to-Air Missiles) against alien technology, I don't need to tell you all the advantages of having a direct-fire laser defence system. It won't be a full replacement for our missile installations, but it's definitely an avenue worth exploring in order to help defend our bases from alien incursions.
    
    Please approve this program at your discretion, Commander.
    
    --Cdr. Navarre

en: b_baselaser_txt
pl: Commander, my team and I are happy to report our test weapons are living up to all our expectations, and I'm submitting a new set of blueprints to your system for a laser-based defensive facility. You will now be able greenlight them for construction.
    
    Here are the highlights.
    
    What we've done is we've stripped down our pre-existing SAM turret design and modified it to fit an upscaled deuterium-fluoride reaction chamber. We've beefed up the electrical systems to help amplify beam output, adding several megawatts to power and several dozen kilometres to effective range. The turret servos have been completely replaced with a computer-controlled mag-lev system to improve accuracy.
    
    The result is that our new Base Defence Laser Turret is capable of tracking targets at any conceivable speed within Earth's atmosphere. It can lock on to targets almost instantly, and is powerful enough even at long range to damage UFO armour after only a few seconds of fire. Accuracy is good; the laser suffers much less from alien EW (Electronic Warfare) activity than missiles and can even predict basic evasive manoeuvres.
    
    Of course, as with any laser, range remains a problem. Atmospheric blooming limits effective range to only a few hundred kilometres. Weather effects and cloud cover can provide even more serious challenges and, in some conditions, could slash effective range by more than 50%. Lastly, the laser can only fire continuously for about 120 seconds before overheating comes into play, and it requires up to 60 seconds to cool down and recharge capacitors before it's ready to fire again.
    
    Despite these limitations, the Base Defence Laser Turret should provide an effective deterrent for most UFOs straying near our bases, and can provide assistance in shooting down alien craft at short range. It's going to be a good facility to have when one of our bases is in a pinch.
    
    --Cdr. Navarre

en: b_command_txt
pl: Specyfikacja techniczna: Centrum Dowodzenia
    
    POZIOM DOSTĘPU: CZARNY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Sigma - tylko do wglądu dowódcy
    
    Sporządzony: 30 Czerwca 2027
    
    Przez: Dr Richard Strohm, Dowódca bazy, PHALANX, Dowództwo Operacji Pacyfiku
    
    
    
    Przegląd
    
    Do wszystkich szacownych person czytających ten raport -- tia, jasne -- Powinienem was ostrzec, że jestem trochę pijany i dyktuję końcówkę mojej papierkowej roboty na chwilę przed tym, jak zamkną tę bazę na zawsze. Zapewne będę już dawno martwy, kiedy ktoś dokopie się do jakichkolwiek informacji na temat tego starego projektu, więc nie będę miał żadnych problemów w związku z tym, co tu piszę. Przy okazji: niech ten skurczybyk, Sekretarz Obrony, przytnie sobie własny tyłek w ramach swoich ulubionych cięć budżetowych.
    
    W każdym razie ja swoją robotę zamierzam dokończyć – oto raport dotyczący ostatnich zmian w wyposażeniu Centrum Dowodzenia.
    
    Centrum Dowodzenia jest sercem każdej bazy PHALANX. Koordynuje wszystkie działania w bazie, od badań po inżynierię; gromadzi i interpretuje dane z instalacji radarowych oraz służy jako centrum strategiczne, w którym planuje się przebieg misji. Jest także tak zwanym ośrodkiem 3K (Kierowania/Kontroli/Komunikacji) który zarządza i kieruje wszystkimi naszymi walkami powietrznymi. Baza mogłaby nadal funkcjonować bez Centrum Dowodzenia, ale byłaby ślepa, głucha i głupia; nasze samoloty przechwytujące nie mogłyby nawet wystartować z powodu braku systemu zarządzania ruchem.
    
    Centrum Dowodzenia jest wypełnione od podłogi do sufitu całkowicie nowymi serwerami H-9000 i najnowszym sprzętem do komunikacji, zasilanym przez prąd z naszej wewnętrznej elektrowni. Na marginesie dodam, że wszystko jest właśnie rozrywane na części przez zbirów z młotami pneumatycznymi.
    
    Z moich doświadczeń wynika, że większość personelu zarządzającego żyje w Centrum Dowodzenia, ale mówiono mi, że niższym stopniem pracownikom udaje się zobaczyć swoją pryczę raz na kilka dni. Moim zdaniem to tylko plotka.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    W mało prawdopodobnym wypadku wybudowania tego modułu bazy w przyszłości należy jej zapewnić moc potrzebną do poprawnego działania i umieścić w dobrze strzeżonym miejscu, daleko od wejścia do bazy i hangarów. Jeśli baza zostanie zaatakowana, obrona Centrum Dowodzenia powinna być najwyższym priorytetem, ponieważ w przypadku jego zniszczenia nie będziemy w stanie stawić wrogowi jakiegokolwiek efektywnego oporu.
    
    
    Dodatki
    
    Uzupełnienie, Szef sztabu Abel S. Howard, 18 Marca 2084:
    
    Po wymianie antycznego serwera H-9000 i terminali na współczesne hologramowe stacje robocze, stare plany Centrum Dowodzenia zostały uaktualnione przez naszych inżynierów. Wszystkie pozostałe komponenty są nadal wydajne i nadają się do użytkowania.

en: b_entrance_txt
pl: Specyfikacja techniczna: Wejście
    
    POZIOM DOSTĘPU: CZARNY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Sigma - tylko do wglądu dowódcy
    
    Sporządzony: 26 Stycznia 1958
    
    Przez: płk Marcel LeClerc, Dowódca bazy, PHALANX, Dowództwo Operacji Pacyfiku
    
    
    
    Przegląd
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Ze względu na swoją lokalizację, Wejście jest jedną z najbardziej zagrożonych struktur w bazie. Obcy będą z pewnością próbować się tutaj dostać. W związku z tym budynek ten powinien znajdować się w odpowiednio dużej odległości od Centrum Dowodzenia, tak by żołnierze będący na służbie mogli odpowiedzieć na atak z pełnym zaangażowaniem, nie wystawiając równocześnie CD na pewne ryzyko.
    
    Wejście samo w sobie nie ma zbyt wielkiego znaczenia strategicznego. Można założyć, że Obcy potraktują Wejście jako drogę do bardziej kuszących miejsc docelowych w związku z tym, że moduł z reguły nie zawiera niczego, co mogłoby naruszyć bezpieczeństwo bazy, ani obszarów szczególnie wrażliwych na uszkodzenia. Pozbawione jest także zaawansowanego ekwipunku i komponentów, co czyni jego naprawę szybką i tanią. W razie uszkodzenia Wejścia inne struktury mogą tymczasowo przejąć jego funkcje, co nie wpłynie znacząco na funkcjonowanie bazy.
    
    
    Dodatki
    
    Brak.

en: b_hospital_txt
pl: Specyfikacja techniczna: Szpital
    
    POZIOM DOSTĘPU: CZARNY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Sigma - tylko do wglądu dowódcy
    
    Sporządzony: 19 Marca 2084
    
    Przez: kpt. Helen Floydd, JBR: Sekcja Medyczna, PHALANX, Dowództwo Operacji Pacyfiku
    
    
    
    Przegląd
    
    To będzie paskudny konflikt, Dowódco. Aby odpowiednio zająć się ciężko rannymi, będziemy potrzebować zaawansowanego zaplecza medycznego, którego dziś nie posiada żaden cywilny ani wojskowy szpital. Tego jesteśmy pewni. Setki ludzi straciły życie w szpitalach w Mumbai, z powodu braku odpowiedniego wyposażenia do leczenia strasznych, sięgających kości oparzeń plazmowych zadanych przez broń obcych. Musimy być lepiej przygotowani.
    
    Stare projekty szpitali PHALANX okazały się mało przydatne dla naszych potrzeb. Nieaktualizowane od czasu ich powstania w 1960 roku zawierały w większości przestarzałe dane. W końcu zdecydowaliśmy się zastąpić je nowymi planami, przygotowanymi przeze mnie we współpracy z majorem Navarre i naszymi ekspertami ds. budownictwa. To, jak poprzedni zarząd miał zamiar zajmować się ranami zadawanymi przez broń wroga, pozostanie dla mnie na zawsze tajemnicą.W chwili obecnej nasze szpitale są najlepszymi na świecie. Jesteśmy ekspertami w leczeniu urazów oparzeniowych, szczególnie w usuwaniu i regeneracji nadpalonej tkanki. Poprzez trudną terapię, na którą składa się intensywny cykl podawania leków, elektryczna stymulacja nerwów i mięśni oraz bezpośrednie zastrzyki w ranę wykonywane za pomocą nanobotów, stymulujemy uszkodzone ciało do regeneracji. Teoretycznie powinniśmy być zdolni przywrócić każdego człowieka do pełni zdrowia w ciągu sześciu tygodni, wliczając w to ekspertyzę psychologiczną oraz doradztwo dotyczące rehabilitacji. Leczenie lżejszych urazów zajmie rzecz jasna mniej czasu. Jesteśmy także w posiadaniu sprzętu pozwalającego na przeprowadzanie poważnych zabiegów chirurgii bionicznej. Nasi dostawcy z całego świata udostępnili nam potężne cybernetyczne kończyny, wzmocnione klatki piersiowe, elektroniczne oczy oraz szereg innych implantów. W naszych szpitalach możemy wyposażyć w nie żołnierzy w celu zwiększenia ich skuteczności bojowej, pod warunkiem, że jesteśmy w stanie pozwolić sobie na wysoki koszt i długi okres rekonwalescencji.Szpital jest zależny od Elektrowni ze względu na jego wysokie, nieustające zapotrzebowanie na energię elektryczną.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Każda baza, w której stacjonują grupy szturmowe, powinna posiadać Szpital. W przypadku braku Szpitala PHALANX żołnierze będą wysyłani do zwykłych szpitali, gdzie niższy standard leczenia może prowadzić do permanentnej utraty zdrowia lub nawet zgonu.
    
    Korzyści płynące ze zwiększania sprawności naszych żołnierzy za pomocą części biomechanicznych powinny być dla każdego oczywiste. Żołnierze wracający do pełni zdrowia po niedawnych urazach fizycznych lub operacji muszą poczekać aż zakończy się ich rekonwalescencja, zanim będą mogli zostać poddani procesowi usprawnień bionicznych. Należy mieć na uwadze fakt, że wymiana ręki czy oka żołnierza na biomechaniczny implant może mieć negatywny wpływ na jego morale.
    
    Z punktu widzenia strategicznego, Szpital należy do miejsc średnio zagrożonych podczas ataku na bazę. Obcy mogą próbować zabić naszych rannych i pozbawić nas odpowiedniego sprzętu medycznego, ale mało prawdopodobne jest, że Szpital będzie ich głównym celem. Mimo wszystko, jeśli zostaniemy zaatakowani, do Szpitala powinna zostać wysłana odpowiednia ochrona.
    
    
    Dodatki
    
    Brak.

en: b_lab_txt
pl: Specyfikacja techniczna: Laboratorium
    
    POZIOM DOSTĘPU: CZARNY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Sigma - tylko do wglądu dowódcy
    
    Sporządzony: 2 Października 2021
    
    Przez: Dr Richard Strohm, JBR: Dział Biotechnologii, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Nie bez powodu laboratoria PHALANX przez ostatnie 50 lat były uważane za najlepsze w Stanach Zjednoczonych. Opracowaliśmy technologię niewykrywalnych pojazdów lotniczych w latach 60, budując myśliwiec XD4 stealth i utrzymaliśmy naszą wiodącą pozycję, produkując syntetyczną sieć pajęczą cztery lata temu. Stało się to możliwe dzięki zatrudnieniu najzdolniejszego personelu i wyposażeniu go w najnowocześniejszy dostępny sprzęt. Przodując w rozwoju technologicznym, zapewniamy sobie gotowość w razie zagrożenia pozaziemskiego.
    
    Nasze nowe laboratoria są wyposażone w sprzęt umożliwiający badania z dziedziny biotechnologii, nanotechnologii, laserów wysokich energii, fizyki cząstek oraz wielu innych. Potrafimy badać, szczegółowo analizować i rozkładać na części wszystko, co tylko zmieści się w laboratorium. Standardowym wyposażeniem są zbiorniki wypełnione substancjami pozwalającymi uzyskać każdy rodzaj materii organicznej, jaki możemy potrzebować, projektory holograficzne do testów i trójwymiarowych symulacji, lasery i masery, miniaturowy tokamak do badań nad plazmą, oraz potężny akcelerator cząstek.
    
    Każdy z tych obiektów kosztowałby prywatne przedsiębiorstwo czy kontrahenta wojskowego fortunę, ale dzięki naszemu doświadczeniu i efektywności możemy budować i utrzymywać je wszystkie za ułamek tych kosztów. Czas poświęcony na projektowanie został znacznie zredukowany dzięki wykorzystaniu różnorakiego sprzętu badawczego. Nasze priorytetowe badania mają do niego pełen i ciągły dostęp.
    
    Dopóki będziemy otrzymywać potrzebne fundusze, laboratorium pozostanie jednym z najważniejszych elementów naszej strategii obronnej. W celu pokonania wroga musimy najpierw go poznać, a być może także zrozumieć. Aby tego dokonać, będziemy potrzebować najlepszych ośrodków badawczych, jakie może nam zapewnić ludzkość - nasze do takich należą.
    
    Do prawidłowego funkcjonowania Laboratorium wymagana jest Elektrownia oraz Centrum Dowodzenia.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Nasi naukowcy nie potrzebują laboratorium, aby móc zamieszkać na stałe w bazie, natomiast nie są w stanie bez niego pracować. Jeżeli nasz budżet na to pozwala, powinniśmy wybudować i uruchomić tyle laboratoriów, aby wszystkie pozaziemskie technologie były analizowane i (jeśli to możliwe) odtwarzane najszybciej jak się da.
    
    Koszt budowy naszych laboratoriów nie jest wygórowany, a każde zapewnia miejsce pracy dziesięciu naukowcom w pełnym wymiarze godzin.
    
    W przypadku ataku na bazę laboratoria mogą okazać się celami o różnych priorytetach. Jeśli pozaziemscy napastnicy zdają sobie sprawę z naszej działalności na tyle, że atakują nasze bazy, z całą pewnością będą chcieli zatrzymać nasze programy badawcze. Istnieją łatwiejsze cele, których zniszczenie zagraża całej bazie - szczególnie Elektrownia - ale kiedy pojawi się taka możliwość, Obcy mogą zdetonować ładunki wybuchowe w laboratorium pełnym łatwopalnych i wybuchowych substancji. Baza może zostać poważnie uszkodzona, jeśli laboratoria nie będą stosownie chronione.
    
    
    Dodatki
    
    Dodatek, Dr Dolan Connor, 16 Marca 2084:
    
    Przeglądając dokumenty dotyczące laboratoriów PHALANX, doszedłem do wniosku, że ich plany wyprzedzały epokę, w której powstawały. Projekt jest nadal aktualny i może zostać zaadaptowany do naszych potrzeb po drobnym unowocześnieniu wyposażenia.

en: b_large_hangar_txt
pl: Specyfikacja techniczna: Duży Hangar
    
    POZIOM DOSTĘPU: CZARNY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Sigma - tylko do wglądu dowódcy
    
    Sporządzony: 11 Sierpnia 2008
    
    Przez: Gen. E. Baxter, Dowódca bazy, PHALANX, Dowództwo Operacji Pacyfiku
    
    
    
    Przegląd
    
    Restrukturyzacja naszej floty powietrznej wymusiła przeprojektowanie i przebudowę naszych hangarów. System VTOL (Vertical Take-Off and Landing - Pionowy Start i Lądowanie), stosowany we wszystkich nowych samolotach PHALANX, umożliwił całkowite zrezygnowanie z pasów startowych. Pozwoliło to na umieszczenie instalacji hangaru w rzeczywistej bazie, zwiększając ich bezpieczeństwo oraz zmniejszając czas potrzebny na dotarcie do pojazdów powietrznych.
    
    Duży hangar zapewnia podziemną przestrzeń niezbędną do przetrzymywania i serwisowania dużego samolotu VTOL. Naprawy, przezbrajanie oraz tankowanie odbywają się w całości w mrokach podziemnej instalacji, a maszyna ujrzy światło dzienne dopiero podczas sekwencji startowej. Dach hangaru składa się, a następnie potężny hydrauliczny podnośnik wynosi samolot ponad jego poziom, skąd może on bezpiecznie wystartować.
    
    Podnośnik wyposażony jest w kilka wysokich zaczepów, o które zahacza podwozie maszyny pilota, delikatnie ściągających maszynę w dół. Zaczepy potrafią inteligentnie dopasować swoją siłę, oraz przekazywać ją z jaka do haka, aby prawidłowo ustabilizować podwozie do lądowania. Kiedy zaczepy schwytają samolot i osadzą go na platformie, wszystko, co pilot musi zrobić, to wyłączyć silnik. System jest prosty i łatwy w użyciu, jak tylko pilot się z nim zapozna.
    
    Praktycznie identyczny system zastosowano w małych hangarach.
    
    W dużym hangarze nie mogą stacjonować małe maszyny ze względu na brak kompatybilności infrastruktury (np. linii paliwowych).
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Główna funkcją dużego hangaru jest umożliwienie transportowcom błyskawicznego zrzutu piechoty w obszarze aktywności Obcych. Alternatywnie, mogą w nim stacjonować i być serwisowane większe myśliwce. Proszę odwołać się do plików zawierających specyfikacje maszyn w celu zapoznania się z ich możliwościami i strategią.
    
    Każda maszyna PHALANX wymaga odpowiedniej wielkości hangaru do jej serwisowania i dyslokacji.
    
    Hangary są szczególnie podatne na ataki z powodu ich bezpośredniego połączenia z powierzchnią. Będą głównymi miejscami, przez które rozpoczną szturm jednostki Obcych. Są wysoce narażone na uszkodzenia, pełne środków wybuchowych i łatwopalnych, takich jak paliwo lotnicze oraz różne rodzaje uzbrojenia. To nie koniec; każdy samolot znajdujący się w bazie stanie się bardzo kuszącym celem, a uszkodzenia naszych myśliwców lub - co gorsza - transportowców mogą wykluczyć nas z akcji na wiele tygodni.
    
    W miarę możliwości, wszystkie samoloty powinny zostać rozproszone przed spodziewanym atakiem i wyprowadzone z obszaru do czasu zakończenia walk. Mogą zostać zaatakowane przez zbliżające się UFO, ale będą miały szansę stawić im czoła. Jednakże ta taktyka nie zawsze jest odpowiednia. Wysłanie naszych maszyn w pobliże ciężko uzbrojonych statków Obcych może dać bardziej katastrofalne rezultaty, niż pozostawienie ich w hangarach, gdzie stanowią kuszące cele.
    
    
    Dodatki
    
    Brak

en: b_large_ufo_hangar_txt
pl: Blueprints -- Large UFO Hangar
    
    CLASSIFIED LEVEL BLACK
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Research Document, Sigma Clearance -- Commander's Eyes Only
    
    Filed: 19 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    These are the finished plans for our new UFO storage hangars. They are designed to house one recovered UFO for disassembly, and will be marked as occupied until the craft has been fully broken down into its component parts and the parts transferred to base Storage. UFOs require significant disassembly before they will fit inside Storage, so they must be dismantled before we can begin to store or use the recovered parts. Doing this job on-site is highly inadvisable. It could be hazardous to the health of our scientists and engineers, it might attract looters, and it would without doubt severely compromise the safety and secrecy of our operation.
    
    The importance of studying captured UFOs should be more than obvious. It will give us insight into the workings and vulnerabilities of alien craft, and it may result in the discovery of new techniques to improve our own craft's effectiveness. Once a recovered UFO is secured for transport, it is carried to a PHALANX base by means of transport helicopters. Salvage operations are handled by local UN forces to relieve pressure on our limited resources.
    
    The Large UFO Hangar can store 1 alien craft of significant size. We will assess the size of each UFO type as we encounter them and determine what hangar is required to store them.
    
    The Large UFO Hangar requires a Power Plant to feed its high-power machinery and plasma-based cutting tools. It also requires a Workshop and Storage to handle the dismantling.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    All salvaged UFOs should be permanently disabled once delivered into our hands. Should the base come under attack from alien forces, we can't afford the extra risk of stored UFOs being reactivated and used against us. Even without a drive unit, any weapon systems left active would present a grave threat to our base.
    
    If this procedure is followed, the UFO Hangar will be of minor tactical importance to alien attackers and will most likely be ignored except as a target of opportunity. Preventing us from dismantling UFOs would be far less attractive than shutting down our research or production, or destroying our base outright.
    
    We will most likely be needing several of these installations to strip and/or examine several UFOs at a time. However, if necessary, we can remove a craft from our hangars and have it destroyed to make room for a new one. In this scenario all parts already transferred to Storage will be available, but everything not yet removed from the UFO will be destroyed with it.
    
    
    Addenda
    
    None.

en: b_missile_txt
pl: Specyfikacja techniczna: Bateria Rakiet
    
    POZIOM DOSTĘPU: CZARNY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Sigma -- tylko do wglądu dowódcy
    
    Sporządzony: 18 Marca 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Rakiety stopniowo stawały się coraz groźniejszą bronią, poczynając od Drugiej Wojny Światowej. Technologie obrony przed rakietami zostały znacząco udoskonalone dopiero na początku XXI wieku. W rozgrywce między atakiem i obroną, atakujący zawsze miał przewagę. Nie zniechęciło to jednak Obcych przed opracowaniem technologii obronnych do perfekcji.
    
    Dla przykładu: podczas ataku na Bonn siły Wielkiej Unii Europejskiej zaatakowały statek UFO za pomocą rakiet ziemia-powietrze. Z baterii stacjonujących w Europie odpalono czterdzieści rakiet, a naprowadzające je radary śledziły wtedy dwa pojazdy UFO. Dodatkowo, żołnierze z pobliskich jednostek piechoty odpalili pomiędzy dwunastoma a piętnastoma rakietami z przenośnych wyrzutni przeciwlotniczych.
    
    Liczba trafień? Jedno, jedyne trafienie. Skutkiem była niewielka utrata przyspieszenia przez UFO podczas lądowania w Bonn. Po ataku statek wystartował i odleciał bez najmniejszych problemów.
    
    Wnioski są oczywiste: ESZ (Elektroniczne Systemy Zagłuszania) Obcych są o całe mile przed naszymi. Niemniej jednak w PHALANX dokładnie przestudiowaliśmy owo pojedyńcze trafienie i wiemy, że nie stało się ono jedynie za sprawą szczęścia. Podczas wykonywania uników przed pozostałymi rakietami UFO ustawiło się pod kątem, pod którym skuteczność eliminacji odbicia fal radarowych jest dużo mniejsza. To pozwoliło na utrzymanie naprowadzania rakiety aż do trafienia w cel.
    
    Wszystko to oznacza, że UFO nie są całkowicie odporne na nasze rakiety. Po prostu należy użyć rakiet najodpowiedniejszych dla tego rodzaju celu. Dzięki tym wnioskom zaadoptowaliśmy do naszych potrzeb plany starej baterii rakiet i wyposażyliśmy je w nowoczesne wyrzutnie. Rezultaty są obiecujące.
    
    Bateria składa się z czterech wyrzutni, które "wyskakują" na powierzchnię na czas ataku. Każda wyrzutnia mieści 20 sztuk rakiet ziemia-powietrze typu AA51 "Cykada". Jest to najbardziej zaawansowana rakieta na Ziemi, zawiera więcej elektroniki niż samolot pasażerski, i została zaprojektowana do zestrzelenia wrogich pojazdów niezależnie od prędkości z jaką się poruszają. W momencie pisania tej specyfikacji na Ziemi nie ma dostępnej lepszej broni przeciwlotniczej.
    
    Szanse trafienia "Cykady" w pojazdy Obcych są wciąż niewielkie, ale w odpowiedniej ilości rakiety spełnią swoje zadanie. Oczywiście rakieta i zawarta w niej elektronika jest bardzo droga, zupełnie poza naszym budżetem jeśli mielibyśmy użyć wyłącznie rakiet przeciwko wszystkim UFO. Na szczęście ONZ dostarczy nam za darmo wszystkie standardowe rakiety ziemia-powietrze ze swoich rezerw strategicznych.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Wyrzutnia rakiet wybudowana w jednej z naszych baz może zostać użyta w celu ataku na dowolny statek UFO znajdujący się w jej zasięgu. Może być również użyta do obrony przed UFO przygotowującym się do ataku na bazę. Decyzja pozostaje w gestii Dowódcy Bazy. Efektywną taktyką może również być "zmiękczanie" pojazdu Obcych przez rakiety w celu łatwiejszego zestrzelenia przez nasze myśliwce. Niestety mimo najlepszych starań po prostu nie ma sposobu na całkowite zakamuflowanie wyrzutni, a wielokrotne, zmasowane odpalenia rakiet w kierunku UFO prędzej czy później pozwolą Obcym na namierzenie bazy.
    
    Podczas ataku na bazę wyrzutnia rakiet będzie zagrożona w średnim stopniu. Wyrzutnia jest zaprojektowana do zapobiegania atakom na bazę -- jeśli desant Obcych już się powiedzie, to instalacja nie będzie już stanowiła zagrożenia zagrożenia dla atakujących. Bateria może stać się jednak dla atakujących celem dodatkowym, jako że istnieje niewielka możliwość wybuchu rakiet podczas ostrzału. Eksplozja tej skali skutkowałaby zniszczeniem modułu oraz poważnymi uszkodzeniami w przyległych częściach bazy.
    
    
    Dodatki
    
    Brak.

en: b_powerplant_txt
pl: Specyfikacja techniczna: Elektrownia
    
    POZIOM DOSTĘPU: CZARNY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Sigma - tylko do wglądu dowódcy
    
    Sporządzony: 16 Marca 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    PHALANX, nawet zaraz po utworzeniu w 1955 roku, miał kłopoty z wygenerowaniem dostatecznej ilości energii elektrycznej niezbędnej do zaspokojenia swoich potrzeb. Stare bazy były zmuszone do nieustannego sprowadzania jej z nieemitujących źródeł, takich jak elektrownie wodne, przez ciągnące się kilometrami kable. Takie kompleksy były całkowicie zależne od zewnętrznych źródeł i doszczętnie paraliżowane, kiedy sieć elektryczna ulegała awarii. Rosyjska rewolucja nuklearna umożliwiła pełne energetyczne usamodzielnienie się naszych podziemnych instalacji, nawet przy badaniach charakteryzujących się wysokim zużyciem energii.
    
    Nasze elektrownie korzystają z niemieckiego reaktora HEFR (High-Energy Fission Reactor), projektu wysoko efektywnego wzmacniacza energii. Jest to reaktor podkrytyczny - wywołuje rozszczepienie bez osiągania ciągłej reakcji łańcuchowej. Zamiast tego korzysta z zewnętrznego źródła neutronów, w tym wypadku generatora cząstek, do rozpoczęcia i podtrzymywania rozpadu. Ta metoda uwalnia wystarczającą ilość energii, aby podtrzymać pracę akceleratora cząstek, a nadwyżka zostaje przekierowana do zasilania pozostałych kompleksów bazy.
    
    HEFR korzysta z toru zamiast z uranu i większość wyprodukowanych odpadów ulegnie naturalnemu rozpadowi osiągając poziom promieniowania pyłu węglowego w przeciągu zaledwie 500 lat. Dla porównania, połowiczny rozpad najczęściej używanych izotopów w broni nuklearnej i w reaktorach starszego typu to 24110 lat dla plutonu (Pu-239) i 700 milionów lat dla uranu (U-235). Odpady ulegające szybkiemu rozpadowi jest łatwo przetworzyć w bloku końcowego procesu utylizacji, który należy do projektu. Po pełnym przejściu przez ten etap, odpady z reaktora HEFR ulegną w ciągu tygodni rozpadowi do substancji o poziomie promieniowania bezpiecznym dla ludzi.
    
    W naszym projekcie rdzeń reaktora i reszta współpracujących z nim elementów jest wbudowana w specjalną powłokę położoną znacznie głębiej niż pozostała część bazy. Tylko zbiorniki chłodziwa oraz wejścia serwisowe/kontrolne znajdują się na poziomie standardowym. Stanowi to zabezpieczenie w wypadku wystąpienia możliwego, aczkolwiek mało prawdopodobnego scenariusza, w którym nastąpi całkowita utrata chłodzenia, co spowoduje stopienie rdzenia.
    
    Przyznaję, skopiowałem specyfikacje z różnorakich dokumentów, które przeczytałem na ten temat. Fizyka nuklearna mnie przerasta, aczkolwiek potrafię zrozumieć podstawowe informacje. Moc dostarczana przez jedną elektrownię w pełni zaspokaja potrzeby standardowej bazy. Jeżeli posiadamy zwiększoną ilość instalacji wyposażonych w sprzęt zużywający spore ilości energii, np. laboratoria, może zajść potrzeba budowy kolejnej, jednakże musi to pociągnąć za sobą odpowiedni wzrost obronności i poziomu zabezpieczeń, aby umożliwić skuteczną ochronę. Możemy łatwo i bezpiecznie magazynować wystarczającą ilość paliwa na dekady ciągłej pracy. Zabezpieczony kontener instalowany jest z każdym reaktorem. Można uzupełniać jego zapas, jeśli będzie to konieczne.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Każda baza potrzebuje co najmniej jednej elektrowni. Bez niej wiele modułów, wliczając Centrum Dowodzenia, nie może funkcjonować. Jeżeli istnieje zwiększone zapotrzebowanie na energię, może być konieczne wybudowanie dwóch elektrowni, albo i więcej.
    
    Nasza strategia powinna zawierać szczegółowy plan obrony elektrowni. Uszkodzenia zbiorników chłodzących mogą mieć katastroficzne skutki, ze stopieniem reaktora włącznie. Możemy rozważyć jego wygaszenie w razie zagrożenia atakiem, aczkolwiek jego ponowne włączenie to proces długotrwały, podczas którego nie będziemy w stanie korzystać z części urządzeń o dużym poborze mocy. Radar, wyposażenie laboratorium, a nawet podnośniki w hangarach będą bezużyteczne.
    
    
    Dodatki
    
    Brak.

en: b_quarters_txt
pl: Specyfikacja techniczna: Kwatery Mieszkalne
    
    POZIOM DOSTĘPU: CZARNY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Sigma - tylko do wglądu dowódcy
    
    Sporządzony: 22 Stycznia 1958
    
    Przez: płk Marcel LeClerc, Dowódca bazy, PHALANX, Dowództwo Operacji Pacyfiku
    
    
    
    Przegląd
    
    Moduł Kwater to standardowa jednostka mieszkalna przeznaczona dla personelu PHALANX. Zapewnia ona zakwaterowanie i instalacje sanitarne maksymalnie 20 pracownikom oraz niezbędnemu personelowi dodatkowemu.
    
    Na dolnym piętrze znajdują się baraki, publiczne prysznice, łazienki, a także miejsce, gdzie żołnierze mogą spędzać swój czas wolny. Każdy żołnierz otrzymuje pryczę oraz szafkę, w której może przechowywać swoje rzeczy prywatne, np. ubiór cywilny wraz z mundurami i przedmiotami służbowymi.
    
    Na górnym piętrze znajdują się kwatery oficerów, przeznaczone dla wysokiego rangą/ważnego personelu. Każda prywatna kwatera zawiera łóżko, biurko, miejsce na rzeczy prywatne oraz jednostkę sanitarną. Na tym poziomie znajdują się także oddzielne kabiny prysznicowe. Górne piętro znajduje się ponad powierzchnią ziemi, dzięki czemu jest naturalnie oświetlane przez słońce.
    
    W razie wystąpienia sytuacji wyjątkowej, Kwatery mają wydzieloną część pełniącą funkcję schronu dla tej części personelu, która nie bierze udziału w walkach. Schron zapewnia tlen oraz zapasy, dzięki którym maksymalnie dwunastu ludzi może w nim przetrwać do siedmiu dni. Właz wejściowy stworzony został z umacnianego wolframem tytanu, więc do jego otwarcia potrzebna będzie siła ogniowa odpowiadająca wybuchowi nuklearnemu.
    
    Kwatery działają niezależnie od innych struktur.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Kwatery są ważną częścią procedur ewakuacyjnych w przypadku ataku na naszą bazę. Cały personel niebiorący udziału w walce powinien natychmiast porzucić wykonywane zadania i wycofać się do najbliższego schronienia lub innego bezpiecznego/silnie bronionego punktu, takiego jak Centrum Dowodzenia, Kwatery mieszkalne lub innego odpowiedniego obiektu. Po upływie siedmiu minut od uruchomienia alarmu wszystkie wrota bezpieczeństwa zatrzasną się, niezależnie od ilości personelu znajdującego się w środku, po czym otwarcie ich z zewnątrz nie będzie możliwe. Cały personel cywilny powinien do tego czasu znajdować się w środku.
    
    Z punktu widzenia strategicznego obiekt ten jest bezużyteczny, w związku z czym bardzo prawdopodobne jest, że zostanie zignorowany przez Obcych. Kwatery mają znikome znaczenie podczas ataku, ponadto ich budowa jest tania, a naprawa łatwa. Wróg nie może zdziałać wiele, jeśli chodzi o utrudnienie korzystania z Kwater, poza całkowitym ich zniszczeniem.
    
    
    Dodatki
    
    Brak.

en: b_radar_txt
pl: Specyfikacja techniczna: Radar
    
    POZIOM DOSTĘPU: CZARNY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Sigma - tylko do wglądu dowódcy
    
    Sporządzony: 18 Marca 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Dowódco, byliśmy zmuszeni dokonać szerokich zmian w naszych starych projektach instalacji Radaru, tak aby spełniała ona nasze obecne wymagania. Poprzednia dokumentacja nie jest już odpowiednia, wobec tego zdecydowałem się zastąpić ją niniejszym raportem.
    
    Nasz budynek Centrum Radarowego nie zawiera żadnej sieci radarów. Jest to tak naprawdę centrum kontrolne szeregu zamaskowanych anten radarowych umiejscowionych na wzgórzach wokół bazy. Na każdą z takich instalacji składa się od 8 do 12 anten, w zależności od dostępnej przestrzeni oraz specyficznych dla anten zakresów pokrycia. Prosty radar ma problemy z utrzymaniem śledzenia obiektu obcych, wobec czego każda antena jest wyposażona w cały szereg innych środków wykrywania. Na te pomocnicze systemy składa się w szczególności system dalmierzy laserowych i podczerwieni.
    
    Wybudowanie w bazie więcej niż jednej instalacji radarowej odpowiednio zwiększy zasięg naszego pokrycia radarowego.
    
    Obsługa instalacji pracuje 24 godziny na dobę w rotacji 6-godzinnych zmian, przeglądając przetworzone dane pochodzące z komputerów zbierających wszystkie dostrzegalne informacje o obiekcie. Operatorzy ci są absolutnie niezbędni i powinni sprawować nadzór instalacji przez cały czas; to, co komputer może zlekceważyć jako zakłócenia radaru, może się okazać statkiem Obcych o obniżonej wykrywalności, gotowym do masowego uderzenia w ludność cywilną. Instynkt i doświadczenie liczą się nie mniej niż inteligencja oprogramowania.
    
    Nasz system radarowy jest bezpośrednio połączony z rejestrem statków powietrznych ONZ i może otrzymywać dane każdego cywilnego statku powietrznego obejmujące jego plan lotu i listę ładunkową. Wojskowe statki powietrzne niewchodzące w skład PHALANX są również zobowiązane zgłaszać swoje kursy do naszej bazy danych, ale nie jesteśmy pewni, czy różne struktury wojskowe będą sumiennie wypełniać ten obowiązek.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Odkąd nasze anteny radarowe nie są ulokowane w obrębie bazy, nie istnieje bezpośrednie zagrożenie wykrycia bazy z uwagi na użycie radaru aktywnego. Biorąc pod uwagę liczbę innych położonych w otoczeniu wojskowych źródeł radarowych, jest mało prawdopodobne, aby obcy statek był w stanie cokolwiek wywnioskować z określonej wiązki zwrotnego odbicia. Co najwyżej będą w stanie określić przybliżone położenie bazy.
    
    Jednakże każde UFO, które patroluje ten obszar, może próbować namierzyć naszą instalację, wobec czego za wszelką cenę nie można dopuścić, aby zakończyło ono swoje zadanie.
    
    W czasie ataku instalacja Radaru jest szczególnie zagrożona. Jest ona naszymi oczami i uszami. Bez funkcjonującego pokrycia radarowego nie będziemy w stanie dostrzec UFO, na które przypuszczalnie byśmy zareagowali. Jeżeli jacykolwiek atakujący bazę Obcy dostaną się do tej instalacji, będą niemal z pewnością próbować uszkodzić lub ją zniszczyć ładunkami wybuchowymi. Nie możemy do tego dopuścić.
    
    
    Dodatki
    
    Dodatek, Szef sztabu Abel S. Howard, 18 Marca 2084:
    
    Nie powinniśmy traktować instalacji Radaru jako ostatecznego rozwiązania w kwestii wykrywania UFO. Nawet z systemami wspomagającymi nasze pokrycie nie jest w pełni skuteczne i musimy szukać dróg, aby poprawić naszą technolologię wykrywania, jeżeli mamy mieć jakąkolwiek szansę na powstrzymanie tych drani.

en: b_small_hangar_txt
pl: Specyfikacja techniczna: Mały Hangar
    
    POZIOM DOSTĘPU: CZARNY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Sigma - tylko do wglądu dowódcy
    
    Sporządzony: 11 Sierpnia 2008
    
    Przez: Gen. E. Baxter, Dowódca bazy, PHALANX, Dowództwo Operacji Pacyfiku
    
    
    
    Przegląd
    
    Restrukturyzacja naszej floty powietrznej wymusiła przeprojektowanie i przebudowę naszych hangarów. System VTOL (Vertical Take-Off and Landing - Pionowy Start i Lądowanie), stosowany we wszystkich nowych samolotach jednostki interwencyjnej PHALANX, umożliwił całkowite zrezygnowanie z pasów startowych. Pozwoliło to na umieszczenie instalacji hangaru w rzeczywistej bazie, zwiększając ich bezpieczeństwo oraz zmniejszając czas potrzebny na dotarcie do pojazdów powietrznych.
    
    Duży hangar zapewnia podziemną przestrzeń niezbędną do przechowywania i serwisowania dużego samolotu VTOL. Naprawy, przezbrajanie oraz tankowanie odbywają się w całości w mrokach podziemnej instalacji, a maszyna ujrzy światło dzienne dopiero podczas sekwencji startowej. Dach hangaru składa się, a następnie potężny hydrauliczny podnośnik wynosi samolot ponad jego poziom, skąd może on bezpiecznie wystartować.
    
    Podnośnik wyposażony jest w kilka wysokich zaczepów, o które zahacza podwozie maszyny pilota, delikatnie ściągających maszynę w dół. Zaczepy potrafią inteligentnie dopasować swoją siłę, oraz przekazywać ją z jaka do haka, aby prawidłowo ustabilizować podwozie do lądowania. Kiedy zaczepy schwytają samolot i osadzą go na platformie, wszystko, co pilot musi zrobić, to wyłączyć silnik. System jest prosty i łatwy w użyciu, jak tylko pilot się z nim zapozna.
    
    Praktycznie identyczny system zastosowano w dużych hangarach.
    
    W małym hangarze nie mogą stacjonować duże maszyny ze względu na zbyt mały rozmiar instalacji.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Główna funkcją dużego hangaru jest umożliwienie transportowcom błyskawicznego zrzutu piechoty w obszarze aktywności Obcych. Alternatywnie, mogą w nim stacjonować i być serwisowane większe myśliwce. Proszę odwołać się do plików zawierających specyfikacje maszyn w celu zapoznania się z ich możliwościami i strategią.
    
    Każda maszyna PHALANX wymaga odpowiedniej wielkości hangaru do jej serwisowania i dyslokacji.
    
    Hangary są szczególnie podatne na ataki z powodu ich bezpośredniego połączenia z powierzchnią. Będą głównymi miejscami, przez które rozpoczną szturm jednostki Obcych. Są wysoce narażone na uszkodzenia, pełne środków wybuchowych i łatwopalnych, takich jak paliwo lotnicze oraz różne rodzaje uzbrojenia. To nie koniec; każdy samolot znajdujący się w bazie stanie się bardzo kuszącym celem, a uszkodzenia naszych myśliwców lub - co gorsza - transportowców mogą wykluczyć nas z akcji na wiele tygodni.
    
    W miarę możliwości, wszystkie samoloty powinny zostać rozproszone przed spodziewanym atakiem i wyprowadzone z obszaru do czasu zakończenia walk. Mogą zostać zaatakowane przez zbliżające się UFO, ale będą miały szansę stawić im czoła. Jednakże ta taktyka nie zawsze jest odpowiednia. Wysłanie naszych maszyn w pobliże ciężko uzbrojonych statków Obcych może dać bardziej katastrofalne rezultaty, niż pozostawienie ich w hangarach, gdzie stanowią kuszące cele.
    
    
    Dodatki
    
    Brak

en: b_small_ufo_hangar_txt
pl: Specyfikacja techniczna -- Mały hangar UFO
    
    POZIOM DOSTĘPU: CZARNY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Sigma - tylko do wglądu dowódcy
    
    Sporządzony: 19 March 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Oto gotowe plany naszych nowych hangarów dla pojazdów UFO. Hangary zostały zaprojektowane tak, by pomieścić jeden przechwycony pojazd UFO, w celu jego demontażu. Są one oznaczone jako zajęte do momentu, kiedy części składowe z rozebranego statku nie zostaną przetransportowane do Magazynu. Pojazdy UFO wymagają dokładnego demontażu zanim zmieszczą się w Magazynie, dlatego też należy rozłożyć je na części przed rozpoczęciem magazynowania lub użytkowania pozyskanych fragmentów. Wykonywanie tej pracy na miejscu zdarzenia jest wysoce niewskazane. Mogłoby to stanowić zagrożenie dla zdrowia naszych naukowców i inżynierów, a także skutkować kradzieżami. Bez wątpienia poważnie narażone byłoby także bezpieczeństwo i tajność naszej misji.
    
    Badanie schwytanych pojazdów UFO jest bardzo ważne. Ich analiza pozwoli nam uzyskać wgląd w schematy działania i słabe punkty statków obcych, może także skutkować odkryciem nowy technik ulepszania naszych statków. Kiedy przechwycony pojazd UFO jest gotowy do transportu, zostaje przetransferowany do bazy PHALANX przy użyciu helikopterów transportowych. Operacje ratunkowe przeprowadzane są przez lokalne siły NZ, w celu odciążenia naszych ograniczonych zasobów.
    
    W Małym hangarze UFO przechowywać można naraz 1 pojazd obcych o ograniczonych wymiarach. W momencie napotkania danego typu UFO ocenimy jego wielkość i ustalimy jaki hangar potrzebny jest do jego przechowywania.
    
    Mały hangar UFO wymaga, by baza była wyposażona w Elektrownię. Zaopatruje ona w energię znajdujące się w hangarze maszyny wysokiej mocy oraz plazmowe narzędzia tnące. Potrzebuje on także Warsztatu i Magazynu, by możliwy był demontaż.
    
    
    Sugerowana doktryna postępowania
    
    Wszystkie zdobyte pojazdy UFO powinny być na stałe unieruchamiane kiedy tylko zostaną nam dostarczone. W przypadku ataku obcych na naszą bazę nie możemy sobie pozwolić na dodatkowe ryzyko uruchomienia pojazdów UFO i wykorzystania ich przeciwko nam. Nawet pozbawione układu sterowniczego, jakiekolwiek aktywne systemy obronne stanowiłyby poważne zagrożenie dla naszej bazy.
    
    Jeżeli procedura ta będzie przestrzegana, Hangar UFO nie będzie dla atakujących obcych celem ważnym strategicznie. Zostanie prawdopodobnie zignorowany; chyba, że stanie się celem przypadkowym. Uniemożliwienie nam demontażu pojazdów UFO byłoby dla obcych o wiele mniej atrakcyjne niż zatrzymanie badań, produkcji, czy też po prostu zniszczenie naszej bazy.
    
    Najprawdopodobniej będziemy potrzebować kilku takich instalacji, aby możliwe było rozebranie i/lub zbadanie kilka pojazdów UFO naraz. Możemy jednak, jeśli zajdzie taka konieczność, usunąć dany statek z hangaru, aby zyskać miejsce dla nowego pojazdu. W takim wypadku wszystkie części przeniesione do Magazynu będą dostępne, ale jakiekolwiek inne fragmenty nie usunięte jeszcze z pojazdu UFO zostaną zniszczone razem z nim.
    
    
    Dodatki
    
    Brak.

en: b_storage_txt
pl: Specyfikacja techniczna: Magazyn
    
    POZIOM DOSTĘPU: CZARNY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Sigma - tylko do wglądu dowódcy
    
    Sporządzony: 26 Stycznia 1958
    
    Przez: płk Marcel LeClerc, Dowódca bazy, PHALANX, Dowództwo Operacji Pacyfiku
    
    
    
    Przegląd
    
    Moduł magazynowy jest w naszej bazie głównym składem dla amunicji, broni i innego wyposażenia aktualnie niebędącego w użyciu. Cała mało gabarytowa broń, pojazdy naziemne i amunicja do statków powietrznych, która nie jest zdeponowana do celów awaryjnych, przechowywana jest w Magazynach. Dodatkowo służą one jako pomieszczenia garażowe dla naszych pojazdów bojowych, które pozostają w swoich przegrodach do czasu wylotu na misję, w pełni uzbrojone i przygotowane do działania w razie ataku na bazę.
    
    Zainstalowane kamery i urządzenia alarmowe pracujące na okrągło zapewniają, iż nie nastąpi żadne nieautoryzowane pobranie zasobów z magazynu. Wszelkie pobrania muszą być zatwierdzone przez oficera pełniącego służbę w magazynie, co ma miejsce przed dokonaniem chwilowej dezaktywacji systemu alarmowego. Amunicja bojowa oraz wszelki inny wrażliwy ekwipunek, jak na przykład artefakty Obcych, są trzymane w zamkniętych kontenerach w biurze kwatermistrza, wyłączone z rygorystycznego systemu alarmowego; pobranie czegokolwiek z tychże zamkniętych kontenerów wymaga jednak pisemnej autoryzacji Centrum Dowodzenia oraz dokonywane jest tylko w obecności kwatermistrza.
    
    Wszelkie przedmioty i materiały wymagane do prowadzenia badań, produkcji oraz serwisowania statków powietrznych są pobierane przez odpowiednich oficerów; nie jest przy tym wymagana interwencja dowódcy bazy. Bezpośredni nadzór ze strony dowódcy bazy wymagany jest tylko w przypadku pobierania wyposażenia wykorzystywanego w trakcie misji oraz używania pojazdów bojowych.
    
    Magazyn może pomieścić maksymalnie 50 standardowej wielkości palet z wyposażeniem. Ilość przedmiotów na danej palecie nie ma relatywnie znaczenia, gdyż głównym czynnikiem wpływającym na pojemność magazynu jest wielkość gabarytowa wyposażenia. Zawartość każdej palety jest skrupulatnie nadzorowana poprzez magnetyczne przywieszki oraz szczegółowe zapisy na kartach perforacyjnych.
    
    Moduł jest niezależny od innych modułów w bazie.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    W przypadku inwazji, będziemy potrzebowali całej dostępnej przestrzeni magazynowej. Duże zasoby amunicji mogą wymagać składowania na uboczu przez dłuższe okresy. Odzyskane przedmioty obcych muszą być właściwie zamknięte i zabezpieczone, ponieważ każdy przedmiot z niesprecyzowanymi właściwościami powinien być trzymany w pojemnikach chroniących przed eksplozją lub zostać zniszczony.
    
    Podczas ataku na bazę magazyny nie powinny okazać się niczym więcej niż celem przypadkowym. Każde newralgiczne wyposażenie modułu będzie w większości przypadków chronione, a jego zniszczenie będzie wymagało znacznego wysiłku. Nawet moduł sam w sobie jest tani i prosty do naprawy. Jedyne zagrożenie pochodzi ze strony zgromadzonych materiałów wybuchowych i amunicji, która może przedstawiać ryzyko ze względu na możliwość wystąpienia detonacji.
    
    Dodatkowo jest mało prawdopodobne, aby jakiś Obcy tracił czas na dostanie się do zabezpieczonych zasobów, kiedy są łatwiejsze cele w pobliżu.
    
    
    Dodatki
    
    Brak.

en: b_teamroom_txt
pl: Blueprints -- Team Room
    
    CLASSIFIED LEVEL BLACK
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Construction Precis, Sigma Clearance -- Commander's Eyes Only
    
    Filed: 11 August 2008
    
    By: Gen. E. Baxter, Base Commander, PHALANX, Pacific Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    It is painfully clear that soldiers during wartime lead highly stressful lives. In order to maintain morale they need a place to unwind and interact in a rank-free environment. We have sought to provide this kind of R&R in the form of the Team Room facility.
    
    It is equipped with a variety of entertainments, from sports tables to high-tech game consoles. It also features a modest wall-mounted cinema display for communal movie screenings. There are vending machines with alcoholic and non-alcoholic beverages, and a separate sitting room for our soldiers to achieve some amount of privacy from the closeness of base living. To this end the sitting room can be locked from the inside for up to 30 minutes per day by each team member. The lock may be overridden from the Control Centre or by a present Command Centre or medical officer in case of an emergency.
    
    All our equipment requires maintenance, and I would argue that our soldiers require the most maintenance of all. The Team Room is one of the best ways to keep them mentally healthy and in fighting trim.
    
    Unless it has access to an operational Power Plant, the Team Room will be shut down to avoid non-vital power consumption.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    The Team Room is an important tool in maintaining good morale amongst our soldiers and should be built in any base that houses a combat team. It provides them with various vital means of stress relief, which will ease the stressful effects of continued combat, life-threatening situations, and the near-certain death of team members in the field. High morale is essential for our battlefield performance and must be maintained at all costs.
    
    However, I must stress that the Team Room is not a replacement for base leave. Our soldiers will still need to be allowed off-base from time to time in order to maintain their connection with the outside world and their sanity.
    
    For the purposes of a base attack, the Team Room is an extremely low-risk installation with little to no strategic value. If encountered by extraterrestrial attackers, it will almost certainly be bypassed altogether in favour of more sensitive installations.
    
    
    Addenda
    
    None.

en: b_workshop_txt
pl: Specyfikacja techniczna: Warsztat
    
    POZIOM DOSTĘPU: CZARNY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Sigma - tylko do wglądu dowódcy
    
    Sporządzony: 22 Lutego 1958
    
    Przez: płk Marcel LeClerc, Dowódca bazy, PHALANX, Dowództwo Operacji Pacyfiku
    
    
    
    Przegląd
    
    Warsztat PHALANX stanowi nowoczesna linia produkcyjna z możliwością produkcji na małą skalę, wyposażona w sprzęt inżynierski wykorzystujący najnowsze zdobycze techniki. Jego konfiguracja umożliwia produkcję wyrobów z utajnionych materiałów i części, w tym replikację pozaziemskich rozwiązań technicznych. Żadna inna fabryka na Ziemi nie daje takich możliwości.
    
    Wszystkie części produkowane przez Warsztat są obrabiane ręcznie z użyciem jak największego wsparcia ze strony robotów. Operowanie jego zaawansowaną maszynerią wymaga zatrudnienia najbardziej uzdolnionych na świecie inżynierów, zdolnych także do zainstalowania nowych urządzeń obmyślonych przez naszych naukowców lub też usprawniania procesów produkcyjnych. Warsztat zapewnia miejsce pracy dla dziesięciu inżynierów jednocześnie.
    
    Do pracy linii produkcyjnej wymagane jest zbudowanie Elektrowni. Bez sprawnie działającej elektrowni wszystkie prace produkcyjne muszą być wstrzymane do czasu przywrócenia zasilania. Warsztat zależny jest także od Centrum Dowodzenia, które koordynuje wszelkie prowadzone prace konstrukcyjne.
    
    
    Zaleca Doktryna Postępowania
    
    Podczas ewentualnych walk z Obcymi będziemy w bardzo dużym stopniu polegać na Warsztacie, aby wyprodukować potrzebną nam broń. Na myśl przychodzi książka H. G. Wellsa "Wojna światów" i zawarta w niej przerażająca wizja przedstawiająca różnice poziomu technologii Obcych w stosunku do ziemskiej. Nawet bomba atomowa może nie być wystarczającym czynnikiem odstraszającym, ale najgorszym wypadku będziemy zmuszeni uciec się do pocisków nuklearnych.
    
    Warsztat jest strefą silnie zabezpieczoną, ze względu na realizację w nim delikatnych i często tajnych projektów. Używane do produkcji różnorodne, niebezpieczne i często lotne substancje tworzą z niego strefę zagrożenia. Z pewnością warszat będzie celem ataku Obcych podczas szturmu na bazę - czy to głównym, czy drugorzędnym. Wyłączenie naszej produkcji na dowolny okres będzie oznaczało zwycięstwo dla pozaziemskich najeźdźców, zwłaszcza jeśli uda im się zniszczyć jakiś duży projekt w trakcie realizacji, np. budowę nowego statku powietrznego.
    
    Reprodukcja technologii międzyplanetarnych statków kosmicznych będzie koniecznością w przypadku jakiejkolwiek inicjatywy zmierzającej do stawienia czoła Obcym poza obszarem naszej planety. Nie możemy siedzieć na Ziemi, utrzymując ciągle postawę obronną, jeżeli chcemy definitywnie zakończyć ten militarny konflikt. Wierzymy, że zintensyfikowana praca w warsztatach i laboratoriach zapobiegnie najgorszym scenariuszom.
    
    
    Dodatki
    
    Brak.

en: base can hold aircraft
pl: baza może przyjąć statek powietrzny

en: blast
pl: wybuch

en: bloodspider_autopsy_pre_txt
pl: Dowódco, z pola walki nasi żołnierze przywieźli szczątki czegoś, co przypomina robota Obcych. Powinniśmy jak najszybciej poddać je szczegółowym badaniom.
    
    Z poważaniem,
    
    Dr Connor

en: bloodspider_autopsy_txt
pl: Dowódco.
    
    Przeanalizowaliśmy resztki robota bojowego Obcych pozyskane podczas jednej z ostatnich potyczek.
    
    W rzeczy samej, okazało się, że to, z czym nasi żołnierze mieli do czynienia na polu walki, jest urządzeniem w pełni mechanicznym, nieposiadającym jakichkolwiek elementów organicznych. Ten robot o wyglądzie wielkiego pająka, z korpusem mieszczącym jednostkę kierującą (wyposażoną w dość zaawansowaną sztuczną inteligencję) i ogniwa zasilające, oraz ośmiorgiem mechanicznych odnóży napędzanych serwomechanizmami wygląda w rzeczy samej jak stwór z innej planety. Wystające z korpusu sztuczne i ostre jak brzytwa "żuwaczki" dodają mu prawdziwej grozy. Nieprzyjemne skojarzenia, które przychodzą na myśl, gdy się na nie patrzy, są – niestety – w pełni uzasadnione. Raporty wywiadu i nasze badania wskazują, że jest to maszyna stworzona z myślą o jednym celu: pozyskiwania próbek ludzkich tkanek i narządów.W tej funkcji sprawdza się przerażająco efektywnie.
    
    Nasi żołnierze nazywają tę maszynę "Bloodspider" i wydaje się, że jest to nazwa, która przyjęła się na dobre.
    
    Opancerzenie Bloodspidera, składające się z małych płytek wykonanych z materiałów Obcych, jest bardzo wytrzymałe i charakteryzuje się przy tym dużymi zdolnościami rozpraszania ciepła. Nasze badania wskazują, że:
    
    -- Bojowy robot Obcych jest wyjątkowo odporny na broń laserową, zapalającą i każdą inną pododobną w działaniu do wyżej wymienionych. Pancerz Bloodspidera może jednak być przebity przez amunicję przeciwpancerną;
    
    -- Także granatniki i wszelka broń eksplodująca może być wysoko efektywna, gdyż odłamki i energia wybuchów łatwo może uszkadzać sztuczne stawy mechanicznych odnóży robota.
    
    Istnienie tej maszyny, a także prawdopodobny cel jej stworzenia, prowadzą do zatrważającej konkluzji – Obcy zainteresowani są rasą ludzką, ale nie obchodzi ich za bardzo współpraca z nami. Nie wygląda też na to, by maszyna ta służyła jedynie wzniecaniu terroru podczas akcji bojowych Obcych. Na polu walki Bloodspider stanowi duże zagrożenie dla naszych żołnierzy i powinien zawsze znajdować się na liście priorytetowych celów.
    
    Z poważaniem,
    
    Dr Connor

en: bloodspider_notes_pre_txt
pl: Brak informacji przed wynalezieniem.

en: bolterrifle_pre_txt
pl: Dowódco.
    
    Jak Pan wie, nasz dział badawczo-rozwojowy przejął całość dokumentacji technicznej naukowych projektów ONZ. Większość materiałów z tego archiwum okazała się być przestarzała, niekompletna albo zbyt teoretyczna dla naszych celów. Dość nieoczekiwanie wśród stert niepotrzebnej makulatury natrafiliśmy na opisy ciekawych eksperymentów i modeli teoretycznych dotyczących badań nad osobistą bronią elektromagnetyczną - zarówno działami magnetycznymi (nazywanymi czasem działami Gaussa), jak i nieco różniącymi się w funkcjonowaniu działami Lorentza. Żaden z udokumentowanych eksperymentów nie zakończył się sukcesem, głównie ze względu na ilość energii potrzebnej do funkcjonowania takiej broni. Zmniejszenie prototypowych dział do rozmiarów karabinu obsługiwanego przez jednego żołnierza jest po prostu fizycznie niemożliwe.
    
    Właściwie powyższe zdanie powinienem był napisać w czasie przeszłym - "wydawało się niemożliwe". Statki Obcych i ich broń, konsumujące olbrzymie ilości energii, codziennie boleśnie nam udowadniają, że prawa fizyki pozwalają na magazynowanie daleko większej energii, niż nam się dotąd wydawało. Nasi naukowcy przeanalizowali ponownie wiele z proponowanych rozwiązań i pomysłów z przejętej dokumentacji, i wynik tych analiz daje podstawy sądzić, że przy wykorzystaniu dzisiejszych technologii konstrukcja ręcznej, osobistej broni elektromagnetycznej leży już w zasięgu naszych możliwości.
    
    Prace ruszą, jak tylko otrzymamy Pańską autoryzację, Dowódco.
    
    --mjr Navarre

en: bolterrifle_txt
pl: Projekt osobistego działa Lorentza zakończył się pełnym sukcesem! Po raz pierwszy w historii ziemskiej wojskowości udało się skonstruować w pełni funkcjonalną broń elektromagnetyczną, która z powodzeniem zastąpić może klasyczne karabiny wykorzystujące amunicję prochową. Poniżej zamieściłem krótki opis zasad jej działania.
    
    Działo Lorentza, w porównaniu do dział w systemie Gaussa, charakteryzuje się lepszą sprawnością energetyczną oraz, co okazało się podczas projektowania prototypów, jest prostsze w produkcji i wygodniejsze w użyciu. Jego konstrukcja opiera się na wykorzystaniu dwóch szyn, do których przykładane jest przeciwnie skierowane napięcie. Wykonany z ferromagnetyka pocisk styka obie szyny; przepływający przez nie prąd wywołuje powstanie pola magnetycznego oddziaływującego na prąd płynący przez pocisk. Wywołana w ten sposób siła (definiowana jako siła Lorentza, stąd nazwa broni) rozpędza pocisk do olbrzymiej prędkości, dużo większej niż prędkości nabojów osiągane dzięki spalaniu gazów prochowych.
    
    Największe zbudowane dotąd działo Lorentza (eksperymenty przeprowadzono w 1970 roku) zużywało 500 MJ energii, dostarczanej przez generator wielkości małego domu.Postęp technologiczny pozwalał na sukcesywne zmniejszanie wielkości generatorów, jednak w miarę efektywne działa tego typu wciąż miały olbrzymie rozmiary, podobnie jak całe potrzebne oprzyrządowanie. Dopiero w ostatnich latach postęp w rozwoju technik magazynowania energii uczynił możliwym rozważania o konstrukcji relatywnie małego i przenośnego działa. Innym poważnym problemem był fakt szybkiego zużywania się szyn, które po oddaniu zaledwie jednego-dwóch strzałów ulegały miejscowym nadtopieniom i mikroodkształceniom, co przekładało się dalej na zaburzenia w przepływie prądu, a to z kolei utrudniało prawidłowe rozpędzenie pocisku, w sytuacjach ekstremalnych grożąc wręcz zniszczeniem broni i zagrożeniem dla jej obsługi.
    
    Ten ostatni problem udało się rozwiązać stosunkowo prosto – ładunkiem dla naszej nowej broni są pociski zintegrowane z parą przewodzących prąd szyn – innymi słowy, po każdym strzale stare szyny są odrzucane, a nowa ich para, razem z kolejnym pociskiem zostaje zamocowana w obudowie działa. Magazynek mieści cztery takie ładunki.
    
    Same naboje, kaliber 3.2x40 mm, są specyficznie ukształtowanymi i ostrymi jak brzytwa fleszetkami wykonanymi ze specjalnego stopu wolframu. Charakteryzują się znakomitymi właściwościami penetrującymi, mając jednocześnie tendencje do odkształcania się podczas uderzenia w cel, co czyni je prawdziwe zabójczymi.
    
    Stosunkowo długi czas potrzebny na wymianę magazynka i baterii może sugerować, że działo Lorentza to broń mało wygodna w użyciu; jednak jej skuteczność z nawiązką rekompensuję tę niedogodność, a możliwość używania jej zarówno jako snajperki, jak i karabinu szturmowego (w zależności od wybranego trybu prowadzenia ognia) czyni ją dodatkowo bronią nad wyraz uniwersalną. Sugerujemy wprowadzenie jej do uzbrojenia naszych żołnierzy tak szybko, jak to możliwe; jesteśmy przekonani, że doskonale sprawdzi się na polu walki.
    
    --mjr Navarre

en: bombkit1_pre_txt
pl: Brak informacji przed wynalezieniem.

en: bombkit2_pre_txt
pl: Brak informacji przed wynalezieniem.

en: chaingun_pre_txt
pl: Brak informacji przed wynalezieniem.

en: chaingun_txt
pl: W trakcie tłumaczenia.

en: coilgun_pre_txt
pl: Commander, our brainstorms down at DivEngine have come up with an interesting idea based on the alien Needler technology. When combining the alien fast-changing magnetic generators -- and, even more importantly, their power source -- with human-engineered EM rifle technology, some amazing man-portable weaponry becomes possible. I'd hereby like to propose a new design for a coilgun in the role of a sniper rifle.
    
    The Needler is a terrific weapon, but there are undeniable advantages to delivering one large slug compared to a number of smaller flechettes; greater stability in flight, better armour-piercing ability, and above all superior stopping power. There's a reason why our sniper doctrine calls for one shot to a kill, that the target should be dead before he even knows the sniper is there.
    
    To this end we plan to adapt the electromagnetic equipment and power source from the Needler to a larger barrel and a more human-friendly shape, as well as developing a new slug to maximise damage potential. The whole package together would be a significant upgrade from our old S-1 Sniper Rifle, more accurate than the Bolter and with far more kick than the Needler.
    
    Please let me know when you want us to start, Commander.
    
    --Cdr. Navarre

en: coilgun_txt
pl: Commander, I'd like to present you with the finished plans and prototype for our Coilgun.
    
    Combining an alien-inspired power pack and coil arrangement with some of our Bolter technology has solved many of the coilgun design's inherent problems. A hundred years ago, the energy efficiency of coilguns measured less than 2%; meaning, the energy of the projectile at the time of impact was less than 2% of the energy used to fire it. Even with today's technology coilgun efficiency is limited to single digits, but the alien Needler manages efficiency ratings as high as 70%. It may take us years to get to that level, but with the Coilgun we've developed something that is both practical and effective for the war effort.
    
    In order to get better acceleration out of the coils, we've created a new kind of ammunition, based on the aliens' needle alloy. In shape it's a fairly standard fin-stabilised penetrator inside a discarding sabot, but it's made from materials never before seen on Earth. Discarding sabot rounds are normally used for much larger calibres -- we've effectively scaled down an anti-tank round -- but the armour-piercing potential is phenomenal, higher than any other weapon we have. In fact, the Coilgun is now the highest-calibre infantry weapon on the planet.
    
    We've also incorporated a Needler-style holographic sight, making the Coilgun extremely accurate and comfortable to fire.
    
    The advantages of a coilgun as a sniper rifle are obvious. There's no rush of propellant to make noise, no muzzle flash spitting out light and heat. Unlike even our Bolter, nothing comes out the barrel except the bullet -- there's no spray of hot metal from the rails to light up the sniper on infrared. With nothing to reveal the sniper's position except the noise of the bullet itself breaking the sound barrier, it's possible to fire and stay undetected, even against alien technology. Best of all, ballistics tests confirm that it should be able to bring down most aliens in a single shot.
    
    Of course we've had to make some sacrifices -- high weight due to the coils and electrical equipment contained in the barrel, low ammunition capacity due to the high calibre, large and heavy magazines/power packs. Despite this, I believe the Coilgun should replace most of our SR-1 Sniper Rifles, as it's proving difficult for our conventional weapons to compete with new enemy armour designs.
    
    Keep the SR-1 in light sniper and anti-infantry roles and move the Coilgun forward as our main long-range threat. The aliens will come to fear it.
    
    --Cdr. Navarre

en: combat_armour_txt
pl: Specyfikacja techniczna: Pancerz Bojowy
    
    POZIOM DOSTĘPU: ŻÓŁTY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Delta
    
    Sporządzony: 20 Marca 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Atak Obcych przeprowadzony na Mumbai jasno dowiódł niewątpliwej przewagi technologicznej wroga.Niezdolność wojsk Sprzymierzonych do uzyskania wymiernych efektów bojowych podczas próby kontrofensywy ujawniła poważne słabości dotychczas stosowanych środków uzbrojenia i treningu taktycznego. Kompletne wykrwawienie trzech doborowych batalionów pozwoliło jedynie powstrzymać niewielkie siły obcych, praktycznie nie zadając przeciwnikowi poważniejszych strat.Zadaniem nowotworzonych sił PHALANX będzie zmiana tych statystyk na naszą korzyść; do czego potrzebne będzie wszystko, co dzisiejsza ziemska technologia ma do zaoferowania.
    
    Powołanie do życia programu "Excalibur" miało na celu wyselekcjonowanie najlepszych na Ziemi broni oraz innych środków nowoczesnego pola walki. Podstawowym kryterium wyboru było założenie najwyższej efektywności bojowej podczas starcia z Obcymi.
    
    Różne formy osobistego opancerzenia były obecne na polu walki prawie od zawsze; aczkolwiek w okresie od początku wieku XVIII do końca XX ich zastosowanie ograniczone było niewielką skutecznością. Przykładem takiego opancerzenia są stalowe hełmy używane podczas I i II wojny światowej.Krokiem milowym w powrocie osobistych pancerzy na pole walki było zastosowanie kevlaru; dziś już technologii zdecydowanie przebrzmiałej; wykorzystywanej jeszcze przez cywilów bądź niedofinansowaną policję.Nawet najbardziej zaawansowane opancerzenie XX wieku stało się mało skuteczną ochroną w stosunku do nowoczesnych broni. Zastosowanie nowych materiałów, które uczyniłyby pancerze odporniejszymi, a ich użytkowników groźniejszymi niż dotąd, stało się koniecznością.
    
    Co zaskakujące, część danych, do których dotarliśmy, zdaje się potwierdzać, że naukowcy PHALANX przyczynili się do technologicznego przełomu już w przeszłości, wynajdując technikę wykorzystywaną później na całym świecie. W 2017 roku pracownikom Centrum Operacji Pacyficznych PHALANX udało się ostatecznie dopracować metodę produkcji włókien sztucznej sieci pajęczej, czego wszelkie poprzednie próby kończyły się niepowodzeniem. Opracowana wówczas technologia pozostaje w użyciu do dziś; jej jądro stanowi wynalazek nazywany 'organicznym krosnem'; jest to w istocie specjalny szkielet podtrzymujący setki wytworzonych przez inżynierię genetyczną sztucznych gruczołów i brodawek przędzalniczych, pozwalający produkować białko sieci pajęczej na skalę masową.
    
    Pierwszy pancerz bojowy, którego konstrukcja oparta była na włóknach sieci pajęczej, trafił do ewkipunku NATO w 2023 roku, po serii testów pokazujących kompletną nieprzydatność kamizelek i pancerzy kevlarowych wszelkiego typu w ochronie przed nowoczesną amunicją wprowadzoną do użytku przez armię Chin.Jego budowa opiera się na szeregu przeplatających się warstw włókien sieci pajęczej oraz specjalnie hartowanego, wysokocząsteczkowego polietylenu, co zapewnia pancerzowi nadzwyczajną wytrzymałość i znakomitą giętkość.Jak się ocenia, uzyskana łączona tkanina jest około 18 razy bardziej wytrzymała niż stal, i blisko 3-, 4-krotnie bardziej wytrzymała niż kevlar.Po wprowadzeniu jej na rynek szybko znalazła zastosowanie w kamizelkach i pancerzach ochronnych dla żołnierzy na całym świecie, czyniąc inne rozwiązania przestarzałymi.Pancerze bojowe wykorzystujące włókna sieci pajęczej, sukcesywnie modyfikowane i ulepszane przez lata, do dziś pozostają w powszechnym użyciu.Najbardziej powszechny model posiada specjalne kieszenie, w których można umieszczać dodatkowe ceramiczne bądź wykonane ze stopów metali wkłady ochronne.
    
    Najczęściej przytaczaną wadą Pancerza Bojowego jest jego stosunkowo spory ciężar; duża liczba warstw materiałów ochronnych jest jednak niezbędna dla zapewnienia skutecznej ochrony przed nowoczesnymi broniami.Waga pancerza jest rozłożona równomiernie, co pozwala używającym go żołnierzom na pełną swobodę ruchów. Dzięki tej właściwości poruszanie się jest znacznie ułatwione w stosunku do np. eksperymentalnego pancerza nanokompozytowego.Pancerz Bojowy chroni życie naszych żołnierzy, zapewniając im przy tym kluczową na polu walki mobilność.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Pancerz Bojowy powinien być nieodzownym elementem ekwipunku żołnierza PHALANX podczas każdej akcji bojowej. Jego użycie powinno być rozważane jako podstawowy środek ochrony na polu walki, przynajmniej do czasu wprowadzenia bardziej zaawansowanych rozwiązań.Dla wielu żołnierzy (na przykład takich jak snajperzy, rażących ogniem z dystansu) możliwość szybkiego przemieszczenia, którą zapewnia Pancerz Bojowy, może być bardziej istotna niż zwiększona ochrona zapewniana przez cięższe pancerze.
    
    
    Dodatki
    
    Brak.

en: combatknife_txt
pl: Specyfikacja techniczna: Nóż bojowy
    
    POZIOM DOSTĘPU: ŻÓŁTY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Delta
    
    Sporządzony: 20 Marca 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Atak Obcych przeprowadzony na Mumbai jasno dowiódł niewątpliwej przewagi technologicznej wroga. Niezdolność wojsk Sprzymierzonych do uzyskania wymiernych efektów bojowych podczas próby kontrofensywy ujawniła poważne słabości dotychczas stosowanych środków uzbrojenia i treningu taktycznego. Kompletne wykrwawienie trzech doborowych batalionów pozwoliło jedynie powstrzymać niewielkie siły obcych, praktycznie nie zadając przeciwnikowi poważniejszych strat. Zadaniem nowo tworzonych sił PHALANX będzie zmiana tych statystyk na naszą korzyść; do tego potrzebne będzie wszystko, co dzisiejsza ziemska technologia ma do zaoferowania.
    
    Powołanie do życia programu "Excalibur" miało na celu wyselekcjonowanie najlepszych na Ziemi broni oraz innych środków nowoczesnego pola walki. Podstawowym kryterium wyboru było założenie najwyższej efektywności bojowej podczas starcia z Obcymi.
    
    Nóż bojowy to nieodłączny przyjaciel każdego żołnierza, przydatny zarówno w walce wręcz, jak i przy bardziej prozaicznym otwieraniu konserwy.Model używany przez naszych żołnierzy, długości 26 cm, wykonany z hartowanej stali z ceramicznym ostrzem, świetnie sprawdza się w obu rolach.Znakomicie wyważony, może być miotany, jeśli zajdzie taka potrzeba; posiada także uchwyt umożliwiający zamontowanie go na lufie karabinu w roli bagnetu.
    
    Decyzja o umieszczeniu noża bojowego w arsenale żołnierzy PHALANX poprzedzona była gorącą dyskusją.Świeże doświadczenie z walk w Mumbaiu zdawało się wskazywać, że w większości przypadków żołnierze sił Sprzymierzonych mieli niewielkie szanse na nawiązanie walki wręcz z Obcymi.Gdy do takich starć dochodziło - ostrza używane przez Obcych okazywały się znacznie skuteczniejsze, niż nasze.Odnotowano tylko kilka zwycięstw w bezpośrednim starciu, które przypadły walczącym po naszej stronie - w większości przypadków było to wspólnym efektem szczęścia i perfekcyjnego opanowania sztuki walki wręcz przez niektórych spośród żołnierzy Sił Sprzymierzonych.
    
    Z drugiej strony, niejednokrotnie w przeszłości nóż bojowy ocalił życie wielu żołnierzy - w przypadkach, kiedy skończyła im się amunicja, bądź kiedy ich broń uległa zacięciu.Jest znaczące, że różne formy noży nie wyszły z użycia przez całą historię wojskowości; nawet Obcy używają ostrzy w walce w zwarciu.W sytuacji, gdy pozbawiony bardziej zaawansownej broni (z dowolnej przyczyny) żołnierz zmuszony będzie do walki wręcz, nóż wciąż jest lepszy niż gołe pięści.Tonący brzytwy się chwyta, jak głosi przysłowie.
    
    Jeśli nasi żołnierze znajdą się w sytuacji zmuszającej do walki w bezpośrednim kontakcie, nóż bojowy będzie im dobrze służył.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Podczas walki, nóż jest "ostatnią instancją", która może ocalić życie żołnierza.W walce z Obcymi nóż bojowy może być użyteczny tylko w wyjątkowych przypadkach; atak przy użyciu jedynie noża na w pełni sprawnego przeciwnika to prawie pewne samobójstwo.
    
    
    Dodatki
    
    Brak.

en: craft_alien_astrogation_pre_txt
pl: Brak informacji przed wynalezieniem.

en: craft_alien_astrogation_txt
pl: Commander, we've finished work on the captured alien astrogation unit. Here is a summary of my report.
    
    We concluded early on in our survey that this astrogation unit is, at its core, a purpose-built computer of extraordinary power loaded with specialised software -- all intended solely for the purpose of plotting a course from one point in space to another. It uses a new, alien system of astronomical notation which we've decided to adopt in order to make use of this alien hardware.
    
    Now that we've figured out its notation system, we can see that the astrogation unit is very good at what it does. Given correct input, the system can plot a course from anywhere to anywhere in seconds, and it can intelligently recompute that course with filters like 'least travel time', 'shortest distance', 'fewest navigational hazards', and so on. These filters can be layered on endlessly until the system spits out the exact course you want. It is even able to take into account faster-than-light capability when plotting a course, which all but verifies the theory that the aliens do indeed have access to some type of FTL technology.
    
    The only problem with the unit's plotting method is that it requires a star chart to give accurate courses beyond the UFO's sensor range. We have never found a star chart loaded onto any UFO we've recovered. Perhaps only UFOs with an FTL drive have a chart loaded; they would surely need it for navigation.
    
    Instead of the elusive star chart, the astrogation units we've recovered so far contain enormous detail on Earth and the solar system. Surface maps of the outer planets and all their moons (even a previously-undiscovered moon of Pluto), spectrum analyses of every body in the asteroid belt as well as the distant Kuiper belt, and the orbits of every body in the solar system plotted out hundreds of years in advance. We're not sure if this information will be of any use to us, but it will greatly enhance humanity's body of knowledge about our home system -- whenever we're allowed to release it into the public.
    
    It's possible to program our own star charts into the astrogation unit, but I can only imagine how primitive and incomplete our charts might be compared to what the aliens have. I wouldn't condone any interstellar travel with these units until we can capture an alien chart. However, in the meantime we could certainly use these units to navigate around the solar system if we could design a PHALANX craft capable of launching into space. They will greatly simplify the whole process of interplanetary travel to the point where we'd be able to launch missions to Saturn or even Pluto at the click of a button.
    
    And that is something we should do as soon as humanly possible.
    
    --Cdr. Navarre

en: craft_alien_detection_pre_txt
pl: Commander, the alien sensor suite appears to be a very powerful set of passive and active scanning systems, including radar, lidar, magnetic and UV/infrared reception, and -- most interestingly -- a kind of detection unknown to us, but which seems to have far more success at detecting UFOs than anything we have.
    
    If you'll let us take the suite apart, I believe we can find out what everything does and how to operate it, and how to replicate most if not all of the alien detection equipment. It would be an immense boost to our defence efforts on Earth if we can get this technology working for us, and its long-term potential for spacecraft development is vital. There's no way we could build a viable space-capable fighter with human sensors.
    
    Along with Alien Propulsion and Alien Astrogation, Alien Detection is one of the three pillars of UFO design. Understanding it will bring us a big step closer to the ability to build an atmosphere-capable interplanetary defence craft.
    
    --Cdr. Navarre

en: craft_alien_detection_txt
pl: The project on alien detection is complete, Commander. We now have a full understanding of the machinery, its controls, and the modifications needed for human use.
    
    Our initial assessment looks to have been correct. The detection suite makes use mostly of standard, reliable detection methods that humanity either uses or knows about. The equipment is more advanced than ours and will be useful, but by and large the aliens apply the same concepts and use the same physics as we do. As I mentioned in my proposal, radar, lidar and other such old reliables are all well-represented in the suite.
    
    And then there's the mystery sensor.
    
    It had us confounded for a long time, because now that it's here on the Earth's surface, it spits out mostly overpowering background noise. Up in the air, however, the picture is quite different. We think we've now identified the detector and have figured out how it works.
    
    In the simplest terms, it's a gravity sensor, scanning for minute changes in a background gravitational field. Everything travelling through a gravity field disturbs the field to some degree based on its size, mass and composition. The sensor can identify these changes as natural or artificial objects based on course, speed and acceleration with 95% accuracy. If there is any doubt about a contact, the system will report it anyway. It seems to be more effective in stronger fields like the one around Earth, but we surmise that it will work to some extent anywhere within the gravity range of a star.
    
    All of this detection power is linked into an advanced computer system which automatically puts all results through a series of filters, which can be adjusted at any time to suit the needs of the pilot and crew. This helps alternately sifting out targets from a mess of background noise or increasing sensitivity to search for something stealthy.
    
    Interestingly, the detection computer seems to have a direct link to fire control, assisting in anticipating target manoeuvres and point defence control if the craft has that capability.
    
    Parts of this technology can be adapted to our existing ground-based installations and aircraft radar. It should extend their detection range and increase resolution across the board, making it a good deal harder for UFOs to hide. However, the biggest practical gains will come from using this tech in creating new aircraft instrumentation to increase the combat survivability of our interceptors.
    
    Of course, it's not the immediate uses that are the most important. These detectors are vital for any future PHALANX spacecraft. In space, without the support of ground radar, we're going to need the extra power very badly.
    
    --Cdr. Navarre

en: craft_alien_propulsion_pre_txt
pl: Commander, the alien antimatter engines we recovered have been fascinating my team ever since they arrived. With our new understanding of the alien materials, I think we can work out the details and duplication of this technology. Excitingly, it now seems to be within our capabilities to replicate these engines, if we can just figure out the function and creation of the different parts.
    
    Along with Alien Astrogation and Alien Detection, Alien Propulsion is one of the three pillars of UFO design. Understanding it will bring us a big step closer to the ability to build an atmosphere-capable interplanetary defence craft.
    
    --Cdr. Navarre

en: craft_alien_propulsion_txt
pl: Commander, I'm happy to report the success of our alien propulsion program. We've cracked the mysteries of the alien engine set-up and we finally understand the path of the antimatter from fuel tank to reaction chamber.
    
    Quoting from my previous report:
    
    (UFO Theory) "The alien propulsion system is a type of rocket engine unlike any ever built on Earth. It uses direct matter-antimatter annihilation to generate thrust by injecting protons and antiprotons into the reaction chamber, and then channeling this explosive force out the back of the engine. This gives a UFO extreme power and needs no air or other gases to fuel the reaction, allowing it to burn in hard vacuum. There is a highly-advanced cooling system continuously pumping liquid nitrogen through the engine housing in order to keep it cool and reduce the infrared signature. Engine heat is also used to supply the craft's electricity."
    
    With this project we've learned a lot about how these engines are constructed, how to control them, and how we might retrofit them to our current airfleet. We should now be able to replicate these engines and use them for any applications we might come up. I have to warn you, though; they will be extremely expensive to produce. Between the complex use of alien materials, the sensitive electromagnetics and the liquid nitrogen cooling system, this really stretches the limits of our production capacity.
    
    Some more research may be required to figure out antimatter storage and control, but the engine upgrades are self-contained units -- basically just an alien engine with adapters on it for human tech. We should be able to start retrofitting as soon as we acquire enough fuel to keep our airfleet in the sky.
    
    I've mentioned before, the power disparity between our liquid fuel and these matter-antimatter engines is nothing short of astonishing. When we start using these engines on our planes, our pilots are going to need some serious re-education about the capabilities of their craft. Let me explain.
    
    In a regular military jet, giving her a little too much throttle around a tight corner can result in impaired judgment and unconsciousness from the force of acceleration. Pilots have died from over-acceleration.
    
    In an antimatter jet, however, these problems are amplified hundred-fold. The engines are so powerful that over-acceleration can easily turn a human body to bloody pulp in its flight chair. Even the craft itself may have trouble coping with the acceleration, and our flight engineers will have to be extremely careful in checking for metal fatigue, hairline fractures and other wear and tear on the airframe. A tiny crack in the structure may result in one of our planes breaking up in mid-flight. Mechanical thrust limiters can only do so much -- most of the G-stresses are incurred during turns.
    
    Still, it shouldn't become a problem as long as everyone -- pilots and mechanics alike -- is extremely careful in their assigned tasks. We've done some serious tightening-up of our safety and inspection protocol just for antimatter planes. The retraining of our pilots is the only remaining obstacle to our use of these alien engines.
    
    --Cdr. Navarre

en: craft_ammo_shiva_1_txt
pl: Specyfikacja techniczna: Pociski penetrujące SHIVA kal. 20 mm
    
    POZIOM DOSTĘPU: CZARNY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Sigma – tylko do wglądu dowódcy
    
    Sporządzony: 19 Marca 2084
    
    Przez: Mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Zasobnik pocisków penetrujących kaliber 20 mm do działa SHIVA. Zasobnik zawiera 10 tysięcy sztuk amunicji.
    
    Przeciwlotnicza amunicja typu penetrującego. Pocisk posiada płaszcz z tytanowej stali, głowicę ze zubożonego uranu oraz rdzeń z wybuchowym ładunkiem zapalającym. Gdy nastąpi penetracja zewnętrznej powłoki pojazdu, rdzeń wybucha rozrywając pocisk - podobnie jak granat odłamkowy - i rozprzestrzeniając wokół substancję zapalającą. Istnieje szansa na uszkodzenie krytycznych systemów pojazdu, zanim substancja zapalająca zostanie ugaszona lub zneutralizowana.
    
    Zaletą amunicji penetrującej w porównaniu do odłamkowej jest zwiększona penetracja, dzięki czemu uzyskujemy większą szansę na wyrządzenie uszkodzeń w przypadku bezpośredniego trafienia w cel. Należy jednak pamiętać o tym, że amunicja ta posiada mniejszą siłę rażenia niż amunicja odłamkowa i dlatego nie powinno się jej stosować przeciwko dużym, ciężko opancerzonym pojazdom UFO.
    
    Standardowo działo SHIVA ładowane jest zasobnikami zawierającymi 10 tysięcy sztuk amunicji.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Wybór rodzaju amunicji do SHIVY jest wyborem trudnym. Jeżeli spodziewamy się starcia ze słabo opancerzonymi pojazdami lub posiadamy niewiele pojazdów powietrznych, które mogą zostać wykorzystane w starciu, lepiej wybrać amunicję penetrującą. Natomiast gdy spodziewamy się walki z ciężko uzbrojonym i dobrze opancerzonym pojazdem UFO, zmasowany ogień amunicji odłamkowej na pewno okaże się skuteczniejszy.
    
    Wymiana zasobnika z amunicją jest kwestią kilku minut. Nie można natomiast załadować jednego działa różnymi typami amunicji – parametry używane przy prowadzeniu ognia zależą od rodzaju amunicji, w związku z czym jej mieszanie może prowadzić nie tylko do błędów w namierzaniu, ale nawet do uszkodzenia działa lub pojazdu powietrznego. Zarówno nasze procedury, jak i specyfikacja techniczna producenta jednoznacznie zabraniają mieszania rodzajów amunicji w zasobnikach.
    
    
    Dodatki
    
    Brak.

en: craft_ammo_shiva_2_txt
pl: Specyfikacja techniczna: Pociski odłamkowe SHIVA kal. 20 mm
    
    POZIOM DOSTĘPU: CZARNY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Sigma – tylko do wglądu dowódcy
    
    Sporządzony: 19 Marca 2084
    
    Przez: Mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Zasobnik pocisków odłamkowych kaliber 20 mm do działa SHIVA. Zasobnik zawiera 10 tysięcy sztuk amunicji.
    
    Przeciwlotnicza amunicja typu odłamkowego. Pocisk posiada płaszcz z tytanowej stali, głowicę ze zubożonego uranu oraz rdzeń z wybuchowym ładunkiem zapalającym. Gdy nastąpi penetracja zewnętrznej powłoki pojazdu, rdzeń wybucha rozrywając pocisk - podobnie jak granat odłamkowy - i rozprzestrzeniając wokół substancję zapalającą. Istnieje szansa na uszkodzenie krytycznych systemów pojazdu, zanim substancja zapalająca zostanie ugaszona lub zneutralizowana. Pociski odłamkowe zawierają więcej materiału zapalającego w porównaniu do pocisków penetrujących, co skutkuje przy eksplozji jego rozrzuceniem po większej powierzchni.
    
    Zaletą amunicji odłamkowej w porównaniu do amunicji penetrującej jest większa siła rażenia, co daje potencjalnie większą możliwość poważnego uszkodzenia lub nawet zniszczenia pojazdu powietrznego wroga. Należy jednak pamiętać o tym, że szanse przebicie pancerza przez amunicję odłamkową są niższe niż przy zastosowaniu amunicji penetrującej. W szczególnych przypadkach, przy niefortunnym kącie uderzenia, pociski odłamkowe mogą się odbić od celu, nie wyrządzając większych szkód.
    
    Standardowo działo SHIVA ładowane jest zasobnikami zawierającymi 10 tysięcy sztuk amunicji.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Wybór rodzaju amunicji do SHIVY jest wyborem trudnym. Jeżeli spodziewamy się starcia ze słabo opancerzonymi pojazdami lub posiadamy niewiele pojazdów powietrznych, które mogą zostać wykorzystane w starciu, lepiej wybrać amunicję penetrującą. Natomiast gdy spodziewamy się walki z ciężko uzbrojonym i dobrze opancerzonym pojazdem UFO, zmasowany ogień amunicji odłamkowej zapewne okaże się skuteczniejszy.
    
    Wymiana zasobnika z amunicją jest kwestią kilku minut. Nie można natomiast załadować jednego działa różnymi typami amunicji – parametry używane przy prowadzeniu ognia zależą od rodzaju amunicji, w związku z czym jej mieszanie może prowadzić nie tylko do błędów w namierzaniu, ale nawet do uszkodzenia działa lub pojazdu powietrznego. Zarówno nasze procedury, jak i specyfikacja techniczna producenta jednoznacznie zabraniają mieszania rodzajów amunicji w zasobnikach.
    
    
    Dodatki
    
    Brak.

en: craft_ammo_sparrowhawk_txt
pl: Technical Specifications: "Sparrowhawk" Missile
    
    CLASSIFIED LEVEL BLACK
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Sigma Clearance -- Commander's Eyes Only
    
    Filed: 19 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    This is a "Sparrowhawk" guided anti-aircraft missile. It is designed to be loaded into the "Sparrowhawk" AA Missile Rack.
    
    The "Sparrowhawk" missile is an antique that never quite got out of the prototype stage. It was first tested in 2019, using then-revolutionary digital imaging technology to improve the old guidance technology of 'contrast seeking'. This technique uses an array of optical cameras mounted in the transparent fibreglass nose of the missile. The onboard computer looks for a spot in the image where the contrast changes the fastest, and then attempts to keep that spot dead centre in front of it. This system has been employed mostly in air-to-ground missiles due to the greater effectiveness of other guidance systems against Earth-built aircraft.
    
    The Sparrowhawk program was cancelled only months before the design would've been put into service. It was ready to be put into service then, and it's ready now. We've revived the Sparrowhawk AA program and the UN has agreed to put it into mass production.
    
    The "Sparrowhawk" is mounted in 7-missile racks, which can then be mounted to the appropriate weapons hardpoints on our aircraft. The missile's range is far superior to any of the other weapons we have available at this time; it's effective out to twelve kilometres from the aircraft thanks to its unique guidance technology. It's also hardened against EMP to prevent it from being disabled electronically.
    
    The individual missiles weigh approximately 65 kilos. A fully-loaded rack is approximately 600 kilos.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    The Sparrowhawk should be an essential part of our aerial defence plan. Preferably all our interceptors would be carrying at least one full rack at launch. The ability to soften up an enemy while we close in is something not to be ignored lightly. Overall accuracy will be poor -- we estimate approximately one hit in twelve -- but the range difference is one of miles.
    
    Compared to the TR-20 rocket pod, the Sparrowhawk's effective range is greater by eight kilometres. Compared the SHIVA cannon, it's greater by ten kilometres. While these deliver a lot more damage than the Sparrowhawk at their respective ranges, the closer we have to get to attack the enemy, the greater the danger to our pilots and interceptors.
    
    It should theoretically be possible to simply overwhelm UFOs with Sparrowhawk fire if we could field enough aircraft armed with them. However, our Director of Finances has expressed her extreme displeasure with this idea, and I have to admit she's got a point -- but I think it's something we should keep in mind if we come up against a particularly dangerous UFO that needs to be taken out at range and as quickly as possible.
    
    
    Addenda
    
    None.

en: craft_ammo_tr20_txt
pl: Specyfikacja techniczna: Rakiety niekierowane TR-20
    
    POZIOM DOSTĘPU: CZARNY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Sigma – tylko do wglądu dowódcy
    
    Sporządzony: 19 Marca 2084
    
    Przez: Mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Rakiety niekierowane przeznaczone do używania z zasobnikiem rakietowym TR-20.
    
    Rakieta TR-20 jest małym, szybkim, plastikowym pociskiem z głowicą uranową. Rakieta stabilizowana jest statecznikami i wykorzystuje tani silnik pulsacyjny na paliwo stałe – model powszechnie wykorzystywany w amatorskich konstrukcjach rakietowych.
    
    Brak możliwości sterowania pociskami TR-20 rekompensuje olbrzymią siłą ognia. Siła ta jest uzyskiwana poprzez znakomity system odpalania: pociski ułożone są jeden za drugim w tubach, osiem sztuk w jednej tubie, i odpalane w odpowiedniej sekwencji czasowej sterowanej elektronicznie. System jest na tyle szybki, że druga seria zostaje odpalona zanim poprzednia całkowicie opuści zasobnik. Najwyższą osiągalną częstotliwością odpalania jest wystrzelenie kompletu 152 rakiet w dwie dziesiąte sekundy, ale w warunkach bojowych stosuje się serie ośmiu pocisków na sekundę, co doprowadza do wystrzelenia kompletu amunicji zasobnika w około 16 sekund.
    
    Pojedyncza rakieta waży 4 kg, w pełni załadowany zasobnik – około 540 kg.
    
    Z powodu swojej wagi maksymalny zasięg rakiety niekierowanej TR-20 wynosi 4 km.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Wierzymy, że TR-20 doskonale się sprawdzi przeciwko wolniejszym pojazdom przeciwnika, zwłaszcza gdy uda się uszkodzić ich systemy napędowe. W przypadku szybkich pojazdów UFO używanie TR-20 jest pozbawione sensu ze względu na niezbyt dużą celność.
    
    Dlatego rekomendujemy użycie TR-20 jako broni dodatkowej, szczególnie w sytuacjach walki większą formacją przeciwko pojedynczym UFO. Dowódca formacji może tak manewrować, by pojazdy z TR-20 miały możliwość oddania w miarę "czystego" strzału.
    
    Należy też pamiętać o tym, że TR-20 znakomicie sprawdzi się w ataku na cele naziemne – wszędzie tam, gdzie należy "zmiękczyć" obronę przeciwnika.
    
    
    Dodatki
    
    Brak.

en: craft_electronics_fuelpod_txt
pl: Specyfikacja techniczna: Zbiornik paliwa
    
    POZIOM DOSTĘPU: CZARNY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Sigma – tylko do wglądu dowódcy
    
    Sporządzony: 19 Marca 2084
    
    Przez: Mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Teraz, gdy posiadamy już pojazdy powietrzne zdolne do przechwytywania UFO, musimy zapewnić im odpowiednie wyposażenie: broń i elektronikę. W ramach programu "Excalibur" rozpatrzyliśmy każdą nowoczesną broń dostępną na Ziemi, i wybraliśmy to, co najlepiej posłuży obronie naszej planety.
    
    Możliwość podwieszania dodatkowego wyposażenia w naszych pojazdach powietrznych to elegancki sposób na zwiększenie ich właściwości. Dodatkowy podwieszany zbiornik paliwa jest najprostszym rozwiązaniem zwiększającym skuteczny zasięg pojazdu. Jego zastosowanie niesie także inną korzyść – podczas manewrów piloci nie muszą oszczędzać na paliwie, co może przyczynić się do uzyskania lepszych rezultatów podczas walk powietrznych.
    
    Dodatkowe zbiorniki paliwa znacząco zwiększają całkowitą masę pojazdu. Uwzględniając automatyczne procedury startu sprawdzające całkowitą wagę pojazdu, należy pamiętać o tym, żeby nie obciążyć pojazdu powietrznego ponad normy bezpieczeństwa określone procedurami.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Dodatkowe zbiorniki paliwa należy stosować wtedy, gdy podstawowy zasięg naszych pojazdów powietrznych uniemożliwi osiągnięcie celu. Także w sytuacjach, gdy dotarcie do celu i powrót do bazy doprowadzą do niebezpiecznego balansowania na granicy zasobów paliwowych.
    
    
    Dodatki
    
    Uzupełnienie, Szef sztabu Abel S. Howard, 20 Marca 2084:
    
    Zapoznałem się z raportem majora Navarre, dowódco. Moim obowiązkiem jest podkreślić, że musimy powstrzymać każdą aktywność Obcych na Ziemi. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której Obcy przeprowadzają akcję bez naszej interwencji tylko dlatego, że nasze pojazdy mają zbyt mały zasięg. Proszę pomyśleć o reakcji rządów planetarnych na wieść, że cywile zginęli, ponieważ nasz transportowiec nie mógł dotrzeć do celu. Dodatkowe zbiorniki paliwa powinny być przechowywane w pobliżu hangaru i gotowe do użycia, tak by ich podczepienie do pojazdów powietrznych było kwestią minut.

en: craft_electronics_raven_txt
pl: Specyfikacja techniczna: Zasobnik ESZ "Raven"
    
    POZIOM DOSTĘPU: CZARNY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Sigma – tylko do wglądu dowódcy
    
    Sporządzony: 19 Marca 2084
    
    Przez: Mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Teraz, gdy posiadamy już pojazdy powietrzne zdolne do przechwytywania UFO, musimy zapewnić im odpowiednie wyposażenie: broń i elektronikę. W ramach programu "Excalibur" rozpatrzyliśmy każdą nowoczesną broń dostępną na Ziemi, i wybraliśmy to, co najlepiej posłuży obronie naszej planety.
    
    Walka radioelektroniczna stała się częścią operacji wojskowych od czasów pierwszego użycia radarów w II Wojnie Światowej. Prawie natychmiast po udowodnieniu nadzwyczajnej przydatności urządzeń radarowych w wykrywaniu wrogich samolotów podczas Bitwy o Anglię pojawiły się różne koncepcje zneutralizowania ich skuteczności. Od lotów na niskich wysokościach, po technikę Stealth, technologiom radarowych zawsze towarzyszyła ewolucja odpowiednich systemów oszukujących bądź zakłócających pracę detektorów. Zawsze lepiej, gdy wróg wykrywa naszą obecność później, niż wcześniej – najlepiej, gdy w ogóle mu się to nie uda.
    
    Jakiekolwiek elektroniczne namierzanie i wykrywanie może zostać zneutralizowane, i tak samo zneutralizowane mogą zostać urządzenia przeznaczone do zagłuszania. Urządzenia ESZ (Elektroniczne Systemy Zagłuszające) mają na celu ochronę pojazdów, które są w nie wyposażone, poprzez zagłuszanie i oszukiwanie systemów wykrywania radioelektronicznego lub poprzez korzystanie z elektronicznych "wabików". Z kolei ESPZ (Elektroniczne Systemy Przeciwzakłóceniowe) to odwrotna strona medalu – neutralizowanie działania urządzeń ESZ. Dzisiaj jedna rzecz jest oczywista: Obcy są dobrzy w obu tych dziedzinach.
    
    Na potrzeby jednostek PHALANX zaadaptowano jedno z najbardziej zaawansowanych ziemskich urządzeń ESZ, o nazwie kodowej "Raven". Prezentuje ono najlepsze rozwiązania ludzkiej nauki na polu zakłócania wykrywania, namierzania i samonaprowadzania. Pojazd powietrzny wyposażony w ten zasobnik charakteryzuje się zwiększonymi możliwościami przetrwania w obliczu rakietowego ataku przeciwnika lub ataku dokonanego z użyciem innych samodzielnych urządzeń bojowych. Zasobnik jest mało efektywny w zakłócaniu pasywnych systemów namierzania (najczęściej używanych w systemach celowniczych dział).
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Każdy z pojazdów powietrznych biorących udział w akacjach przeciwko uzbrojonym pojazdom UFO powinien być wyposażony albo w zasobnik "Raven", albo w dodatkowy pancerz polimerowy. Nawet w przypadku walki z największymi, najlepiej uzbrojonymi pojazdami UFO, "Raven" powinien znacząco podnieść potencjał obronny naszych statków. Wysokie koszta zasobników mogą zniechęcać do ich stosowania, ale wartość statku i życia naszych pilotów jest znacznie, znacznie wyższa.
    
    
    Dodatki
    
    Brak.

en: craft_electronics_targeting_txt
pl: Specyfikacja techniczna: Komputerowy system namierzania
    
    POZIOM DOSTĘPU: CZARNY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Sigma – tylko do wglądu dowódcy
    
    Sporządzony: 19 Marca 2084
    
    Przez: Mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Teraz, gdy posiadamy już pojazdy powietrzne zdolne do przechwytywania UFO, musimy zapewnić im odpowiednie wyposażenie: broń i elektronikę. W ramach programu "Excalibur" rozpatrzyliśmy każdą nowoczesną broń dostępną na Ziemi, i wybraliśmy to, co najlepiej posłuży obronie naszej planety.
    
    Pośród podstawowego wyposażenia naszych statków znajdują się rozmaite systemy celownicze, jednak okazują się one niewystarczające do walki przeciwko UFO. Elektronika stosowana przez Obcych jest o wiele bardziej zaawansowana od naszej, przez co nie jesteśmy w stanie zapewnić naszym broniom stuprocentowej skuteczności. Nasze systemy tracą namiar na cel, są neutralizowane przez elektroniczne systemy zagłuszające, a rakiety zestrzeliwane przez bronie cząsteczkowe stosowane w pojazdach UFO.
    
    Trzeba przyznać, że w tej chwili systemy elektroniczne Obcych generalnie przewyższają standardowe rozwiązania używane w naszych statkach. Po to, by chociaż w części zrównoważyć istniejące dysproporcje, proponujemy zastosowanie dla potrzeb naszych pojazdów dodatkowego komputerowego systemu namierzania. System ten, wyposażony w specjalnie przygotowane oprogramowanie filtrujące elektroniczne przekazy przeciwnika, wykorzystuje całą dostępną nam wiedzę na temat pojazdów powietrznych Obcych, włącznie z sygnaturami elektronicznymi i sposobami wykrywania. Dzięki jego stosowaniu zwiększą się szanse naszych pojazdów powietrznych na skuteczne spenetrowanie systemów walki radioelektronicznej przeciwnika: bronie przez nas stosowane będą celniejsze i bardziej skuteczne.
    
    Komputerowy system namierzania jest na tyle duży, że należy na niego przeznaczyć jeden kompletny punkt podwieszenia wyposażenia w naszych pojazdach.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Stosowanie komputerowego systemu namierzania pozwala zwiększyć celność systemów uzbrojenia oraz kierowanie ogniem rakietowym z dalekiego dystansu. W przypadku zmasowanego ataku powietrznego znacząco zwiększy jego skuteczność.Wadą wyposażenia pojazdu w komputerowy system namierzania są jego gabaryty.
    
    
    Dodatki
    
    Nie ma złotej reguły mówiącej kiedy należy wyposażyć nasze pojazdy powietrzne w komputerowy system namierzania. Ewentualne decyzje w tej kwestii pozostawiamy dowódcy.

en: craft_shield_light_txt
pl: Technical Specifications: Polymer Aircraft Armour
    
    CLASSIFIED LEVEL BLACK
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Sigma Clearance -- Commander's Eyes Only
    
    Filed: 19 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    Under the continuing efforts of the Excalibur Program, we have scoured the globe for the best components on Earth in order to fit our aircraft with the equipment they need to survive against the alien threat. As always, only the very best equipment has been selected for the defence of our planet.
    
    One of the fundamental truths in aircraft design is that it's easier to dish out damage than it is to take it and keep coming. Heavy objects don't really belong in the sky; it takes a constant input of power to keep things like aircraft, birds and balloons from coming back down, and if the source of this power is damaged in mid-flight, a crash is unavoidable. PHALANX uses exclusively multi-engine aircraft, but even though it's possible for our interceptors to land on only one engine, the loss of an engine during combat will immediately render the aircraft combat-ineffective. With such a drastic loss of speed and manoeuvring power, continuing the engagement would be suicide
    
    Adding extra armour to our aircraft is a weighty but effective solution to keeping them in the sky, protecting critical systems from damage and allowing the aircraft to stay in the fight longer than would otherwise be possible. It will reduce the severity of hits to the fuel tank and other vital systems that might otherwise result in the craft's instant destruction.
    
    The expensive polymer used in our standard add-on armour is one of the toughest materials on the planet. It deforms wildly under heat and pressure, such as when impacted by kinetic or explosive energy, cushioning the blow across the entire armour surface. Once the energy has dissipated, the deformed plate amazingly resumes all or most of its previous shape, depending on the amount of damage received. We even have facilities in our Workshops to repair permanently-deformed polymer plates once the aircraft returns to base.
    
    On the downside, the added weight will slow the aircraft down and significantly decrease its effective range. This is less of an issue for quick short-range interceptions, but can cause problems if UFOs are spotted in areas far distant from any of our bases.
    
    Installing this armour add-on will completely take up the modular armour slot on one of our aircraft.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    It is recommended to restrict this armour add-on to craft which are meant to make quick, short-range interceptions not far from their base. The installation of add-on armour on our long-range interceptors is left to the Commander's discretion, but limiting their effective range in this manner can be dangerous, as it will be several hours' work to strip off the armour once it's put on. During this time the interceptor will be 'in the shop' and unable to launch. Any rearming or refuelling of the aircraft will have to wait until the installation/removal is complete. Our techs can't work on this material with dangerous munitions or fuel on-site.
    
    Scrambling an aircraft during a half-finished armour job is possible but not recommended. The craft will be highly unbalanced and in danger of crashing because of unpredictable handling and behaviour. It certainly won't be able to fight, as its targeting electronics will have been shut down for the duration of the maintenance cycle, and they cannot be booted up in time to be effective in a scramble situation.
    
    
    Addenda
    
    None.

en: craft_shield_plating_pre_txt
pl: Veliteli, nyní když máme schopnosti vyrábět a zpracovávat cizácké materiály, celé nové pole možností se pro nás otevírá. Tyto materiály jsou silné a ohebné, takže mohou být využity pro téměř cokoliv. Jejich nejvíce slibné použití nicméně je v leteckém designu - specificky pancéřování.
    
    Měli jsme extrémně obtížné časy v sestřelení UFO díky pružnému vnějšímu plášti z cizáckých materiálů. Naneštěstí nemůžeme jednoduše připlácnout stejný druh pláště na náš letoun, protože cizácké materiály jsou příliš těžké. Náš letoun se bude potýkat dokonce jenom s odlepením od země.
    
    Veliteli, pokud nám dovolíte provést některé výzkumy ohledně tohoto problému, věřím, že můžeme přijít se schématem pancéřování, které - ačkoliv může trochu snížit rychlost a zvednout spotřebu paliva - by mělo dát našemu letounu daleko větší schopnost přežití proti cizáckým zbraním v průběhu stíhání. Podle našich výpočtů by letoun s tímto druhem pancéřování měl vydržet několik zásahů částicového paprsku a nadále zůstat bojově účinný.
    
    Je to velice nadějná možnost, která si rozhodně zaslouží prozkoumání.
    
    --Vel. Navarre

en: craft_shield_plating_txt
pl: Veliteli, mám nějaké dobré zprávy. Můj tým a já jsme dokončili prototyp cizáckého leteckého pancíře. Náš nový pancíř je nyní připraven k výrobě pro PHALANX.
    
    Byl to náročný úkol od svého počátku. Byli jsme postaveni před několik velkých výzev v navrhování vybavení schopného ohýbat cizácké materiály do požadovaných tvarů a "programování" materiálů na změnu, když chceme a jak chceme udělat. Nakonec jsme tyto problémy překlenuli, nicméně potom jsme museli udělat kompromis s přirozenými omezeními materiálu.
    
    Hlavní nevýhodou těchto cizáckých materiálů je jejich váha. Jsou značně hmotnější, než moderní pozemské letecké materiály a cokoliv z nich uděláme bude trpět nadbytečnou hmotností. Jediný způsob, jak cizáci zvládli udržet jejich bezkřídlá UFO na obloze, je prostřednictvím ohromujícího výkonu motoru. Rychlost letu, obratnost, spotřeba paliva, maximální operační dolet - všechno toto bude negativně ovlivněno přidáním cizáckých materiálů na naše letouny.
    
    Nicméně je to oběť, která se zdá být nevyhnutelná bez možnosti jiné volby. Dokonce i velmi tenký plášť z cizáckých materiálů skýtá podatatný ochranný užitek, když odrazí zásahy schopné náš polymerový letecký pancíř přeměnit na kaši. V průběhu všech zkoušek tohoto nového pancíře jedna z našich řízených střel "Krahujec" - která dokáže sestřelit většinu pozemských letounů jediným zásahem - nedokázala způsobit významnější škody na testovaném letounu. Nedělám si legraci. Máme půlhodinový zpracovaný filmový záznam testů, který potvrdí všechno, co jsem právě řekl.
    
    Nový letecký pancíř námi navržený přebírá všechny výhody těchto schopností a vykazuje nejvyšší pevnost z cizáckých materiálů. Pancíř může obdržet zásah částicovou paprskovou zbraní z bezprostřední blízkosti bez porušení. Poprvé naše letouny budou schopny vstřebat strašlivé množství poškození a stále se udržet v letu, stejně jako cizáci.
    
    Může být pouze realizovatelné použít tento pancíř na letouny vybavené cizáckým pohonem nebo jinak vylepšenými motory, kvůli zvýšené hmotnosti a omezené rychlosti a doletu. Přesto bude nový pancíř podsatný pro zachování naší současné letecké flotily efektivní proti rostoucí cizácké hrozbě. Vy i já oba známe cenový štítek nového letounu - nemůžeme si dovolit nechat jakékoliv naše letouny zastarat.
    
    --Vel. Navarre

en: craft_upgrade_am_engines_pre_txt
pl: Brak informacji przed wynalezieniem.

en: craft_weapon_alc_pre_txt
pl: This is one of several proposals I'm submitting for the research and development of new laser weaponry. Each of these will have to be developed separately due to the size differences, power levels and complexity of the systems involved.
    
    The Aerial Laser Cannon is the largest and most powerful iteration of our new laser designs. Like our infantry weapons it'll be powered by deuterium-fluoride reaction, but on a much larger scale and amplified by the aircraft's on-board electrical systems. Several exciting ideas are being considered.
    
    As well as being the biggest, this may well be our most challenging laser to create. Any aircraft cannon will have to reach across several kilometres of atmosphere -- and therefore loads of atmospheric blooming -- with enough punch at the endpoint to cut into a UFO's fuselage. Those sorts of power levels have been achieved before with massive arrays mounted on jumbo jets, but never in a package small enough to make a jet fighter cannon.
    
    The finished product should be able to engage UFOs with bullseye accuracy at ranges well beyond that of the SHIVA cannon, and although damage may be low, we expect that the ability to keep continuous fire and pressure on enemy craft will be valuable in the days to come.
    
    Please approve lab time and funding for this program when you're ready, Commander.
    
    --Cdr. Navarre

en: craft_weapon_alc_txt
pl: Commander, I've just finished my report on our latest laser program. We've successfully prototyped the new Aerial Laser Cannon and are ready to put it into production.
    
    We achieved what we set out to do: create a continuous wave, deuterium-fluoride-powered laser with megawatt-range output, capable of tracking and hitting UFOs at ranges of up to 5 kilometres. Accuracy is excellent, hampered only by enemy ECM (Electronic Countermeasures), and unlike in all our other weapons it is not affected by range. The laser proceeds in a straight line and crosses the distance between gun and target almost instantly. It's hard to miss with it.
    
    Unfortunately atmospheric blooming is still a problem, and the laser rapidly loses power the further it has to travel to the target. At maximum range, 5 kilometres, it takes 32 seconds of continuous fire on the same spot to hole a UFO's hull. We're rarely going to have that much time to wait for a kill. The ideal range for this weapon is between 2 to 3 kilometres where it strikes a good balance between damage and distance. Average damage per second at these distances is slightly less than the SHIVA Rotary Cannon, but range is higher by up to 1.5 kilometres. More so than any of our previous weapons, the Aerial Laser Cannon is ideal for driving and pinning down the enemy behind a wall of laser fire.
    
    The cannon carries an integrated magazine of deuterium-fluoride allowing up to thirty minutes of continuous fire. Since deuterium and fluoride are both too potentially hazardous to store on-base, and we have access to large off-base stockpiles of all the necessary compounds, we will not need to keep laser cannon ammunition in inventory.
    
    Deployment of the weapon is at your discretion, Commander, but I'd like to recommend we use the new cannons to replace SHIVA guns across our airfleet except for craft specifically equipped for close-in fighting. Anything that's much less manoeuvrable than a UFO will have difficulty keeping hold of the target with SHIVAs, so the laser offers a far better solution with nearly as much staying power.
    
    --Cdr. Navarre

en: craft_weapon_particle_beam_pre_txt
pl: Dowódco, jeden z pojazdów UFO, jakie udało nam się zająć, jest wyposażony w bardzo interesujący rodzaj broni, który – uważam – należy zbadać jak najszybciej. Wstępne badania wskazują na to, że broń ta używa jakiegoś rodzaju promienia cząsteczkowego o prędkości naddźwiękowej. Gdyby udało nam się poznać zasadę działania tej broni oraz ewentualnie zaadaptować ją na potrzeby pojazdów powietrznych PHALANX, prawdopodobnie podnieślibyśmy w znacznym stopniu ich bojową skuteczność i ocalili życie wielu naszym pilotom.
    
    --Mjr Navarre

en: craft_weapon_particle_beam_txt
pl: Dowódco, przedstawiam raport na temat broni Obcych, którą nazwaliśmy działem cząsteczkowym.
    
    Zasadą działania broni cząsteczkowych jest kierowanie na cel strumienia cząsteczek przyspieszonych niemal do prędkości światła, co nadaje im ogromną energię kinetyczną. Broń Obcych jest prostym, a jednocześnie eleganckim wykorzystaniem tej techniki. W zasadzie nie jest to nic więcej niż duży akcelerator cząstek, połączony z dodatkowymi rozwiązaniami mającymi na celu skupienie cząsteczek w wysokoenergetycznej pułapce magnetycznej.
    
    Jesteśmy w stanie skonstruować akcelerator cząsteczek o parametrach niemal identycznych z właściwościami konstrukcji Obcych, ale matryca skupiająca wykorzystuje technologię o wiele bardziej zaawansowaną od naszej. Akceleratorem w tym projekcie jest wysokoenergetyczny synchrotron przyspieszający po okręgu cząsteczki do zadanej prędkości. Po jej osiągnięciu cząsteczki - przy zastosowaniu pola magnetycznego - kierowane są do matrycy skupiającej, która je formuje w spójny promień. Kontrolą systemu formującego zajmuje się komputer pokładowy pojazdu UFO, a promień jest kierowany na cel z zabójczą precyzją. Jednakowoż poziom magnetycznej kontroli nad cząsteczkami osiągnięty przez Obcych daleko wykracza poza możliwości naszej technologii.
    
    Broń jest zasilana przez systemy pojazdu. Namierzanie celu dokonywane jest przez komputer pokładowy, zdolny do śledzenia kilkudziesięciu obiektów jednocześnie. Gdy cel zostanie zniszczony, systemy namierzania natychmiast przełączają się na kolejny uprzednio zlokalizowany obiekt, jeżeli taki wystąpi.
    
    Dowódco, opracowanie sposobów obrony przed tym rodzajem broni jest nie lada wyzwaniem. Niewiele można zdziałać, by uchronić się od trafienia promieniem poruszającym się niemal z prędkością światła, który przenosi wystarczająco dużo energii, by być poważnym zagrożeniem dla wszystkiego, co może wzbić się w powietrze. Dodatkowy pancerz stosowany na pojazdach powietrznych może stanowić ochronę przed pobliskimi eksplozjami, ale na pewno nie przed bezpośrednim trafieniem. Wygląda na to, że jedyną skuteczną obroną może być tylko zneutralizowanie celności przeciwnika. Dlatego powinniśmy skoncentrować się na poszukiwaniu systemów elektronicznego zagłuszania, stosowanych w pojazdach Obcych.
    
    Równie dużym wyzwaniem jak opracowanie sposobów skutecznej obrony była adaptacja działa cząsteczkowego na potrzeby naszych pojazdów powietrznych. Zmontowaliśmy zestaw klamer, dzięki którym można zamocować działo cząsteczkowe w dowolnym punkcie podwieszenia średniej wielkości, ale nie potrafimy zapewnić odpowiednio dużej energii do zasilania. Jeżeli planujemy używać działa cząsteczkowego w walce, powinniśmy skierować naszą uwagę na konstrukcję systemów zasilających opartych na antymaterii, a to z kolei może wymagać dodatkowych, niezależnych badań nad sposobami magazynowania antymaterii. Należy też pamiętać o tym, że użycie antymaterii będzie ograniczeniem w kwestii ilości amunicji.
    
    Pozytywna stroną omawianego zagadnienia jest to, że wszystkie komponenty działa cząsteczkowego mogą być produkowane przez nasze warsztaty, które już posiadają dokładne specyfikacje. Powinniśmy być w stanie produkować działo cząsteczkowe od zaraz.
    
    --Mjr Navarre

en: craft_weapon_shiva_txt
pl: Specyfikacja techniczna: Działo SHIVA systemu Gatling
    
    POZIOM DOSTĘPU: CZARNY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Sigma – tylko do wglądu dowódcy
    
    Sporządzony: 19 Marca 2084
    
    Przez: Mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Teraz, gdy posiadamy już pojazdy powietrzne zdolne do przechwytywania UFO, musimy zapewnić im odpowiednie wyposażenie: broń i elektronikę. W ramach programu "Excalibur" rozpatrzyliśmy każdą nowoczesną broń dostępną na Ziemi, i wybraliśmy to, co najlepiej posłuży obronie naszej planety.
    
    SHIVA jest czterolufowym działem w systemie Gatlinga, czyli z obrotowymi lufami. Działo to strzela seriami pocisków kalibru 20 mm, podobnych do tych używanych w ciężkich karabinach maszynowych. Jest niezależne od systemów zasilania pojazdu – działo posiada własny silnik zapewniający moc niezbędną do działania. Jest to wysokowydajny silnik elektryczny o mocy 20 koni mechanicznych, który jest w stanie zapewnić szybkostrzelność na poziomie 6 tysięcy pocisków na minutę.
    
    Projekt działa oraz pierwszy prototyp powstały w 2048 roku w Bangladeszu. Początkowo nie uzyskano zamierzonych efektów podczas testów. Kiedy wszystko zmierzało do podjęcia decyzji o przerwaniu projektu, w lipcu 2050 śledztwo wykazało, że przyczyną niepowodzeń podczas testów był długofalowy sabotaż jednej z firm konkurujących o przydział dostaw broni dla armii. Wobec tego wkrótce potem stworzono nowy prototyp, którego testy przedstawiły rzeczywistą wartość i zalety działa na tyle, że zdecydowano się przeznaczyć dalsze fundusze na kontynuację projektu. Ostatecznie wszystkie istotne błędy w projekcie wyeliminowano i działo SHIVA mogło zaprezentować swoje zalety w całej okazałości.
    
    W kategorii broni przeznaczonych dla pojazdów powietrznych SHIVA jest działem lekkim, biorąc pod uwagę zarówno rozmiar, jak i skuteczność oraz wagę (250 kg, 400 kg z kompletem amunicji). Szybkostrzelność SHIVY przekracza szybkostrzelność dowolnego innego znanego nam działa czterolufowego. Zaawansowane systemy namierzania są w stanie utrzymywać cel na muszce przez stosunkowo długi czas, a to wszystko dzięki wbudowanemu radarowi, lidarowi oraz dodatkowym rozwiązaniom optycznym. Nietypowy podajnik amunicji jest praktycznie niezawodny, nie zanotowano zacięcia przez cały okres użytkowania broni (włącznie z prototypami).
    
    Działo SHIVA używa dwóch rodzajów amunicji: penetrującej, której przeznaczeniem jest osłabianie pancerza wrogich pojazdów, oraz wybuchowej, która – poprzez eksplozje – może wyrządzić więcej szkód przy założeniu, że systemy ochronne pojazdów będących celem są w znacznym stopniu zneutralizowane. Oba rodzaje amunicji dowiodły swojej skuteczności - w ograniczonym zakresie - przeciwko pojazdom UFO.
    
    Użycie dział SHIVA przeciwko UFO wymaga stosunkowo długiego prowadzenia ognia do celu ze względu na niewielką siłę rażenia. Niestety dzięki temu wróg zyskuje kilka możliwości uniknięcia ataku – czy to poprzez ucieczkę, czy też utrzymywanie się poza zasięgiem skutecznego ognia. Z drugiej strony, duży magazynek zapewnia stabilną siłę ognia, lepszą, niż może zapewnić większość innych broni. A to jest coś, czego nie należy nie doceniać.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Użyteczność SHIVY jest limitowana niewielką siłą rażenia oraz koniecznością długiego prowadzenia ognia, jednak ograniczenia te przestają mieć znaczenie w sytuacji, gdy pojazd powietrzny używa więcej niż jednego działa lub nawet w sytuacji połączonej siły ognia SHIVY oraz pocisków rakietowych. Takie rozwiązania zapewniają koncentrację ognia w celu, dzięki czemu pilot może skoncentrować się na kontrolowaniu rakiet. Inną ideą jest użycie co najmniej jednego samolotu przechwytującego wyposażonego w tak dużo dział jak to tylko możliwe – przeważająca siła ognia powinna wystarczyć do strącenia większości UFO.
    
    W obecnej chwili nie mamy na tyle doświadczenia, by rekomendować najbardziej efektywne sposoby walki z pojazdami UFO. Najprawdopodobniej jednak, przynajmniej do czasu zdobycia i przebadania egzemplarzy statków Obcych, to właśnie SHIVA pozostanie najlepszym ziemskim działem dla naszych pojazdów powietrznych.
    
    
    Dodatki
    
    Brak.

en: craft_weapon_sparrowhawk_txt
pl: Technical Specifications: "Sparrowhawk" AA Missile Rack
    
    CLASSIFIED LEVEL BLACK
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Sigma Clearance -- Commander's Eyes Only
    
    Filed: 19 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    Now that we have aircraft capable of intercepting the attacking UFOs, we need to equip them with armaments that can actually shoot down these alien craft. We have evaluated every available weapon on Earth as part of the Excalibur Program, and we have selected the very best for the defence of our planet.
    
    Missiles have been humanity's primary anti-air weapon since the Vietnam war. The development of advanced Beyond-Visual-Range detection systems and the advent of guided missiles have moved combat engagements further and further away from the actual aircraft. Cannons, while not replaced, have taken a back seat to missiles due to the longer engagement ranges. However, there is one major problem with using missiles against our alien enemies. They can't hit the bastards.
    
    The amount and density of alien EW systems is enough to defeat the guidance systems of practically any Earth-built missile. Our electronics are simply not up to the job. The aliens make short work of radar and infrared homing, and manually-guided missiles have no chance of hitting. Even laser-riding missiles can't maintain a lock on the alien hull materials. This leaves us without a lot of options in the field of guided ordnance.
    
    It's only thanks to the extensive knowledge and experience of my staff that we've found one.
    
    The "Sparrowhawk" missile is an antique that never quite got out of the prototype stage. It was first tested in 2019, using then-revolutionary digital imaging technology to improve the old guidance technology of 'contrast seeking'. This technique uses an array of optical cameras mounted in the transparent fibreglass nose of the missile. The onboard computer looks for a spot in the image where the contrast changes the fastest, and then attempts to keep that spot dead centre in front of it. This system has been employed mostly in air-to-ground missiles due to the greater effectiveness of other guidance systems against Earth-built aircraft.
    
    The Sparrowhawk program was cancelled only months before the design would've been put into service. It was ready to be put into service then, it's ready now, and right now it's the only choice we've got.
    
    We've revived the Sparrowhawk AA program and the UN has agreed to put it into mass production. This will give us access to 7-missile racks capable of being mounted on all our interceptors, allowing them to engage UFOs at ranges that would otherwise be closed off to us.
    
    The missile's maximum effective range is twelve kilometres. A fully-loaded "Sparrowhawk" rack weighs approximately 600 kilos.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    The Sparrowhawk should be an essential part of our aerial defence plan. Preferably all our interceptors would be carrying at least one full rack at launch. The ability to soften up an enemy while we close in is something not to be ignored lightly. Overall accuracy will be poor -- we estimate approximately one hit in twelve -- but the range difference is one of miles.
    
    Compared to the TR-20 rocket pod, the Sparrowhawk's effective range is greater by eight kilometres. Compared the SHIVA cannon, it's greater by ten kilometres. While these deliver a lot more damage than the Sparrowhawk at their respective ranges, the closer we have to get to attack the enemy, the greater the danger to our pilots and interceptors.
    
    It should theoretically be possible to simply overwhelm UFOs with Sparrowhawk fire if we could field enough aircraft armed with them. However, our Director of Finances has expressed her extreme displeasure with this idea, and I have to admit she's got a point -- but I think it's something we should keep in mind if we come up against a particularly dangerous UFO that needs to be taken out at range and as quickly as possible.
    
    
    Addenda
    
    None.

en: craft_weapon_tr20_txt
pl: Specyfikacja techniczna: Zasobnik rakietowy TR-20
    
    POZIOM DOSTĘPU: CZARNY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Sigma – tylko do wglądu dowódcy
    
    Sporządzony: 19 Marca 2084
    
    Przez: Mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Teraz, gdy posiadamy już pojazdy powietrzne zdolne do przechwytywania UFO, musimy zapewnić im odpowiednie wyposażenie: broń i elektronikę. W ramach programu "Excalibur" rozpatrzyliśmy każdą nowoczesną broń dostępną na Ziemi, i wybraliśmy to, co najlepiej posłuży obronie naszej planety.
    
    Zasobnik rakietowy TR-20 jest ciekawym rozwiązaniem, które odchodzi od typowych koncepcji użycia broni powietrze-powietrze. Zasobnik zawiera 152 małych i wyjątkowo szybkich rakiet o napędzie pulsacyjnym, wyposażonych w głowice ze zubożonego uranu.
    
    TR-20 był początkowo pomyślany jako broń typu powietrze-ziemia. Nikt nie rozpatrywał możliwości użycia TR-20 przeciwko celom powietrznym, dopóki pilot śmigłowca w Afryce zmuszony okolicznościami nie spróbował tego, osiągając oszałamiające rezultaty. Zaatakowany przez trzy MiGi, wykorzystując ukształtowanie terenu i większą zwrotność przy niskich prędkościach, w prawie samobójczym ataku użył całej siły ognia TR-20 na krótkim dystansie, dosłownie rozstrzeliwując wszystkich przeciwników.
    
    Brak możliwości sterowania pociskami TR-20 rekompensuje olbrzymią siłą ognia. Siła ta jest uzyskiwana poprzez znakomity system odpalania: pociski ułożone są jeden za drugim w tubach, osiem sztuk w jednej tubie, i odpalane w odpowiedniej sekwencji czasowej sterowanej elektronicznie. System jest na tyle szybki, że druga seria zostaje odpalona zanim poprzednia całkowicie opuści zasobnik. Najwyższą osiągalną częstotliwością odpalania jest wystrzelenie kompletu 152 rakiet w dwie dziesiąte sekundy, ale w warunkach bojowych stosuje się serie ośmiu pocisków na sekundę, co doprowadza do wystrzelenia kompletu amunicji zasobnika w około 16 sekund.
    
    Zaletą TR-20 w porównaniu do działa SHIVA jest większy zasięg i lepsza siła ognia. Należy jednak pamiętać o małych ilościach amunicji, które można załadować do pojedynczego zasobnika.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Wierzymy, że TR-20 doskonale się sprawdzi przeciwko wolniejszym pojazdom przeciwnika, zwłaszcza gdy uda się uszkodzić ich systemy napędowe. W przypadku szybkich pojazdów UFO używanie TR-20 jest pozbawione sensu ze względu na niezbyt dużą celność.
    
    Dlatego rekomendujemy użycie TR-20 jako broni dodatkowej, szczególnie w sytuacjach walki większą formacją przeciwko pojedynczym UFO. Dowódca formacji może tak manewrować, by pojazdy z TR-20 miały możliwość oddania w miarę "czystego" strzału.
    
    Należy też pamiętać o tym, że TR-20 znakomicie sprawdzi się w ataku na cele naziemne – wszędzie tam, gdzie należy "zmiękczyć" obronę przeciwnika.
    
    
    Dodatki
    
    Brak.

en: credit | credits
pl[0]: kredyt
pl[1]: kredytów

en: current homebase of aircraft
pl: aktualna baza macierzysta

en: day | days
pl[0]: dzień
pl[1]: dni

en: drop_firebird_txt
pl: Specyfikacja techniczna: Transportowiec, Klasa Firebird
    
    POZIOM DOSTĘPU: CZARNY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Sigma – tylko do wglądu dowódcy
    
    Sporządzony: 17 Marca 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Dowódco, pozwoliłem sobie na przejrzenie starych planów dotyczących transportowców przeznaczonych dla przerzucania żołnierzy PHALANX w rejony potencjalnego konfliktu. Swoje spostrzeżenia zebrałem w formie notatek, które zawsze może Pan przejrzeć. Tutaj chciałbym przedstawić je jedynie w skrócie. Żaden z historycznych prototypów, które skonstruowano w pierwszym okresie istnienia PHALANX, nigdy nie odbył nawet jednej misji w terenie. Właściwie większość projektów nie osiągnęła nawet stanu prototypu, pozostając jedynie na deskach kreślarskich zatrudnionych przez PHALANX inżynierów. Pomimo tego wybrałem się na wycieczkę do jednego z zapomnianych przez Boga magazynów rządowych i dokonałem oględzin jednego z potencjalnych transportowców, skonstruowanych w poprzednim wieku. Zabrałem z sobą także wysokiego stanowiskiem komisarza ONZ, wtajemniczonego w sprawy PHALANX, i muszę powiedzieć, że był to bardzo dobry pomysł. Kupa złomu, którą zastaliśmy na miejscu pozwoliła mi na łatwe przekonanie rzeczonego komisarza o konieczności wyasygnowania dodatkowych funduszy na zakup nowego transportowca dla naszych chłopców.
    
    Po naradzie z naszymi specjalistami ds. aeronautyki zdecydowaliśmy się na sprawdzoną i cieszącą się dobrymi opiniami wśród fachowców konstrukcję o nazwie Galeoth, która w naszym wewnętrznym systemie klasyfikacji określana jest jako transportowiec klasy Firebird. Nasz nowy zakup wpisuje się idealnie w nasze potrzeby (na tyle, na ile możemy je na razie przewidzieć). Zbudowany w systemie pionowego startu i lądowania (VTOL), projektowany był początkowo jako transportowiec sprzętu przeznaczony do pracy w ciężkich i ekstremalnych warunkach. Wyposażony w cztery silniki pulsacyjne HM-5600, szybko okazał się jedną z najlepszych i paliwooszczędnych konstrukcji tego typu, szczególnie dobrze wypadając w porównaniu z śmigłowcami, których silniki zawierają dużo więcej połączeń ruchomych, czyniących je mniej niezawodnymi w ekstremalnych warunkach pogodowych.
    
    Prędkość przelotowa transportowca klasy Firebird to 0,74 Macha, zaś prędkość maksymalna - 1,03 Macha. Jak uczy jednak doświadczenie, podróżowanie z prędkością zbliżoną do prędkości dźwięku powoduje powstawanie groźnych turbulencji i polecane jest tylko w sytuacjach awaryjnych. Statek wyposażony jest w dziobowy punkt podwieszenia broni typu powietrze-powietrze bądź działka, oraz możliwość montażu dodatkowego wyposażenia. Może nim podróżować do ośmiu żołnierzy oraz jeden Uniwersalny Pojazd Naziemny.
    
    Transportowiec klasy Firebird świetnie wpisuje się w nasze potrzeby. Jest szybszy niż jakikolwiek helikopter, charakteryzuje się lepszą manewrowością niż jakikolwiek samolot o zmiennej geometrii skrzydeł i jest w stanie błyskawicznie wejść do akcji, jeśli tylko zachodzi taka potrzeba.
    
    Wymaga jednego Dużego Hangaru, posiada jeden dziobowy punkt podwieszenia średniej wielkości broni.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Podstawową funkcją opisywanego transportowca będzie przerzut naszych żołnierzy w miejsca potencjalnych konfliktów, zarówno w misjach antyterrorystycznych, jak i klasycznie wojskowych (np. prób przejęcia UFO na ziemi).
    
    Zaawansowane systemy podtrzymywania życia wkomponowano w wewnętrzne wyposażenie statku na wypadek transportu rannych. Powinny one pozwolić na ustabilizowanie stanu poszkodowanych, podczas gdy żołnierze zabezpieczą teren akcji – ta faza operacji nie może być pominięta w planowaniu, nie możemy ryzykować sytuacji, w której część sprzętu Obcych zamiast trafić do naszych laboratoriów, ozdobi regał w domu jakiegoś wieśniaka.
    
    Pomimo tego, że Firebird posiada podstawowe uzbrojenie, pod żadnym względem nie powinien być używany w zastępstwie myśliwców i samolotów przechwytujących.
    
    
    Dodatki
    
    Brak.
    
    Statystyki statku:
    
    Rozmiar: 8 m x 30 m x 5 m
    
    Prędkość przelotowa: 785 km/h
    
    Prędkość maksymalna: 1,083 km/h
    
    Zasięg: 18,000 km
    
    Załoga i pasażerowie: 3 osoby załogi, 8 pasażerów
    
    Wyposażenie montowane: 1 dziobowy punkt podwieszenia (średni), 2 przedziały transportowe, 1 system punktów mocowania pancerza

en: drop_herakles_pre_txt
pl: Brak informacji przed wynalezieniem.

en: drop_raptor_pre_txt
pl: Brak informacji przed wynalezieniem.

en: easy_campaign_txt
pl: To jest mniej wymagająca wersja Normalnej Kampanii. Obcy będą mniej groźnie, ataki UFO żadsze, a ty otrzymasz więcej nowych rerutów do uzupełniania strat po walce.
    
    Ta kampania reprezentuje Poziom Łatwy i jest to opcja dla początkujących graczy, którzy wolą grę łagodniejszą niż w Normalnej Kampanii.

en: electrolaser_pre_txt
pl: Commander, I have a new research proposal for you, something you might find interesting. Please hear me out.
    
    You know the drawbacks of Connor's stun rod have been a serious concern of mine from the very first proposal onward. Putting our soldiers in extreme danger to capture some biological specimens can't possibly be worth the risk. That's why we at DivEngine have been investigating possible alternatives, and we've now arrived at a proposal that's going to be both technologically feasible and combat-effective.
    
    I'd like to combine the stun rod research with our work on the new generation of lasers to create a beefed-up electrolaser -- a lightning gun -- of unprecedented power. Imagine all the power of a stun rod deployed at range without ever having to approach the target!
    
    With funding and lab time we can really make this work, Commander. It'll give our troops a much better fighting chance when we need to capture instead of kill.
    
    --Cdr. Navarre

en: electrolaser_txt
pl: Commander, I'd like to report that we've successfully prototyped the new electrolaser design and have approved final plans for a production model. We can now begin to utilise it in combat. As per usual, I've written up the specs and deployment advice here for you.
    
    From a technical standpoint, the electrolaser works on almost the same principles as natural lightning. It pumps electricity through a channel of ionised air -- what we refer to as a 'plasma channel' -- that is more conductive than the air around it, allowing the electricity to arc all the way to the target and then earth itself, causing severe shock damage. This plasma channel is created by a short, high-powered laser pulse which causes the air to begin ionising
    
    Electrolasers are a tried and true concept on Earth. They have a history of use going back several decades as less-than-lethal weapons. At their most basic, they are a 'taser without the wires', but until now they've suffered serious limitations due to battery capacity and the power levels required to knock out a soldier in insulated body armour. For this reason they've only ever been developed practically as single-shot disposables and close-range civilian weapons. Thanks to the output of our deuterium-fluoride lasers and energy systems, though, we've been able to go a lot further than that.
    
    Our electrolaser can project a stable plasma channel at short to medium ranges, depending on atmospheric conditions, and deliver previously unheard-of voltages to the target. It is effective against both organic and robotic enemies. It can be toggled to different power levels depending on the needs of the moment, from a simple stunning shock to full-blown electrocution which can kill weaker targets outright. It loads standard PHALANX deuterium-fluoride cartridges, which provide enough juice for several shots even at the highest power settings.
    
    Now for the cons.
    
    The more powerful electrical systems and laser equipment have increased size and weight considerably compared to the stun rod, putting the electrolaser firmly in the Heavy Weapons category. Like all laser-based weapons it's affected by rain, fog, smoke and other conditions that thicken the air or release particles into it. Like all electric weapons, firing at airborne targets will produce limited results, unless they're close enough to an earthed object to allow the electricity to arc between them. In addition, any electrolaser needs the right kind of atmosphere to be able to create a plasma channel; taking them off of Earth could render them useless.
    
    Of course, no matter what the drawbacks might be, performance is light-years ahead of Dr. Connor's stun rod. I highly recommend we replace all stun rods currently in use with electrolasers as soon as humanly possible. For the sake of our troops, if nothing else.
    
    --Cdr. Navarre

en: enable or disable displaying a notification message
pl: włącz lub wyłącz wyświetlanie powiadomień

en: enable or disable game stopping
pl: włącz lub wyłącz zatrzymywanie gry

en: enable or disable playing sound
pl: włącz lub wyłącz sygnał dźwiękowy

en: enemy_on_earth_alt_txt
pl: Proposal
    
    TO: Base Commander, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    FROM: Dr. Connor, R&D: Bio & Containment Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    DATE: %02i %s %i
    
    SUB: Proposal: The Enemy On Earth
    
    Commander,
    
    My team and I are deeply troubled by the recent reports of human hostility against PHALANX personnel, as I'm sure you are. We've all seen the battlefield footage. There's no doubt that the attackers were humans like you and me, but it's also clear they were using alien weaponry and equipment -- some of which even PHALANX has never seen before.
    
    The worrying questions seem to mount up. First, however, we need to review the facts we have.
    
    Do the aliens have active sympathisers on Earth? Yes.
    
    Are the aliens supplying these human servants? Most likely, it's the only reasonable explanation for their advanced alien equipment.
    
    Do the servants present a threat? Absolutely. Perhaps a greater one than the alien menace itself.
    
    We need to delve deeper into what makes these people tick. If we can find out the most common causes for alien infiltration, our Information Division should be able to devise a far more successful propaganda strategy, which could increase our number of volunteers as well as decrease the alien infiltration rate across the globe. DivBio also has a stake; we'd like to examine at least one live human prisoner in our Containment unit so we can run a full physical examination. If the aliens have bodily altered these people in addition to training and supplying them, we'd like to find out about it.
    
    Director Wong (DivInfo) also asked me to mention that, if we hold off on implementing a new info strategy for too long, we could soon face recruitment shortfalls and increased human resistance as the sympathisers begin getting their word out. I tend to agree. We need to keep this planet together if we are to have any chance against the alien threat.
    
    Sincerely,
    
    Dr. Connor

en: enemy_on_earth_pre_txt
pl: Commander,
    
    My team and I are deeply troubled by the recent reports of human hostility against PHALANX personnel, as I'm sure you are. We've all seen the battlefield footage. There's no doubt that the attackers were humans like you and me, but it's also clear they were using alien weaponry and equipment -- some of which even PHALANX has never seen before.
    
    The worrying questions seem to mount up. First, however, we need to review the facts we have.
    
    Do the aliens have active sympathisers on Earth? Yes.
    
    Are the aliens supplying these human servants? Most likely, it's the only reasonable explanation for their advanced alien equipment.
    
    Do the servants present a threat? Absolutely. Perhaps a greater one than the alien menace itself.
    
    We need to delve deeper into what makes these people tick. If we can find out the most common causes for alien infiltration, our Information Division should be able to devise a far more successful propaganda strategy, which could increase our number of volunteers as well as decrease the alien infiltration rate across the globe. DivBio also has a stake; we'd like to examine at least one live human prisoner in our Containment unit so we can run a full physical examination. If the aliens have bodily altered these people in addition to training and supplying them, we'd like to find out about it.
    
    Director Wong (DivInfo) reports that if we hold off too long on implementing a new info strategy, we could soon face recruitment shortfalls and increased human resistance as the sympathisers begin to grow. I tend to agree. We need to keep this planet together if we are to have any chance against the alien threat.
    
    Sincerely,
    
    Dr. Connor

en: enemy_on_earth_rev_pre_txt
pl: Brak informacji przed wynalezieniem.

en: enemy_on_earth_txt
pl: Commander,
    
    You need to read this right away. With your authorisation, we've performed several autopsies and done our best to examine the live prisoners taken on our mission against the alien sympathisers. The results are alarming.
    
    Do you remember the report I sent you about the first live alien specimen we captured? As you may remember, it lost all its intellect and became largely unresponsive without fellows to empower the hive mind. Prepare yourself, Commander: The human prisoners in our Containment unit exhibit the very same symptoms. They do not think for themselves. Their thought processes are firmly suppressed and supplanted by the alien hive mind through a process we currently fail to understand.
    
    We've run and re-run examinations and blood tests on these people ad nauseum, and there can be no mistake. The blood samples are full of foreign DNA. All these people are carrying something in their bloodstream -- a kind of single-cellular organism present in huge numbers, which appears to replicate like a virus when placed in an uninfected human body and rapidly takes over, enslaving the victim to the alien hive mind.
    
    These subjects run the gamut of the human race; there seems to be no preference for IQ or physical potential. We don't yet know how the infection takes root, but even a few of these organisms entering the bloodstream may be enough to infect and enslave an individual entirely. Not even our own employees are immune, as we discovered to our horror when we screened our base personnel.
    
    Our field agents remain clean, thank God -- just think if we'd gone into a combat zone with soldiers capable of turning on their teammates at any moment! -- but I fear we have found one conclusive result. It's Dr. Eisenhower, our Director of Administration. He's been away on business to the UN since last week, but we ran an older sample which has come up positive. We don't know when or how he was subverted or if he even joined PHALANX with honourable intentions, but it's clear he has acted as an alien spy for some weeks. Unfortunately we can't seem to find him at any of the locations he was scheduled to visit. Internal Security has taken charge of his workstation and is in the process of information control.
    
    Things are a bit hectic right now. Dr. Eisenhower's infection implies that other members of a hive mind -- human or alien -- were in close enough proximity to allow him to function at human intelligence. He could have linked up with our subjects in Containment, or a nearby alien cell, or even other infiltrators inside our base. Right now, we don't know. Quarantine procedures have been tightened to the absolute maximum, and we're rushing another full batch of tests on all our personnel. We're all frightened down here in DivBio. My assistant has been jumping at shadows all day.
    
    Interestingly, our attempts to infect other terrestrial life -- even intelligent vertebrates such as bottlenose dolphins and elephants -- have failed completely. This organism must have been engineered wholly or in part to specifically infect the human species.
    
    We've dubbed the organism the 'EXtraterrestrial Viral Infection', or XVI. This may be somewhat of a misnomer in microbiological terms; XVI is a complex multi-celled organism far larger than any terrestrial virus, but it acts and replicates exactly like one.
    
    Really, what we're looking at here is a bio-weapon of unprecedented proportions. Instead of killing its victims it takes control of them with no option of resistance and -- at the moment -- no available cure or defence. The most humble and harmless civilian can be infected and, with the instant shared expertise of the larger hive mind, become an effective warrior for the aliens while reducing our numbers. When the aliens also supply them with weapons, we can see the true face of horror.
    
    I couldn't imagine a more nightmarish scenario for us. Our troops will undoubtedly be coming up against more and more human opponents during alien attacks on Earth. We may even find people crewing UFOs for the aliens. It's madness.
    
    Commander, we must develop a vaccine against XVI as soon as possible. The danger of our soldiers and salvage technicians falling victim to the infection in the field is too great to ignore even for a moment, let alone allowing the general population to fall prey to this abomination. I hereby request your permission to start work on a vaccine immediately. Please, please respond at your earliest convenience.
    
    Sincerely,
    
    Dr. Connor

en: enroute to mission
pl: w drodze na misję

en: enroute to new home base
pl: w drodze do innej bazy

en: fire
pl: ogień

en: flamer_mag_txt
pl: Specyfikacja techniczna: Zbiornik C-90
    
    POZIOM DOSTĘPU: ŻÓŁTY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Delta
    
    Sporządzony: 20 Marca 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Zbiornik zawierający substancję C-90, o pojemności 200 ml, wyposażony w trzy niezależne systemy zabezpieczeń.
    
    C-90 charakteryzuje się wyjątkowymi właściwościami. Tworząc mieszaninę z powietrzem, spala się w sposób opisywany przez spowolnioną reakcję termobaryczną, nie powodując eksplozji. Płonąca mieszanina jest w stanie upiec każdą żywą tkankę w przeciągu sekund; temperatura, osiągająca w środku obłoku blisko 1700 stopni Celsjusza, wystarcza do stopienia tytanu. Jednocześnie, ze względu na swoją gazową, a nie koloidalną naturę, nie ma bezpośredniego kontaktu z celem ani nie osadza się w otoczeniu (jak np. ma to miejsce z napalmem), dzięki czemu wygenerowane ciepło łatwiej się rozprasza. Ta ostatnia cecha czyni C-90 zdecydowanie bezpieczniejszym w użyciu w terenie zamieszkanym przez ludzi, niż napalm.
    
    Opisywany pojemnik przewidziany jest jako ładunek miotacza ognia CRC-FL.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Każdy z żołnierzy wysposażonych w miotacz ognia CRC-FL powinien mieć przy sobie przynajmniej jeden zapasowy pojemnik z C-90.
    
    
    Dodatki
    
    Brak.

en: flamer_txt
pl: Specyfikacja techniczna: Miotacz ognia ADA 22
    
    POZIOM DOSTĘPU: ŻÓŁTY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Delta
    
    Sporządzony: 20 Marca 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Atak Obcych przeprowadzony na Mumbai jasno dowiódł niewątpliwej przewagi technologicznej wroga. Niezdolność wojsk Sprzymierzonych do uzyskania wymiernych efektów bojowych podczas próby kontrofensywy ujawniła poważne słabości dotychczas stosowanych środków uzbrojenia i treningu taktycznego. Kompletne wykrwawienie trzech doborowych batalionów pozwoliło jedynie powstrzymać niewielkie siły obcych, praktycznie nie zadając przeciwnikowi poważniejszych strat. Zadaniem nowotworzonych sił PHALANX będzie zmiana tych statystyk na naszą korzyść; do tego potrzebne będzie wszystko, co dzisiejsza ziemska technologia ma do zaoferowania.
    
    Powołanie do życia programu "Excalibur" miało na celu wyselekcjonowanie najlepszych na Ziemi broni oraz innych środków nowoczesnego pola walki. Podstawowym kryterium wyboru było założenie najwyższej efektywności bojowej podczas starcia z Obcymi.
    
    Atak na Mumbai, a także raporty o innych starciach z Obcymi wskazują, że ci ostatni najczęściej obierają za cel rejony o gęstym zaludnieniu.Przeważająca większość dotychczasowych potyczek z Obcymi odbywała się w specyficznych realiach walki w mieście.Nie pozostało to niezauważone w konkluzjach Programu Excalibur, dla potrzeb którego przeanalizowano i wyselekcjonowano uzbrojenie o największej bojowej efektywności w starciu na średnie i krótkie dystanse.
    
    ADA-22, miotacz ognia produkcji irańskiej (nazywany przez żołnierzy Sprzymierzonych "Pochodnią Boga"), to prawdziwie imponujące osiągnięcie inżynierii wojskowej.Prawie w niczym nie przypomina ciężkiej i niezgrabnej broni z XX wieku, wymagającej zbiorników mieszczących łatwopalny materiał pod ciśnieniem, zwykle dźwiganych na plecach obsługującego miotacz żołnierza.W projekcie miotacza ADA-22 zbiornik ten został wyeliminowany, co pozwoliło jednocześnie usunąć całą plątaninę rurek i wężyków nieodłącznie przypisanych do takiego rozwiązania oraz radykalnie obniżyć wagę broni.Zamiast ciężkiego i dużego pojemnika, irańska konstrukcja wykorzystuje zamienne ładunki (pojemności jedynie 200 ml), które po opróżnieniu są odrzucane, robiąc miejsce na załadowanie kolejnego naboju, co jest łatwe i wygodne.Cały system jest genialny w swojej prostocie i zaskakująco niezawodny.
    
    Najważniejszą częścią miotacza jest potężna pompa, zakończona dyszą rozpylającą rozprężoną zawartość zbiornika z substancją C-90. Mieszanka C-90 z powietrzem jest następnie zapalana przez iskrowniki (jeden główny i trzy rezerwowe), generujące 10 iskier na sekundę każdy, by zapewnić zapłon natychmiast po rozpyleniu mieszanki i nie pozwolić na zbytnie rozrzedzenie mieszaniny w powietrzu, co zmieniłoby jej parametry i mogło doprowadzić do zapłonu eksplozywnego.
    
    Substancja C-90 używana w ładunkach miotacza ADA-22 charakteryzuje się wyjątkowymi właściwościami. Tworząc mieszaninę z powietrzem, spala się w sposób opisywany przez spowolnioną reakcję termobaryczną, nie powodując eksplozji.Płonąca mieszanina jest w stanie upiec każdą żywą tkankę w przeciągu sekund; temperatura, osiągająca w środku obłoku blisko 1700 stopni Celsjusza, wystarcza do stopienia tytanu.Jednocześnie, ze względu na swoją gazową, a nie koloidalną naturę, nie ma bezpośredniego kontaktu z celem ani nie osadza się w otoczeniu (jak np. ma to miejsce z napalmem), dzięki czemu wygenerowane ciepło łatwiej się rozprasza.Ta ostatnia cecha czyni C-90 zdecydowanie bezpieczniejszym w użyciu w terenie zamieszkanym przez ludzi, niż napalm.
    
    Jedyne wady miotacza ADA-22 to krótki zasięg i stosunkowo trudna w naprawie mechanika.Nie są to jednak wady rzeczywiście poważne.
    
    W specyfikacji wewnętrznej PHALANX opisywany miotacz ognia posiada oznaczenie CRC-FL.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Miotacz ognia CRC-FL jest bronią przeznaczoną do walki w starciu bezpośrednim.Ze względu na powyższy fakt oraz sporą wagę broni, obsługujący go żołnierze powinni posiadać dobrą szybkość i siłę, by w pełni wykorzystać jej potencjał.
    
    Warto zauważyć, że miotacze ognia zwykle świetnie sprawdzają się przy urządzaniu zasadzek.
    
    
    Dodatki
    
    CRC-FL nie powinien być używany, jeśli zachodzi obawa, że w bezpośredniej strefie rażenia mogą znaleźć się cywile.

en: flashbang_txt
pl: Specyfikacja techniczna: Granat ogłuszający
    
    POZIOM DOSTĘPU: ŻÓŁTY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Delta
    
    Sporządzony: 20 Marca 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Atak Obcych przeprowadzony na Mumbai jasno dowiódł niewątpliwej przewagi technologicznej wroga. Niezdolność wojsk Sprzymierzonych do uzyskania wymiernych efektów bojowych podczas próby kontrofensywy ujawniła poważne słabości dotychczas stosowanych środków uzbrojenia i treningu taktycznego. Kompletne wykrwawienie trzech doborowych batalionów pozwoliło jedynie powstrzymać niewielkie siły obcych, praktycznie nie zadając przeciwnikowi poważniejszych strat. Zadaniem nowotworzonych sił PHALANX będzie zmiana tych statystyk na naszą korzyść; do czego potrzebne będzie wszystko, co dzisiejsza ziemska technologia ma do zaoferowania.
    
    Powołanie do życia programu "Excalibur" miało na celu wyselekcjonowanie najlepszych na Ziemi broni oraz innych środków nowoczesnego pola walki. Podstawowym kryterium wyboru było założenie najwyższej efektywności bojowej podczas starcia z Obcymi.
    
    Granat ogłuszający reprezentuje typ broni służącej przede wszystkim do obezwładnienia i chwilowej dezorientacji przeciwnika.Jedynym efektem detonacji jest oślepiający błysk i potężny huk (stąd rzadziej używana nazwa - granat hukowo-błyskowy); skorupa granatu nie ulega przy tym fragmentacji, pozwalając na jej wielokrotne użycie po uzupełnieniu ładunku.
    
    Każdy, kto znajdzie się w obszarze rażenia granatu, zostaje na chwilę pozbawiony słuchu, cierpi na zaburzenia równowagi i koordynacji oraz (na skutek silnego błysku) utratę ostrości widzenia, trwającą nawet do pięciu sekund.Wszystko to czyni z opisywanego granatu znakomitą broń, pozwalającą na przejęcie inicjatywy podczas ataku na silnie bronione pozycje przeciwnika.Dotychczasowe raporty z użycia granatów ogłuszających podczas walk z Obcymi nie pozostawiają wątpliwości, iż efekty wywołane detonacją dotykają ich w zbliżonym stopniu, co ludzi. Z pewnością jednak różne rasy Obcych reprezentują różne poziomy odporności na oszołomienie wywołane eksplozją.
    
    Dezorientujące działanie granatu może być szczególnie przydatne podczas walki wręcz, pozwalając na uzyskanie kluczowego dla niej efektu zaskoczenia.Przeciwnik obdarzony znakomitym refleksem może podjąć próbę najprostszego przeciwdziałania efektom detonacji granatu ogłuszającego, poprzez zasłonięcie uszu i zamknięcie oczu, na ogół jednak nie będzie miał czasu na uświadomienie sobie, że został zaatakowany.Dane z wspominanych powyżej raportów sugerują również, iż żołnierze Obcych nie mają obeznania z tym typem broni i nie przechodzili treningów uczących ich radzenia sobie z efektami jej użycia.Nawet jednak jeśli ten stan rzeczy ulegnie zmianie, bojowa skuteczność tego typu granatów wciąż pozostanie wysoką.
    
    Zalety granatu ogłuszającego zdecydowanie przeważają nad jego słabościami. Wykorzystywany w walce praktycznie podczas każdego współczesnego konfliktu zbrojnego, niejednokrotnie dowiódł swojej przydatności. Jak na razie, na horyzoncie nie rysuje się nic, co mogłoby przejąć jego rolę w wyposażeniu armii świata.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Ze względu na opisane powyżej właściwości granatu ogłuszającego, jego użycie w zastępstwie innych broni o szerokim polu rażenia powinno być rozważone wszędzie tam, gdzie występuje ryzyko poszkodowania cywili.
    
    Jest to broń niezastąpiona podczas szturmów w terenie miejskim oraz każdym innym udostępniającym dużą liczbę osłon i kryjówek. Możliwość dezorientacji przeciwnika i przejęcia inicjatywy powinna być właściwie doceniona.
    
    
    Dodatki
    
    Nie należy zapominać, że granat ogłuszający jest kompletnie nieskuteczny przeciwko celom mechanicznym.

en: fraggren_txt
pl: Specyfikacja techniczna: Granat odłamkowy
    
    POZIOM DOSTĘPU: ŻÓŁTY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Delta
    
    Sporządzony: 20 Marca 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Atak Obcych przeprowadzony na Mumbai jasno dowiódł niewątpliwej przewagi technologicznej wroga. Niezdolność wojsk Sprzymierzonych do uzyskania wymiernych efektów bojowych podczas próby kontrofensywy ujawniła poważne słabości dotychczas stosowanych środków uzbrojenia i treningu taktycznego. Kompletne wykrwawienie trzech doborowych batalionów pozwoliło jedynie powstrzymać niewielkie siły obcych, praktycznie nie zadając przeciwnikowi poważniejszych strat. Zadaniem nowo tworzonych sił PHALANX będzie zmiana tych statystyk na naszą korzyść; do tego potrzebne będzie wszystko, co dzisiejsza ziemska technologia ma do zaoferowania.
    
    Powołanie do życia programu "Excalibur" miało na celu wyselekcjonowanie najlepszych na Ziemi broni oraz innych środków nowoczesnego pola walki. Podstawowym kryterium wyboru było założenie najwyższej efektywności bojowej podczas starcia z Obcymi.
    
    Zasadnicza koncepcja granatu odłamkowego pozostaje niezmieniona od prawie tysiąca lat, kiedy to chińscy żołnierze jako pierwsi wpadli na pomysł wypełniania prochem ceramicznych i metalowych naczyń. Od tego czasu rozwój technologiczny uczynił z granatu broń nieco bardziej wygodną w użyciu i nieco bardziej śmiercionośną; głównie dzięki postępowi w dziedzinie materiałów tworzących skorupę granatu i ładunek wybuchowy. Sam schemat konstrukcji natomiast nie zmienił się ani o jotę – wnętrze granatu wypełnia materiał wybuchowy (czasem wzbogacony dodatkowym ładunkiem fosforowym), którego eksplozja rozrywa skorupę na kawałki rażące wszystko, co znajdzie się w bezpośredniej bliskości wybuchu. Większość granatów wyposażona jest w zapalnik czasowy, powodujący detonację właściwego ładunku z pewnym opóźnieniem; uruchomienie zapalnika następuje w momencie odskoczenia tzw. łyżki, normalnie zabezpieczonej zawleczką.
    
    Jako najbardziej odpowiedni dla żołnierzy PHALANX, spośród wielu dostępnych konstrukcji wybrany został granat odłamkowy HG15, produkcji australijskiej.Stalowy płaszcz granatu pokrywa wewnętrzną warstwę prefabrykowanych odłamków (maksymalizujących efekt detonacji), pod którą znajduje się standardowa porcja materiału wybuchowego C8.Zewnętrzna warstwa skorupy HG15 jest gładka i niepoddawana żebrowaniu (w przeciwieństwie np. do najpopularniejszych podczas II wojny światowej granatów o charakterystycznej, „spękanej” powierzchni), co znacznie poprawia precyzję rzutów (turlania) po zróżnicowanych podłożach.
    
    Użyty w HG15 materiał wybuchowy C8, razem ze sprawdzonym zapalnikiem, decydują o wysokiej niezawodności tej broni.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Granat odłamkowy to broń o charakterze uzupełniającym osobiste uzbrojenie żołnierza, szczególnie efektywna podczas walk z piechotą. Pomimo ograniczonego zasięgu, w pewnych sytuacjach (np. podczas natarcia na dobrze ubezpieczone pozycje wroga) jest to najwygodniejsza broń wsparcia bezpośredniego.
    
    Jej użycie nie jest zalecane, jeśli w strefie rażenia występuje ryzyko pojawienia się cywili. W takich sytuacjach dobrą alternatywą może być granat ogłuszający.
    
    Wszyscy żołnierze PHALANX nie obsługujący broni ciężkiej powinni być wyposażeni w co najmniej jeden granat dowolnego typu (odłamkowy, zapalający, ogłuszający lub inny).
    
    
    Dodatki
    
    Brak.

en: grenl_ammo_txt
pl: Specyfikacja techniczna: Granaty odłamkowe kal. 25 mm
    
    POZIOM DOSTĘPU: ŻÓŁTY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Delta
    
    Sporządzony: 20 Marca 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Pudełko 9 granatów kalibru 25 mm typu HIT, odpalanych przez sterowany elektronicznie iskrownik wewnątrz lufy granatnika. Granaty typu HIT należą do klasy ładunków termobarycznych, niezawierających własnego utleniacza i używających tlenu z powietrza.
    
    Opisywane granaty przewidziane są jako amunicja dla ręcznego granatnika HPGL.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Każdy z żołnierzy wyposażonych w granatnik ręczny HPGL powinien mieć przy sobie przynajmniej jedno zapasowe pudełko granatów.
    
    
    Dodatki
    
    Brak.

en: grenl_fle_ammo_txt
pl: Specyfikacja techniczna: Granaty fleszetkowe kal. 25 mm
    
    POZIOM DOSTĘPU: ŻÓŁTY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Delta
    
    Sporządzony: 20 Marca 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Pudełko 9 granatów fleszetkowych kalibru 25 mm, odpalanych przez sterowany elektronicznie iskrownik wewnątrz lufy granatnika. Klasyfikowane jako „granaty” ze względu na typ broni, którego amunicję stanowią, w rzeczywistości więcej wspólnego mają z ładunkami do strzelby (brenekami). Każdy z „granatów” zawiera 24 stalowe odłamki, zapakowane w osłonę odrzucaną natychmiast po opuszczeniu lufy granatnika.Ze względu na niższą prędkość wylotową podczas wystrzału, granaty fleszetkowe są mniej groźne niż wspomniane wyżej breneki, wciąż jednak wystarczająco efektywne w stosunku do wroga niewyposażonego w ciężki pancerz.
    
    Opisywane granaty przewidziane są jako amunicja dla ręcznego granatnika HPGL.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Każdy z żołnierzy wyposażonych w granatnik ręczny HPGL powinien mieć przy sobie przynajmniej jedno zapasowe pudełko granatów.
    
    
    Dodatki
    
    Brak.

en: grenl_incendiary_ammo_txt
pl: Specyfikacja techniczna: Granaty zapalające kal. 25 mm
    
    POZIOM DOSTĘPU: ŻÓŁTY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Delta
    
    Sporządzony: 20 Marca 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Pudełko 9 granatów kalibru 25 mm typu zapalającego, odpalanych przez sterowany elektronicznie iskrownik wewnątrz lufy granatnika. Główne składniki materiału łatwopalnego to termit (mieszanina glinu z tlenkami metali), azotan baru, siarka oraz substancja wiążąca, których mieszaniny w różnych proporcjach są wykorzystywane w broniach zapalających od końca II wojny światowej.
    
    Opisywane granaty przewidziane są jako amunicja dla ręcznego granatnika HPGL.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Każdy z żołnierzy wyposażonych w granatnik ręczny HPGL powinien mieć przy sobie przynajmniej jedno zapasowe pudełko granatów.
    
    
    Dodatki
    
    Brak.

en: grenl_plasma_ammo_pre_txt
pl: Dowódco, przedstawiam przygotowaną przez mój zespół propozycję projektu badawczego.
    
    Poznanie szczegółów technicznych konstrukcji granatu plazmowego używanego przez Obcych doprowadziło nas do spostrzeżenia, że adaptacja tej technologii w projekcie nowego rodzaju amunicji do granatnika HPGL powinna leżeć w zakresie naszych możliwości. Miniaturyzacja rozwiązań zastosowanych w ręcznym granacie plazmowym z pewnością nie będzie rzeczą łatwą i najprawdopodobniej odbędzie się kosztem energii eksplozji, jednak możliwość zastosowania tej technologii w pociskach wystrzeliwanych przez ręczny granatnik HPGL z pewnością jest tego warta.
    
    Prace ruszą, jak tylko otrzymamy Pańską autoryzację.
    
    --mjr Navarre

en: grenl_plasma_ammo_txt
pl: Dowódco, donoszę o zakończeniu prób prototypowej amunicji dla granatnika HPGL. Wszystkie testy zakończyły się sukcesem; granaty plazmowe kalibru 25 mm są gotowe do wprowadzenia do naszego wyposażenia.
    
    Jak przewidywaliśmy, najlepsze rozwiązanie pozwalające na miniaturyzację granatów plazmowych było związane ze zmniejszeniem ładunku wodorowego w rdzeniu. Przeskalowanie sterowników mechanicznych i elektronicznych było już znacznie prostsze. Niższa energia eksplozji granatu nie powinna jednak być znaczącym problemem na polu walki, gdzie możliwość wystrzelenia kilku granatów w krótkim czasie z nawiązką rekompensuje tę niedogodność.
    
    Nowe plazmowe granaty kalibru 25 mm otrzymały oznaczenie kodowe PB.Koszt ich wytwarzania, niestety, ze względu na wysoką pracochłonność pozostaje wysoki.
    
    Jest rzeczą godną podkreślenia, że wraz z wprowadzeniem nowej amunicji do naszego arsenału, żołnierze PHALANX uzyskali możliwość prowadzenia ognia o natężeniu niespotykanym dotąd dla broni osobistych.
    
    --mjr Navarre

en: grenl_txt
pl: Specyfikacja techniczna: Granatnik ręczny
    
    POZIOM DOSTĘPU: ŻÓŁTY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Delta
    
    Sporządzony: 20 Marca 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Atak Obcych przeprowadzony na Mumbai jasno dowiódł niewątpliwej przewagi technologicznej wroga. Niezdolność wojsk Sprzymierzonych do uzyskania wymiernych efektów bojowych podczas próby kontrofensywy ujawniła poważne słabości dotychczas stosowanych środków uzbrojenia i treningu taktycznego. Kompletne wykrwawienie trzech doborowych batalionów pozwoliło jedynie powstrzymać niewielkie siły obcych, praktycznie nie zadając przeciwnikowi poważniejszych strat. Zadaniem nowo tworzonych sił PHALANX będzie zmiana tych statystyk na naszą korzyść; do tego potrzebne będzie wszystko, co dzisiejsza ziemska technologia ma do zaoferowania.
    
    Powołanie do życia programu "Excalibur" miało na celu wyselekcjonowanie najlepszych na Ziemi broni oraz innych środków nowoczesnego pola walki. Podstawowym kryterium wyboru było założenie najwyższej efektywności bojowej podczas starcia z Obcymi.
    
    Po raz pierwszy zaprezentowany w 2047 roku i ulepszany z upływem lat, brazylijski granatnik RA6 do dziś nie doczekał się konkurencji w swojej klasie. Jego mała waga, powszechnie znana niezawodność oraz szeroki wybór typów amunicji kalibru 25mm czynią go najpopularniejszym ręcznym granatnikiem na świecie.
    
    Magazynek RA6 ma postać obrotowego cylindra, mieszczącego do 9 granatów. Pomimo tego, że czas ich ręcznego załadunku jest dosyć długi, automatyczne podajniki nie są zalecanym dodatkiem do wyposażenia, ze względu na ich rozmiary i ciężar, niemal podwajający wagę samej broni.
    
    Granatnik wyposażony jest w dwa tryby prowadzenia ognia: opóźniony, przy użyciu którego granaty wybuchają po upływie pewnego czasu, oraz pojedynczy - eksplozja następuje po przebyciu określonej odległości. Szybkostrzelność granatnika wynosi jeden strzał na sekundę w trybie pojedyńczym, natomiast w trybie półautomatycznym można używać szybkich trójpociskowych serii, które mogą pokryć dość duży obszar.
    
    Standardową amunicją granatnika RA6 są granaty typu HIT (od angielskiego high impulse thermobaric) kalibru 25 mm, należące do klasy tzw. ładunków termobarycznych, nie zawierających własnego utleniacza i używających tlenu z powietrza. Niszczące działanie broni termobarycznych opiera się przede wszystkim na wytworzeniu potężnej fali uderzeniowej o niezwykle dużym ciśnieniu oraz wysokiej temperaturze, co odróżnia je od konwencjonalnych ładunków wybuchowych (używających własnego utleniacza i rażących odłamkami).Jest to jedna z najbardziej uniwersalnych i efektywnych broni w naszym wyposażeniu. Znakomita jako broń bezpośredniego wsparcia piechoty.W specyfikacji wewnętrznej PHALANX przy opisywaniu granatnika RA6 używamy oznaczenia HPGL.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Ręczny granatnik HPGL jest bronią prawdziwie uniwersalną, dzięki czemu znakomicie sprawdza się w różnorakich zastosowaniach taktycznych. Przyzwoity zasięg, dwa tryby prowadzenia ognia (pozwalające na zróżnicowanie jego siły) sprawiają, że jest to broń niezwykle skuteczna tak w walce w terenie z przeszkodami, jak i na otwartej przestrzeni.(W tym drugim przypadku sprawdza się szczególnie automatyczny tryb prowadzenia ognia).
    
    Kolejną wartą podkreślenia możliwością zastosowania granatnika HPGL jest wykorzystanie „efektu odbicia” wystrzeliwanych granatów od przeszkód terenowych podczas walki w terenie zabudowanym, wymaga to jednak od obsługujących granatnik żołnierzy dużej zręczności i zdolności przewidywania.
    
    Nigdy nie należy używać granatnika, jeśli zachodzi niewielkie nawet ryzyko poszkodowania cywili bądź kolegów, którzy mogą znaleźć się w strefie rażenia.
    
    Jeśli sytuacja będzie tego wymagać, granatnik może być załadowany amunicją do walki na krótki dystans, tzw. granatami fleszetkowymi. Pomimo niewielkiego podobieństwa do amunicji wykorzystywanej w strzelbie, często używanej podczas tego rodzaju starć, ze względu na niższą prędkość wylotową fleszetki są nieco mniej groźne, niż ładunki strzelby. Ich zastosowanie pozostaje jednak wciąż dużo lepszym rozwiązaniem, niż użycie standardowych granatów.
    
    
    Dodatki
    
    Obok karabinów snajperskich i ręcznej wyrzutni rakiet, granatnik HPGL jest jedną z najskuteczniejszych broni w walce z bojowymi robotami Obcych.

en: hard_campaign_txt
pl: To jest trudniejsza wersja Normalnej Kampanii. Otrzymasz mniej żołnieży, inżynierów i naukowców, narody trudniej będzie zadowolić, badania będą miały większe wymagania i będą trwały dłużej, a obcy będą wytrzymalsi.
    
    Ta opcja reprezentuje Poziom Trudny i jest zalecana dla doświadczonych graczy.

en: heavylaser_pre_txt
pl: Niniejsza propozycja projektu badawczego jest jedną z całego pakietu projektów związanych z rozwojem broni laserowej, który przesłaliśmy na Pana ręce.
    
    Podczas prac nad technologią laserów o pracy ciągłej poczyniliśmy szereg spostrzeżeń, które po zainwestowaniu dodatkowych środków i czasu naszych naukowców mogą stać się podstawą nowych, niezależnych projektów badawczych. Jednym z ciekawszych pomysłów jest konstrukcja ciężkiego lasera – oręża o mocy znacznie przewyższającej siłą ognia pistolet i karabin laserowy. Nowa broń nie powinna być cięższa i trudniejsza w obsłudze niż ręczna wyrzutnia rakiet HPML.
    
    Wstępne analizy wskazują, że ciężki laser doskonale spisywałby się jako ciężka broń bezpośredniego wsparcia piechoty, a przy tym stanowiłby świetne uzupełnienie naszego arsenału. Arsenału, w którym jak dotąd brakuje uzbrojenia łączącego dużą siłę ognia z celnością.
    
    Prace ruszą, jak tylko otrzymamy Pańską autoryzację, Dowódco.
    
    --mjr Navarre

en: heavylaser_txt
pl: Dowódco, nasze badania zakończyły się sukcesem. Prototyp ciężkiego lasera został przetestowany i jest gotowy do wdrożenia do produkcji.
    
    Zgodnie z naszymi przewidywaniami, ta broń to prawdziwa rewolucja w naszym arsenale (przynajmniej w dziale broni ciężkich).W rękach doświadczonego żołnierza nowy laser może stać się naprawdę niebezpiecznym i skutecznym orężem, pozwalającym prowadzić ciężki i celny ogień na daleki dystans.To znakomity dodatek do naszego wyposażenia, wypełniający niezajętą dotąd "niszę ekologiczną".
    
    Oczywiście, nowa konstrukcja nie jest pozbawiona pewnych ograniczeń. Jej ciężar i rozmiary wymagają, by obsługiwana była przez silnych i rosłych operatorów; z tego samego względu nie pozwala też na błyskawiczną reakcję w odpowiedzi na zaskakujące wydarzenie podczas walki. Ciężki laser konsumuje także olbrzymie zasoby energii - 30 sekund ciągłego ognia powoduje kompletne zużycie jednego pakietu fluoro-deuterowego, a czas przeładunku to dłuższa chwila.
    
    Znaną słabością broni laserowej jest także problem z koncentracją wiązki w celu, jeśli przechodzi ona przez ogień, chmury dymu bądź jakiekolwiek inne aerozolowe zanieczyszczenia powietrza. Efekt rozpraszający może wręcz uniemożliwić skuteczne używanie tego rodzaju uzbrojenia. Trzeba też po raz kolejny podkreślić, że nasi żołnierze muszą wyrobić w sobie szósty zmysł i zachować szczególną ostrożność podczas używania laserów oraz poruszania się po polu walki – wiązka laserowa jest niewidoczna gołym okiem. Moment nieuwagi może dużo kosztować, energia naszych laserów jest na tyle wysoka, że wystarczy czas krótszy niż sekunda, by przepalić zwykły pancerz i tkanki aż do kości.
    
    Cele dobrze opancerzone, wliczając w to bojowe roboty Obcych, mogą być w stanie chwilowo znosić działanie wiązki laserowej. Jest to jeden z powodów, dla których doradzamy używanie zróżnicowanego arsenału broni ciężkich. Pomimo swoich zalet, zastąpienie wszystkich broni ciężkich opisywanym przez nas laserem nie jest rekomendowane.
    
    Każdy z żołnierzy wyposażonych w broń laserową powinien mieć przy sobie przynajmniej jeden zapasowy pakiet FD.
    
    --mjr Navarre

en: human
pl: Ludzie

en: idle
pl: w gotowości

en: in transit
pl: w powietrzu

en: incgren_txt
pl: Specyfikacja techniczna: Granat zapalający
    
    POZIOM DOSTĘPU: ŻÓŁTY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Delta
    
    Sporządzony: 20 Marca 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Atak Obcych przeprowadzony na Mumbai jasno dowiódł niewątpliwej przewagi technologicznej wroga. Niezdolność wojsk Sprzymierzonych do uzyskania wymiernych efektów bojowych podczas próby kontrofensywy ujawniła poważne słabości dotychczas stosowanych środków uzbrojenia i treningu taktycznego. Kompletne wykrwawienie trzech doborowych batalionów pozwoliło jedynie powstrzymać niewielkie siły obcych, praktycznie nie zadając przeciwnikowi poważniejszych strat. Zadaniem nowo tworzonych sił PHALANX będzie zmiana tych statystyk na naszą korzyść; do tego potrzebne będzie wszystko, co dzisiejsza ziemska technologia ma do zaoferowania.
    
    Powołanie do życia programu "Excalibur" miało na celu wyselekcjonowanie najlepszych na Ziemi broni oraz innych środków nowoczesnego pola walki. Podstawowym kryterium wyboru było założenie najwyższej efektywności bojowej podczas starcia z Obcymi.
    
    Granat zapalający należy do specyficznej kategorii broni, których efekt działania polega głównie na wykorzystaniu niszczących właściwości ognia. Ładunek wybuchowy granatu służy tu do rozpylenia materiału łatwopalnego w strefie rażenia, przy jego jednoczesnym podpaleniu. Główne składniki materiału łatwopalnego to termit (mieszanina glinu z tlenkami metali), azotan baru, siarka oraz substancja wiążąca, których mieszaniny w różnych proporcjach są wykorzystywane w broniach zapalających praktycznie od końca II wojny światowej. Większość granatów wyposażona jest w zapalnik czasowy powodujący detonację właściwego ładunku z pewnym opóźnieniem; uruchomienie zapalnika następuje w momencie odskoczenia tzw. łyżki, normalnie zabezpieczonej zawleczką.
    
    Do wyposażenia żołnierzy PHALANX został wybrany granat zapalający M-71, produkcji amerykańskiej. Jego zewnętrzną warstwę wykonano z tworzywa sztucznego, którego rozerwanie nie spowalnia rozproszenia płonącego materiału w obrębie strefy rażenia. Jako materiału wybuchowego użyto C8.Zewnętrzna warstwa skorupy M-71 jest gładka i niepoddawana żebrowaniu (w przeciwieństwie np. do najpopularniejszych podczas II wojny światowej granatów o charakterystycznej, „spękanej” powierzchni), co znacznie poprawia precyzję rzutów (turlania) po zróżnicowanych podłożach.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Granaty zapalające, oprócz standardowego zastosowania jako broń wsparcia bezpośredniego, mogą być wykorzystywane dla osiągnięcia przewagi taktycznej także na inne sposoby. Ich rozciągnięty w czasie efekt działania może pozwolić np. na zamknięcie dróg ewakuacji wroga czy zmuszenie go do przemieszczenia się.
    
    Użycie granatów zapalających nie jest polecane, jeśli w strefie rażenia występuje ryzyko pojawienia się cywili. W takich sytuacjach dobrą alternatywą może być granat ogłuszający.
    
    Wszyscy żołnierze PHALANX nieobsługujący broni ciężkiej powinni być wyposażeni w co najmniej jeden granat dowolnego typu (odłamkowy, zapalający, ogłuszający lub inny).
    
    
    Dodatki
    
    Brak.

en: inter_dragon_pre_txt
pl: Commander, let me preface this by saying it's obvious that the aliens have been severely outperforming us in every way, but nowhere is this more evident than in the air. We were in a bad position at the start of the war and despite our efforts there has been little improvement.
    
    However, now that we have an understanding of alien materials and how they behave in the air, as well as alien engines and fuelling systems, I think my team and I are ready to tackle the task of creating an entirely new interceptor exclusive to PHALANX. We believe that by combining alien techniques with good old human manufacturing we can design something that will be vastly superior to our current-generation craft while remaining economically feasible to produce and to fly.
    
    The program will incur considerable expenses in lab time, personnel and materials, but as always we stand to gain much more than we could possibly lose. It's a project that could rally a lot of hope for our cause, Commander. Please let me know as soon as possible when you want us to start work.
    
    --Cdr. Navarre

en: inter_dragon_txt
pl: Commander, I'm extremely proud to present you with the plans for our new interceptor, the Dragon. As you can see we've taken more than one page out of the aliens' book and the radical styling truly pays off.
    
    Incorporating new technologies from the ground up, the Dragon consists of an inner skeleton of alien materials providing strength for the lighter outer skin of carbon nanotube-reinforced plastics. This allows it to mount two actual alien engines which give speed and power like nothing else in our arsenal. The forward-swept wings are a special touch to allow it more knife-fighting mobility than alien designs.
    
    The three-pronged fuselage is also inspired by the enemy, slicing through the air with remarkable grace. The upper two prongs can mount small retractable weapons, the bottom prong contains a medium-sized weapon compartment, and the central structure was designed to accomodate the main hardpoint -- the 'mouth', if you will -- for which the Dragon was named.
    
    The main drawback of the Dragon is that, like UFOs, it requires antimatter to get into the air. Nothing else will do considering the weight of the fuselage. Since our supplies of antimatter are so limited it may be that we can't afford to spend it on anything but our airfleet. That's why we should be careful about where we deploy the Dragon, and consider whether or not its deployment is really necessary in any given situation.
    
    Also, please note that while the Dragon is technically capable of entering orbit on its own steam, it has no space capabilities and should not be pushed above the upper atmosphere under any circumstances. Some things are just too much to ask right now. We're engineers, Commander, not wizards.
    
    --Cdr. Navarre

en: inter_starchaser_pre_txt
pl: Brak informacji przed wynalezieniem.

en: inter_stiletto_txt
pl: Specyfikacja techniczna: Samolot przechwytujący, klasa Stiletto
    
    POZIOM DOSTĘPU: CZARNY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Sigma – tylko do wglądu dowódcy
    
    Sporządzony: 4 października 2026
    
    Przez: Dr Richard Strohm, Dowódca Bazy, PHALANX, Dowództwo Operacji Pacyfiku
    
    
    
    Przegląd
    
    Mam przyjemność zawiadomić, iż testy pierwszego seryjnie wyprodukowanego myśliwca przechwytującego nowego typu zostały zakończone i nie odbiegają w niczym od osiągów prototypu. Mam nadzieję, że nie będzie przesadnym stwierdzenie, iż może to być najbardziej zaawansowany myśliwiec kiedykolwiek skonstruowany na Ziemi.
    
    Stiletto – bo taka nazwa kodowa została mu przypisana – to jednoosobowy statek powietrzny, skonstruowany w systemie pionowego startu i lądowania, co pozwala mu na operowanie na dowolnym kawałku w miarę płaskiej powierzchni. Potężne turbodmuchawy o zmiennym położeniu poważnie zwiększają jego manewrowość, nawet przy prędkościach ponaddźwiękowych. Wloty powietrza głównego silnika chronione są przez przemyślny system kanałów doprowadzających, jednocześnie filtrujących częściowo pobierane powietrze, by wyeliminować nawet najmniejsze niebezpieczeństwo zassania jakichkolwiek cząstek bądź fragmentów mogących doprowadzić do uszkodzenia śmigieł turbodmuchaw. Ich moc wystarcza nie tylko na podniesienie statku podczas sekwencji startu i posadzenie podczas lądowania, ale także na dokonywanie skomplikowanych ewolucji podczas walki powietrznej (zapas paliwa silnika napędzającego turbodmuchawy wystarcza niemal na dwie godziny ich pracy).
    
    Na pierwszy rzut oka konstrukcja myśliwca klasy Stiletto wydaje się być inspirowana projektami śmigłowców; w rzeczywistości jednak pod wieloma względami takie projekty przewyższa. Dla przykładu: rama i klatka pasażerska zbudowana jest z niezwykle wytrzymałych materiałów, pozwalających wytrzymać przeciążenia powstające podczas przyspieszeń do prędkości ponad 2 Machów. Prędkość przelotowa myśliwca to 1,3 Macha, zaś maksymalna (wymagająca użycia dopalaczy) to 2,1 Macha.
    
    Napędzany potężnymi silnikami Volkot VO-36 myśliwiec z pewnością nie należy do paliwooszczędnych. Ogranicza to jego zasięg do około 2 tysięcy kilometrów, jeśli jednak uda mu się nawiązać walkę, bez wątpienia udowodni swoją przydatność.
    
    Przez niektórych pilotów nazywany żartobliwie "zającem", Stiletto potrafi wykonywać najbardziej skomplikowane manewry, często będące poza zasięgiem klasycznych myśliwców. Błyskawiczne przewroty, beczki, kontrolowane korkociągi wykonuje szybciej niż najlepsze nawet samoloty przeznaczone specjalnie do pokazów akrobacji lotniczych.Znakomite systemy namierzania celu pozwalają mu przy tym nie tracić celu z oczu.
    
    Pociski rakietowe mogą być montowane na punktach podczepienia pod skrzydłami. Myśliwiec zaopatrzony jest również w radar najnowszej generacji oraz laserowe i optyczne systemy celowania sprzężone z komputerem przetwarzającym dane z obu tych źródeł. Posiada także systemy zakłócające próby namierzania oparte na wykorzystywaniu promieniowania elektromagnetycznego w różnych zakresach fal. Elektroniczne systemy statku zostały zbudowane w systemie modułowym i są w pełni kompatybilne z opcjonalnymi elementami, które mogą być montowane w przewidzianych do tego kompartmentach. Nie należy zapominać jednak, że Stiletto maksymalnie obciążony dodatkowym wyposażeniem traci wiele na szybkości, zasięgu i możliwościach manewrowych.
    
    Pragnę zdecydowanie podkreślić, że nie jest to maszyna przyjazna niedoświadczonym pilotom. Nasi piloci oblatywacze przestrzegają, że przy niewielkich prędkościach myśliwiec jest bardzo trudny w pilotażu.
    
    Myśliwiec klasy Stiletto wymaga jednego Małego Hangaru, posiada jeden dziobowy punkt podwieszenia broni małej wielkości i dwa punkty podwieszenia pod skrzydłami średniej wielkości.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Myśliwiec klasy Stiletto jest idealny do przechwytywania statków powietrznych wroga w niewielkiej odległości od bazy. Niestety, nie nadaje się do misji przeprowadzanych w odległości większej niż około 2 tysiące kilometrów od miejsca startu. Możemy pomyśleć o zastosowaniu dodatkowych zbiorników paliwa lub tankowania w powietrzu, ale zastosowanie takich rozwiązań nie będzie łatwe i wymagać będzie dodatkowych badań.
    
    Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, rzecz jasna, na ile Stiletto okaże się skuteczny podczas walki z UFO. Jest to jednak w tej chwili prawdopodobnie najbardziej uniwersalny myśliwiec przechwytujący na Ziemi i niczym lepszym nie dysponujemy.
    
    
    Dodatki
    
    Komentarz, mjr Paul Navarre, 18 Marca 2084:
    
    Dowódco. Plany myśliwca przechwytującego Stiletto kompletnie mnie zaskoczyły. Spodziewałem się poczytać troszeczkę o sprzęcie, który nadawać się będzie jako rustykalna ozdoba wiejskiej posiadłości bądź reklama przydrożnego zajazdu, ale – i piszę to z przyjemnością – mój cynizm okazał się kompletnie nieuzasadniony. Ta maszynka to prawdziwy skarb – większość obecnie istniejących myśliwców jest może szybsza i bardziej zaawansowana technicznie, ale jeśli chodzi o rodzaje manewrów i szybkość ich wykonywania, wciąż przegrywają ze Stiletto na głowę.
    
    Niestety, niezwykła manewrowość tego myśliwca okupiona jest dużymi problemami z niestabilnością podczas lotu przy wolniejszych prędkościach. Oryginalne plany wspominają o tym, ale mam wrażenie, że należy to szczególnie podkreślić. Z drugiej strony, nasi najlepsi piloci powinni sobie dać radę z tą maszyną. To naprawdę jeden z lepszych kawałków fruwającego żelastwa, jakim dysponujemy – nie mam wątpliwości, że wkrótce udowodni swoją przydatność.
    
    Statystyki statku:
    
    Rozmiar: 5 m x 11 m x 4 m
    
    Prędkość przelotowa: 1380 km/h
    
    Prędkość maksymalna: 2230 km/h
    
    Zasięg: 2000 km
    
    Załoga i pasażerowie: 1 osoba załogi
    
    Wyposażenie montowane: 1 dziobowy punkt podwieszenia (mały), 2 punkty podwieszenia pod skrzydłami (średnie), 2 przedziały na dodatkowe wyposażenie, 1 system punktów mocowania pancerza

en: inter_stingray_pre_txt
pl: By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command

en: intercepting a UFO
pl: w trakcie przechwytywania

en: intro_sentence1
pl: Jest rok 2084. Na Ziemi, która nigdy nie była najspokojniejszym miejscem, od pewnego czasu trwa w miarę stabilny pokój. Krwawe początki XXI wieku są już historią, choć nie aż tak odległą, żeby o niej zapomnieć. Dla większości ludzi Druga Zimna Wojna jest tylko mrocznym wspomnieniem przeszłości, traktowanym podobnie jak Wojny Światowe przez tych, którzy urodzili się w końcu XX wieku.

en: intro_sentence2
pl: Konflikty stawały się coraz rzadsze wraz ze zbliżającym się końcem wieku. Nowoczesne technologie i powszechna opieka medyczna stały się w końcu dostępne dla krajów trzeciego świata. Nawet pożoga terroru przygasła w obliczu okrucieństw Drugiej Zimnej Wojny, której nieludzkie obrazy pozostają wciąż żywe w pamięci ludzi, od starych Stanów Zjednoczonych aż po zniszczony subkontynent indyjski. Wraz z zagwarantowaniem każdej nacji uczciwej reprezentacji w ONZ, lokalne konflikty zostały przeniesione na szczebel polityki światowej. Standard życia powoli wzrastał, nawet w miejscach które poprzednio były najbiedniejszymi na Ziemi. Granice państw okrzepły i zostały ustabilizowane przez zreformowaną Organizację Narodów Zjednoczonych, która z powodzeniem prowadzi międzynarodowy arbitraż. Najmniejsze państwa, w opozycji do rosnących w polityczną siłę Unii Europejskiej i Chin, uformowały własne unie międzypaństwowe -- jednocześnie okazało się, że nie ma już słabych państw, z którymi można by zaryzykować otwarty konflikt zbrojny. Po raz pierwszy w historii ludzkości został zaprowadzony ład i pokój w ponad trzech czwartych Świata.

en: intro_sentence3
pl: Dla wielu ludzi na Ziemi oznacza to, że w końcu nastały spokojne czasy.

en: intro_sentence4
pl: Celem pierwszego ataku staje się Bombaj w dniu 3 marca 2084 roku. Sześć niewielkich, niezidentyfikowanych obiektów latających, niewykrytych przez większość systemów wczesnego ostrzegania, pojawia się na orbicie znikąd, aby w błyskawicznym tempie wylądować w najgęściej zaludnionym miejscu na Ziemi. Nie było żadnych ostrzeżeń, wyjaśnień, komunikatów. W ciągu dwunastu krwawych godzin zostaje zmasakrowanych dwadzieścia tysięcy ludzi wraz z trzema elitarnymi batalionami wojska, zanim zmasowany kontratak jednostek sił zjednoczonych nie powstrzymał ofensywy Obcych. Wówczas, tak szybko jak przybyli, wycofują się oni do swych statków i znikają na orbicie, pozostawiając za sobą zasłane ciałami ulice Bombaju.

en: intro_sentence5
pl: Nadzwyczajne spotkanie Rady Bezpieczeństwa ONZ nie przynosi żadnych konkretnych postanowień. Ataki nasilają się, są przeprowadzane większymi siłami i jeszcze brutalniej niż poprzednio -- tym razem celami są Bonn, Johannesburg i Bangkok. Niektóre państwa próbują negocjować, wysyłając wiadomości w tysiącach różnych języków do Obcych plądrujących ich tereny. Ich próby pozostają bez odpowiedzi. Po kilku godzinach w żadnym z trzech miast nie pozostaje przy życiu ani jeden człowiek. Ataki kończą się, zanim siły wojskowe mają szansę wykonać kontruderzenie. Obcy nie pozostawiają za sobą niczego poza krwią i betonową pustynią. Wszystkie statki Obcych znikają bez śladu -- choć nikt już nie wątpi, że pojawią się ponownie.

en: intro_sentence6
pl: Osiemdziesiąt siedem godzin po pierwszym ataku na Bombaj Ziemia wypowiada wojnę. Przez dwa tygodnie armie ludzkości starają się jak mogą najlepiej odeprzeć ataki Obcych. Udaje się osiągnąć kilka jakże cennych zwycięstw.

en: intro_sentence7
pl: W sytuacji bez wyboru, ONZ w końcu wykonuje ruch. Z zakurzonych magazynów wydobyty zostaje ekwipunek bojowy, którego niektóre elementy pamiętają jeszcze poprzedni wiek. Pod flagą ONZ do życia przywrócona zostaje długo nieaktywna agencja byłych Stanów Zjednoczonych, założona do walki z istotami pozaziemskimi -- PHALANX. Jej celem jest likwidacja zagrożenia pozaziemskiego oraz ochrona ludzkiej rasy bez względu na poniesione koszty.

en: intro_sentence8
pl: Fundowana przez wszystkie osiem potęg politycznych, rekrutująca swoich żołnierzy z ich elitarnych jednostek -- PHALANX to najlepsi z najlepszych. Jest pierwszą i jedyną linią ziemskiej obrony przed najeźdzcami. Nie może zawieść, bo inaczej reszta ludzkości nie będzie miała żadnych szans.

en: irgoggles_txt
pl: Specyfikacja techniczna: Termowizor
    
    POZIOM DOSTĘPU: ŻÓŁTY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Delta
    
    Sporządzony: 20 Marca 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Atak Obcych przeprowadzony na Mumbai jasno dowiódł niewątpliwej przewagi technologicznej wroga. Niezdolność wojsk Sprzymierzonych do uzyskania wymiernych efektów bojowych podczas próby kontrofensywy ujawniła poważne słabości dotychczas stosowanych środków uzbrojenia i treningu taktycznego. Kompletne wykrwawienie trzech doborowych batalionów pozwoliło jedynie powstrzymać niewielkie siły obcych, praktycznie nie zadając przeciwnikowi poważniejszych strat. Zadaniem nowo tworzonych sił PHALANX będzie zmiana tych statystyk na naszą korzyść; do tego potrzebne będzie wszystko, co dzisiejsza ziemska technologia ma do zaoferowania.
    
    Powołanie do życia programu "Excalibur" miało na celu wyselekcjonowanie najlepszych na Ziemi broni oraz innych środków nowoczesnego pola walki. Podstawowym kryterium wyboru było założenie najwyższej efektywności bojowej podczas starcia z Obcymi.
    
    Obrazowanie pola walki przy użyciu urządzeń optoelektronicznych to wynalazek pochodzący jeszcze z XX wieku. Postęp technologiczny ostatnich lat sprawił, że dzisiejszy termowizor, czy może należałoby napisać – gogle termowizyjne, w niczym już nie przypominają ciężkiego i niewygodnego w użyciu sprzętu poprzednich generacji.
    
    Termowizory, których konstrukcja opiera się na detekcji promieniowania cieplnego (czyli głównie w zakresie pasma podczerwieni), często mylone są z noktowizorami, których działanie polega na wzmacnianiu odbitego promieniowania w warunkach nocnych. Gogle termowizyjne, które wybraliśmy dla naszych żołnierzy, pozwalają na obserwację pola walki z dokładnością nieporównywalną do noktowizorów, i mogą być także stosowane w dzień (aczkolwiek ich efektywność w warunkach dziennych jest znacznie mniejsza). Matryca ciepłoczuła w nich zastosowana pozwala wykryć różnicę temperatury nawet przez średniej grubości ściany, umożliwiając np. detekcję organizmów żywych nieznajdujących się bezpośrednio w polu widzenia. Nie da się jednak w ten sposób odróżnić, rzecz jasna, czy za ścianą znajduje się Obcy, cywil, a może inny żołnierz PHALANX.
    
    Żołnierze używający termowizora muszą jednak pamiętać, że nawet najdoskonalej zaprojektowane gogle w pewnym stopniu ograniczają pole widzenia, a także o tym, że ich noszenie może zaburzać koordynację ręki i oka. Nasze raporty z walk w Mumbai sugerują także, że różne gatunki Obcych reprezentują różne stopnie stałocieplności - w ekstremalnych przypadkach temperatura ich ciała może być nawet równa temperaturze otoczenia, co uniemożliwi lub przynajmniej może opóźnić ich detekcję. Z tego ostatniego względu nie polecamy używania termowizorów jednocześnie przez wszystkich członków oddziału interwencyjnego.
    
    Podsumowując, gogle termowizyjne mogą być świetnym dodatkiem do wyposażenia naszych żołnierzy podczas akcji przeprowadzanych w warunkach nocnych.Używanie termowizorów wiąże się jednak z ograniczeniami, o których nie wolno zapominać, a ich uniwersalność jest dużo niższa niż najlepszego do tej pory wynalezionego urządzenia do obrazowania pola walki – ludzkiego oka.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Gogle termowizyjne powinny być używane wszędzie tam, gdzie ich zastosowanie może znacząco zwiększyć szansę wykrycia obecności wroga, a więc w warunkach nocnych czy dużego zadymienia; nie więcej niż połowa drużyny powinna ubierać je jednocześnie.Odradzane jest używanie opisywanego sprzętu w warunkach dziennych, poza sytuacjami, w których korzystne z taktycznego punktu widzenia może być na przykład „prześwietlenie” ściany budynku dla sprawdzenia, czy nie kryją się za nią organizmy żywe.
    
    Wspominane powyżej zaburzenia koordynacji między ręką i okiem, wywołane noszeniem gogli, mogą być szczególnie niebezpieczne dla strzelców wyborowych i żołnierzy prowadzących ogień z dystansu. Z tego względu snajperzy nie powinni używać gogli termowizyjnych; celowniki ich broni zaopatrzone są w autonomiczny system termowizyjny.
    
    
    Dodatki
    
    Brak.

en: kerrblade_pre_txt
pl: Dowódco, z pola walki udało nam się pozyskać nieznaną dotąd broń Obcych. Używając definicji słownikowej, wypada nazwać ją "nożem", jednak tak naprawdę bardziej odpowiednie byłoby stworzenie nowej kategorii, by opisać jej nieprawdopodobne właściwości. Ostrze charakteryzuje się doprawdy niesłychaną ostrością; stalową blachę przecina z niewiele większą trudnością, niż nasz nóż bojowy tnie papier. Żołnierze, którzy obserwowali, jaki użytek w walce wręcz robią z niego Obcy, nadali mu dość makabryczną nazwę "Kerrnóż". Makabryczną, ponieważ pierwszy człon tej nazwy nawiązuje ponoć do odgłosu, jaki wydaje przecinany nim Pancerz Bojowy.
    
    Dokładne przestudiowanie, jaka technologia leży u podstaw wytworzenia ostrza o takim poziomie ostrości, powinno trafić na listę naszych priorytetów tak szybko, jak to możliwe.Wyniki tych badań mogą przysłużyć się zaadaptowaniu tej broni dla naszych potrzeb bądź pozwolić na zaprojektowanie jej odpowiednika; w każdym przypadku zwiększając szanse naszych żołnierzy na przeżycie walki wręcz podczas starcia z Obcymi.
    
    --mjr Navarre

en: kerrblade_txt
pl: Dowódco, poniżej przedstawiam raport z badań nad nowym typem ostrza używanym przez Obcych.Jesteśmy przekonani o jednym - Kerrnóż nie jest li tylko prostym odpowiednikiem naszego noża bojowego.
    
    Badane ostrze cechuje się zaskakującą lekkością i nie zawiera nawet kawałka metalu w formie litej, a wykonane zostało z tworzywa o unikalnej kompozycji węglików i wysokocząsteczkowych plastików. Materiał ten jest ze wszech miar interesujący i warty bardziej dokładnego zbadania w przyszłości; jego niesłychana twardość i sprężystość, decydująca o olbrzymiej odporności na odkształcenia, z pewnością znalazłaby wiele technologicznych zastosowań.
    
    Kerrnóż, na pierwszy rzut oka przypominający zakrzywiony miecz Saracenów rodem z "Pieśni o Rolandzie", przy nieco już dokładniejszych oględzinach przywodzi raczej na myśl literaturę fantasy. Zdecydowanie nie wygląda na to, by był przeznaczony dla ludzkiej dłoni; jest na to zbyt duży, nieporęczny i nie najlepiej wyważony.
    
    Co ciekawe, dokładna analiza filmów i raportów z walk z Obcymi doprowadziła nas do wniosku, że Kerrnóż nie był projektowany oryginalnie jako narzędzie do walki wręcz.Sposób, w jaki trzymają i używają go żołnierze Obcych, zdawał się potwierdzać, że również dla nich nie jest to nadzwyczaj wygodna broń, używana w walce najwyraźniej przede wszystkim ze względu na swoją niesłychaną ostrość.
    
    Idąc tym tropem, udało nam się odkryć dosyć nieprzyjemną prawdę – oryginalną funkcją, dla jakiej Kerrnóż został zaprojektowany, jest dokonywanie sekcji.Sekcji organizmów ludzkich.
    
    Przy użyciu tego narzędzia rozcięcie klatki piersiowej jest równie proste jak otwarcie puszki sardynek. Na szczęście nie zawsze to ludzka klatka piersiowa musi być rozcinana, prawda...? Dokonaliśmy niewielkich przeróbek rękojeści, dzięki czemu Kerrnóż może być już używany przez naszych żołnierzy.
    
    Pewną niedogodnością są jego rozmiary; jest on za duży, by dał się zatknąć za pasem czy schować w ładownicy; mieści się tylko w plecaku.Ta drobna wada nie powinna jednak przesłaniać faktu, że w tej chwili jest to najlepsza broń do walki w zwarciu w całym naszym arsenale.
    
    --mjr Navarre

en: laser_ammo_pre_txt
pl: Niniejsza propozycja projektu badawczego jest jedną z całego pakietu projektów związanych z rozwojem broni laserowej, który przesłaliśmy na Pana ręce.
    
    Pakiet FD (fluoro-deuterowy) ma w założeniu pełnić funkcję uniwersalnego ładunku zasilającego naszą broń laserową. Etylen, trifluorek azotu, hel i deuter – wszystkie potrzebne dla działania broni komponenty muszą być doskonale izolowane od siebie i dozowane w określonych ilościach; gdyby doszło do ich niekontrolowanego zmieszania, obsługujący laser żołnierze... hmm, musimy być zupełnie pewni, że do takiego zdarzenia nie dojdzie. Trzy ostatnie z wyżej wymienionych substancji charakteryzują się przy tym umiarkowaną toksycznością dla organizmów ludzkich, co jest dodatkowym powodem dla przechowywania ich w szczególnie starannie zaprojektowanych pojemnikach.
    
    Praca nad pakietem FD nie powinna być nadzwyczaj skomplikowanym zadaniem, musimy jednak wykonać wszelkie niezbędne testy i sprawdzić kilka teoretycznych, jak dotąd, założeń. Nie możemy ryzykować dróg na skróty i niepotrzebnie narażać zdrowia, a może i życia naszych żołnierzy.
    
    Prace ruszą, jak tylko otrzymamy Pańską autoryzację, Dowódco.
    
    --mjr Navarre

en: laser_ammo_txt
pl: Dowódco, zakończyliśmy prace nad pakietem FD, który może być od tej chwili wprowadzony do masowej produkcji. Jego koszt może wydawać się wysoki, ale bezpieczeństwo naszych żołnierzy jest cenniejsze.
    
    Ten "magazynek" dla naszej broni laserowej to w istocie wykonany z inertnego polimeru pojemnik zawierający w sobie cztery doskonale od siebie odizolowane komory, z których każda zawiera przechowywany pod ciśnieniem określony gaz (etylen, trifluorek azotu, hel i deuter) oraz baterię zasilającą całą potrzebną elektronikę broni.
    
    Zaprojektowanie wspomnianego wyżej polimeru, z którego wykonany jest pakiet, zabrało nam najwięcej czasu, ale efekt wart jest starań – wielowarstwowy plastik, wzmocniony węglowymi nanorurkami powinien wytrzymać nawet ekstremalne warunki (aczkolwiek nie polecamy wystawiania go na bezpośredni ogień przeciwnika).
    
    Każdy z pakietów FD po przeprowadzonej akcji musi trafić w ręce naszych speców od zabezpieczenia biologiczno-chemicznego. Pozostałe resztki gazów, razem z opróżnionym pakietem zostaną przez nich bezpiecznie zutylizowane. Zużyte pakiety nie mogą być używane ponownie, ze względu na zanieczyszczenie toksycznymi pozostałościami.
    
    --mjr Navarre

en: laser_pre_txt
pl: Dane, które zebraliśmy od Narodów Zjednoczonych, zawierają mnóstwo cennych informacji dotyczących badań nad uzbrojeniem, przeprowadzanych na Ziemi od początku tego wieku. Jednym z najciekawszych tematów wydaje się być zagadnienie kierunkowych broni energetycznych (czyli takich, których działanie opiera się na przekazywaniu energii do celu w sposób inny niż przy użyciu pocisków), a w szczególności - tematyka laserów o pracy ciągłej.
    
    Próby stworzenia ręcznej broni laserowej, podejmowane na przestrzeni lat przez wiele krajów i firm, nigdy nie doprowadziły do skonstruowania prototypu zapewniającego co najmniej taką siłę ognia, jak tradycyjne uzbrojenie. Jednak teraz, po przeanalizowaniu dokumentacji wielu różnych projektów badawczych z tej dziedziny, mamy podstawy sądzić, że połączenie wielu odmiennych podejść pozwoli nam osiągnąć efekt synergii i otworzyć nowy rozdział w badaniach nad uzbrojeniem laserowym.
    
    Dowódco, powinniśmy podążyć tą ścieżką tak szybko jak to jest możliwe. Zróżnicowanie naszego arsenału utrudni Obcym wynajdywanie środków zapobiegawczych. Zdobyte w projekcie doświadczenie pozwoli także na konstruowanie laserowych broni z przeznaczeniem użycia w pojazdach powietrznych, które w końcu będą mogły skuteczniej atakować pojazdy UFO - szczególnie te, które mają nad nami przewagę szybkości.
    
    Na pierwszy rzut oka przy tym projekcie zamierzamy porwać się z motyką na słońce, ale zrobimy to, jeśli tylko dostaniemy zgodę, dowódco.
    
    --mjr Navarre

en: laser_txt
pl: Dowódco, niezmiernie miło mi poinformować, że projekt zakończył się sukcesem. Załączam zdjęcia naszej prototypowej broni laserowej pracującej w trybie ciągłym.
    
    Praktyczne rozwiązanie nie leżało w zwiększaniu gabarytów baterii energetycznych, ale w miniaturyzacji innych komponentów lasera, tych samych, które wykorzystywane były przez ostatnie lata w typowych laserach chemicznych. Lasery chemiczne były w powszechnym użytku od bardzo dawna, od końca XX wieku wykorzystywano je także w eksperymentalnych projektach dotyczących broni, lecz zawsze napotykano na mniejsze lub większe problemy. Jedyne lasery rzeczywiście skuteczne podczas testów na poligonie były zbyt duże i nieporęczne, by można było myśleć o ich użyciu w walce.
    
    Udało nam się skonstruować działo laserowe zupełnie nowego typu, o efektywności znacznie przewyższającej dawne ziemskie konstrukcje. Pozwoliło to zmniejszyć jego rozmiary, a jednocześnie poradziliśmy sobie także z emisją toksycznego fluorku deuteru będącego produktem reakcji zachodzących w urządzeniach - nie stanowi już ona zagrożenia dla obsługi lasera. Poniżej przedstawiam dokładniejszy opis tego rozwiązania.
    
    W przeznaczonej do tego komorze następuje spalanie etylenu w trifluorku azotu. Ta reakcja tworzy fluorowe rodniki, które wchodzą w kontakt z gazową mieszaniną helu i deuteru. Deuter reaguje z fluorem, produkując cząsteczki fluorku deuteru. Wymuszona emisja promieniowania w rezonatorze optycznym generuje wiązkę laserową. Następnie wiązka ulega skupieniu dzięki zestawowi soczewek, po czym jest kierowana na cel. Zastosowane układy soczewkowe są również w stanie niwelować skutki niewielkich poruszeń obsługującego laser. Gaz będący produktem zachodzących w komorze reakcji jest przepuszczany przez wysokociśnieniowy system filtrujący, który wychwytuje toksyczne radioaktywne molekuły, a do atmosfery wydala stosunkowo niegroźną i oczyszczoną parę.
    
    Zastosowany w naszym rozwiązaniu filtr należy niestety wymieniać po każdej akcji, lecz zastosowane rozwiązania pozwoliły uczynić wymianę szybką i mało kłopotliwą. W przypadku uszkodzenia filtru automatyczne mechanizmy blokują możliwość użycia broni, aby zapobiec skażeniom.
    
    Laserowa emisja odbywa się w podczerwieni, więc wiązka jest niewidzialna dla każdego, kto nie korzysta z urządzeń termowizyjnych.
    
    Zbudowany przez nas prototyp nie jest w stanie spełnić wymogów produkcji seryjnej ani być stosowany na polu walki. Mimo że najważniejsze problemy z techniką laserów o pracy ciągłej zostały rozwiązane, potrzeba więcej czasu i nakładów pracy, aby móc zaprezentować konkretne rozwiązania do stosowania na polu walki. W zasięg naszych zainteresowań wchodzi zarówno broń przeznaczona dla żołnierzy, jak i ta dla pojazdów powietrznych. Przesłałem kilka propozycji dalszych prac na pańską skrzynkę pocztową.
    
    Proszę o informacje, kiedy mam rozpocząć dalsze prace nad laserami, Dowódco.
    
    --mjr Navarre

en: laserpistol_pre_txt
pl: Niniejsza propozycja projektu badawczego jest jedną z całego pakietu projektów związanych z rozwojem broni laserowej, który przesłaliśmy na Pana ręce.
    
    Podczas prac nad technologią laserów o pracy ciągłej poczyniliśmy szereg spostrzeżeń, które po zainwestowaniu dodatkowych środków i czasu naszych naukowców, mogą stać się podstawą nowych, niezależnych projektów badawczych. Jednym z pomysłów jest konstrukcja niewielkiego i poręcznego pistoletu laserowego.
    
    Zmniejszenie komponentów testowanych podczas projektu "Laserów o pracy ciągłej" do rozmiarów umożliwiających zastosowanie ich w lekkiej broni wielkości pistoletu - przy jednoczesnym zapewnieniu jej dobrej celności - to prawdziwe wyzwanie.
    
    Jak zwykle trzeba będzie znaleźć sposób, by pogodzić te często przeciwstawne oczekiwania; nie będzie to łatwe, ale powinno być możliwe do zrealizowania.
    
    Prace ruszą, jak tylko otrzymamy Pańską autoryzację, Dowódco.
    
    --mjr Navarre

en: laserpistol_txt
pl: Dowódco, proszę wybaczyć możliwe literówki bądź drobne błędy gramatyczne w tym tekście, ale piszę to podsumowanie w środku nocy, tuż po ostatnich testach prototypu pistoletu laserowego. Testach, które zakończyły się pełnym sukcesem.
    
    Zasada działania nowego pistoletu opiera się na założeniach opracowanych i sprawdzonych podczas eksperymentów z laserami o pracy ciągłej. Nie obeszło się jednak, rzecz jasna, bez drobnych modyfikacji.
    
    Dla przykładu: udało nam się zminiaturyzować system filtrujący i rezonator optyczny; odbyło się to jednak kosztem zmniejszenia końcowej mocy pistoletu, która ostatecznie jest mniej więcej o połowę niższa niż moc pierwotnego prototypu. Powodowane przez nasz pistolet laserowy obrażenia także, niestety, są odpowiednio niższe, ale warto tu zauważyć, że utrzymanie wiązki na celu przez dłuższą chwilę w pewnym stopniu tę utratę mocy rekompensuje. Należy pamiętać, że ogień, dym czy inne zanieczyszczenia powietrza mogą powodować rozproszenie wiązki i gwałtowny spadek efektywności broni laserowej w walce.
    
    Skonstruowany przez nas pistolet laserowy jest bronią bardzo wygodną i szybką w użyciu; dodatkową jego zaletą jest możliwość bardzo dokładnego celowania, które może odbywać się bez zdejmowania palca ze spustu. Wyjątkowo sprawni żołnierze mogą być wyekwipowani jednocześnie w dwa pistolety na raz.
    
    Jeśli chodzi o zasilanie, pistolet używa standardowych pakietów FD; ze względu na obniżoną moc lasera, dostarczają one odpowiednio więcej energii niż w przypadku większego, prototypowego lasera o pracy ciągłej.
    
    Nowa broń należy do kategorii lekkich broni ręcznych i nie powinna być traktowana jako podstawowe uzbrojenie żołnierza. Obrażenia przez nią zadawane są znacząco niższe niż te, które można osiągnąć dzięki klasycznym broniom szturmowym. Do swojej klasy jednak wnosi nową jakość; jest to chyba pierwszy pistolet skonstruowany na Ziemi, którego celność nie spada drastycznie wraz z odległością. Zasięg skutecznego ognia, prowadzonego z zabójczą celnością, wynosi około 60 metrów. Jeden pakiet FD pozwala na kilka minut ciągłej pracy lasera. To wszystko predestynuje naszą konstrukcję jako szczególnie przydatną w terenie otwartym.Każdy z żołnierzy wyposażonych w broń laserową powinien mieć przy sobie przynajmniej jeden zapasowy pakiet FD.
    
    --mjr Navarre

en: laserrifle_pre_txt
pl: Niniejsza propozycja projektu badawczego jest jedną z całego pakietu projektów związanych z rozwojem broni laserowej, który przesłaliśmy na Pana ręce.
    
    Skonstruowanie karabinu laserowego, przewyższającego pod względem efektywności i wygody użycia nasze dotychczasowe bronie szturmowe, to jeden z priorytetów badań nad bronią laserową. Wstępne analizy studium wykonalności tego projektu wskazują, że nowy karabin może stanowić doskonale wyważone połączenie siły ognia, celności i zużycia amunicji, będąc przy tym jednocześnie prostym i wygodnym w obsłudze.
    
    Prototyp lasera pracującego w sposób ciągły jest zbyt delikatny, skomplikowany i mało ergonomiczny, by dało zastosować się go na polu walki. Karabin laserowy, pomyślany jako jedna z podstawowych broni szturmowych, będzie spełniać podstawowe wymogi broni w tej klasie – musi być łatwy w obsłudze, trwały i możliwie odporny na niekorzystne oddziaływanie wielu nieprzewidzianych na polu walki czynników. Dobrze by było przy tym, gdyby koszt jego produkcji był niższy niż średniej klasy myśliwca.Prototyp lasera opracowany podczas badań nad laserami pracującymi w trybie ciągłym to doskonały punkt wyjściowy do prac nad nowym karabinem laserowym.
    
    Prace ruszą, jak tylko otrzymamy Pańską autoryzację, Dowódco.
    
    --mjr Navarre

en: laserrifle_txt
pl: Dowódco, zawiadamiam, że prace nad karabinem laserowym zostały zakończone i może być on wdrożony do produkcji. Nowa konstrukcja jest stosunkowo prosta w budowie, a koszty udało się nam obniżyć do poziomu umiarkowanego.
    
    Jeśli chodzi o szczegóły techniczne, bez fałszywej skromności można powiedzieć, że najprawdopodobniej udało się nam skonstruować najcelniejszy karabin szturmowy na Ziemi. Jego lekkość, adaptacyjny system żyroskopów połączony z komputerowo wspomaganym systemem celowniczym, relatywnie duża moc wiązki laserowej – to wszystko połączono w jednej broni, czyniąc z niej naprawdę zabójczą "zabawkę".Prześlizgnięcie się lasera po celu nie powoduje może nadzwyczajnych zniszczeń (prawdopodobnie trafienie z broni konwencjonalnej może być groźniejsze), ale jeśli tylko żołnierz utrzyma wiązkę w celu przez nieco dłuższą chwilę, efektywność zadawanych obrażeń gwałtownie wzrośnie.
    
    Karabin laserowy jest przy tym wygodny w użyciu, co pozwala na stosunkowo szybką reakcję na wydarzenia zaistniałe na polu walki. Praktycznie zerowy odrzut, daleki zasięg, wyeliminowanie elementów mechanicznych podatnych wcześniej lub później na zacięcia - lista zalet tej broni jest naprawdę długa. Jedyne wrażliwe miejsce tej broni to układ soczewkujący, który jednak został znakomicie zabezpieczony i bezpośredni dostęp do niego podczas prowadzenia ognia prowadzi tylko od strony wiązki laserowej.
    
    Znaną słabością broni laserowej jest także problem z koncentracją wiązki w celu, jeśli przechodzi ona przez ogień, chmury dymu bądź jakiekolwiek inne aerozolowe zanieczyszczenia powietrza. Efekt rozpraszający może wręcz uniemożliwić skuteczne używanie tego rodzaju uzbrojenia, o czym nasi żołnierze powinni stale pamiętać.
    
    Karabin laserowy korzysta ze standardowych pakietów fluoro-deuterowych. Pojedynczy pakiet zapewnia zasilanie na blisko dwie minuty ciągłego prowadzenia ognia.
    
    Każdy z żołnierzy wyposażonych w karabin laserowy powinien mieć przy sobie przynajmniej jeden zapasowy pakiet FD.
    
    --mjr Navarre

en: loading %s
pl: wgrywanie %s

en: loading models...
pl: wgrywanie modeli...

en: machinegun_mag_txt
pl: Specyfikacja techniczna: Magazynek do karabinu maszynowego MG12
    
    POZIOM DOSTĘPU: ŻÓŁTY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Delta
    
    Sporządzony: 20 Marca 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Ten magazynek bębnowy zawiera 100 sztuk bezłuskowej, przeciwpancernej amunicji 4,7x33mm. W przeciwieństwie do zwykłych karabinów, w których wykorzystuje się sprężynę, pociski w magazynku bębnowym są połączone ze sobą, tworząc długą taśmę. Elementy taśmy łączące pociski wytwarzane ze specjelnego plastiku, który rozpada się przy styczności z powietrzem atmosferycznym.
    
    Amunicja to pociski przebijające, składające się z ciężkiego, wolframowego rdzenia, obudowane własnymi ładunkami miotającymi raczej niż masywnymi, ołowianymi osłonami. Są skuteczne przeciwko większości wrogów, na krótkie i średnie dystanse.
    
    Opisywany magazynek przewidziany jest dla karabinu maszynowego MG12.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Każdy z żołnierzy wyposażonych w karabin maszynowy powinien posiadać przynajmniej jeden zapasowy magazynek zawsze, gdy wyrusza w teren. Nie jest zalecene posyłanie naszych żołnierzy do walki bez dodatkowych magazynków.
    
    
    Dodatki
    
    Brak.

en: machinegun_txt
pl: Specyfikacja techniczna: Karabin maszynowy MG12
    
    POZIOM DOSTĘPU: ŻÓŁTY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Delta
    
    Sporządzony: 20 Marca 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Atak Obcych przeprowadzony na Bombaj jasno dowiódł niewątpliwej przewagi technologicznej wroga. Niezdolność wojsk Sprzymierzonych do uzyskania wymiernych efektów bojowych podczas próby kontrofensywy ujawniła poważne słabości dotychczas stosowanych środków uzbrojenia i treningu taktycznego. Kompletne wykrwawienie trzech doborowych batalionów pozwoliło jedynie powstrzymać niewielkie siły obcych, praktycznie nie zadając przeciwnikowi poważniejszych strat. Zadaniem nowotworzonych sił PHALANX będzie zmiana tych statystyk na naszą korzyść; do tego potrzebne będzie wszystko, co dzisiejsza ziemska technologia ma do zaoferowania.
    
    Powołanie do życia programu "Excalibur" miało na celu wyselekcjonowanie najlepszych na Ziemi broni oraz innych środków nowoczesnego pola walki. Podstawowym kryterium wyboru było założenie najwyższej efektywności bojowej podczas starcia z Obcymi.
    
    Brytyjski uniwersalny karabin maszynowy SA-3000, powszechnie znany jako "karabin wielko-brytyjski" (Great British Gun), jest niezwykle poręcznym RKM-em z magazynkiem bębnowym, szeroko wykorzystywanym na całym świecie przez 16 lat swojego istnienia. Skonstruowany w roku 2068, szybko znalazł swoje miejsce jako podstawowa broń piechoty oraz helikopterów wsparcia naziemnego, pozwalając równie łatwo na oddawanie strzałów z biodra, z dwójnogu czy wieżyczki.
    
    Wersja karabinu przeznaczona dla użytku piechoty jest bardzo wygodna i niezawodna w użyciu. W przeciwieństwie do większości RKMów, ten ładowany jest magazynkiem bębnowym zamiast popularnej taśmy, co przyczynia się do ograniczenia szybkostrzelności oraz wytrzymałości magazynka; jest jednak głównym powodem niezwykłej jego poręczności. Proces przeładowania jest niemal tak samo szybki jak karabinu szturmowego, a jeden magazynek bębnowy zawiera 100 pocisków, co pozwala wykorzystywać tą broń niemal jak ciężki karabin szturmowy. Bębnowe magazynki są trochę nieporęczne w użyciu, ale wciąż wystarczająco lekkie i małe, aby przeciętny żołnierz piechoty mógł posiadać kilka sztuk przy sobie w czasie bitwy.
    
    Karabin ten zawiera zadziwiająco małą ilość elementów elektronicznych, a mianowicie silny stabilizator i system absorbujący siłę odrzutu. Obecność tych elementów pomaga polepszyć celność znacznie bardziej niż w przypadku starszych moedli karabinów maszynowych, jednak nie należy zapominać, że nie jest to broń snajperska. Jednolita i prosta budowa tworzą z SA-3000 broń, na której można polegać. Swój sprawdzian przeszła w Bombaju, spisując się wyśmienicie w zapewnianiu efektownego i mobilnego ognia zaporowego, odpierając całe oddziały Obcych w kombinacji z odpowiednim ukształtowaniem terenu.
    
    SA-3000 ładowany jest popularną amunicją bezłuskową 4,7mm, która używana jest również w karabinie szturmowym AR-80. Niestety, odmienna konstrukcja mechanizmu ładującego uniemożliwia wymianę magazynków między tymi karabinami.
    
    W naszej opinii, SA-3000 jest najlepszym możliwym wyborem w kategorii ręcznych karabinów maszynowych. Karabin ten dostarczy naszym żołnierzom niezbędnej siły ognia tam, gdzie będą jej najbardziej potrzebowali.
    
    Na potrzeby PHALANX, opisywany karabin posiada oznaczenie MG12.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    MG12 jest niezwykle cennym narzędziem, pozwalającym naszym żołnierzom kontrolować pole bitwy. Pozwala tworzyć ruchome umocnienia oraz przeprowadzać z nich ataki na pozycje wroga, może dostarczyć efektywnego ognia zaporowego lub dywersyjnego z dowolnej odległości lub po prostu służyć jako potężny karabin szturmowy średniego zasięgu.
    
    MG12 powinien stanowić podstawową opcję dla każdego żołnierza posługującego się bronią ciężką.
    
    
    Dodatki
    
    Brak.

en: mail_from_air_cdr
pl: mjr (pow) Subakh al-Kuhar, Skrzydło Powietrzne, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich

en: mail_from_col_falkland
pl: płk Ingrid Falkland, Wywiad Wojskowy, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich

en: mail_from_dr_connor
pl: Dr Connor, JBR: Dział Biotechnologii, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich

en: mail_from_paul_navarre
pl: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich

en: mail_from_un
pl: Sekretarz generalny Mahouf Serra, Organizacja Narodów Zjednoczonych, Nowy Jork

en: mail_from_xo
pl: Szef sztabu Abel S. Howard, JBR: Centrum Operacyjne, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich

en: mail_to_base_commander
pl: Dowódca Bazy, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich

en: medikit_txt
pl: Specyfikacja techniczna: Apteczka
    
    POZIOM DOSTĘPU: ŻÓŁTY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Delta
    
    Sporządzony: 19 Marca 2084
    
    Przez: kpt. dr med. Helen Floydd, JBR: Dział Medyczny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    W przeszłości pomoc medyczna na polu walki docierała do rannych na ogół z dość sporym opóźnieniem, co spowodowane było niedostatkami odpowiednio przeszkolonego personelu medycznego.Zapewnienie obecności kompetentnego chirurga wszędzie tam, gdzie w danym momencie jego umiejętności byłyby przydatne, po prostu nie było możliwe do zrealizowania. Zresztą, bez porządnego wyposażenia, które mogło być zapewnione tylko przez szpital polowy, w cięższych przypadkach nawet znakomity lekarz mógł zrobić niewiele więcej niż sanitariusz po krótkim przeszkoleniu, czyli – na ogół – podać końską dawkę środka znieczulającego.
    
    Takie podejście, w dużej mierze wymuszone realiami, przyczyniło się do uratowania wielu istnień podczas II wojny światowej i późniejszych konfliktów; dla najciężej rannych oznaczało ono jednak często wyrok śmierci. Dzięki postępowi medycyny, dzisiaj wielu z najciężej rannych żołnierzy ma znacznie większe szanse na przeżycie niż jeszcze kilkanaście lat temu. Pozwala na to nowoczesny zestaw ratownictwa medycznego, z sentymentu wciąż nazywany "apteczką".
    
    Wyposażona w komputer podłączony do sieci szpitala polowego oraz sprzęt do szybkiej diagnostyki i monitorowania stanu pacjenta (USG, prześwietlenia promieniami Roentgena, EKG – elektrokardiogram i EEG – elektroencefalogram), kontrolująca ciśnienie krwi i tętno, nowoczesna apteczka jest małym cudem techniki ratującym życie.Monitorowanie stanu pacjenta to oczywiście jeszcze nie wszystko; po wkłuciu wenflonu apteczka może precyzyjnie dozować leki przeciwwstrząsowe, stymulujące i przeciwbólowe, co może odbywać się zarówno pod kontrolą lekarza czuwającego w bazie przed monitorem, jak i w sytuacjach krytycznych – przez samą apteczkę, według zgromadzonych w bazie danych schematów postępowania.W komplecie jest także podręczny sterylizator z narzędziami chirurgicznymi, oraz - najbardziej zaawansowana funkcja w zestawie – zbiornik medycznych nanobotów.
    
    Po raz pierwszy opisane w "Lancecie" przez wietnamskich naukowców blisko 30 lat temu, nanoboty doprowadziły do przełomu w medycynie na miarę wynalezienia antybiotyków. Posiadające wielkość kilku mikrometrów w przekroju, nanoboty stanowią dziś podstawę prawie każdej interwencji chirurgicznej.Są w stanie wysterylizować fragment tkanki, nie zabijając jej przy tym, załatać rozerwaną tętnicę, usunąć złogi martwych komórek, i wiele, wiele więcej.Czas ich "życia" w ustroju to zaledwie kilkanaście sekund, ale pojedyncza apteczka pozwala na kilkadziesiąt iniekcji ich porcji, co w zupełności wystarcza na ustabilizowanie stanu rannego. Po wyczerpaniu organicznej mini-baterii nanoboty są bez problemu metabolizowane.
    
    Wspomniana "apteczka", jak widać, to prawie przenośny szpital polowy. Oczywiście, także dzisiaj jak najszybszy transport rannego do prawdziwego szpitala jest ze wszech miar wskazany; jednak po raz pierwszy w historii podręczny zestaw medyczny może ratować życie nawet ciężko rannych żołnierzy.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Każdy z żołnierzy powinien być wyposażony w apteczkę oraz przejść podstawowy trening jej obsługi, by właściwie korzystać z oferowanych przez nią możliwości.
    
    Opisywany podręczny zestaw medyczny może być także używany w przypadku, gdy poszkodowany pozbawiony jest świadomości; odpowiedni zestaw stymulujących leków powinien pozwolić na przywrócenie mu przytomności, co może być kluczowe dla szybkości wycofania rannego na tyły.
    
    Poszkodowany powinien trafić na oddział szpitalny w bazie tak szybko, jak będzie to możliwe.
    
    
    Dodatki
    
    Brak.

en: monoknife_pre_txt
pl: Dowódco, po przebadaniu technologii, w jakiej wykonano bojowego robota Obcych - Bloodspidera - oraz wynikach analiz Kerrnoża, wiemy już trochę więcej na temat materiałów używanych w konstrukcji wszelkiego rodzaju ostrzy wykorzystywanych przez wroga.
    
    Ich nieprawdopodobna wytrzymałość i ostrość (przy próbie złamania ostrza standardowym stalowym przecinakiem następuje zarysowanie i pęknięcie – przecinaka) przyciągała naszą uwagę od samego początku.Przez dłuższy czas zastanawialiśmy się, czy możliwe by było stworzenie noży bojowych wykonanych w podobnej technologii, zaprojektowanych specjalnie dla naszych potrzeb.Ostatnie badania przekonują nas, że jesteśmy już w stanie zrealizować taki projekt, a noże zaostrzone do jednej warstwy cząsteczkowej nie są już tylko marzeniem - nomen omen - ściętej głowy.
    
    Przy zaangażowaniu odpowiedniej ilości czasu i środków będziemy w stanie stworzyć nowy rodzaj jednoręcznego noża bojowego, przystosowanego do ergonomii ludzkiego ciała i znacznie wygodniejszego w użyciu dla naszych żołnierzy niż Kerrnóż. Może być to bardzo przydatne uzupełnienie naszego arsenału.
    
    Prace ruszą, jak tylko otrzymamy Pańską autoryzację.
    
    --mjr Navarre

en: monoknife_txt
pl: Dowódco, mam przyjemność zakomunikować, że nasze prace dotyczące odtworzenia procesów technologicznych prowadzących do wytworzenia ostrzy monomolekularnych zakończyły się sukcesem. Przygotowaliśmy całą niezbędną dokumentację i komory do kształtowania nowych noży.
    
    Sam proces technologiczny okazał się dość skomplikowany, jeśli chodzi o detale – z początku udało się nam zsyntetyzować kostki właściwego plastiku polimerowego używanego przez Obcych, ale wszelkie próby przekucia ich (dosłownie i w przenośni) na coś nieco bardziej przypominającego broń do walki wręcz kończyły się niepowodzeniem. Nasze konstrukcje prototypowe pękały lub traciły właściwy kształt podczas obróbki termicznej. Dopiero zainstalowanie kamer w komorach wyprażania i studzenia, oraz dokładne przestudiowanie tego, co dzieje się z plastikiem podczas procesu wypalania, naprowadziło nas na właściwe rozwiązanie.
    
    Okazało się, że charakterystyczne zakrzywienie Kerrnoży nie było najprawdopodobniej cechą projektu, a koniecznością wynikającą z samej istoty procesu technologicznego. Plastik użyty w konstrukcji Kerrnoża i naszego prototypowego ostrza zachowuje się dość nietypowo podczas kolejnych faz produkcji – wygina się i rozszerza w sposób niejednorodny podczas podgrzewania, a następnie kurczy się silnie podczas nawet najwolniejszego chłodzenia. Nie jest po prostu możliwe skonstruowanie przy użyciu materiałów Obcych nieskomplikowanego, tradycyjnego i jednocześnie wytrzymałego ostrza o kształcie prostej klingi.
    
    Kiedy to zrozumieliśmy, dalsze prace poszły nam już jak z płatka. Nasz nowy nóż bojowy przypomina może w kształcie miniaturową szablę lub turecki pałasz, ale jego skuteczność i ostrość jest doprawdy nadzwyczajna. Zaopatrzyliśmy go w rękojeść z polimeru dopasowującego się do ręki i niepozwalającego na ślizganie się noża nawet w mokrej dłoni. Osłony dłoni i rdzeń rękojeści wykonany jest z plastiku wzmocnionego nanorurkami węglowymi.
    
    Nasz nowy nóż bojowy nie jest może tak znakomicie wyważony jak używany czasem jeszcze przez naszych żołnierzy starszy model, co może utrudniać jego celne miotanie.Jeśli jednak chodzi o efektywność w walce wręcz – nie jest pod żadnym względem gorszy niż Kerrnóż, a będąc lepiej dopasowanym do ergonomii ciała ludzkiego bez wątpienia niejednokrotnie udowodni swoją przydatność na polu walki.
    
    --mjr Navarre

en: nano_armour_pre_txt
pl: Wstępne badanie pancerza osobistego wykorzystywanego przez Obcych przyniosło kilkanaście ważnych obserwacji, z których najważniejszą jest ta, iż kluczem do jego nadzwyczajnej efektywności jest wykorzystanie nanokompozytów.Jesteśmy w stanie skopiować rozwiązania tej technologii, do czego potrzebować będziemy dużych ilości węglowych nanorurek.
    
    Dotychczas produkcja nanorurek była czasochłonna, skomplikowana i kosztowna; jeszcze trudniejsze było łączenie ich w bardziej złożone struktury.Z wyżej wymienionych względów ich użycie dla celów technicznych ograniczone było do pokrywania niewielkich powierzchni najbardziej zaawansowanych technicznie samolotów i czołgów, praktycznie bez dalszych prób ich specyficznego kształtowania.Dla kontrastu, nanorurki, które znalazły się w zbroi obcych, skoncentowane są w wielu warstwach i noszą ślady niespotykanych sposobów formowania.Nasze metody wytwarzania węglowych nanorurek powinny ulec znaczącym modyfikacjom.
    
    Wierzę, że dysponując pancerzem pozyskanym od obcych, i angażując środki pozostające w naszym posiadaniu, uda nam się opracować nowe metody produkcji i obróbki nanorurek węglowych, co w efekcie powinno pozwolić na rozwinięcie technologii wytwarzania płytek nanokompozytowych, które, dalej, będą mogły być użyte przy produkcji nowego rodzaju pancerzy ochronnych.
    
    Niniejszy projekt będzie wymagał zużycia zasobów (finansowych i roboczogodzin) na znaczącym poziomie. Prace ruszą jak tylko otrzymamy pańską autoryzację, Dowódco.
    
    --mjr Navarre

en: nano_armour_txt
pl: Dowódco, mam przyjemność zameldować o sukcesie naszych badań dotyczących nowych metod produkcji nanokompozytów!
    
    Nie zamierzam zanudzać Pana detalami nowej technologii produkcji nanorurek; pozwolę sobie tylko na podkreślenie, że dzięki uważnym studiom śladów obróbki nanorurek w zbroi obcych byliśmy w stanie wydedukować to i owo na temat samych procesów formowania, którym były one poddawane.Proces ich prasowania i układania w mikrostruktury, w których poszczególne nanorurki mogą być wzajemnie splatane, opiera się w głównej mierze na wypalaniu w specjalnie do tego przystosowanym piecu plazmowym. Prototyp takiego urządzenia udało nam się stworzyć, a z jego pomocą nauczyliśmy się formować węglowe nanorurki w prawie dowolny geometryczny kształt, przy jednoczesnej dużej oszczędności energii w porównaniu do starszych metod, i znacznym zwiększeniu wydajności produkcji.
    
    Od tego miejsca niniejszego opracowania pozwolę sobie na skupienie się na fascynujących możliwościach i potencjalnych zastosowaniach nowego pancerza, który zaprojektowaliśmy.
    
    W naszej konstrukcji udało się zachować prawie pełną funkcjonalność pancerza obcych, począwszy od płytek nanokompozytowych, a skończywszy na wspomagającym poruszanie się serwomechanizmie.Nowy pancerz jest nadspodziewanie lekki, biorąc pod uwagę ilość wkomponowanych warstw materiałów i mechanizmów, jednak wciąż znacząco cięższy niż Pancerz Bojowy.Zapewnia prawie taką samą ochronę i swobodę poruszania jak pancerz obcych, pozwalając przy tym na bardziej stabilne celowanie.
    
    Pewnych ograniczeń jednak nie udało nam się uniknąć, co wynika głównie z naszego stosunkowo niewielkiego doświadczenia w pracy z nanokompozytami.Ogólnie rzecz biorąc, nasz pancerz jest nieco sztywniejszy i bardziej masywny niż jego odpowiednik u Obcych; analogicznie, nasza elektronika ustępuje tu nieco pola, co ma negatywny wpływ na szybkość prowadzenia ognia i czas reakcji naszych żołnierzy.Również polimer używany przez nas cechuje się nieco większą kruchością niż oryginalny, zaś serwomotory są cięższe i mniej uniwersalne, niż te z oryginalnego pancerza; nie widzimy jednak szybkiego sposobu na zredukowanie ich rozmiarów.
    
    Najbardziej widoczną niekorzystną różnicą pomiędzy modelem Obcych i naszym są buty.Pomimo tego, że zrobiliśmy co w naszej mocy, wydajność naszych serwomechanizmów jest daleko niższa niż Obcych; ich konstrukcja wymaga użycia narzędzi, których nie posiadamy.Bez względu jednak na to ograniczenie, nasze obuwie jest lekkie, pozwalające na maksymalnie szybką reakcję i wciąż zapewniające wystarczającą ochronę.
    
    Zastosowanie nowego pancerza na polu walki zwiększy bojową skuteczność naszych żołnierzy. Ochrona, którą zapewnia, przy jego relatywnej lekkości, predestynuje go jako pancerz szczególnie odpowiedni dla żolnierzy walczących w pierwszej linii.
    
    --mjr Navarre

en: needlergun_pre_txt
pl: Commander, it seems we've recovered a new alien weapon, some kind of fully-automatic sniper rifle that fires masses of paper-thin needles made from silicon steel. Preliminary testing shows that the needles are virtually unaffected by ordinary body armour and will pass through most surfaces without even slowing down. It's a very interesting design and we'd like to figure out exactly how it's meant to work.
    
    Please authorise this program at your convenience, Commander.
    
    --Cdr. Navarre

en: needlergun_txt
pl: Commander, we've finished analysing the alien needler gun, and I've prepared a threat assessment and technical overview for you.
    
    As I mentioned in my research proposal, the needler is indeed a type of sniper rifle, but an unusual one. It ignores the normal concept of firing powerful slugs to make single, long-range kills. Instead it vomits out hundreds and hundreds of ultra-fast silicon steel needles which can easily tear apart a target at any range.
    
    The needles are fired by a fast-changing magnetic field inside the barrel, hooked up to a feed mechanism that injects thousands of needles a minute into the barrel. This creates a near-constant stream of fire which lasts for as long as you hold down the trigger and the magazine holds out. Unlike bullets, these needles have a practically flat trajectory from muzzle to target. They punch through most armour like it doesn't exist. They're so low in mass that there's little appreciable recoil when firing, giving them excellent accuracy, but at the same time thin enough to avoid being overly affected by weather. Wind, rain and physical obstructions can knock some of the needles off course but not enough to make the weapon much less effective.
    
    One of the main components that caught my attention is the powerful electromagnet array. It's laid out as a 'coilgun', many electromagnetic coils wrapped around the barrel, a method we'd previously thought to be too energy-inefficient to use on the battlefield. The aliens seem to have made it viable through clever use of superconductors and alien engineering. We may be able to adapt this technology to our own EM weapons research, I'll take a closer look and get back to you when I have anything concrete.
    
    Instead of an ordinary top-mounted sniper scope, the aliens have incorporated a highly effective holographic aiming mechanism and rangefinder which projects directly in front of the user's leading eye. Targets are shown with absolute clarity at any range, the sight automatically compensates for natural body motions, and it will even tell the user the exact chances of scoring a hit at any time. We've run this thing by our own troops and -- once they got used to it -- the alien holo-sight was the preferred choice by an amazing 100% compared to our own scopes. If we can adapt and duplicate this sight in a self-contained package, we could create the ultimate aiming unit to use on any of our rifles, possibly even some handguns.
    
    Equipped with a bipod for prone firing and a very large magazine, the needler is a serious threat to our troops. Snipers can inflict serious casualties on exposed troops and we cannot afford the losses. If a needler is spotted, our soldiers will have to make optimal use of cover and try to flank whilst staying out of sight. A direct assault on an entrenched needler gun will likely prove suicidal and I don't recommend anyone to try it, Commander.
    
    --Cdr. Navarre

en: needlerheavy_pre_txt
pl: Brak informacji przed wynalezieniem.

en: news_after_the_war_txt
pl: W trakcie tłumaczenia.

en: news_initial_political_situation_txt
pl: W trakcie tłumaczenia.

en: news_phalanx_and_mumbai_aftermath_txt
pl: W trakcie tłumaczenia.

en: none
pl: brak

en: normal
pl: zwykłe

en: not operational, depends on
pl: nie działa, zależne od

en: ortnok_autopsy_extra_pre_txt
pl: Dowódco, z pola walki nasi żołnierze przywieźli zwłoki Obcego. Powinniśmy jak najszybciej poddać je sekcji i szczegółowym badaniom.
    
    Z poważaniem,
    
    Dr Connor

en: ortnok_autopsy_extra_txt
pl: Dowódco.
    
    Zakończyliśmy sekcję zwłok Obcego zabitego przez naszych żołnierzy. Chciałbym przedstawić krótkie podsumowanie naszych badań.
    
    Najbardziej rzucającą się w oczy cechą anatomiczną przedstawicieli nowej rasy Obcych jest ich rozmiar i umięśnienie. Ortnocy, bo taka nazwa do nich przylgnęła, na pierwszy rzut oka przypominają ludzkich kulturystów bądź bokserów wagi ciężkiej. Ich humanoidalna budowa może w pierwszym momencie przywodzić na myśl skojarzenia o genetycznie zmodyfikowanych ludziach, badania molekularne jednak kompletnie wykluczyły tę możliwość.Jedna z naszych początkowych teorii, próbujących wyjaśnić nadzwyczajny przerost mięśniowy rasy Ortnoków, bazowała na założeniu, iż ich muskulatura jest efektem dużej grawitacji na planecie, z której pochodzą. Wkrótce jednak stało się jasne, że założenie takie było błędem. Badania toksykologiczne i hormonalne nie pozostawiają wątpliwości – od bardzo młodego wieku Ortnocy poddawani byli działaniu substancji podobnych w działaniu do sterydów anabolicznych, a także quasi-hormonów wpływających na regulację genów związanych ze wzrostem i rozwojem mięśni. Efektem tych modyfikacji jest nieprawdopodobna siła Ortnoków – przewyższająca wielokrotnie siłę przeciętnego człowieka i większości ziemskich zwierząt.
    
    Najbardziej chyba zaskakującą obserwacją dotyczącą wewnętrznej budowy przedstawicieli tej rasy jest brak krwi i klasycznie rozumianego układu krążenia. W jego roli występuje znacznie różniący się od naszego układ nerwowy, składający się z cienkich naczyń przypominających cieniutkie rureczki, wypełnione przewodzącą prąd substancją o konsystencji żelu. Impulsy nerwowe, o znacznie wyższej sile i natężeniu niż w naszym przypadku, bezpośrednio stymulują mięśnie tej istoty. Elektryczność wytwarzana jest podczas trawienia organicznego pokarmu i magazynowana w organach, które na początku wzięliśmy za jelita - ze względu na ich wygląd i umiejscowienie – w rzeczywistości jednak są to, jakkolwiek dziwnie to zabrzmi, organiczne baterie. Dodatkowy system gęstej sieci "żyłek" przechodzi przez tkanki i organy, rozprowadzając część produktów trawienia materii bezpośrednio po całym ciele; żyłki te wypełnione są głównie powietrzem pod ciśnieniem, tłoczącym niewielkie ilości płynu odżywczego powstałego w wyniku trawienia. Klatka piersiowa Ortnoków nosi ślady interwencji chirurgicznej i wzmocniona jest sztucznym, wewnętrznym pancerzem, składającym się z drobnych, acz wytrzymałych płytek.
    
    Oczy przedstawicieli tej rasy wyposażone są w chirurgicznie wszczepione, dodatkowe soczewki, polepszające i tak doskonale rozwinięty u nich zmysł wzroku. Oczy Ortnoków przystosowane są także do wykorzystywania części spektrum podczerwieni, co pozwala im na świetne widzenie w nocy. Również słuch Ortnoków przewyższa ludzki; ich uszy mają skomplikowaną budowę i są świetnie rozwinięte (co nie znaczy, że duże...).Na zasadzie kontrastu ze zmysłami wzroku i słuchu, węch wydaje się być prawdopodobnie najmniej przydatnym do walki. Można by wręcz rzec, że w porównaniu do ludzi organ węchowy Ortnoków jest uwsteczniony.
    
    Podsumowując nasze obserwacje, możemy stwierdzić, co następuje:
    
    - Mózg naszych wrogów, wielkości mniej więcej tego, jaki posiadał Homo erectus, posiadan niewielkie rozmiary w porównaniu do masy i rozmiarów ciała Ortnoków. Pomimo tego, że rozmiar tego organu nie do końca świadczy o inteligencji, przedstawiciele tej rasy nie prezentują nadzwyczajnej pomysłowości na polu walki, co sugeruje, że ich inteligencja plasuje się poniżej średniego poziomu dla ludzi;
    
    - Trzypalczaste, zręczne dłonie Ortnoków mogą obsługiwać cały arsenał broni Obcych; na ogół jednak na polu walki najczęściej spotykano ich wyposażonych w broń ciężką, z obsługą której - z racji swej siły i rozmiarów - nie mają najmniejszych problemów;
    
    - Na polu walki Ortnocy prezentują się bardzo groźnie – są silni, wytrzymali i niebezpieczni. Wewnętrzny pancerz dodaje im dużo do naturalnej, wysokiej odporności na urazy – najbardziej skuteczne w walce z nimi powinny być pociski przeciwpancerne bądź zapalające. Lasery i broń odłamkowa, a także ostrza do walki wręcz będą mniej efektywne;
    
    - Wszystkie przebadane przez nas ciała Ortnoków nie posiadały żadnych organów wskazujących na cele reprodukcji, aczkolwiek wszystkie posiadały też charakterystyczne blizny w okolicy podbrzusza; może to sugerować, że przedstawiciele tej rasy przeszli w młodości zabieg sterylizacji.
    
    Jak było już wspomniane wyżej, Ortnocy najczęściej pełnią rolę ciężkiej piechoty i zapewniają ogniowe wsparcie. Nie są zbyt dokładni w prowadzeniu ostrzału, jest to jednak rekompensowane przez rodzaje broni przez nich używane. Z raportów naszych żołnierzy wynika także, że nie jest to rasa zdolna do nadzwyczaj przemyślnych zachowań – na ogół Ortnocy stanowią wsparcie i ochronę dla Taman.
    
    Jeśli chodzi o pochodzenie nazwy tej rasy Obcych, nie mamy pojęcia, skąd się ona wzięła. Nikt z naszych żołnierzy nie wie, skąd się ona wywodzi. Wygląda na to, że określenie "Ortnok" przylgnęło do opisywanych Obcych na dobre.
    
    Z poważaniem –
    
    Dr Connor

en: ortnok_autopsy_pre_txt
pl: Dowódco, z pola walki nasi żołnierze przywieźli zwłoki Obcego. Powinniśmy jak najszybciej poddać je sekcji i szczegółowym badaniom.
    
    Z poważaniem,
    
    Dr Connor

en: ortnok_autopsy_txt
pl: Dowódco.
    
    Zakończyliśmy sekcję zwłok Obcego zabitego przez naszych żołnierzy. Chciałbym przedstawić krótkie podsumowanie naszych badań.
    
    Najbardziej rzucającą się w oczy cechą anatomiczną przedstawicieli nowej rasy Obcych jest ich rozmiar i umięśnienie. Ortnocy, bo taka nazwa do nich przylgnęła, na pierwszy rzut oka przypominają ludzkich kulturystów bądź bokserów wagi ciężkiej. Ich humanoidalna budowa może w pierwszym momencie przywodzić na myśl skojarzenia o genetycznie zmodyfikowanych ludziach, badania molekularne jednak kompletnie wykluczyły tę możliwość.Jedna z naszych początkowych teorii, próbujących wyjaśnić nadzwyczajny przerost mięśniowy rasy Ortnoków, bazowała na założeniu, iż ich muskulatura jest efektem dużej grawitacji na planecie, z której pochodzą. Wkrótce jednak stało się jasne, że założenie takie było błędem. Badania toksykologiczne i hormonalne nie pozostawiają wątpliwości – od bardzo młodego wieku Ortnocy poddawani byli działaniu substancji podobnych w działaniu do sterydów anabolicznych, a także quasi-hormonów wpływających na regulację genów związanych ze wzrostem i rozwojem mięśni. Efektem tych modyfikacji jest nieprawdopodobna siła Ortnoków – przewyższająca wielokrotnie siłę przeciętnego człowieka i większości ziemskich zwierząt.
    
    Najbardziej chyba zaskakującą obserwacją dotyczącą wewnętrznej budowy przedstawicieli tej rasy jest brak krwi i klasycznie rozumianego układu krążenia. W jego roli występuje znacznie różniący się od naszego układ nerwowy, składający się z cienkich naczyń przypominających cieniutkie rureczki, wypełnione przewodzącą prąd substancją o konsystencji żelu. Impulsy nerwowe, o znacznie wyższej sile i natężeniu niż w naszym przypadku, bezpośrednio stymulują mięśnie tej istoty. Elektryczność wytwarzana jest podczas trawienia organicznego pokarmu i magazynowana w organach, które na początku wzięliśmy za jelita - ze względu na ich wygląd i umiejscowienie – w rzeczywistości jednak są to, jakkolwiek dziwnie to zabrzmi, organiczne baterie. Dodatkowy system gęstej sieci "żyłek" przechodzi przez tkanki i organy, rozprowadzając część produktów trawienia materii bezpośrednio po całym ciele; żyłki te wypełnione są głównie powietrzem pod ciśnieniem, tłoczącym niewielkie ilości płynu odżywczego powstałego w wyniku trawienia. Klatka piersiowa Ortnoków nosi ślady interwencji chirurgicznej i wzmocniona jest sztucznym, wewnętrznym pancerzem, składającym się z drobnych, acz wytrzymałych płytek.
    
    Oczy przedstawicieli tej rasy wyposażone są w chirurgicznie wszczepione, dodatkowe soczewki, polepszające i tak doskonale rozwinięty u nich zmysł wzroku. Oczy Ortnoków przystosowane są także do wykorzystywania części spektrum podczerwieni, co pozwala im na świetne widzenie w nocy. Również słuch Ortnoków przewyższa ludzki; ich uszy mają skomplikowaną budowę i są świetnie rozwinięte (co nie znaczy, że duże...).Na zasadzie kontrastu ze zmysłami wzroku i słuchu, węch wydaje się być prawdopodobnie najmniej przydatnym do walki. Można by wręcz rzec, że w porównaniu do ludzi organ węchowy Ortnoków jest uwsteczniony.
    
    Podsumowując nasze obserwacje, możemy stwierdzić, co następuje:
    
    - Mózg naszych wrogów, wielkości mniej więcej tego, jaki posiadał Homo erectus, posiadan niewielkie rozmiary w porównaniu do masy i rozmiarów ciała Ortnoków. Pomimo tego, że rozmiar tego organu nie do końca świadczy o inteligencji, przedstawiciele tej rasy nie prezentują nadzwyczajnej pomysłowości na polu walki, co sugeruje, że ich inteligencja plasuje się poniżej średniego poziomu dla ludzi;
    
    - Trzypalczaste, zręczne dłonie Ortnoków mogą obsługiwać cały arsenał broni Obcych; na ogół jednak na polu walki najczęściej spotykano ich wyposażonych w broń ciężką, z obsługą której - z racji swej siły i rozmiarów - nie mają najmniejszych problemów;
    
    - Na polu walki Ortnocy prezentują się bardzo groźnie – są silni, wytrzymali i niebezpieczni. Wewnętrzny pancerz dodaje im dużo do naturalnej, wysokiej odporności na urazy – najbardziej skuteczne w walce z nimi powinny być pociski przeciwpancerne bądź zapalające. Lasery i broń odłamkowa, a także ostrza do walki wręcz będą mniej efektywne;
    
    - Wszystkie przebadane przez nas ciała Ortnoków nie posiadały żadnych organów wskazujących na cele reprodukcji, aczkolwiek wszystkie posiadały też charakterystyczne blizny w okolicy podbrzusza; może to sugerować, że przedstawiciele tej rasy przeszli w młodości zabieg sterylizacji.
    
    Jak było już wspomniane wyżej, Ortnocy najczęściej pełnią rolę ciężkiej piechoty i zapewniają ogniowe wsparcie. Nie są zbyt dokładni w prowadzeniu ostrzału, jest to jednak rekompensowane przez rodzaje broni przez nich używane. Z raportów naszych żołnierzy wynika także, że nie jest to rasa zdolna do nadzwyczaj przemyślnych zachowań – na ogół Ortnocy stanowią wsparcie i ochronę dla Taman.
    
    Zidentyfikowaliśmy także interesujący zestaw implantów w gardle osobnika poddanego sekcji. Szerzej o tym temacie wypowiadam się w osobnej wiadomości, jednocześnie proponując uruchomienie dodatkowego projektu badawczego.
    
    Jeśli chodzi o pochodzenie nazwy tej rasy Obcych, nie mamy pojęcia, skąd się ona wzięła. Nikt z naszych żołnierzy nie wie, skąd się ona wywodzi. Wygląda na to, że określenie "Ortnok" przylgnęło do opisywanych Obcych na dobre.
    
    Z poważaniem –
    
    Dr Connor

en: particlebeam
pl: strumień cząstek

en: pbeamammo_pre_txt
pl: Dowódco, jak już informowałem uprzednio, podczas badań broni cząsteczkowej używanej przez Obcych napotkaliśmy pewne trudności podczas prób deaktywacji ogniwa zasilającego różne rodzaje tego uzbrojenia. Tradycyjne podejście w stosunku do tej nadzwyczaj skomplikowanej baterii wydaje się mało sensowne – z tego też powodu chcę zaproponować bardziej nietypową próbę deaktywacji wspomnianego ogniwa.
    
    Działanie brutalną siłą rzadko przynosi oczekiwane efekty, jednak (wystarczy wspomnieć węzeł gordyjski) w pewnych okolicznościach może być jedynym sposobem na rozwiązanie pozornie nierozwiązywalnego problemu. Jak mawia niższy rangą personel techniczny – bez młota, to nie robota. W naszym przypadku rolę „młota” spełnić ma dużej mocy impuls elektromagnetyczny, na którego działanie (w izolowanej komorze radiacyjnej) chcemy wystawić baterię zasilającą broń cząsteczkową. Zakładamy, że zniszczy on całą elektronikę ogniwa i pozwoli nam wreszcie rozłożyć je na czynniki pierwsze.
    
    To podejście, choć na pierwszy rzut oka może wydawać się nieco prymitywnym, powinno pozwolić nam dowiedzieć się sporo o zasadach działania broni cząsteczkowej. Nawet jeśli na skutek tego rozwiązania nie dowiemy się wszystkiego, i tak będzie to więcej, niż wiemy w tej chwili. Być może pozwoli nam także na ustalenie, jak dobrać się do nieuszkodzonego ogniwa.
    
    Prace ruszą, jak tylko otrzymamy Pańską autoryzację.
    
    --mjr Navarre

en: pbeamammo_txt
pl: Dowódco, nasza metoda sprawdziła się w stu procentach. Udało się nam zdeaktywować i otworzyć baterię zasilającą broń cząsteczkową.
    
    Konkluzje wynikające z naszych badań daleko wykraczają poza informacje o funkcjonowaniu broni cząsteczkowej. Staje się bowiem powoli oczywiste, że Obcy mają dostęp do technologii daleko wykraczających poza to, czym dysponujemy my. Chciałbym zostać właściwie zrozumiany – nie chodzi tutaj o zaawansowanie techniczne tego czy tamtego karabinu, granatu czy innej broni, ale o wiedzę teoretyczną, która wyprzedza naszą naukę tak bardzo, że jest to wręcz trudne do określenia. Nie pierwszy już raz zetknęliśmy się z rozwiązaniami, których działanie jesteśmy w stanie ogólnie pojąć, ale nie mamy najmniejszych szans, by zrozumieć, jaka teoria legła u podstaw ich stworzenia. Wszystko to nasuwa oczywiste pytanie, czemu Obcy bawią się z nami w kotka i myszkę? Ich motywacje i strategia to chyba najważniejsza w tej chwili niewiadoma.
    
    Jeśli chodzi o szczegóły konstrukcyjne urządzenia, które dotąd nazywaliśmy "ogniwem" lub "baterią", wyniki badań są wręcz nieprawdopodobne. Nie jest to bowiem po prostu jednostka magazynująca enegię, ale ni mniej ni więcej, tylko zminiaturyzowany do niewyobrażalnie małych rozmiarów synchrotron. Rozpędza on cząstki po cylindrycznym torze, poprowadzonym dookoła baterii wielkości znaczka pocztowego. Cząstki rozpędzone w synchrotronie kierowane są poprzez układ pól magnetycznych o zmiennym gradiencie do urządzenia skupiającego je w wiazkę, kierowaną następnie na cel.
    
    Dowódco, uprzedzę Pana pytanie – nie ma najmniejszych szans, byśmy byli w stanie zduplikować to urządzenie. Poziom miniaturyzacji zastosowany w przypadku synchrotronu moglibyśmy bez zbędnej przesady określić ocierającym się o magię.Możemy stosunkowo łatwo produkować wszystkie rodzaje ręcznej broni cząsteczkowej, jednak jeśli chodzi o jej zasilanie, będziemy musieli polegać na tym, co naszym żołnierzom uda się zdobyć na wrogu.
    
    Myślę, że warto jeszcze raz podkreślić, iż postępowanie Obcych jest zupełnie zagadkowe. Skoro dysponują tak zaawansowanymi technologiami wojskowymi, czemu nie przeprowadzają ataku na pełną skalę...? Nie bylibyśmy w stanie stawić im czoła, to raczej oczywiste. Jakakolwiek jednak logika nimi powoduje, czas pracuje na naszą korzyść. Musimy go dobrze wykorzystać.
    
    --mjr Navarre

en: pbeamcannon_pre_txt
pl: Dowódco, podczas jednej z ostatnich potyczek z Obcymi nasi żołnierze zdobyli na wrogu nowy typ broni, najprawdopodobniej przenośne działo cząsteczkowe. Raporty naszych ludzi, podobnie jak nasze wstępne testy, wskazują na to, że jest to niezwykle potężna broń. Powinniśmy zająć się nią jak najszybciej.
    
    Prace ruszą, jak tylko otrzymamy Pańską autoryzację.
    
    --mjr Navarre

en: pbeamcannon_txt
pl: Dowódco, skończyliśmy badania ręcznego działa cząsteczkowego, pozyskanego na polu walki.
    
    Nasze najgorsze przewidywania powoli się ziszczają – technologie, z jakich korzystają Obcy, daleko wykraczają poza możliwość konstrukcji Kerrnoży, czy uzbrojenia opartego na generowaniu plazmy. Broń cząsteczkowa reprezentuje poziom wiedzy, do którego trudno nawet nam się zbliżyć. Rozumiemy mniej więcej zasadę jej działania, jednak nie każdy z komponentów będziemy w stanie zduplikować.
    
    Broń ta wykorzystuje strumień rozpędzonych prawie do prędkości światła cząsteczek. Dzięki ich ekstremalnej prędkości strumień cząsteczkowy niesie olbrzymią energię kinetyczną. Do tej pory technologia ta była wykorzystywana przez Obcych tylko w uzbrojeniu ich statków; najwyraźniej jednak zaadaptowanie jej na potrzeby broni ręcznej nie stanowiło dla nich dużego problemu.
    
    Działo cząsteczkowe to bez wątpienia najbardziej mordercza ręczna broń Obcych, z jaką dotąd mieliśmy do czynienia. Choć nieznacznie mniejsze i lżejsze niż ręczne działo plazmowe, nie może być używane przez naszych żołnierzy ze względu na odrzut, jaki wytwarza podczas prowadzenia ognia. Być może uda się nam zamontować je jako broń podwieszoną w jednym z naszych UPN-ów (Uniwersalnych Pojazdów Naziemnych), ewentualnie przystosować do użycia ręcznego dzięki siłownikom wspomagającym poruszanie w cięższych rodzajach pancerzy osobistych.
    
    Jeśli chodzi o siłę rażenia promienia cząsteczkowego emitowanego z działa, jest ona doprawdy potężna. Pojedyncze trafienie wybija sporą dziurę w litej płycie stalowej grubości pięciu centymetrów. Drugi strzał w to samo miejsce powoduje wybicie otworu wielkości pięści. Nasze pancerze bojowe zapewniają niewiele lepszą ochronę, aczkolwiek pozwalają na częściowe odbicie wiązki rozpędzonych cząsteczek.
    
    Konstrukcja działa cząsteczkowego nie należy do nadzwyczaj skomplikowanych i może być określona jako „modułowa” – każda z kilkunastu części może być łatwo odseparowana od innych. Budowa każdego z tych modułów jest dosyć prosta i nie powinniśmy mieć większych problemów z ich duplikacją. Ogniwo zasilające, dla kontrastu, to prawdziwy majstersztyk. Magazynuje i przekazuje olbrzymie ilości energii, jednak sposób, w jaki to się odbywa, jest dla nas tajemnicą. Z przykrością stwierdzam, że nie udało się nam nawet zdeaktywować magazynka po jego prawdopodobnym zużyciu. Potrzebujemy więcej czasu na dodatkowe badania, jeśli mamy posunąć się do przodu w tej kwestii, i dużo, dużo więcej czasu i środków, jeśli mamy pokusić się o jego replikację.
    
    Jeśli chodzi o dalsze badania nad ogniwem zasilającym tę broń, o postępach w badaniach będę informował na bieżąco.
    
    --mjr Navarre

en: pbeampistol_pre_txt
pl: Dowódco.
    
    Podczas jednej z ostatnich misji bojowych nasi żołnierze zetknęli się z zupełnie nowym typem pistoletu użytym przez Obcych, strzelającym skupionym promieniem cząstek o bardzo wysokiej energii. Nowa broń wydaje się być dużo groźniejsza niż porównywalne uzbrojenie laserowe czy plazmowe. Wstępne testy jej skuteczności względem pancerzy bojowych używanych przez naszych żołnierzy przynoszą przerażające rezultaty. Powinniśmy podjąć dokładne badania tak szybko, jak to możliwe.
    
    Prace ruszą, jak tylko otrzymamy Pańską autoryzację.
    
    --mjr Navarre

en: pbeampistol_txt
pl: Dowódco, przesyłam podsumowanie badań pistoletu cząsteczkowego pozyskanego od Obcych.
    
    Nasze najgorsze przewidywania powoli się ziszczają – technologie, z jakich korzystają Obcy, daleko wykraczają poza możliwość konstrukcji Kerrnoży czy uzbrojenia opartego na generowaniu plazmy. Broń cząsteczkowa reprezentuje poziom wiedzy, do którego trudno nawet nam się zbliżyć. Rozumiemy mniej więcej zasadę jej działania, jednak nie każdy z komponentów będziemy w stanie zduplikować.
    
    Broń ta wykorzystuje strumień rozpędzonych prawie do prędkości światła cząsteczek. Dzięki ich ekstremalnej prędkości strumień cząsteczkowy niesie olbrzymią energię kinetyczną. Do tej pory technologia ta była wykorzystywana przez Obcych tylko w uzbrojeniu ich statków; najwyraźniej jednak zaadaptowanie jej na potrzeby broni ręcznej nie stanowiło dla nich dużego problemu.
    
    Konstrukcja samego pistoletu na pierwszy rzut oka nie kryje wielu tajemnic – podstawowy mechanizm to układ soczewek elektrostatycznych oraz magnesów, skupiających i ukierunkowujących promień cząsteczek. Ogniwo zasilające, dla kontrastu, to prawdziwy majstersztyk. Magazynuje i przekazuje olbrzymie ilości energii, jednak sposób, w jaki to się odbywa, jest dla nas tajemnicą. Z przykrością stwierdzam, że nie udało się nam nawet zdeaktywować magazynka po jego prawdopodobnym zużyciu (kiedy pistolet przestał się uruchamiać po naciśnięciu spustu); odczyty naszych instrumentów wskazywały, że ilość zmagazynowanej energii wciąż może być piekielnie niebezpieczna, jeśli spróbujemy rozłożyć go na czynniki pierwsze. Potrzebujemy więcej czasu na dodatkowe badania, jeśli mamy posunąć się do przodu w tej kwestii, i dużo, dużo więcej czasu i środków, jeśli mamy pokusić się o jego zduplikowanie.
    
    Jeśli mogę się tak wyrazić, pistolet cząsteczkowy to doprawdy broń z innej planety, jeśli chodzi o jego efektywność bojową. Jedno bezpośrednie trafienie, nawet w standardowo opancerzony cel, i jest on wyeliminowany z pola walki. Dobrze, że tymi "standardowo opancerzonymi celami" na polu walki nie będą już tylko nasi żołnierze. Jedyne wady tej broni to nieco niższa celność niż naszych laserowych pistoletów, i duży odrzut, utrudniający oddawanie strzałów natychmiast jeden po drugim.
    
    Napisałem "duży odrzut"? Powinienem raczej powiedzieć: ekstremalnie duży odrzut, któremu żołnierz o przeciętnych warunkach fizycznych nie będzie w stanie sprostać, tzn. prowadzić celnego ognia. Doradzamy wyekwipowanie w pistolety cząsteczkowe tylko najsilniejszych żołnierzy.
    
    Pistolet cząsteczkowy może być odtąd używany przez naszych żołnierzy. Jeśli chodzi o dalsze badania nad ogniwem zasilającym tę broń, o postępach w badaniach będę informował na bieżąco.
    
    --mjr Navarre

en: pbeamrifle_pre_txt
pl: Dowódco, nasi żołnierze pozyskali z pola walki karabin cząsteczkowy używany przez Obcych. Jest to bardzo groźna broń i powinniśmy zbadać ją jak najszybciej.
    
    Prace ruszą, jak tylko otrzymamy Pańską autoryzację.
    
    --mjr Navarre

en: pbeamrifle_txt
pl: Dowódco, przebadaliśmy karabin cząsteczkowy, pozyskany na Obcych. Wyniki naszych doświadczeń napawają troską dotyczącą bezpieczeństwa naszych żołnierzy na polu walki.
    
    Nasze najgorsze przewidywania powoli się ziszczają – technologie, z jakich korzystają Obcy, daleko wykraczają poza możliwość konstrukcji Kerrnoży, czy uzbrojenia opartego na generowaniu plazmy. Broń cząsteczkowa reprezentuje poziom wiedzy, do którego trudno nawet nam się zbliżyć. Rozumiemy mniej więcej zasadę jej działania, jednak nie każdy z komponentów będziemy w stanie zduplikować.
    
    Broń ta wykorzystuje strumień rozpędzonych prawie do prędkości światła cząsteczek. Dzięki ich ekstremalnej prędkości strumień cząsteczkowy niesie olbrzymią energię kinetyczną. Do tej pory technologia ta była wykorzystywana przez Obcych tylko w uzbrojeniu ich statków; najwyraźniej jednak zaadaptowanie jej na potrzeby broni ręcznej nie stanowiło dla nich dużego problemu.
    
    Konstrukcja opisywanego karabinu, co dosyć zaskakujące, nie należy do nadzwyczaj skomplikowanych, i może być określona jako "modułowa" – każda z kilkunastu części może być łatwo odseparowana od innych. Budowa każdego z tych modułów jest dosyć prosta i nie powinniśmy mieć większych problemów z ich duplikacją. Ogniwo zasilające, dla kontrastu, to prawdziwy majstersztyk. Magazynuje i przekazuje olbrzymie ilości energii, jednak sposób, w jaki to się odbywa, jest dla nas tajemnicą. Z przykrością stwierdzam, że nie udało się nam nawet zdeaktywować magazynka po jego prawdopodobnym zużyciu. Potrzebujemy więcej czasu na dodatkowe badania, jeśli mamy posunąć się do przodu w tej kwestii, i dużo, dużo więcej czasu i środków, jeśli mamy pokusić się o jego zreplikowanie.
    
    Co jest naprawdę alarmujące w tej broni, to jej nadzwyczajna bojowa skuteczność.Promień cząsteczkowy z niej wystrzelony wybija dużą dziurę w opancerzeniu średnio opancerzonego wozu bojowego, zaś standardowy pancerz bojowy przebija na wylot. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że nasi żołnierze potrzebować będą znacznie lepszej ochrony, jeśli mają odnosić dalsze sukcesy w walce z Obcymi.
    
    Jeśli chodzi o możliwość używania tej broni przez naszych żołnierzy, jest to możliwe – karabin cząsteczkowy jest jednak wyjątkowo źle przystosowany do ergonomii ciała ludzkiego, i bez wątpienia nasi operatorzy nie będą w stanie używać tej broni tak efektywnie, jak Obcy.
    
    Jeśli chodzi o dalsze badania nad ogniwem zasilającym tę broń, o postępach w badaniach będę informował na bieżąco.
    
    --mjr Navarre

en: pistol2_mag_txt
pl: Specyfikacja techniczna: Magazynek do PS kal. 4.2 mm
    
    POZIOM DOSTĘPU: ŻÓŁTY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Delta
    
    Sporządzony: 20 Marca 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Magazynek zawiera 30 sztuk naboi kalibru 4.2x24 mm, ułożonych w dwóch kolumnach.Stosunkowo niewielkie, posiadają przyzwoitą siłę penetracji, jeśli docierają do celu w skupionej serii (co przy szybkostrzelności pistoletu samoczynnego występuje stosunkowo często). Powodują umiarkowany odrzut broni.
    
    Opisywany magazynek przewidziany jest dla pistoletu samoczynnego MP-699.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Każdy z żołnierzy wyposażonych w pistolet samoczynny MP-699 powinien mieć przy sobie przynajmniej jeden zapasowy magazynek.
    
    
    Dodatki
    
    Brak.

en: pistol2_txt
pl: Specyfikacja techniczna: Pistolet samoczynny kal. 4.2 mm
    
    POZIOM DOSTĘPU: ŻÓŁTY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Delta
    
    Sporządzony: 20 Marca 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Atak Obcych przeprowadzony na Mumbai jasno dowiódł niewątpliwej przewagi technologicznej wroga. Niezdolność wojsk Sprzymierzonych do uzyskania wymiernych efektów bojowych podczas próby kontrofensywy ujawniła poważne słabości dotychczas stosowanych środków uzbrojenia i treningu taktycznego. Kompletne wykrwawienie trzech doborowych batalionów pozwoliło jedynie powstrzymać niewielkie siły obcych, praktycznie nie zadając przeciwnikowi poważniejszych strat. Zadaniem nowo tworzonych sił PHALANX będzie zmiana tych statystyk na naszą korzyść; do tego potrzebne będzie wszystko, co dzisiejsza ziemska technologia ma do zaoferowania.
    
    Powołanie do życia programu "Excalibur" miało na celu wyselekcjonowanie najlepszych na Ziemi broni oraz innych środków nowoczesnego pola walki. Podstawowym kryterium wyboru było założenie najwyższej efektywności bojowej podczas starcia z Obcymi.
    
    Na przełomie XX i obecnego wieku rozwój technologii wojskowych w dziedzinie osobistego opancerzenia doprowadził do sytuacji, w której kategoria broni krótkiej znacznie straciła na znaczeniu jako element wyposażenia żołnierzy. Pistolety i rewolwery stanowiły (i do dziś stanowią) podstawowe uzbrojenie policji i służb porządkowych, jednak na polu walki zbyt często okazywały się tragicznie nieskuteczne.Ten stan rzeczy uległ pewnej zmianie wraz z wynalezieniem kilka lat temu nowego rodzaju prochu, pozwalającego na uzyskiwanie znacznie wyższych prędkości wylotowych pocisków niż dotychczas. Kolejna generacja pistoletów i rewolwerów, wykonana z superwytrzymałych stopów, odpornych na bardzo wysoką energię eksplozji nowego prochu, wkroczyła przebojem na rynek handlu bronią.
    
    O ile jednak nowy proch świetnie spisuje się w klasycznej broni krótkiej, o tyle jego użycie w broni w pełni automatycznej nastręcza pewnych trudności. Nie ma w tej chwili na Ziemi materiałów, które przez długi czas mogłyby znosić jego skumulowane działanie. Brytyjski pistolet samoczynny APMP nie jest tu wyjątkiem; amunicja w nim wykorzystywana posiada tylko nieznaczną domieszkę nowego prochu. Pociski z niego wystrzeliwane posiadają większą zdolność penetracji niż te używane w starszych konstrukcjach głównie dzięki zastosowaniu w APMP nieco dłuższej lufy niż na ogół ma to miejsce w tej klasie broni.Opisywany pistolet samoczynny to broń w pełni automatyczna, jest w stanie opróżnić magazynek (mieszczący 30 naboi) w ciągu zaledwie 3 sekund. Posiada dwa tryby prowadzenia ognia – półautomatyczny (naciśnięcie spustu powoduje wystrzelenie trzech naboi) oraz ciągły.
    
    APMP używa zmodyfikowanych naboi kalibru 4.2 mm, na bliskie odległości z łatwością przebijających kevlar. Klasyczny Pancerz Bojowy stanowi dla nich już pewne wyzwanie; szybkostrzelność nadrabia jednak tę wadę. Z gradu kul część zawsze powinna znaleźć drogę przez wszystkie warstwy pancerza; a docierając do tkanek – ze względu na spłaszczenie podczas przebijania pancerza i niską już energię kinetyczną – powodować tam prawdziwe spustoszenie.
    
    Pistolet samoczynny może stanowić dobrą alternatywę dla pistoletu P-12 wszędzie tam, gdzie użycie broni automatycznej jest korzystniejsze z taktycznego punktu widzenia.
    
    W specyfikacji wewnętrznej PHALANX opisywany pistolet samoczynny posiada oznaczenie MP-699.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Pistolet samoczynny MP-699 musi być traktowany jako broń dodatkowa, będąca formą ubezpieczenia na wypadek awarii podstawowej broni żołnierza. W walce na bardzo bliski dystans może być znacząco skuteczniejszy niż nóż bojowy.
    
    Ze względu na swoją niską wagę i poręczność, opisywany pistolet może być wykorzystywany przez techników, sanitariuszy i inny personel pomocniczy.
    
    
    Dodatki
    
    Brak.

en: pistol_mag_txt
pl: Specyfikacja techniczna: Magazynek do pistoletu kal. 7.62 mm
    
    POZIOM DOSTĘPU: ŻÓŁTY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Delta
    
    Sporządzony: 20 Marca 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Magazynek do pistoletu P-12 zawiera 12 sztuk zmodyfikowanych naboi kalibru 7.62 mm, ułożonych w jednej kolumnie. Amunicja ta cechuje się wysoką zdolnością penetracji na bliskie dystanse, nie ulegając przy tym odkształceniom lub rozpadowi, co obniża nieco obrażenia przez nią powodowane.
    
    Opisywany magazynek przewidziany jest dla pistoletu P-12.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Każdy z żołnierzy wyposażonych w pistolet P-12 powinien mieć przy sobie przynajmniej jeden zapasowy magazynek.
    
    
    Dodatki
    
    Brak.

en: pistol_txt
pl: Specyfikacja techniczna: Pistolet kal. 7.62 mm
    
    POZIOM DOSTĘPU: ŻÓŁTY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Delta
    
    Sporządzony: 20 Marca 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Atak Obcych przeprowadzony na Mumbai jasno dowiódł niewątpliwej przewagi technologicznej wroga. Niezdolność wojsk Sprzymierzonych do uzyskania wymiernych efektów bojowych podczas próby kontrofensywy ujawniła poważne słabości dotychczas stosowanych środków uzbrojenia i treningu taktycznego. Kompletne wykrwawienie trzech doborowych batalionów pozwoliło jedynie powstrzymać niewielkie siły obcych, praktycznie nie zadając przeciwnikowi poważniejszych strat. Zadaniem nowo tworzonych sił PHALANX będzie zmiana tych statystyk na naszą korzyść; do tego potrzebne będzie wszystko, co dzisiejsza ziemska technologia ma do zaoferowania.
    
    Powołanie do życia programu "Excalibur" miało na celu wyselekcjonowanie najlepszych na Ziemi broni oraz innych środków nowoczesnego pola walki. Podstawowym kryterium wyboru było założenie najwyższej efektywności bojowej podczas starcia z Obcymi.
    
    Na przełomie XX i obecnego wieku rozwój technologii wojskowych w dziedzinie osobistego opancerzenia doprowadził do sytuacji, w której kategoria broni krótkiej znacznie straciła na znaczeniu jako element wyposażenia żołnierzy. Pistolety i rewolwery stanowiły (i do dziś stanowią) podstawowe uzbrojenie policji i służb porządkowych, jednak na polu walki zbyt często okazywały się tragicznie nieskuteczne.
    
    Ten stan rzeczy uległ pewnej zmianie wraz z wynalezieniem kilka lat temu nowego rodzaju prochu, pozwalającego na uzyskiwanie znacznie wyższych prędkości wylotowych pocisków niż dotychczas. Kolejna generacja pistoletów i rewolwerów, wykonana z superwytrzymałych stopów, odpornych na bardzo wysoką energię eksplozji nowego prochu, wkroczyła przebojem na rynek handlu bronią.Wśród wielu nowych modeli, na szczególną uwagę zasługuje rosyjski pistolet Dolvich DV762. Dzięki użyciu sprawdzonych rozwiązań konstrukcyjnych i nowych materiałów, prosty w budowie i niezawodny Dolvich doskonale wpisuje się w tradycję solidnych broni pochodzących z tego regionu.
    
    Z pewnością nie jest to broń nadzwyczaj uniwersalna, ale nigdy też taką nie miała być. Wszystko w konstrukcji tego pistoletu zostało podporządkowane osiągnięciu perfekcji w jednym parametrze – zdolności penetracji pocisku z niego wystrzelonego, a to bez wątpienia udało się osiągnąć. DV762 używa zmodyfikowanej amunicji kalibru 7.62 mm, a jego magazynek mieści 12 nabojów. Ogień może być prowadzony w dwu trybach – półautomatycznym i powtarzalnym (jeśli wybrany jest ten ostatni, wystrzeliwane są trzy naboje w serii za jednym pociągnięciem spustu).
    
    Z bardzo wysoką zdolnością penetracji pocisków nieodłącznie związana jest pewna wada, od której DV762 nie jest wolny. Wystrzelona z niego kula, przebijając pancerz, na ogół przebija czysto także tkanki, zatrzymując się dopiero w kolejnej warstwie pancerza lub też przechodząc na wylot. Nie ulega przy tym odkształceniom lub rozpadowi, co znacznie zwiększałoby obrażenia przez nią powodowane. Ze względu jednak na specyficzne realia walki toczonej przez żołnierzy PHALANX zdecydowaliśmy, iż najważniejszą cechą broni krótkiej wybranej do naszego arsenału pozostaje pewność przebicia pancerza wroga.
    
    W specyfikacji wewnętrznej PHALANX opisywany pistolet uzyskał oznaczenie P-12.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Pistolet P-12 musi być traktowany jako broń dodatkowa, będąca formą ubezpieczenia na wypadek awarii podstawowej broni żołnierza. W walce na bardzo bliski dystans P-12 może być znacząco skuteczniejszy niż nóż bojowy.
    
    Ze względu na swoją niską wagę i poręczność, opisywany pistolet może być wykorzystywany przez techników, sanitariuszy i inny personel pomocniczy.
    
    
    Dodatki
    
    P-12 nie jest bronią skuteczną w walce z bojowymi robotami Obcych.

en: plasatomizer_pre_txt
pl: Dowódco, z pola walki udało nam się pozyskać pierwszy egzemplarz broni plazmowej. To bardzo ważne znalezisko – uzbrojenie żołnierzy Obcych jest znacznie groźniejsze niż to pozostające w naszym arsenale. Jak najszybciej musimy poznać tajemnice tej technologii, by móc ją wykorzystać dla naszych potrzeb.
    
    Broń plazmowa, oparta na zasadzie miotania ładunków czystej plazmy, była dotychczas rozważana przez ziemskich naukowców jako koncept czysto teoretyczny, którego zastosowanie w praktyce graniczy z niemożliwością.Najwyraźniej Obcy nie zdawali sobie z tego sprawy, i taką broń skonstruowali. Wygląda na to, że przy zaangażowaniu stosownych środków i czasu, poznanie podstawowych tajników obsługi tego pistoletu i wprowadzenie go do naszego uzbrojenia nie powinno wykraczać poza nasze możliwości.
    
    Prace ruszą, jak tylko otrzymamy Pańską autoryzację, Dowódco.
    
    --mjr Navarre

en: plasatomizer_txt
pl: Pistolet plazmowy używany przez Obcych można by porównać do małego dzieła sztuki.Sztuki, w której nasi pozaziemscy wrogowie osiągnęli prawdziwą maestrię – zabijania.
    
    Poziom zaawansowania technologicznego tej broni jest pod każdym względem imponujący. Samo ogniwo zasilające, o mocy pozwalającej na wprowadzenie kilkunastu porcji wodoru w stan plazmy, jest dowodem na to, że wiedza Obcych wyprzedza o dziesiątki czy wręcz setki lat wszystko to, co nam wiadomo o przechowywaniu energii. Zminiaturyzowanie komory fuzyjnej, w której następuje proces przejścia wodoru w stan zjonizowany, to prawdziwy majstersztyk.
    
    W przeciwieństwie do większości ziemskich broni, magazynek pistoletu plazmowego nie zawiera przygotowanej do wystrzelenia prefabrykowanej amunicji, a raczej wszystkie potrzebne komponenty, z których godzący w cel ładunek jest formowany de novo, po naciśnięciu spustu. Zjonizowany gaz, opuszczając komorę fuzyjną, oblekany jest w warstwę płynnego plastiku, rozpylanego z dwu ustawionych przeciwnie dyszek umiejscowionych na drodze rozpędzającego się ładunku. Wystrzeliwana z pistoletu plazma, uformowana dzięki plastikowemu filmowi w kształt wydłużonej kropli, docierając do celu, pęka jak bańka mydlana, gwałtownie się rozpryskując.Zasięg skutecznego rażenia broni, wynoszący około 20 metrów, zależny jest głównie od czasu, w jakim ulega spaleniu warstwa płynnego plastiku, chroniąca plazmę przed rozproszeniem w powietrzu.
    
    Plazmowy ładunek ma tak wysoką temperaturę, że nawet draśnięcie może spowodować ciężkie obrażenia lub śmierć. Rozległe oparzenia trzeciego stopnia i będący ich następstwem wstrząs fizjologiczny to najczęstszy efekt kontaktu plazmy z nieosłoniętym ciałem.
    
    Pewną ochronę przed obrażeniami powodowanymi przez trafienie z pistoletu plazmowego daje nawet najprostsza warstwa dowolnego twardego tworzywa, chroniącego tkanki przed bezpośrednim kontaktem z plazmą. Lepszą ochronę zapewni najprawdopodobniej tylko pancerz pozwalający na efektywne odprowadzanie i rozpraszanie ciepła na dużej powierzchni.
    
    Nie udało się nam, niestety, poznać wszystkich szczegółów konstrukcji opisywanego pistoletu. Wydaje się jednak logicznym, że skoro Obcym udało się na tyle zminiaturyzować potrzebne do wytworzenia plazmy elementy, że mieszczą się one w urządzeniu o tak niewielkich rozmiarach, nasi żołnierze muszą być przygotowani na spotkanie na polu walki bardziej zaawansowanych wersji broni tego typu.
    
    Testy nowej broni uległy zakończeniu; przygotowano wszystkie konieczne zestawy instruktażowe. Pistolet plazmowy może być odtąd używany przez naszych żołnierzy.
    
    --mjr Navarre

en: plasblade_pre_txt
pl: Dowódco, podczas jednej z ostatnich potyczek z Obcymi w nasze ręce dostała się nieznana nam wcześniej broń plazmowa nowego typu. Na pierwszy rzut oka przypomina, jakkolwiek dziwnie to zabrzmi, komorę plazmową z wygodną rączką do miotania.Jest dla nas zagadką, jaką rolę spełnia to urządzenie w arsenale Obcych.
    
    Prace ruszą, jak tylko otrzymamy Pańską autoryzację.
    
    --mjr Navarre

en: plasblade_txt
pl: Dowódco, chciałbym przedstawić raport z badań dotyczących nowego rodzaju broni plazmowej pozyskanej na Obcych.
    
    Na samym początku badań przypuściliśmy, że jest to coś w rodzaju "noża" plazmowego, służącego do miotania na bliskie odległości. Rzeczywistość jednak okazała się być bardziej skomplikowana – tak naprawdę jest to przeciwpancerna broń jednorazowego użytku, którą najłatwiej chyba opisać przez porównanie do Panzerfausta z czasów II wojny światowej (z zastrzeżeniem, że Obcym chodzi o atakowanie pojedynczych żołnierzy bądź pojazdów, a nie czołgów).
    
    Nasze pierwotne skojarzenie z nożem nie było jednak zupełnie bezpodstawne – w rzeczy samej, urządzenie to przypomina rączkę noża pozbawionego ostrza, "w zastępstwie" którego znalazła się mała dysza, otoczona plastikowym pierścieniem. Opisywana broń (którą po dłuższej dyskusji zdecydowaliśmy się nazwać "Żagwią plazmową"), nie posiada spustu, zawleczki ani niczego podobnego – jej aktywacja następuje po przekręceniu uchwytu zamontowanego w rączce i jednoczesnym zbliżeniu końca dyszy do w miarę płaskiej powierzchni.
    
    Jeśli oba powyższe warunki zostaną spełnione, poprzez szereg perforacji w plastikowym pierścieniu wyrzucona zostanie szybko zastygająca polimerowa pianka o bardzo wysokiej twardości, tworząc pomiędzy powierzchnią, ku której skierowano uaktywnioną broń, i dyszą wylotową przestrzenną "kieszeń", jednocześnie ściśle przytwierdzając żagiew do celu. Przez cały ten czas w komorze jonizacyjnej rozgrzewa się ładunek plazmowy, uwalniany ułamek sekundy po uformowaniu wspomnianej powyżej "kieszeni".
    
    Nie ma pancerza, który byłby w stanie ochronić przed tą bronią. Nasi żołnierze powinni zdawać sobie z tego sprawę i zawsze starać się wyeliminować Obcych uzbrojonych w żagiew w pierwszej kolejności. Jedynym pocieszeniem jest obserwacja, że jest to oręż niezbyt skuteczny na większe odległości. Pomimo tego, że żagiew plazmowa może być miotana, jest to broń najskuteczniejsza w bezpośredniej walce wręcz.
    
    Istnienie tej broni prowadzi do niepokojących konstatacji – najlepszą taktyką dla Obcych w nią uzbrojonych mogą być ataki samobójcze, a my bez wątpienia nie możemy sobie pozwolić na stosunek strat naszych do wroga jak jeden do jednego. Z drugiej strony, po co projektować broń do samobójczych ataków i prowadzić walkę od potyczki do potyczki, gdy dysponuje się przewagą liczebną i technologiczną? Logika Obcych jest trudna do pojęcia, i jest to niepokojące.
    
    --mjr Navarre

en: plasblaster_pre_txt
pl: Dowódco, nasi żołnierze pozyskali z pola walki nową broń Obcych, najprawdopodobniej formę ręcznego działa plazmowego o potężnej mocy. Wstępne testy wskazują, że nasz Pancerz Bojowy nie stanowi przed nią prawie żadnej ochrony. Powinniśmy zająć się badaniami tego artefaktu tak szybko, jak tylko to możliwe.
    
    Prace ruszą, jak tylko otrzymamy Pańską autoryzację, Dowódco.
    
    --mjr Navarre

en: plasblaster_txt
pl: Dowódco, w załączeniu raport dotyczący badań nad ręcznym działem plazmowym Obcych.
    
    Jest to zdecydowanie najcięższa wersja broni plazmowej, jaką do tej pory mieliśmy okazję oglądać. W zasadzie jest to broń, która powinna być obsługiwana przez dwie osoby; tylko prawdziwy siłacz jest w stanie używać jej samodzielnie. Jej magazynek waży około kilograma sztuka, zaś plazma generowana podczas wystrzału jest w stanie przetopić osłony przeciętnego pancerza.
    
    W porównaniu z karabinem plazmowym, opisywane działo charakteryzuje się większym zasięgiem (co osiągnięto, sukcesywnie zwiększając grubość płynnego plastiku powlekającego właściwy ładunek i podnosząc jego prędkość wylotową). Najbardziej niepokojąca jest jednak obserwacja, że działo plazmowe jest bardzo skuteczne także w walce na bliski dystans. Ta broń praktycznie nie posiada poważniejszych wad – nasi żołnierze na polu walki powinni zawsze w pierwszej kolejności starać się wyeliminować Obcych jej używających.
    
    Wróg używa najczęściej działa plazmowego jako broni bezpośredniego wsparcia piechoty; ze względu na jej wagę obsługują ją prawie wyłącznie Ortnocy.Większość Taman nie byłaby po prostu w stanie jej udźwignąć, tak jak ma to miejsce w naszym przypadku. (Cybernetyczne implanty oraz serwomotory w pancerzach naszych żołnierzy mogą tu być nieocenioną pomocą).Testy nowej broni uległy zakończeniu; przygotowano wszystkie konieczne zestawy instruktażowe. Ręczne działo plazmowe może być odtąd używane przez naszych żołnierzy.
    
    --mjr Navarre

en: plasma
pl: plazma

en: plasmagren_pre_txt
pl: Dowódco, podczas ostatniej akcji bojowej udało nam się pozyskać granat używany przez Obcych. Jego detonacja, powodująca rozprysk supergorącej plazmy, jest w stanie zamienić w kupkę popiołu każdy organiczny obiekt w bezpośredniej bliskości epicentrum eksplozji.Wygląda na to, że jest to broń bez porównania groźniejsza niż jakikolwiek granat używany przez naszych żołnierzy - jak najszybciej powinniśmy poddać ją szczegółowym badaniom.
    
    Prace ruszą, jak tylko otrzymamy Pańską autoryzację, Dowódco.
    
    --mjr Navarre

en: plasmagren_txt
pl: Dowódco, chciałbym przedstawić podsumowanie wyników naszych badań nad granatem plazmowym, używanym przez Obcych.
    
    W jego konstrukcji można wyróżnić siedem głównych elementów składowych: skorupę, baterię, zapalnik, regulator czasowy, komorę fuzyjną, ładunek wodorowy i niewielki ładunek materiału wybuchowego.
    
    Stanowiąca zewnętrzną warstwę granatu specyficznie zaprojektowana skorupa, znacznie cieńsza w połowie swojej długości, podczas eksplozji spłaszcza falę uderzeniową, co zmienia istotnie kształt strefy rażenia z prawie doskonale kulistego - w formę przypominającą obwarzanek. Pociąga to za sobą „skoncentrowanie” siły eksplozji w mniejszej przestrzeni, co maksymalizuje obrażenia.
    
    Ogniwo zasilające, lub po prostu bateria, to zdecydowanie najbardziej zaawansowana technicznie część granatu. Pomimo początkowych obaw, pod koniec naszych badań okazało się, że przy dużym nakładzie prac i środków jesteśmy w stanie ją zduplikować.
    
    Zapalnik, a właściwe urządzenie będące funkcjonalnym odpowiednikiem jednocześnie zawleczki, łyżki i zapalnika używanych w naszych granatach, posiada także programowalny czytnik linii papilarnych, stanowiący dodatkowe zabezpieczenie przed przypadkową aktywacją. Czytnik ten podłączony jest do regulatora czasowego, określającego okres, po jakim dochodzi do uruchomienia zapalnika; nie może on jednak być krótszy niż (prawie dokładnie) 3 sekundy.
    
    W momencie gdy uaktywniony zostaje zapalnik, część energii z baterii dostarczana jest do komory fuzyjnej, gdzie rozpoczyna się jonizacja ładunku wodorowego.W tym samym czasie następuje odpalenie małego ładunku wybuchowego, wyrzucającego granat w powietrze; gdy osiąga on odpowiednie położenie (w którym fala uderzeniowa będzie rozchodzić się nad powierzchnią ziemi), reszta energii z baterii powoduje gwałtowne przyspieszenie procesu jonizacji wodoru w komorze fuzyjnej, co prowadzi ostatecznie do właściwej eksplozji. Rozżarzona plazma podpala wszystko, co znajdzie się w polu rażenia (około dwukrotnie większym niż naszych granatów odłamkowych).
    
    Testy nowej broni uległy zakończeniu; przygotowano wszystkie konieczne zestawy instruktażowe. Granaty plazmowe mogą być odtąd używane przez naszych żołnierzy.
    
    --mjr Navarre

en: plasrifle_pre_txt
pl: Dowódco, podczas ostatniego starcia z Obcymi w ręce naszych żołnierzy wpadł egzemplarz karabinu plazmowego, używanego przez wroga. Wygląda na to, że jest to broń znacznie groźniejsza niż pistolet plazmowy, z którym stykaliśmy się wcześniej; szczególnie jeśli chodzi o parametry zasięgu i mocy.
    
    Powinniśmy rozpocząć szczegółowe badania tak szybko, jak to możliwe – czekamy na Pańską autoryzację.
    
    --mjr Navarre

en: plasrifle_txt
pl: Dowódco, poniżej przedstawiam podsumowanie wyników badań nad karabinem plazmowym.
    
    Stwierdzenie, że karabin plazmowy to nic innego, jak powiększona wersja pistoletu plazmowego, chociaż kuszące, byłoby uproszczeniem idącym chyba zbyt daleko. Prawdą jest, że obie bronie wykorzystują bardzo podobne rozwiązania; w tym przypadku jednak synergistyczny "efekt skali" czyni z karabinu broń bez porównania groźniejszą od pistoletu plazmowego. W gruncie rzeczy nie ma w tym nic nadzwyczaj zaskakującego – broń krótka zawsze należała do kategorii obronnych; karabinów używano do prowadzenia wojen. Nie wiedzieć czemu, geniusz ludzki (i najwyraźniej – nie tylko ludzki) zwykle koncentrował się bardziej na poszukiwaniu rozwiązań szczególnie przydatnych w tej drugiej aktywności; stąd utrzymująca się pewna dysproporcja w zabójczych zdolnościach wyżej wymienionych klas broni.
    
    Plazma wystrzeliwana z opisywanego karabinu jest około 20% gorętsza niż pistoletowa, a zasięg jej skutecznego rażenia, zapewniony dzięki oblekającej każdy ładunek grubszej warstwie płynnego plastiku, wynosi około 80-100 metrów.Dystans ten, na pozór dosyć krótki, jeśli porównać go z osiągami współczesnych karabinów, jest w zupełności wystarczający w realiach walki w mieście.
    
    Karabin plazmowy charakteryzuje się przy tym znakomitą celnością (którą zawdzięcza relatywnie sporej wadze wystrzeliwanych ładunków) oraz zdolnością do prowadzenia ognia ciągłego. Szybkostrzelność może znowu nie imponuje (jedyne 180 ładunków na minutę), ale jeśli tylko właściwie uświadomić sobie moc i potencjał niszczycielski plazmy, staje się oczywistym, że jest to broń wnosząca na pole walki nową jakość - o ile można tak powiedzieć.
    
    Testy nowej broni uległy zakończeniu; przygotowano wszystkie konieczne zestawy instruktażowe. Karabin plazmowy może być odtąd używany przez naszych żołnierzy.
    
    Dowódco, na koniec chciałbym jeszcze raz zwrócić Pana uwagę na fakt, który nieco kłopocze naszych analityków i mnie osobiście. Poziom zaawansowania wojskowych technologii Obcych wskazuje jednoznacznie na to, że sztuka prowadzenia wojny jest im dobrze znana. Nie wydaje się jednak, by Obcy atakowali nas jak dotąd całymi dostępnymi siłami. Znalezienie odpowiedzi, dlaczego tak się dzieje, staje się kwestią coraz bardziej naglącą.
    
    --mjr Navarre

en: production
pl: produkcja

en: pursuing a UFO
pl: ściga UFO

en: ready to drop soldiers
pl: gotów do wysadzenia żołnierzy

en: refuelling
pl: tankowanie

en: research
pl: badania

en: returning to base
pl: wraca do bazy

en: rpg_ammo_txt
pl: Specyfikacja techniczna: Rakieta burząca
    
    POZIOM DOSTĘPU: ŻÓŁTY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Delta
    
    Sporządzony: 20 Marca 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Pocisk rakietowy typu burzącego kaliber 120 mm, odpalany przez sterowany elektronicznie iskrownik wewnątrz lufy wyrzutni. Materiał wybuchowy użyty w głowicy to C4; w zetknięciu z ogniem bądź wystawiony na działanie wysokiej temperatury ulegnie spaleniu, nie powodując eksplozji. Detonacja sterowana jest zapalnikiem zderzeniowym, który musi zostać najpierw uzbrojony.
    
    Rakieta nie posiada żadnych systemów aktywnego naprowadzania, co czyni ją odporną na wszelkie próby zakłócania elektronicznego. Celowanie odbywa się przy użyciu pasywnego, optycznego celownika zintegrowanego z wyrzutnią.
    
    Opisywany pocisk rakietowy przewidziany jest jako amunicja dla ręcznej wyrzutni HPML.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Każdy z żołnierzy wyposażonych w ręczną wyrzutnię rakiet HPML powinien mieć przy sobie przynajmniej jeden zapasowy pocisk rakietowy.
    
    
    Dodatki
    
    Brak.

en: rpg_incendiary_ammo_txt
pl: Specyfikacja techniczna: Rakieta zapalająca
    
    POZIOM DOSTĘPU: ŻÓŁTY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Delta
    
    Sporządzony: 20 Marca 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Pocisk rakietowy typu zapalającego kaliber 120 mm, odpalany przez sterowany elektronicznie iskrownik wewnątrz lufy wyrzutni. Główne składniki materiału łatwopalnego użytego w głowicy to termit (mieszanina glinu z tlenkami metali), azotan baru, siarka oraz substancja wiążąca, których mieszaniny w różnych proporcjach są wykorzystywane w amunicji typu zapalającego od końca II wojny światowej. Opisywany materiał zapalający ulegnie zapłonowi tylko w przypadku kontaktu z płomieniem o wysokiej temperaturze. Detonacja inicjowana jest zapalnikiem zderzeniowym, który musi zostać najpierw uzbrojony.
    
    Rakieta nie posiada żadnych systemów aktywnego naprowadzania, co czyni ją odporną na wszelkie próby zakłócania elektronicznego. Celowanie odbywa się przy użyciu pasywnego, optycznego celownika zintegrowanego z wyrzutnią.
    
    Opisywany pocisk rakietowy przewidziany jest jako amunicja dla ręcznej wyrzutni HPML.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Każdy z żołnierzy wyposażonych w ręczną wyrzutnię rakiet HPML powinien mieć przy sobie przynajmniej jeden zapasowy pocisk rakietowy.
    
    
    Dodatki
    
    Brak.

en: rpg_txt
pl: Specyfikacja techniczna: Ręczna wyrzutnia rakiet
    
    POZIOM DOSTĘPU: ŻÓŁTY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Delta
    
    Sporządzony: 20 Marca 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Atak Obcych przeprowadzony na Mumbai jasno dowiódł niewątpliwej przewagi technologicznej wroga. Niezdolność wojsk Sprzymierzonych do uzyskania wymiernych efektów bojowych podczas próby kontrofensywy ujawniła poważne słabości dotychczas stosowanych środków uzbrojenia i treningu taktycznego. Kompletne wykrwawienie trzech doborowych batalionów pozwoliło jedynie powstrzymać niewielkie siły obcych, praktycznie nie zadając przeciwnikowi poważniejszych strat. Zadaniem nowo tworzonych sił PHALANX będzie zmiana tych statystyk na naszą korzyść; do tego potrzebne będzie wszystko, co dzisiejsza ziemska technologia ma do zaoferowania.
    
    Powołanie do życia programu "Excalibur" miało na celu wyselekcjonowanie najlepszych na Ziemi broni oraz innych środków nowoczesnego pola walki. Podstawowym kryterium wyboru było założenie najwyższej efektywności bojowej podczas starcia z Obcymi.
    
    Pochodząca z RPA ręczna wyrzutnia rakiet MPMDS, należąca do broni bezpośredniego wsparcia piechoty, to bez wątpienia jedna z najbardziej udanych konstrukcji w swojej klasie. Wprowadzona na rynek kilkanaście miesięcy temu, chrzest bojowy przeszła podczas walk w Mumbai, niejednokrotnie udowadniając swoją przydatność na placu boju.
    
    Dość paradoksalnie, czynnikiem decydującym o ponadprzeciętnej bojowej skuteczności opisywanej wyrzutni podczas walk z Obcymi okazała się prostota jej budowy. Sposoby zakłócania elektroniki wykorzystywane przez wroga udowodniły (a było to bolesne doświadczenie) praktyczną bezużyteczność systemów uzbrojenia sił Sprzymierzonych bazujących na naprowadzaniu radarowym bądź cieplnym.
    
    Wyrzutnia MPMDS wykorzystuje pociski rakietowe kalibru 120 mm trzech różnych typów – burzącego, przeciwpancernego oraz zapalającego. Pocisk dowolnego typu składa się z trzech zasadniczych części – małego silnika odrzutowego, głowicy bojowej oraz zapalnika impaktowego. Nieposiadające żadnych systemów naprowadzających rakiety nie są nadzwyczaj celne (przez co zasięg skutecznego ognia wynosi około 70 metrów), jednak nadrabiają to siłą eksplozji, zdolną rozerwać bezpośrednio trafiony cel na kawałeczki.
    
    W naszych rękach znajduje się pełna dokumentacja opisywanej broni, przekazana przez producenta po wydarzeniach w Mumbai. Jeśli zdecydujemy się na konstrukcję nowych typów amunicji dla wyrzutni, może ona okazać się nadzwyczaj przydatna.
    
    W specyfikacji wewnętrznej PHALANX opisywana wyrzutnia jest oznaczana jako HPML.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Ręczna wyrzutnia HPML powinna przede wszystkim stanowić broń wsparcia piechoty, obok granatnika HPGL.Duża siła ognia oraz stosunkowo daleki zasięg czynią z niej broń świetnie spisującą się w walce na większy dystans.
    
    Nie jest polecane używanie wyrzutni HPML w walce na nieduże odległości - granicą jest tu 8 metrów; spowodowanie eksplozji rakiety poniżej tej granicy bezpieczeństwa to wyrafinowany sposób na popełnienie samobójstwa.
    
    Nigdy nie należy używać ręcznej wyrzutni rakiet, jeśli zachodzi niewielkie nawet ryzyko poszkodowania cywili bądź kolegów, którzy mogą znaleźć się w strefie rażenia.
    
    
    Dodatki
    
    Obok karabinów snajperskich i granatnika HPGL, ręczna wyrzutnia rakiet jest jedną z najskuteczniejszych broni w walce z bojowymi robotami Obcych.

en: scientist | scientists
pl[0]: naukowca
pl[1]: naukowców

en: shevaar_autopsy_extra_pre_txt
pl: Dowódco, z pola walki nasi żołnierze przywieźli zwłoki Obcego. Powinniśmy jak najszybciej poddać je sekcji i szczegółowym badaniom.
    
    Z poważaniem,
    
    Dr Connor

en: shevaar_autopsy_extra_txt
pl: Dowódco.
    
    Wyniki sekcji przedstawiciela nowej rasy Obcych przyniosły ciekawe rezultaty. Przede wszystkim jest to organizm zupełnie inny niż humanoidalni Tamanin i Ortnok. Shevaar – bo takim mianem najczęściej określają tego Obcego nasi żołnierze – porusza się na dwóch nogach (choć może bardziej trafne byłoby nazwanie ich łapami), stąpając na szerokich i umięśnionych palcach, tak jak np. ziemskie kotowate. Charakterystyczną cechą budowy Shevaarów jest ogon – którego funkcji nie znamy (jest prawdopodobnie pozostałością ewolucyjną) oraz, co szczególnie zaskakujące, brak oczu, których funkcje przejął organ z nadwyżką nadrabiający brak zmysłu przetwarzającego światło widzialne (o czym piszę niżej).Pierwszym skojarzeniem, jakie przychodzi na myśl gdy patrzymy na Shevaara, jest grecka mitologia – choć nie ma tam chyba akurat istoty będącej skrzyżowaniem człowieka i jaszczurki. Stałocieplny Shevaar, zdolny do szybkiego przemieszczania się i dalekich skoków dzięki umięśnionym stopom i nogom, jest dużo groźniejszy i sprawny, niż można wnioskować patrząc na jego dość dziwaczną - mierząc ludzką miarą - budowę. Duże ręce są zaskakująco sprawne i potrafią obsługiwać większość broni z arsenału Obcych.
    
    Wyniki sekcji również przyniosły wiele ciekawych obserwacji. Klatka piersiowa tych istot zapewnia znakomitą ochronę przez urazami mechanicznymi – zbudowana od przodu praktycznie z litego kośćca, dodatkowo wzmocniona jest warstwami sztywnej chrząstki. Co istotne, substancja kostna i chrzęstna zbudowana jest zupełnie z innych komponentów, niż w naszym przypadku, i oparta na związkach węgla, a nie wapnia, wzbogaconymi o nieznaczne ilości pierwiastków metalicznych. Organy wewnętrzne są doskonale izolowane przez chrząstkę i kości, a jedynymi nieosłoniętymi fragmentami ciała są mięśnie.
    
    Mózg Shevaarów jest ochraniany przez wiele warstw zmodyfikowanej tkanki kostnej, przypominającej nieco układem tkankę, z jakiej wykonane są rogi niektórych ziemskich zwierząt. W części twarzowej wyraźnie widać niewielki otwór gębowy, będący pierwszym odcinkiem układu pokarmowego, przystosowanego zarówno do trawienia mięsa, jak i roślin. Bardzo interesującym organem opisywanej rasy Obcych jest narząd wykrywający promieniowanie w zakresie podczerwieni, który pełni dla Shevaarów taką samą rolę jak oczy u ziemskich zwierząt.
    
    Podsumowując nasze obserwacje, możemy stwierdzić, co następuje:
    
    - Shevaarowie "widzą" w podczerwieni, co może utrudniać naszym żołnierzom podejście do Obcych w sposób niezauważony;
    
    - Na polu walki pełnią zwykle rolę zwiadowców i zazwyczaj uzbrojeni są w ekwipunek pozwalający im na szybkie przemieszczanie się;
    
    - Ciała Shevaarów wykazują wysoką odporność na bronie przebijające bądź eksplodujące; ich słabym punktem jest relatywnie delikatna skóra, podatna na oparzenia bądź porażenie prądem elektrycznym.
    
    Z obserwacji naszych żołnierzy i wywiadu wynika, że rasa Shevaarów zajmuje najprawdopodobniej bardziej uprzywilejowaną pozycję niż Ortnocy w hierarchii Obcych, na ogół jednak nie tak uprzywilejowaną, jak Tamanie. Ci ostatni najczęściej pełnią najbardziej odpowiedzialne funkcje, kiedy zdarza się, że przedstawiciele obu ras delegowani są do przeprowadzenia misji na Ziemi.
    
    Na polu walki nasi żołnierze powinni zwracać baczną uwagę na poczynania Shevaarów.Szybcy, preferujący walkę z ukrycia, nadzwyczaj mobilni i bardzo spostrzegawczy Obcy to wyjątkowo niebezpieczny przeciwnik. Warto dodać, iż pomimo swojej "ślepoty" Shevaarowie posiadają układ równowagi pod pewnymi względami przypominający ludzki – użycie granatów ogłuszających powinno być więc efektywne także wobec i tej rasy.
    
    Z poważaniem,
    
    Dr Connor

en: shevaar_autopsy_pre_txt
pl: Dowódco, z pola walki nasi żołnierze przywieźli zwłoki Obcego. Powinniśmy jak najszybciej poddać je sekcji i szczegółowym badaniom.
    
    Z poważaniem,
    
    Dr Connor

en: shevaar_autopsy_txt
pl: Dowódco.
    
    Wyniki sekcji przedstawiciela nowej rasy Obcych przyniosły ciekawe rezultaty. Przede wszystkim jest to organizm zupełnie inny niż humanoidalni Tamanin i Ortnok. Shevaar – bo takim mianem najczęściej określają tego Obcego nasi żołnierze – porusza się na dwóch nogach (choć może bardziej trafne byłoby nazwanie ich łapami), stąpając na szerokich i umięśnionych palcach, tak jak np. ziemskie kotowate. Charakterystyczną cechą budowy Shevaarów jest ogon – którego funkcji nie znamy (jest prawdopodobnie pozostałością ewolucyjną) oraz, co szczególnie zaskakujące, brak oczu, których funkcje przejął organ z nadwyżką nadrabiający brak zmysłu przetwarzającego światło widzialne (o czym piszę niżej).Pierwszym skojarzeniem, jakie przychodzi na myśl gdy patrzymy na Shevaara, jest grecka mitologia – choć nie ma tam chyba akurat istoty będącej skrzyżowaniem człowieka i jaszczurki. Stałocieplny Shevaar, zdolny do szybkiego przemieszczania się i dalekich skoków dzięki umięśnionym stopom i nogom, jest dużo groźniejszy i sprawny, niż można wnioskować patrząc na jego dość dziwaczną - mierząc ludzką miarą - budowę. Duże ręce są zaskakująco sprawne i potrafią obsługiwać większość broni z arsenału Obcych.
    
    Wyniki sekcji również przyniosły wiele ciekawych obserwacji. Klatka piersiowa tych istot zapewnia znakomitą ochronę przez urazami mechanicznymi – zbudowana od przodu praktycznie z litego kośćca, dodatkowo wzmocniona jest warstwami sztywnej chrząstki. Co istotne, substancja kostna i chrzęstna zbudowana jest zupełnie z innych komponentów, niż w naszym przypadku, i oparta na związkach węgla, a nie wapnia, wzbogaconymi o nieznaczne ilości pierwiastków metalicznych. Organy wewnętrzne są doskonale izolowane przez chrząstkę i kości, a jedynymi nieosłoniętymi fragmentami ciała są mięśnie.
    
    Mózg Shevaarów jest ochraniany przez wiele warstw zmodyfikowanej tkanki kostnej, przypominającej nieco układem tkankę, z jakiej wykonane są rogi niektórych ziemskich zwierząt. W części twarzowej wyraźnie widać niewielki otwór gębowy, będący pierwszym odcinkiem układu pokarmowego, przystosowanego zarówno do trawienia mięsa, jak i roślin. Bardzo interesującym organem opisywanej rasy Obcych jest narząd wykrywający promieniowanie w zakresie podczerwieni, który pełni dla Shevaarów taką samą rolę jak oczy u ziemskich zwierząt.
    
    Podsumowując nasze obserwacje, możemy stwierdzić, co następuje:
    
    - Shevaarowie "widzą" w podczerwieni, co może utrudniać naszym żołnierzom podejście do Obcych w sposób niezauważony;
    
    - Na polu walki pełnią zwykle rolę zwiadowców i zazwyczaj uzbrojeni są w ekwipunek pozwalający im na szybkie przemieszczanie się;
    
    - Ciała Shevaarów wykazują wysoką odporność na bronie przebijające bądź eksplodujące; ich słabym punktem jest relatywnie delikatna skóra, podatna na oparzenia bądź porażenie prądem elektrycznym.
    
    Z obserwacji naszych żołnierzy i wywiadu wynika, że rasa Shevaarów zajmuje najprawdopodobniej bardziej uprzywilejowaną pozycję niż Ortnocy w hierarchii Obcych, na ogół jednak nie tak uprzywilejowaną, jak Tamanie. Ci ostatni najczęściej pełnią najbardziej odpowiedzialne funkcje, kiedy zdarza się, że przedstawiciele obu ras delegowani są do przeprowadzenia misji na Ziemi.
    
    Zidentyfikowaliśmy także interesujący zestaw implantów w gardle osobnika poddanego sekcji. Szerzej o tym temacie wypowiadam się w osobnej wiadomości, jednocześnie proponując uruchomienie dodatkowego projektu badawczego.
    
    Na polu walki nasi żołnierze powinni zwracać baczną uwagę na poczynania Shevaarów.Szybcy, preferujący walkę z ukrycia, nadzwyczaj mobilni i bardzo spostrzegawczy Obcy to wyjątkowo niebezpieczny przeciwnik. Warto dodać, iż pomimo swojej "ślepoty" Shevaarowie posiadają układ równowagi pod pewnymi względami przypominający ludzki – użycie granatów ogłuszających powinno być więc efektywne także wobec i tej rasy.
    
    Z poważaniem,
    
    Dr Connor

en: shock
pl: elektryczość

en: shotgun2_slug_ammo_txt
pl: Specyfikacja techniczna: Pociski podkalibrowe
    
    POZIOM DOSTĘPU: ŻÓŁTY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Delta
    
    Sporządzony: 20 Marca 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Podstawowy magazynek do strzelby CRC-212, mieszczący 7 pocisków podkalibrowych o rdzeniu aluminiowo-stalowym, opłaszczonym osłoną z twardego plastiku, odrzucaną po opuszczeniu lufy. Przystosowane do wystrzeliwania z lufy gwintowanej, gwarantują świetną celność na bliskie odległości i przyzwoitą na średnie. Posiadają znakomitą zdolność penetracji wszelkiego rodzaju lekkiego opancerzenia.
    
    Opisywany magazynek przeznaczony jest dla strzelby CRC-212.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Każdy z żołnierzy wyposażonych w strzelbę CRC-212 powinien mieć przy sobie przynajmniej jeden zapasowy magazynek.
    
    
    Dodatki
    
    Brak.

en: shotgun2_txt
pl: Specyfikacja techniczna: Strzelba
    
    POZIOM DOSTĘPU: ŻÓŁTY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Delta
    
    Sporządzony: 20 Marca 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Atak Obcych przeprowadzony na Mumbai jasno dowiódł niewątpliwej przewagi technologicznej wroga. Niezdolność wojsk Sprzymierzonych do uzyskania wymiernych efektów bojowych podczas próby kontrofensywy ujawniła poważne słabości dotychczas stosowanych środków uzbrojenia i treningu taktycznego. Kompletne wykrwawienie trzech doborowych batalionów pozwoliło jedynie powstrzymać niewielkie siły obcych, praktycznie nie zadając przeciwnikowi poważniejszych strat. Zadaniem nowo tworzonych sił PHALANX będzie zmiana tych statystyk na naszą korzyść; do tego potrzebne będzie wszystko, co dzisiejsza ziemska technologia ma do zaoferowania.
    
    Powołanie do życia programu "Excalibur" miało na celu wyselekcjonowanie najlepszych na Ziemi broni oraz innych środków nowoczesnego pola walki. Podstawowym kryterium wyboru było założenie najwyższej efektywności bojowej podczas starcia z Obcymi.
    
    Atak na Mumbai, a także raporty o innych starciach z Obcymi wskazują, że ci ostatni najczęściej obierają za cel rejony o gęstym zaludnieniu. Przeważająca większość dotychczasowych potyczek z Obcymi odbywała się w specyficznych realiach walki w mieście. Nie pozostało to niezauważone w konkluzjach Programu Excalibur, dla potrzeb którego przeanalizowano i wyselekcjonowano uzbrojenie o największej bojowej efektywności w starciu na średnie i krótkie dystanse.
    
    Zaprojektowana przez włoskich rusznikarzy strzelba Rossi AAA zapracowała sobie na znakomitą opinię wśród używających jej funkcjonariuszy oddziałów policyjnych i antyterrorystycznych.Popularność, którą cieszy się ta broń, związana jest ściśle z pewną unikalną cechą konstrukcyjną, a dokładniej – niespotykanym systemem pozwalającym na błyskawiczną (za przesunięciem wygodnie umieszczonej przy kolbie dźwigni) zmianę gwintowania lufy, a nawet, w ograniczonym zakresie, na zmianę jej średnicy. Wszystko to decyduje o nadzwyczajnej uniwersalności amunicyjnej opisywanej strzelby – może ona korzystać właściwie z każdego dostępnego na rynku rodzaju ładunków do strzelb. Jednocześnie możliwość zmiany wewnętrznego gwintu lufy z gładkiego na profilowany (można go porównać do połowy skoku bardzo długiej śruby) umożliwia przemianę strzelby z broni przeznaczonej wyłącznie do walki wręcz w oręż zdolny do celnego ognia na nieco dłuższym dystansie.
    
    Podstawowym typem amunicji dla strzelby Rossi AAA pozostają fleszetki kaliber 12 mm. Każdy z ładunków zawiera 8 stalowych odłamków z skrzydełkowatymi stabilizatorami aerodynamicznymi, zwiększającymi precyzję lotu. Ze względu na niską prędkość wylotową przy wystrzale, podczas penetracji pancerza lub tkanek odłamki łatwo ulegają odkształceniom, powodując poważne obrażenia. Jest to bardzo groźna amunicja na krótki dystans; na nieco większe odległości powinno się używać innego typu ładunków.
    
    Podsumowując, Rossi AAA jest znakomitą i wysoce uniwersalną bronią przeznaczoną przede wszystkim do walki na krótki dystans. Oferuje większy zasięg niż miotacz ognia CRC-FL i większą siłę ognia niż pistolet maszynowy CRC-8, pozwalając naszym żołnierzom na większy wybór broni w tej klasie.
    
    W specyfikacji wewnętrznej PHALANX opisywana strzelba została oznaczona jako CRC-212.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    CRC-212 powinna być używana przede wszystkim w walce na bliski dystans (np. w warunkach miejskich); mimo że przy użyciu odpowiedniej amunicji jej zasięg może być zwiększony do średnich odległości. W ostatnim przypadku efektywność broni spada jednak do poziomu przeciętnego.
    
    
    Dodatki
    
    Brak.

en: shotgun_micro_ammo_txt
pl: Specyfikacja techniczna: Fleszetki
    
    POZIOM DOSTĘPU: ŻÓŁTY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Delta
    
    Sporządzony: 20 Marca 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Magazynek zawierający 7 ładunków fleszetkowych kaliber 12 mm. Każdy z ładunków zawiera 8 stalowych odłamków z skrzydełkowatymi stabilizatorami aerodynamicznymi, zwiększającymi precyzję lotu. Ze względu na niską prędkość wylotową przy wystrzale, podczas penetracji pancerza lub tkanek odłamki łatwo ulegają odkształceniom, powodując poważne obrażenia.
    
    Pojedynczy pocisk z fleszetkami, długości 90 mm, został zaprojektowany dla strzelb o skróconej lufie, takiej jak np. ministrzelba CRC-M9; pasuje jednak również do klasycznej strzelby CRC-212.
    
    Opisywany magazynek jest przeznaczony dla strzelby CRC-M9 oraz CRC-212.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Każdy z żołnierzy wyposażonych w strzelbę CRC-212 powinien mieć przy sobie przynajmniej jeden zapasowy magazynek.
    
    
    Dodatki
    
    Brak.

en: shotgun_micro_txt
pl: Specyfikacja techniczna: Ministrzelba
    
    POZIOM DOSTĘPU: ŻÓŁTY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Delta
    
    Sporządzony: 20 Marca 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Atak Obcych przeprowadzony na Mumbai jasno dowiódł niewątpliwej przewagi technologicznej wroga. Niezdolność wojsk Sprzymierzonych do uzyskania wymiernych efektów bojowych podczas próby kontrofensywy ujawniła poważne słabości dotychczas stosowanych środków uzbrojenia i treningu taktycznego. Kompletne wykrwawienie trzech doborowych batalionów pozwoliło jedynie powstrzymać niewielkie siły obcych, praktycznie nie zadając przeciwnikowi poważniejszych strat. Zadaniem nowo tworzonych sił PHALANX będzie zmiana tych statystyk na naszą korzyść; do tego potrzebne będzie wszystko, co dzisiejsza ziemska technologia ma do zaoferowania.
    
    Powołanie do życia programu "Excalibur" miało na celu wyselekcjonowanie najlepszych na Ziemi broni oraz innych środków nowoczesnego pola walki. Podstawowym kryterium wyboru było założenie najwyższej efektywności bojowej podczas starcia z Obcymi.
    
    Atak na Mumbai, a także raporty o innych starciach z Obcymi wskazują, że ci ostatni najczęściej obierają za cel rejony o gęstym zaludnieniu. Przeważająca większość dotychczasowych potyczek z Obcymi odbywała się w specyficznych realiach walki w mieście. Nie pozostało to niezauważone w konkluzjach Programu Excalibur, dla potrzeb którego przeanalizowano i wyselekcjonowano uzbrojenie o największej bojowej efektywności w starciu na średnie i krótkie dystanse.
    
    Pochodząca z Czech ministrzelba Blesk 425 (kaliber 12 mm) to broń należąca do klasy, którą można bez wahań określić jako "niszową". Ta nietypowa konstrukcja cieszy się jednak powszechnym uznaniem żołnierzy, którzy mieli możliwość przetestować jej możliwości w walce prowadzonej w warunkach miejskich. Lekkość, poręczność i niezawodność – wszystkie te określenia pasują do niej jak ulał.
    
    Kolejną zaletą Bleska, jak pieszczotliwie wyrażają się o tej broni nasi żołnierze, jest nadzwyczajna szybkostrzelność – w trybie ognia półautomatycznego strzelba oddaje strzał za pojedynczym pociągnięciem spustu; nie ma w tej chwili na rynku żadnej broni w tej klasie, która choćby zbliżyła się do tego wyniku. W najbardziej rozpowszechnionej wersji kolba została zastąpiona uchwytem w przedniej części strzelby, co pozwala na lepszą kontrolę odrzutu podczas strzelania.
    
    Jeśli chodzi o wady (drobne) tej konstrukcji – zasięg skutecznego ognia jest nieco ograniczony (10 - 20 metrów), co wynika z zastosowania dosyć krótkiej lufy. Nie zachwyca również ilość typów amunicji, które mogą być standardowo używane. Magazynek, umieszczony w uchwycie broni mieści 7 ładunków fleszetkowych; niestety, naboje o większych wymiarach (jak np. amunicja podkalibrowa) do niego już się nie zmieszczą.
    
    Podsumowując, warto podkreślić, że niewiele broni na świecie jest w stanie konkurować z Bleskiem 425 jeśli chodzi o siłę ognia. Jest to jedna z najbardziej zabójczych broni krótkiego dystansu.
    
    W specyfikacji wewnętrznej PHALANX opisywana ministrzelba została oznaczona jako CRC-M9.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    CRC-M9 powinna być rozpatrywana jako broń uzupełniająca. Duży odrzut, krótki zasięg i mało pojemny magazynek wykluczają używanie jej jako broni podstawowej. Jednocześnie potężna siła ognia w specyficznych sytuacjach może być nader przydatna.
    
    Bardziej celna niż CRC-8 i znacznie groźniejsza niż pistolet P-12, opisywana ministrzelba jest znakomitym uzupełnieniem naszego arsenału.
    
    
    Dodatki
    
    Brak.

en: shotgun_txt
pl: W trakcie tłumaczenia.

en: smg_mag_txt
pl: Specyfikacja techniczna: Magazynek do pistoletu maszynowego
    
    POZIOM DOSTĘPU: ŻÓŁTY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Delta
    
    Sporządzony: 20 Marca 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Magazynek zawierający 50 naboi kaliber 5.7x28 mm ułożonych w trzech kolumnach.Są to ładunki typu przeciwpancernego, z aluminiowym rdzeniem opłaszczonym stalą, o wysokim parametrze penetracji.
    
    Opisywany magazynek przeznaczony jest dla pistoletu maszynowego CRC-8.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Każdy z żołnierzy wyposażonych w pistolet maszynowy CRC-8 powinien mieć przy sobie przynajmniej jeden zapasowy magazynek. Ze względu na dużą szybkostrzelność tej broni doradzane jest zabieranie większej ich liczby.
    
    
    Dodatki
    
    Brak.

en: smg_txt
pl: Specyfikacja techniczna: Pistolet maszynowy
    
    POZIOM DOSTĘPU: ŻÓŁTY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Delta
    
    Sporządzony: 20 Marca 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Atak Obcych przeprowadzony na Mumbai jasno dowiódł niewątpliwej przewagi technologicznej wroga. Niezdolność wojsk Sprzymierzonych do uzyskania wymiernych efektów bojowych podczas próby kontrofensywy ujawniła poważne słabości dotychczas stosowanych środków uzbrojenia i treningu taktycznego. Kompletne wykrwawienie trzech doborowych batalionów pozwoliło jedynie powstrzymać niewielkie siły obcych, praktycznie nie zadając przeciwnikowi poważniejszych strat. Zadaniem nowo tworzonych sił PHALANX będzie zmiana tych statystyk na naszą korzyść; do tego potrzebne będzie wszystko, co dzisiejsza ziemska technologia ma do zaoferowania.
    
    Powołanie do życia programu "Excalibur" miało na celu wyselekcjonowanie najlepszych na Ziemi broni oraz innych środków nowoczesnego pola walki. Podstawowym kryterium wyboru było założenie najwyższej efektywności bojowej podczas starcia z Obcymi.
    
    Atak na Mumbai, a także raporty o innych starciach z Obcymi wskazują, że ci ostatni najczęściej obierają za cel rejony o gęstym zaludnieniu. Przeważająca większość dotychczasowych potyczek z Obcymi odbywała się w specyficznych realiach walki w mieście. Nie pozostało to niezauważone w konkluzjach Programu Excalibur, dla potrzeb którego przeanalizowano i wyselekcjonowano uzbrojenie o największej bojowej efektywności w starciu na średnie i krótkie dystanse.
    
    Pochodzący z Chin pistolet maszynowy Ohm 55 SMG to jedna z najlepszych konstrukcji, jakie kiedykolwiek powstały w klasie lekkiej broni automatycznej. Wystarczy powiedzieć, że od czasów Drugiej Zimnej Wojny, czyli już od prawie półwiecza, nie doczekał się poważnej konkurencji. Testy prototypu zakończono w 2035 roku; wkrótce potem pierwsze egzemplarze broni trafiły do wyposażenia chińskiej armii rządowej.Nowa broń osobista nie zmieniła losów wojny, skomplikowała za to niezwykle życie żołnierzom Sił Sprzymierzonych, którzy szybko nauczyli się dla niej respektu.
    
    Zaiste, osiągi tego pistoletu muszą budzić podziw i respekt – w trybie ognia ciągłego pistolet wystrzeliwuje 1200 naboi na minutę, co pozwala opróżnić magazynek zawierający 50 sztuk amunicji szybciej niż w trzy sekundy. Najczęściej stosowane pociski to zmodyfikowane belgijskie naboje kaliber 5.7 mm typu przeciwpancernego, z aluminiowym rdzeniem opłaszczonym stalą. Przez kevlar przechodzą one z równą trudnością, co przez masło; nawet współczesne kamizelki nie zapewniają przed nimi ochrony, jeśli narażone są na ogień prowadzony z odległości bliższej niż 12 metrów.Ohm 55 pozostaje najpopularniejszym pistoletem maszynowym na świecie przez tak długi czas nie bez powodu.
    
    Jeśli można w ogóle coś zarzucić tej konstrukcji, to będzie to dosyć silny odrzut, utrudniający celowanie, oraz – co z innego punktu widzenia może być traktowane jako zaleta – szybkość opróżniania magazynka w trybie ognia ciągłego.
    
    W specyfikacji wewnętrznej PHALANX opisywany pistolet maszynowy został oznaczony jako CRC-8.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    CRC-8 to broń przeznaczona wyłącznie do walki na bliski dystans, np. w mieście. Może być rozważany jako broń podstawowa, ale lepiej sprawdza się jako uzupełnienie ekwipunku żołnierza.
    
    Ze względu na szybkość opróżniania magazynka, użycie trybu ognia ciągłego powinno być rozpatrywane tylko w sytuacjach przymusowych. Polecane jest korzystanie głównie z trybu półautomatycznego.
    
    
    Dodatki
    
    CRC-8 nie jest bronią skuteczną w walce z bojowymi robotami Obcych.

en: smokegren_txt
pl: Specyfikacja techniczna: Granat dymny
    
    POZIOM DOSTĘPU: ŻÓŁTY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Delta
    
    Sporządzony: 20 Marca 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Atak Obcych przeprowadzony na Mumbai jasno dowiódł niewątpliwej przewagi technologicznej wroga. Niezdolność wojsk Sprzymierzonych do uzyskania wymiernych efektów bojowych podczas próby kontrofensywy ujawniła poważne słabości dotychczas stosowanych środków uzbrojenia i treningu taktycznego. Kompletne wykrwawienie trzech doborowych batalionów pozwoliło jedynie powstrzymać niewielkie siły obcych, praktycznie nie zadając przeciwnikowi poważniejszych strat. Zadaniem nowo tworzonych sił PHALANX będzie zmiana tych statystyk na naszą korzyść; do tego potrzebne będzie wszystko, co dzisiejsza ziemska technologia ma do zaoferowania.
    
    Powołanie do życia programu "Excalibur" miało na celu wyselekcjonowanie najlepszych na Ziemi broni oraz innych środków nowoczesnego pola walki. Podstawowym kryterium wyboru było założenie najwyższej efektywności bojowej podczas starcia z Obcymi.
    
    Granat dymny AF, zaprojektowany na zamówienie wojsk Unii Afrykańskiej walczących z kartelami przemytników diamentów, jest doskonałym przykładem konstrukcji, w której minimum nakładów pozwoliło na osiągnięcie maksimum efektu. Wydawałoby się, że w czasach przesycenia pola walki różnego rodzaju środkami rozpoznania (i zakłócania) elektronicznego, tak "prymitywne" rozwiązania, jak granaty służące do postawienia zasłony dymnej, przestaną odgrywać jakąkolwiek rolę. Nic podobnego – jak nieraz to już w przeszłości bywało, czasami najprostsze rozwiązania okazują się być najskuteczniejszymi.
    
    Granat AF odróżnia się od innych konstrukcji sposobem generowania zasłony dymnej. Chemiczny aerozol nie jest rozpylany sukcesywnie poprzez otwory w konstrukcji, jak to ma miejsce w większości starszych rozwiązań, ale powstaje podczas reakcji tetrachlorku tytanu z powietrzem. Tetrachlorek zostaje rozrzucony w strefie eksplozji granatu podczas detonacji małego ładunku wybuchowego.Podczas wybuchu w powietrzu zostają także rozproszone kawałeczki folii metalowych oraz chemicznych substancji skutecznie zakłócających i odbijających fale elektromagnetyczne w paśmie radiowym oraz innych, wykorzystywanych dla elektronicznego obrazowania pola walki.
    
    Tetrachlorek tytanu oraz inne dodatki wchodzące w skład ładunku granatu są tylko umiarkowanie szkodliwe dla ludzkiego zdrowia (szczególnie w porównaniu z bronią używaną przez Obcych). Natomiast dodatkowe substancje uwalniane w momencie eksplozji mogą być groźne – szczególnie należy unikać wdychania powietrza, w którym znalazły się uwolnione w wybuchu żelazne drobinki.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postepowania
    
    Granaty dymne powinny być wykorzystywane na polu walki dla stworzenia zasłony dymnej pozwalającej na ukrycie ruchów naszych żołnierzy. Mogą być także przydatne dla ochrony cywili przed ogniem prowadzonym przez Obcych. Każdy z żołnierzy PHALANX powinien mieć przy sobie przynajmniej jeden granat tego typu.
    
    W warunkach silnego zadymienia polecane jest użycie masek gazowych.
    
    
    Dodatki
    
    Brak.

en: sniper_mag_txt
pl: Specyfikacja techniczna: Magazynek do karabinu snajperskiego
    
    POZIOM DOSTĘPU: ŻÓŁTY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Delta
    
    Sporządzony: 20 Marca 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Magazynek zawierający 5 naboi dla ciężkiego karabinu maszynowego (zmodyfikowanych na potrzeby karabinu snajperskiego) kaliber 20x140 mm, ułożonych w jednej kolumnie. Ze względu na wysoki ciężar pocisków, pojedynczy magazynek waży około 1 kg.
    
    Opisywany magazynek przeznaczony jest dla wielkokalibrowego karabinu wyborowego S-1.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Każdy z żołnierzy wyposażonych w karabin snajperski S-1 powinien mieć przy sobie przynajmniej jeden zapasowy magazynek.
    
    
    Dodatki
    
    Brak.

en: sniper_txt
pl: Specyfikacja techniczna: Karabin snajperski
    
    POZIOM DOSTĘPU: ŻÓŁTY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Delta
    
    Sporządzony: 20 Marca 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Atak Obcych przeprowadzony na Mumbai jasno dowiódł niewątpliwej przewagi technologicznej wroga. Niezdolność wojsk Sprzymierzonych do uzyskania wymiernych efektów bojowych podczas próby kontrofensywy ujawniła poważne słabości dotychczas stosowanych środków uzbrojenia i treningu taktycznego. Kompletne wykrwawienie trzech doborowych batalionów pozwoliło jedynie powstrzymać niewielkie siły obcych, praktycznie nie zadając przeciwnikowi poważniejszych strat. Zadaniem nowo tworzonych sił PHALANX będzie zmiana tych statystyk na naszą korzyść; do tego potrzebne będzie wszystko, co dzisiejsza ziemska technologia ma do zaoferowania.
    
    Powołanie do życia programu "Excalibur" miało na celu wyselekcjonowanie najlepszych na Ziemi broni oraz innych środków nowoczesnego pola walki. Podstawowym kryterium wyboru było założenie najwyższej efektywności bojowej podczas starcia z Obcymi.
    
    Zaprojektowany w Kanadzie wielkokalibrowy karabin wyborowy "Forrester" to jedna z najbardziej udanych konstrukcji w swojej klasie, a jednocześnie jedna z nielicznych broni snajperskich powstałych po 2040 roku, w której zastosowano klasyczny układ uchwytu zlokalizowanego blisko kolby (jego przeciwieństwem jest tzw. bullpup, gdzie magazynek znajduje się za rękojeścią i spustem).Zamek typu półswobodnego, połączony ze skomplikowanym system odprowadzania gazów prochowych, pozwala na znaczną redukcję siły odrzutu, co umożliwia prowadzenie celnego ognia także w trybie półautomatycznym.
    
    Jedną z najważniejszych przewag Forrestera nad większością broni używających amunicji kaliber 20 mm jest nadzwyczaj niska waga i relatywnie krótka lufa (a także wysoka wytrzymałość na energię eksplozji nowych rodzajów prochu), co zostało osiągnięte dzięki użyciu w konstrukcji zamka i lufy stopów tytanowo-wolframowych.Zasięg skutecznego ognia, ograniczony długością lufy, wynosi około 1 kilometra; to mniej niż większości wojskowych wielkokalibrowych karabinów wyborowych, jednak w warunkach walki w mieście w zupełności wystarczająco. Jeśli chodzi o celność, nie ucierpiała ona nadzwyczajnie na skutek wyżej wymienionych rozwiązań konstrukcyjnych, a ewentualne straty w dokładności z nawiązką nadrabiane są "inteligentnym" system pasywnego celownika, zintegrowanego ze zminiaturyzowanym komputerem na bieżąco przeliczającym konieczne poprawki dla osiągnięcia optymalnej trajektorii pocisku.
    
    System aktywnych żyroskopów, w połączeniu z pneumatycznie regulowanymi przegubami trójnogu, pozwala na zachowanie idealnego wypoziomowania broni; również kolba i uchwyt dopasowują się automatycznie do ciała obsługującego karabin żołnierza.Wszystkie te rozwiązania sprawiły, że wielkokalibrowy karabin snajperski Forrester okazał się najskuteczniejszą bronią w walce z Obcymi podczas incydentu w Mumbai.
    
    Będący na wyposażeniu większości armii świata Forrester posiada magazynek mieszczący pięć zmodyfikowanych pocisków kaliber 20 mm. Lekki, niezawodny i pozwalający na dużą mobilność obsługującym go żołnierzom, Forrester jest jedną z najlepszych broni w naszym arsenale.
    
    W klasyfikacji wewnętrznej PHALANX opisywany karabin został oznaczony jako S-1.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Żołnierze obsługujący S-1 nie powinni ani przez chwilę zapominać, że jest to broń zaprojektowana do walki na dystans. Jeśli tylko to możliwe, ogień z opisywanego karabinu powinien być prowadzony w trybie dokładnego celowania; nie jest to broń automatyczna – chybiony strzał może mieć fatalne następstwa.
    
    Snajperzy używający S-1 powinni zawsze być wyposażeni w broń dodatkową, przeznaczoną do walki na krótki dystans, taką jak pistolet P-12 czy pistolet maszynowy.W przypadku zagrożenia walką w zwarciu, nasi żołnierze bezwzględnie powinni używać broni na krótki dystans.
    
    
    Dodatki
    
    Obok granatnika HPGL i ręcznej wyrzutni rakiet, wielkokalibrowy karabin wyborowy S-1 jest jedną z najskuteczniejszych broni w walce z bojowymi robotami Obcych.

en: soldier | soldiers
pl[0]: żołnierza
pl[1]: żołnierzy

en: standard_campaign_txt
pl: To jest militarny scenariusz inwazji, przeznaczony dla jednego gracza. Gracz obejmuje kontolę nad Projektem PHALANX, odpowiedzią Ziemii na zagrożenie ze strony obcych, i bierze udział w dynamicznej rozgrywce zawierającej zarówno ważne elementy losowe, jak i najważniejszą fabułę.
    
    Ta kampania jest dostępna na kilku poziomach trudności. Ta opcja reprezentuje Normalny poziom trudności i jest zalecana dla początkujących graczy, którzy lubią wyzwania.

en: stopped
pl: wstrzymany

en: stun_electro
pl: ogłuszenie prądem

en: stun_gas
pl: ogłuszenie gazem

en: stungren_alien_pre_txt
pl: Brak informacji przed wynalezieniem.

en: stungren_pre_txt
pl: Od chwili inwazji Obych na Ziemię stało się jasnym, że musimy poznać naszego wroga tak szybko, jak to możliwe. Jednym z ważniejszych celów badawczych stało się zrozumienie biologii Obcych, a szczególnie – ich potencjalnych słabości.
    
    Wstępne analizy próbek pobranych z ciał zabitych w walce Obcych razem z wynikami różnorakich testów fizjologicznych przeprowadzonych na żywych osobnikach dają nam podstawy sądzić, że jesteśmy w stanie opracować nową broń paraliżująco-podrażniającą opartą na substancjach szczególnie efektywnych względem organizmów Obcych.
    
    Mając na uwadze fakt wykorzystywania przez żołnierzy wroga implantów aparatów oddechowych, będziemy zmuszeni znaleźć sposób obchodzący to zabezpieczenie; nie powinno jednak nastręczyć to nadzwyczajnych trudności.
    
    Prace ruszą, jak tylko otrzymamy Pańską autoryzację, Dowódco.
    
    Dr Connor

en: stungren_txt
pl: Dowódco!
    
    W toku naszych badań udało się nam wyselekcjonować szereg substancji o wysokiej efektywności toksyczno-paraliżującej w stosunku do tkanek Obcych. Po starannej selekcji i określeniu chemicznych oddziaływań pomiędzy nimi, ustaliliśmy koktajl substancji o najbardziej właściwych proporcjach.
    
    Najsilniej reaktywne składniki (takie jak czynniki utleniające, gaz musztardowy, tetrachlorek tytanu, toksyny biologiczne) izolowane są od siebie inertnym, półpłynnym polimerowym złożem; podczas eksplozji granatu mieszane są ze sobą i powietrzem w formę gęstego aerozolu, osadzającego się na wszystkim w polu rażenia.
    
    Aerozol ten łatwo przenika przez skórę i nie musi być wdychany, by jego toksyczno-paraliżujące składniki spełniły swoją funkcję. W kontakcie z nieosłoniętymi tkankami bądź błonami śluzowymi powoduje podrażnienia i oparzenia, zaś niektóre z toksyn - niewysłowiony ból. Oszczędzę Panu dalszych szczegółów związanych z testami, jakie przeprowadziliśmy na pojmanych Obcych, ograniczając się do stwierdzenia, że mieszanina opracowana na potrzeby nowego granatu jest niezwykle efektywna względem organizmów Obcych, a ich aparat oddechowy nie jest dla nich prawie żadną ochroną.
    
    Jest warte podkreślenia, iż nowo opracowana substancja jest prawie równie niebezpieczna dla organizmów ludzkich, co Obcych. Dwóch ochotników, którzy poddali się testowi z użyciem małej ilości opracowanej mieszaniny, musiało być hospitalizowanych.
    
    W związku z powyższym, wyposażyliśmy nasze apteczki w dodatkowe zestawy odtrutek na wypadek narażenia naszych żołnierzy na działanie granatów gazowych na polu walki.Stosowane przez nas pancerze, razem z maskami gazowymi, powinny jednak stanowić wystarczającą ochronę przed negatywnymi skutkami kontaktu z aerozolem.
    
    Opracowana przez nas substancja została umieszczona w poręcznym pojemniku o konstrukcji zbliżonej do innych granatów używanych przez naszych żołnierzy.
    
    Z poważaniem,
    
    Dr Connor

en: stunrod_pre_txt
pl: Dowódco.
    
    Pozwalam sobie przesłać na Pana ręce propozycję projektu badawczego dotyczącego konstrukcji nowej broni, której podstawową funkcją byłoby obezwładnienie żywych Obcych. Rzeczony projekt przesłałem także, w celu uzgodnień, na ręce majora Navarre. W jego opinii jednak nie jest to propozycja, która powinna być traktowana priorytetowo. Osobiście reprezentuję przeciwne stanowisko; decyzja jednak należy do Pana.
    
    W chwili, gdy poznaliśmy szczegóły aparatu oddechowego Obcych, uzyskaliśmy możliwość przetrzymywania żywych osobników w naszej Izolatce. Pomimo tego nie udało nam się dotąd pojmać Obcego, podczas gdy możliwość wykonywania testów na żywych osobnikach, czy generalnie - zbadanie ich fizjologii, może wzbogacić naszą wiedzę o bezcenne dane. Potrzebujemy jeńców; tak wielu, jak to możliwe, i tak szybko, jak to możliwe.
    
    Dla realizacji tego celu przygotowałem projekt badań nad nową bronią obezwładniającą, opartą na wykorzystaniu impulsu elektrycznego o dużym napięciu. Paralizator należałby do kategorii broni dwuręcznych, zaś zasilany byłby przez pojemną baterię; miałby możliwość regulacji napięcia i natężenia poprzez pracę w różnych trybach – dzięki temu służyłby unieszkodliwianiu nie tylko Obcych żołnierzy, ale także ich robotów. Paraliż trwałby na tyle długo, że nasi żołnierze uzyskaliby wystarczająco dużo czasu na zabezpieczenie pola walki i potencjalnych jeńców.
    
    Różnice poglądów, jakie powstały pomiędzy majorem Navarre i mną, dotyczą głównie filozofii pozyskiwania żywych (i w miarę zdrowych) jeńców. Naprawdę nie mogę się zgodzić z założeniem, według którego moi naukowcy mieliby pracować na materiale "przerobionym" przez kowbojów majora na siekane kotlety! Podkreślę to po raz wtóry – jeżeli nasze badania mają postępować, potrzebujemy żywych i sprawnych Obcych; przesłuchiwanie porządnie zmasakrowanych wcześniej jeńców to domena XX wieku. Obecnie zasady Dobrych Praktyk Laboratoryjnych nakazują likwidację zbędnych Obcych dopiero po dokładnym upewnieniu się, że nie będą nam dłużej przydatni.
    
    Prace ruszą, jak tylko otrzymamy Pańską autoryzację, Dowódco.
    
    Dr Connor

en: stunrod_txt
pl: Dowódco.
    
    Testy prototypu nowej broni obezwładniającej zostały zakończone sukcesem.
    
    Paralizator, porażający silnym impulsem elektrycznym, to dosyć stara koncepcja, której my nadaliśmy tylko nowy kształt. Siła impulsu może być regulowana, by pozwalała obezwładniać zarówno cele organiczne jak i maszyny używane przez Obcych. Przy ustawieniu maksymalnej mocy, przeznaczonym do unieszkodliwiania robotów bojowych Obych, broń może być zabójcza tak dla żołnierzy wroga, jak i naszych. Ostrożność jest tu zdecydowanie wskazana.
    
    Zastosowanie paralizatora podczas walki jest stosunkowo proste; należy po prostu przyłożyć paralizator do pancerza lub skóry Obcego i nacisnąć spust. Impuls elektryczny o dużej mocy porazi wroga, na ogół powodując przejściowe pozbawienie przytomności.Napisałem "na ogół", ponieważ należy tu wziąć pod uwagę także kilka innych czynników, takich jak waga i aktualny stan psychofizyczny Obcego, oraz drogę przepływu impulsu przez jego ciało. W każdym przypadku paraliż powinien trwać jednak na tyle długo, by nasi żołnierze zdołali zabezpieczyć pole walki.
    
    W pełni zdajemy sobie sprawę z faktu, że najważniejszym ograniczeniem w użyciu paralizatora jest trudność podejścia do Obcych na odległość umożliwiającą jego skuteczne zastosowanie. Nasi żołnierze jednak bywali już zmuszeni do walki wręcz, i bez wątpienia nie raz będą jeszcze zmuszeni do niej w przyszłości. Pamiętając o tym, pokryliśmy naszą nową konstrukcję opancerzeniem specjalnie zaprojektowanym do ochrony przed Kerrnożami Obych, co powinno dać obsługującym żołnierzom czas pozwalający na użycie paralizatora, zanim zostanie on zniszczony przez te piekielne ostrza.
    
    Opancerzenie to, razem z wagą wysokowydajnych baterii zapewniających zasilanie, jest pewnym ograniczeniem dla poręczności paralizatora. Obsługujący go żołnierze będą zmuszeni na ogół używać obu rąk (chociaż możliwe jest użycie małego pistoletu lub wykonanie rzutu granatem bez odkładania broni na ziemię).
    
    Pomimo tego, że nasz paralizator jest w tej chwili bez wątpienia najnowocześniejszym urządzeniem tego typu na Ziemi, nie jesteśmy w stanie na jego bazie opracować technologii pozwalającej na skonstruowanie broni tego rodzaju charakteryzującej się większym zasięgiem. Nasze elektrolasery są wciąż zbyt mało wydajne w zestawieniu z ilością konsumowanej przez nie energii, zaś tasery to broń jednostrzałowa o wciąż dość krótkim zasięgu. Być może przełom w naszych badaniach dokona się dzięki zbadaniu systemów zasilania wykorzystywanych przez Obcych.
    
    Szczegóły techniczne dotyczące nowej broni wraz z całą dokumentacją zostały przesłane także do majora Navarre.
    
    Z poważaniem,
    
    Dr Connor

en: taman_autopsy_extra_pre_txt
pl: Dowódco, z pola walki nasi żołnierze przywieźli zwłoki Obcego. Powinniśmy jak najszybciej poddać je sekcji i szczegółowym badaniom.
    
    Z poważaniem,
    
    Dr Connor

en: taman_autopsy_extra_txt
pl: Dowódco.
    
    Zakończyliśmy sekcję zwłok Obcego zabitego przez naszych żołnierzy. Chciałbym przedstawić krótkie podsumowanie naszych badań.
    
    Kiedy zwiadowcze oddziały Sił Zjednoczonych dotarły do Mumbai podczas pierwszego ataku Obcych, zetknęły się z ogarniętymi paniką tłumami, próbującymi wydostać się z miasta i szukającymi ochrony. Większość żołnierzy nie znała języka hindi; a większość uciekinierów nie bardzo była w stanie porozumiewać się po angielsku. W zgiełku i hałasie, jaki panował w strefie zaatakowanej przez Obcych, najczęściej powtarzanym i wykrzykiwanym słowem było "xuRta AwmA", co w języku hindi oznacza "złego ducha" bądź "demona".
    
    W uszach anglojęzycznych żołnierzy kontyngentu brzmiało to mniej więcej jak "Taama", co szybko zostało przechrzczone na "Taman" lub – w liczbie mnogiej – "Tamans".W tej wersji o Obcych dowiedział się cały świat, a angielskie "Taman" zostało odpowiednio przetłumaczone na wszystkie języki świata.
    
    Tamanie na pierwszy rzut oka nie różnią się nadzwyczajnie od ludzi. Są dwuręczni, poruszają się w postawie wyprostowanej na dwóch nogach, a ich organy wzrokowe, słuchowe i węchowe umiejscowione są prawie identycznie jak u nas. Ręce i nogi Taman zaopatrzone są w trzy dłuższe niż ludzkie palce z przeciwstawnym kciukiem, a ogólna budowa ciała wydaje się sugerować na pierwszy rzut oka (co jest bardzo mylące) jego delikatność. Nieznacznie niżsi od nas, Tamanie są bowiem bardzo odpornymi, silnymi i sprawnymi istotami.
    
    Jeśli chodzi o budowę wewnętrzną, ich organizm również przypomina budową ludzi (choć jest to chyba przykład konwergencji), będąc wyposażonym w organy pełniące funkcje wątroby, serca, płuc itd. Najbardziej zaintrygowała nas budowa układu pokarmowego Taman, która pod każdym względem przypomina układ pokarmowy wyłącznego roślinożercy. Wyeliminowało to dość prymitywne podejrzenie, że Obcy traktują nas jako zwierzynę łowną.
    
    Relatywnie duże i bardziej skomplikowane niż ludzkie oczy Taman pozwalają im widzieć w nocy prawie tak dobrze, jak w dzień; specyficzna budowa tęczówki chroni przy tym siatkówkę ich oczu w kontakcie z ostrym światłem. Dokładnie jednak jak dzieje się to w przypadku ludzi, potrzebuje ona trochę czasu, by dostosować się do gwałtownej zmiany ilości światła docierającego do oka – sugeruje to, że nasze granaty ogłuszające (powodujące wszak również rozbłysk oślepiającego światła) mogą być skuteczne w obezwładnianiu tej rasy Obcych.
    
    Na szczególną uwagę zasługuje skóra Taman – jej dziwny, szarawy kolor powodowany jest przez wydzielane przez nią związki krzemu. Tworzą one pod odpowiednikiem naszego naskórka warstwę twardego, naturalnego pancerza, nieźle izolującego od ciepła i urazów mechanicznych (bez porównania lepiej, niż ma to miejsce z naszą tkanką tłuszczową).
    
    Podsumowując nasze obserwacje, możemy stwierdzić, co następuje:
    
    -- Tamanie charakteryzują się sporą naturalną odpornością w stosunku do broni mechanicznych i używającej pocisków; nie do tego stopnia jednak, by uzbrojenie tego typu było zupełnie nieefektywne;
    
    -- Skóra przedstawicieli tej rasy nieźle też rozprasza ciepło; jednak zwiększa to ich naturalną odporność względem broni zapalających i laserów jedynie nieznacznie;
    
    -- Słabym punktem organizmów Taman jest to, iż ich organy wewnętrzne wydają się być bardzo delikatne i nawet nieznaczne ich uszkodzenie może prowadzić do poważnych następstw; sugeruje to, że wyposażeniem szczególnie przydatnym do walki z opisywaną rasą Obcych jest broń bazująca na materiałach wybuchowych i siejąca odłamkami.
    
    Badania genetyczne pozwoliły też na wykluczenie, iż ludzie i Tamanie mają ze sobą cokolwiek wspólnego na poziomie molekularnym – owszem, ich materiałem dziedziczenia informacji genetycznej jest DNA, jego organizacja jednak jest dokumentnie inna, niż w przypadku ludzi czy nawet ziemskich zwierząt. Zadziwiające zewnętrzne podobieństwo między nami i tą rasą Obcych jest przykładem konwergencji ewolucyjnej.
    
    Na polu walki Tamanie są bardzo groźnym przeciwnikiem. Są uniwersalnymi, sprawnymi i inteligentnymi żołnierzami, a w wojennej machinie Obcych zajmują różne pozycje - nie są tylko mięsem armatnim. Jest to także chyba najliczniejsza rasa Obcych, z jaką mamy do czynienia.
    
    Czy Tamanie mają coś wspólnego z Obcymi opisywanymi przez literaturę SF i historie o porwaniach rodem z XX wieku? Nie możemy tego kompletnie wykluczyć, ale skłaniamy się do stwierdzenia, że jest to raczej mało prawdopodobne. Od mniej więcej 1950 roku PHALANX nigdy nie potwierdził ani nie zdobył dowodów na realność UFO. Te, z którymi walczymy dzisiaj, są aż nadto realne i w niczym nie przypominają pojazdów rodem z opowieści o latających spodkach. Zresztą, skoro byliby tu tak długo, czemu by zwlekali z atakiem? Rzecz jasna, nie wiemy, jaką logiką kierują się Obcy, ale powtórzmy jeszcze raz – nie wygląda na to, by Tamanie byli na Ziemi od dawna.
    
    Z poważaniem,
    
    Dr Connor

en: taman_autopsy_pre_txt
pl: Dowódco, z pola walki nasi żołnierze przywieźli zwłoki Obcego. Powinniśmy jak najszybciej poddać je sekcji i szczegółowym badaniom.
    
    Z poważaniem,
    
    Dr Connor

en: taman_autopsy_txt
pl: Dowódco.
    
    Zakończyliśmy sekcję zwłok Obcego zabitego przez naszych żołnierzy. Chciałbym przedstawić krótkie podsumowanie naszych badań.
    
    Kiedy zwiadowcze oddziały Sił Zjednoczonych dotarły do Mumbai podczas pierwszego ataku Obcych, zetknęły się z ogarniętymi paniką tłumami, próbującymi wydostać się z miasta i szukającymi ochrony. Większość żołnierzy nie znała języka hindi; a większość uciekinierów nie bardzo była w stanie porozumiewać się po angielsku. W zgiełku i hałasie, jaki panował w strefie zaatakowanej przez Obcych, najczęściej powtarzanym i wykrzykiwanym słowem było "xuRta AwmA", co w języku hindi oznacza "złego ducha" bądź "demona".
    
    W uszach anglojęzycznych żołnierzy kontyngentu brzmiało to mniej więcej jak "Taama", co szybko zostało przechrzczone na "Taman" lub – w liczbie mnogiej – "Tamans".W tej wersji o Obcych dowiedział się cały świat, a angielskie "Taman" zostało odpowiednio przetłumaczone na wszystkie języki świata.
    
    Tamanie na pierwszy rzut oka nie różnią się nadzwyczajnie od ludzi. Są dwuręczni, poruszają się w postawie wyprostowanej na dwóch nogach, a ich organy wzrokowe, słuchowe i węchowe umiejscowione są prawie identycznie jak u nas. Ręce i nogi Taman zaopatrzone są w trzy dłuższe niż ludzkie palce z przeciwstawnym kciukiem, a ogólna budowa ciała wydaje się sugerować na pierwszy rzut oka (co jest bardzo mylące) jego delikatność. Nieznacznie niżsi od nas, Tamanie są bowiem bardzo odpornymi, silnymi i sprawnymi istotami.
    
    Jeśli chodzi o budowę wewnętrzną, ich organizm również przypomina budową ludzi (choć jest to chyba przykład konwergencji), będąc wyposażonym w organy pełniące funkcje wątroby, serca, płuc itd. Najbardziej zaintrygowała nas budowa układu pokarmowego Taman, która pod każdym względem przypomina układ pokarmowy wyłącznego roślinożercy. Wyeliminowało to dość prymitywne podejrzenie, że Obcy traktują nas jako zwierzynę łowną.
    
    Zidentyfikowaliśmy także interesujący zestaw implantów w gardle osobnika poddanego sekcji. Szerzej o tym temacie wypowiadam się w osobnej poczcie, jednocześnie proponując uruchomienie dodatkowego projektu badawczego.
    
    Relatywnie duże i bardziej skomplikowane niż ludzkie oczy Taman pozwalają im widzieć w nocy prawie tak dobrze, jak w dzień; specyficzna budowa tęczówki chroni przy tym siatkówkę ich oczu w kontakcie z ostrym światłem. Dokładnie jednak jak dzieje się to w przypadku ludzi, potrzebuje ona trochę czasu, by dostosować się do gwałtownej zmiany ilości światła docierającego do oka – sugeruje to, że nasze granaty ogłuszające (powodujące wszak również rozbłysk oślepiającego światła) mogą być skuteczne w obezwładnianiu tej rasy Obcych.
    
    Na szczególną uwagę zasługuje skóra Taman – jej dziwny, szarawy kolor powodowany jest przez wydzielane przez nią związki krzemu. Tworzą one pod odpowiednikiem naszego naskórka warstwę twardego, naturalnego pancerza, nieźle izolującego od ciepła i urazów mechanicznych (bez porównania lepiej, niż ma to miejsce z naszą tkanką tłuszczową).
    
    Podsumowując nasze obserwacje, możemy stwierdzić, co następuje:
    
    -- Tamanie charakteryzują się sporą naturalną odpornością w stosunku do broni mechanicznych i używającej pocisków; nie do tego stopnia jednak, by uzbrojenie tego typu było zupełnie nieefektywne;
    
    -- Skóra przedstawicieli tej rasy nieźle też rozprasza ciepło; jednak zwiększa to ich naturalną odporność względem broni zapalających i laserów jedynie nieznacznie;
    
    -- Słabym punktem organizmów Taman jest to, iż ich organy wewnętrzne wydają się być bardzo delikatne i nawet nieznaczne ich uszkodzenie może prowadzić do poważnych następstw; sugeruje to, że wyposażeniem szczególnie przydatnym do walki z opisywaną rasą Obcych jest broń bazująca na materiałach wybuchowych i siejąca odłamkami.
    
    Badania genetyczne pozwoliły też na wykluczenie, iż ludzie i Tamanie mają ze sobą cokolwiek wspólnego na poziomie molekularnym – owszem, ich materiałem dziedziczenia informacji genetycznej jest DNA, jego organizacja jednak jest dokumentnie inna, niż w przypadku ludzi czy nawet ziemskich zwierząt. Zadziwiające zewnętrzne podobieństwo między nami i tą rasą Obcych jest przykładem konwergencji ewolucyjnej.
    
    Na polu walki Tamanie są bardzo groźnym przeciwnikiem. Są uniwersalnymi, sprawnymi i inteligentnymi żołnierzami, a w wojennej machinie Obcych zajmują różne pozycje - nie są tylko mięsem armatnim. Jest to także chyba najliczniejsza rasa Obcych, z jaką mamy do czynienia.
    
    Czy Tamanie mają coś wspólnego z Obcymi opisywanymi przez literaturę SF i historie o porwaniach rodem z XX wieku? Nie możemy tego kompletnie wykluczyć, ale skłaniamy się do stwierdzenia, że jest to raczej mało prawdopodobne. Od mniej więcej 1950 roku PHALANX nigdy nie potwierdził ani nie zdobył dowodów na realność UFO. Te, z którymi walczymy dzisiaj, są aż nadto realne i w niczym nie przypominają pojazdów rodem z opowieści o latających spodkach. Zresztą, skoro byliby tu tak długo, czemu by zwlekali z atakiem? Rzecz jasna, nie wiemy, jaką logiką kierują się Obcy, ale powtórzmy jeszcze raz – nie wygląda na to, by Tamanie byli na Ziemi od dawna.
    
    Z poważaniem,
    
    Dr Connor

en: transfer
pl: przesyłka

en: ufo_bomber_pre_txt
pl: Brak informacji przed wynalezieniem.

en: ufo_carrier_pre_txt
pl: Brak informacji przed wynalezieniem.

en: ufo_corrupter_pre_txt
pl: Commander, we've recovered a new UFO type which is now waiting in our hangar for disassembly. This is one of the largest UFOs we have observed so far, but the relatively light armament indicates that it's not a combat craft. Our preliminary walkabout of the interior has given us only tantalising clues about its intended function.
    
    A lot of the equipment is stuff we've seen before, containers geared towards storing live and dead biomass, but this UFO also has a lot of other kit that's leaving my team scratching their heads. There are mysterious alcoves with ports and valves leading to tanks full of human blood, with strange controls unlike anything we've seen from the aliens before. There are banks of robotic arms all ending in alien syringes, like some kind of mass inoculation centre -- and there's more that we can't even begin to describe. Just being inside it gives you a sense of something hostile to all human life.
    
    I think we need to do some serious investigation on that thing right away, Commander. There's something very very wrong about it, and I'm not going to be able to sleep until I know what it is.
    
    --Cdr. Navarre

en: ufo_corrupter_txt
pl: Commander, my team and I have just finished another UFO report for you. Here is my summary for your review.
    
    This UFO, which we've come to call the Corrupter, is a nightmare of alien medical technology. It makes only a few concessions to air combat. Its main purpose, without a shadow of a doubt, is to land on Earth and carry out hideous operations on human victims.
    
    Where previous alien equipment seemed to focus mostly on collecting human biomass, the Corrupter's interior -- particularly the massive blood transfusion banks -- are geared towards the capture and alteration of complete, live human beings. The alcoves I mentioned in my proposal are still mysterious, but going by the wear patterns on the floors they seem to be used to store some kind of heavy alien robot or cargo equipped with tank treads. Heavy harnesses drop down from the ceiling to hold these robots in place during flight, and the alcoves seem to have some type of air-drop mechanism as well.
    
    It's difficult to speculate exactly what exactly goes on in these UFOs with regards to captured civilians. Clearly it has something to do with the alien harvesting of human biomass, but they already have craft for that which do not appear to be in any way obsolete. Instead we have to suspect that the Corrupter represents a paradigm shift in alien activity on Earth. Something has changed. Until we fully understand what's happening, we need to prepare ourselves for what could be the worst threat to the global population we've ever seen.
    
    In the air the Corrupter's performance is relatively poor, being slow and sluggish compared to other UFOs, but from our observations it appears to be heavily escorted and presents a major ground threat due to its large crew complement and on-board heavy weapons. More than any other craft we've encountered, the Corrupter is purpose-built to deliver large alien forces to the surface solely to attack civilians.
    
    Commander, it's painfully obvious that we need to shoot these things down whenever and wherever we see them. If we don't, it's going to result in the wholesale slaughter of innocent people and possibly even scenes worse than Mumbai and Bonn.
    
    We have to stop that from happening at all costs.
    
    --Cdr. Navarre

en: ufo_fighter_pre_txt
pl: Brak informacji przed wynalezieniem.

en: ufo_fighter_txt
pl: Commander, my team and I have just finished another UFO report for you. Here is my summary for your review.
    
    The Fighter craft seems to serve the role of escort to alien harvesting expeditions and similar operations. It is frequently deployed as a Harvester UFO's fighter wing, or even as a diversion to mask some other mission somewhere else.
    
    Though less manoeuvrable than the Scout craft, it is significantly faster, with a tougher airframe and large claw-like heat exchangers on the side to compensate for the increased power of the antimatter engines. It mounts a single weapons system under the nose of the craft. This weapon, some type of high-energy particle beam, will require thorough research before we will be able to make any conclusions about it. However, it's obvious just from our combat recordings that this weapon is extremely dangerous. It fires a beam of particles at a good fraction of the speed of light, giving it significant range before the atmosphere can slow and/or disperse the particles enough to render them harmless.
    
    The crew compartment is equipped with 3 duty stations. We have studied these intently and, as near as we can determine, they are designed a pilot, a gunner and an electronics officer. Like the Scout, the Fighter features no discernible communications equipment, nor does it mount landing gear. What it does have is a large targeting computer and holographic HUD to make the craft even more effective. These systems are very interesting. More research might lead us to great improvements in our own avionics.
    
    Our analysis has led us to some new realisations about these smaller classes of UFO. While faster than the Scout, the Fighter is still not very speedy for a craft driven by antimatter rockets. From what we've seen of the alien hull materials, the aliens could definitely build far more powerful engines with their current technology. It seems the limiting factor is fuel volatility.
    
    The antimatter tanks in the Fighter are only slightly larger than those in the Scout, and they are very heavily armoured; obviously the aliens aren't taking any unnecessary risks. The few tenths of a gramme of antimatter that a small UFO can safely carry seem to be just enough to complete a planet mission and return to base. If the UFO does manage to get blown up, the amount of antimatter in its tanks will not be enough to harm any other craft in the formation.
    
    Tactically, the Fighter is a real threat to PHALANX craft. They most often operate in pairs, a lead craft and a wingman, forming a tight, effective formation to protect larger and more vulnerable craft. However, their function is strictly limited, as they aren't equipped to do anything more than armed reconnaissance. The real threat will always be whatever the Fighters are protecting. Fighters should never be a main target unless there is nothing else left to shoot down.
    
    --Cdr. Navarre
    
    
    Estimated Fighter statistics:
    
    
    Size: Small (9m x 16m x 4m)
    
    Cruising speed: +/- 1,900 km/h
    
    Top speed: +/- 3,600km/h
    
    Crew capacity: 5 max.
    
    Weapon capacity: 1 Particle Beam hardpoint

en: ufo_gunboat_pre_txt
pl: Commander, we've recovered a new UFO type which is now waiting in our hangar for disassembly. Going by the extremely heavy armament it seems to be some kind of heavy fighter or fire support model, its size class somewhere in between those of the UFOs we've observed so far.
    
    This is the first alien craft we've seen that is unmistakably purpose-built for combat. What's even more disturbing is that it has certain features, innovations, which we theorise make the craft more suited for atmospheric flight. I think we need to have a look at this right away as it may represent a significant shift in alien goals and tactics.
    
    We're ready to start studying and dismantling the craft whenever you say, but we will need some lab time and funding to make a proper assessment of its function and capabilities.
    
    --Cdr. Navarre

en: ufo_gunboat_txt
pl: Commander, my team and I have just finished another UFO report for you. Here is my summary for your review.
    
    We've dubbed this UFO the 'Gunboat', and the name tells you a great deal about its intended function. Its weapons and armour exceed that of UFOs twice its size. As near as we can tell it was designed for the role of heavy fighter/interceptor, and it fulfills that role magnificently.
    
    The UFO is armed with two particle beam weapons as well as -- very interestingly -- two additional modular hardpoints of a design almost identical to the weapon hardpoints on our own aircraft. It seems like the aliens have actually adapted our design for their own use and may begin using different loadouts on individual craft. If the aliens are actually learning from us, we could be in for a hell of a ride . . .
    
    Even more interesting is the Gunboat's armour, an improvement over the standard skin of alien materials we saw on the first wave of invading UFOs. This new armour is a composite layer-cake of alien materials and various other substances designed to slow and stop projectiles from penetrating. The basic principle is simple enough but the new compounds have interesting properties which we're not sure we fully understand. I'll see if my team can make anything of it and, if so, I'll have a new research proposal ready for you soon.
    
    The fuselage design of the Gunboat is still ostensibly that of a spacecraft, but it has certain adaptations that make it much easier to handle in atmosphere. It has actual wing surface generating lift, unlike the small claw-winged designs which relied on brute engine power to stay airborne. Furthermore, mobile flaps on the wings and stabilisers -- much like on human aircraft -- allow the Gunboat to use the airflow over its surfaces, giving it a much tighter turning circle, a far higher angle of attack and a tremendous rate of climb compared to a UFO moving on engine power alone.
    
    Overall the Gunboat is fast, manoeuvrable and utterly deadly. It seems to outperform previously-observed UFOs on every level; faster, tougher, better-armed and more nimble. The only positive is that it would take three or four times as much material to build a Gunboat compared to a small attack craft and twice as much fuel to keep it flying, so it's unlikely we'll see Gunboats in large numbers. My only worry is that they won't need very many of these to pound us into dust. Extreme caution is advised, Commander, and I recommend we spend some time and money upgrading our airfleet as soon as we can.
    
    --Cdr. Navarre

en: ufo_harvester_pre_txt
pl: Commander, we've recovered a new UFO type which is now waiting in our hangar for disassembly. This one is significantly larger than previous UFOs we've observed and seems to be the centre of many alien formations, making it an especially important target for our research. Uncovering the craft's purpose and examining its special equipment may give us essential new insights into the aliens' mission here on Earth.
    
    We're ready to start studying and dismantling the craft whenever you say, but we will need some lab time and funding to make a proper assessment of its function and capabilities.
    
    --Cdr. Navarre

en: ufo_harvester_txt
pl: Commander, my team and I have just finished another UFO report for you. Here is my summary for your review.
    
    This craft -- which we've dubbed the 'Harvester' -- appears designed specifically for landing on a planetary surface and deploying an alien harvesting party. It is equipped with a set of large, sturdy landing legs and a special set of thrusters located in the UFO's belly to give it VTOL (Vertical Take-Off and Landing) capability. Once the landed Harvester's crew has collected enough captives, corpses and other biomass, they return to the UFO and lift off into orbit, quickly disappearing back to wherever it is they came from.
    
    The Harvester seems to bear out our theories about fuel capacity being the main limiting factor for UFO speed, as it is both larger and faster than any other we've previously observed. It's able to carry more antimatter fuel and protect it far more effectively, with a tougher hull, thicker armour, and more effective emergency antimatter-dumping measures. Even if an explosion does occur, most of the blast will be contained by the UFO's extremely strong construction.
    
    The Harvester's fuel tank can take up to 0.6 grammes of antimatter and possesses a potential explosive force of approximately 25 kilotons when full.
    
    There are three front-facing weapon mounts arranged in a triangle around the craft's cockpit. Two of these are equipped with the particle beam weapon we've observed in other UFOs, but the remaining mount features an interesting kind of alien missile launcher. The missiles have highly sophisticated homing systems and are propelled by matter-antimatter reaction rockets similar to UFO engines. These missiles are insanely fast, so fast that they don't need explosive warheads to kill their prey, relying solely on kinetic impact and the sympathetic detonation of any remaining fuel. More research into this weapon will be a high priority.
    
    In the air, the Harvester is extremely dangerous and should be a high-priority target. Between the twin particle beams and the alien launcher, its firepower is more than a match for anything we can currently field. Its only obvious drawback is low manoeuvrability compared to smaller UFO types. Our interceptors are significantly more agile and we have far more combat experience in Earth atmosphere than the aliens do. This is one of the few advantages we'll have over the Harvester, and it would be wise to upgrade our equipment in order to mitigate some of the aliens' tech superiority.
    
    When encountered, we should concentrate our best pilots and craft on any Harvesters in the area and take them out as fast as possible. Only then should we concern ourselves with shooting down any escorts.
    
    Our estimates of the Harvester's increased capabilities raise some frightening points. It seems that alien craft will actually grow faster as they become larger and more powerful, and there's no doubt that, if they can build these Harvesters, they can build bigger and nastier UFOs. Without upgrades to our airfleet, we may not be able to stand up to more dangerous threats in the future.
    
    Please, do what you can about this when you can, Commander. I'd hate for us to be caught unprepared.
    
    --Cdr. Navarre

en: ufo_mothership_pre_txt
pl: Brak informacji przed wynalezieniem.

en: ufo_ripper_pre_txt
pl: Brak informacji przed wynalezieniem.

en: ufo_scout_pre_txt
pl: Commander, we've recovered a new UFO type which is now waiting in our hangar for disassembly. We're ready to start studying and dismantling the craft whenever you say, but we will need some lab time and funding to make a proper assessment of its function and capabilities.
    
    --Cdr. Navarre

en: ufo_scout_txt
pl: This small UFO is the first type we've observed visually and on radar. Although they don't seem to take part in actual raids, they're no less a threat; so far they've paved the way for every instance of alien activity on Earth.
    
    We have dubbed this class of UFO the 'Scout', as that seems to be its purpose here on Earth. It makes sense. Every modern military force needs intelligence more than anything.
    
    Here are the major technical details:
    
    -- The craft has only a small fuel tank and few provisions for a crew. It seems designed for little more than coming down from orbit, flying around a bit, and then returning.
    
    -- We've found no evidence of landing gear or hover ability in this craft, implying that it isn't meant to land. If it loses both engines, it goes down and won't come back up.
    
    -- We have determined the craft to be unarmed, but it's equipped with what appears to be a large suite of sensors contained in the four protrusions around the cockpit. Curiously, it seems to mount no communications equipment that we can identify, which would defeat the purpose of a scout. Your guess is as good as ours, sir.
    
    Beyond that the craft has no particular distinguishing characteristics.
    
    As I said, this UFO type is used primarily as a reconnaissance unit and vanguard to scout the way for heavier craft. Though unarmed, we should shoot these things down whenever we're not otherwise engaged, because anything the aliens are up to is bound to be bad for us.
    
    --Cdr. Navarre

en: ufo_supply_pre_txt
pl: Commander, we've recovered a new UFO type which is now waiting in our hangar for disassembly. Larger than any of the other UFOs we've seen so far, it seems to be unarmed, and its large cargo hold suggests that it may be a supply carrier of some sort, supporting alien assets on the surface of the Earth. These craft can be found at the centre of many alien formations and will drastically increase the alien presence on our planet if we allow them to complete their missions.
    
    We're ready to start studying and dismantling the craft whenever you say, but we will need some lab time and funding to make a proper assessment of its function and capabilities.
    
    --Cdr. Navarre

en: ufo_supply_txt
pl: Commander, my team and I have just finished another UFO report for you. Here is my summary for your review.
    
    As far as we can determine, this type of UFO is indeed a transporter of some kind, carrying materials in its large cargo hold and up to 12 aliens in a small passenger compartment behind the cockpit. Satellite surveillance has observed these ships landing at alien-held positions and unloading material and passengers. This is strong evidence in support of the 'supply ship' theory, and we're confident that it's correct.
    
    We can make several conclusions from the UFO's construction and the cargo we've recovered from the hold. Unlike other UFOs we've seen, the Supply Ship is built for carrying heavy loads rather than surviving combat. It doesn't manoeuvre very well, its engines are weak by comparison, and its airframe will break up easily when hit. This is why a Supply Ship will often be protected by a large screen of Fighter UFOs, in case of interception.
    
    There isn't much that an alien cargo ship could be doing on Earth except reinforcement and resupply. It will be bringing in weapons, spare parts and other supplies from the alien homeworld to Earth in support of alien operations on the surface. This should be prevented at all costs -- permanent alien installations on Earth would place the civilian population in the area in extreme danger. A strong alien presence also hampers our operations in many ways, some too subtle to observe directly. The regular operation of Supply Ships in an area may indicate an alien installation under construction or, worse, one that's already operational.
    
    On the other hand, if we can prevent any Supply Ships from reaching an existing alien strongpoint, we may be able to starve it out for a while before sending in troops. This may give us a crucial tactical advantage.
    
    In conclusion, although it may seem of lesser importance than the other UFOs we've encountered, the Supply Ship should be engaged whenever possible. The long-term benefits of interrupting alien supplies may not be immediately apparent, but it will show over time.
    
    Because Supply Ships are likely to have escorts, it's recommended that we only engage them with overwhelming force. That's all, Commander.
    
    --Cdr. Navarre

en: ugv_ares_w_pre_txt
pl: Brak informacji przed wynalezieniem.

en: ugv_chaingun_belt_pre_txt
pl: Brak informacji przed wynalezieniem.

en: ugv_chaingun_pre_txt
pl: Brak informacji przed wynalezieniem.

en: ugv_phoenix_pre_txt
pl: Brak informacji przed wynalezieniem.

en: ugv_weapon_autocannon_pre_txt
pl: By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command

en: universal_serum_pre_txt
pl: Commander,
    
    As you may know, our efforts at communication with the live aliens in our Containment unit are progressing only very slowly. We're having a great deal of trouble applying our standard interrogation methods. The truth serum we have available has several distinct limitations; it tends to produce a lethal allergic reaction in most alien bodies unless we restrict it to smaller, insufficient doses, which worsens the serum's already incomplete effect on alien physiology. We've encountered numerous small lies and half-truths in the sessions we've taken so far. Torture has been attempted to influence this behaviour, but to no avail. Pain seems to have no corrective effect on the hive mind.
    
    There's also the larger hurdle of having to inject every single specimen of the hive mind in order to properly submerge any subject's sense of judgment. If one member of the hive mind dies, the remaining specimens' adrenaline-equivalent levels rise to the point where we have to start over.
    
    To this end, armed with our expanded knowledge of the alien mind and body, I propose a new research program to look into a universal set of sera that we can use to extract more reliable information, faster and more easily. There is obviously a great deal of information inside these specimens waiting to be seized, Commander; we just need the tools to properly crack the shell.
    
    Sincerely,Dr. Connor

en: universal_serum_txt
pl: Commander,
    
    Our development cycle on the new truth drug is complete. The new set of chemical mixtures we've tested are effective, and they seem to be the solution we've hoped for.
    
    The work we've done on alien biology since the start of the invasion, along with some help from our captives, has put us on the track of certain psychotropic substances -- notably LSD-derivatives -- that have very interesting effects on alien psychology. The divergence of species has been a problem, as some compounds will work on one type of alien but not on another, but with this new data it will be an easy task to whip up drugs specifically tailored to the individual alien species.
    
    Subjects under the influence of this drug have proven to be more pliable and loose-lipped, as long as we keep injecting all the specimens in our containment unit. Unfortunately the hive mind's natural resistance to interrogation is still throwing a spanner in the works. Even with all our specimens fully injected, we've not managed to break that resistance, and the accuracy of our test information has still not been 100% reliable. All data we receive still requires some degree of time-consuming verification work.
    
    On the positive side, the act of getting the information out of our subjects has become quicker and more painless, which should speed up some of our research. The danger of allergenic reaction is much lower and the number of subjects succumbing during interrogation has dropped significantly. The deeper effect of the new drugs may even give us access to more sensitive information that we would not have been able to extract from the hive mind with our old serum.
    
    We should keep up our interrogation efforts to get maximum benefit out of the new drugs.
    
    Sincerely,
    
    Dr. Connor

en: veryeasy_campaign_txt
pl: To jest najłatwiejsza wersja Normalnej Kampanii. Twoje siły będą potężniejsze, obcy mniej groźni, a ty doznasz podczas kampanii niewielu strat.
    
    Ta kampania reprezentuje Poziom Bardzo Łatwy i jest zalecana dla początkujących graczy, którzy narazie tylko testują UFO: AI.

en: veryhard_campaign_txt
pl: To jest ekstremalnie trudna wersja Normalnej Kampanii. W tym scenariuszu wszystkio będzie działało na twoją niekorzyść. Otrzymasz kilku rekrutów, a narody będą niesamowicie wymagające. Obcy nie okażą ci żadnej litości.
    
    Ta opcja reprezentuje Poziom Bardzo Trudny i jest zalecana dla tych, którzy ukończyli Poziom Trudny, a wciąż czują potrzebę dalszego[still feel the need to further punish themselves.]

en: worker | workers
pl[0]: technika
pl[1]: techników

en: xaw95_pre_txt
pl: Brak informacji przed wynalezieniem.

en: xvi_census_pre_txt
pl: Brak informacji przed wynalezieniem.
